Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οεο? Είμαι 25, μόλις τελείωσα το προπτυχιακό μου (πληροφορική) και έχω πελαγώσει με τις αγγελίες που βλέπω. Το 99% ζητάνε απαραίτητα να έχεις προυπηρεσία. Δεν κοιτάω μόνο στον τομέα μου προφανώς, περισσότερο κοιτάω θέσεις σε εξυπηρέτηση πελατών, υπάλληλους γραφείου κλπ. Ούτε για πρακτική δεν βρίσκω οπού και εκεί απ' ότι έχω καταλάβει ψάχνουν έτοιμους υπαλλήλους με 0 μισθό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν ενδιαφέρεσαι και για έξω υπάρχει και η Link.png Site: aiesec . Δεν την έχω χρησιμοποιήσει ακόμα μια και τώρα μπαίνω στο 2ο έτος (πληροφορική και εγώ) αλλά άμα ψάξεις έχει και μερικές ενδιαφέρουσες ευκαιρίες για πρακτική. Επίσης αν είσαι ενεργή στο github και λοιπά υποθέτω ,χωρίς να είμαι σίγουρος, ότι κάτι θα είναι και αυτό σαν "προϋπηρεσία".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκεις, τόσο απλά.

 

Έχεις ένα πολύ καλό πτυχίο σε ένα τομέα που για τα επόμενα χρόνια μόνο θα ανθίζει.

 

Φύγε έξω όσο προλαβαίνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα εισαι λιγο μεγαλος , η ταση ειναι να τελειωνεις 25 με μεταπτυχιακο...

επισης πηγενε φανταρος, και μετα εξω... νομιζω οτι καλυτερο...

φιλικα παντα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα εισαι λιγο μεγαλος , η ταση ειναι να τελειωνεις 25 με μεταπτυχιακο...

επισης πηγενε φανταρος, και μετα εξω... νομιζω οτι καλυτερο...

φιλικα παντα

Έχω την εντύπωση ότι είναι κοπέλα (σύμφωνα με τις πληροφορίες στο προφίλ) :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα εισαι λιγο μεγαλος , η ταση ειναι να τελειωνεις 25 με μεταπτυχιακο...

επισης πηγενε φανταρος, και μετα εξω... νομιζω οτι καλυτερο...

φιλικα παντα

για Ελλαδα ναι οντως εισαι. μεχρι τα 25 σε παιρνει,μετα σε εχουν για πεταμα. τι τραγικο :P κοπελα πρεπει να ειναι αλλα στρατο γιατι να παει κανεις αμα ειναι να φυγει; μηπως και θα ξαναγυρισει στο σιχαμα για να υπηρετησει κιολας;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή ts και εγώ το ίδιο κλάδο τελείωσα, αφού καρκινιασα ψάχνοντας δουλειά και δουλειά δεν βρήκα , με την σειρά μου και εγώ αποχωρώ 

 

Επίσης δεν έχει θέματα με στρατό εκτός αν γίναμε ισραηλ 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αγαπητή ts και εγώ το ίδιο κλάδο τελείωσα, αφού καρκινιασα ψάχνοντας δουλειά και δουλειά δεν βρήκα , με την σειρά μου και εγώ αποχωρώ 

 

Επίσης δεν έχει θέματα με στρατό εκτός αν γίναμε ισραηλ 

Έχεις βρει κάποια δουλειά έξω ή πας και βλέπεις; Όπως και να έχει καλή τύχη και καλή αρχή! :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βρίσκεις, τόσο απλά.

 

 

αυτο ακριβως αυτο περιμενεις να μπεις μπεις για λιγους μηνες σε προγραμμα του οαεδ και μετα παλι ανεργος και ξανα αναμονη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχεις βρει κάποια δουλειά έξω ή πας και βλέπεις; Όπως και να έχει καλή τύχη και καλή αρχή! :D

Θα πάω για msc και αφού τελειώσω και την πρακτική, θα μείνω εκεί για δουλεια

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οεο? Είμαι 25, μόλις τελείωσα το προπτυχιακό μου (πληροφορική)

Ο τομεας ειναι καλος, αλλα για καποιο λογο η χωρα δεν εχει αναπτυχθει σε αυτο τον τομεα. Γενικα η μονη αναπτυξη ειναι στην εστιαση. Δηλαδη αν υπηρχε αει για ψηστες ξερωγω, τωρα θα ησουν περιζητητος.

  • Like 6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα εισαι λιγο μεγαλος , η ταση ειναι να τελειωνεις 25 με μεταπτυχιακο...

επισης πηγενε φανταρος, και μετα εξω... νομιζω οτι καλυτερο...

φιλικα παντα

Σοβαρά τώρα; Τι πάει να πει λίγο μεγάλος; Μην αποθαρρύνετε έτσι τον κόσμο για όνομα είναι 25 χρονών.

 

Σε αυτόν τον τομέα θα βρεις και χωρίς προϋπηρεσία όπως βρήκαμε πολλοί. Αν μιλάμε για προγραμματισμό, υπάρχουν άπειρες αγγελίες που απλά ζητάνε να γνωρίζεις μια γλώσσα χωρίς επαγγελματική εμπειρία. Επειδή το έχω δει να γίνεται αρκετά τελευταία, αν αποκτήσεις συγκεκριμένα skills θα βρεις δουλειά. Αν μιλάμε για άλλο κομμάτι της πληροφορικής υπάρχουν αρκετές δουλειές support διαφόρων ειδών που δε ζητάνε προϋπηρεσία.

 

Αν δεν μπορείτε να πάτε εξωτερικό πραγματικά μην το βάζετε κάτω, αν μιλάμε για πληροφορική υπάρχουν δουλειές.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...