Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι αυτοί έκαναν έτσι τη χώρα..  πάλι καλά που οι πατριώτες πάνε έξω να σηκώσουν την ΕΛ σημαία :lol:

δώσε μου ένα πολύ καλό λόγο να σηκώσω τη σημαία της χώρας μου όταν και αν πάω έξω με το καλό, και εγώ θα το κάνω.

όχι του στυλ είμαστε Έλληνες, πατριώτες κλπ. ένα καλό λόγο. και όχι η δωρεάν παιδεία δεν είναι μέσα σε αυτούς...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Άντε να του πούμε του ts να πάει εξωτερικό, που έχει τελειώσει και σχολή και έχει και μεταπτυχιακό. Αλλά ρε παιδιά αν τους στέλνουμε όλους έξω, μετά ποιος θα μείνει εδώ πέρα; Ο Μαχμούτ απ'το Πακιστάν κι η Ντανιέλα απ'την Αλβανία;

 

Η σκέψη σου είναι ότι πρέπει κάποιος να μείνει εδωπέρα για ποιό λόγο ακριβώς;

 

Για να κάνει παρέα σε όσους δε μπορούν ή δε θέλουν να φύγουν; Για να βαστάει το κάστρο περιποιημένο μέχρι να γυρίσουν αυτοί που έφυγαν; Ή κάτι άλλο;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ να σου δώσω λόγο; το λόγο για κάτι τέτοιο, αν του βγει κανενός, του βγαίνει για προσωπικούς του λόγους 

 

απλά το ανέφερα επειδή έχω ακούσει να λέγεται και μου φαίνεται πολύ αστείο 

 

τώρα για τη δωρεάν παιδεία που λες, δε ξέρω κατά πόσο έχει σχέση με το όλο θέμα, όμως είναι γεγονός ότι δαπανώνται πόροι για να μορφωθεί πληθυσμός που θα πάει να χρησιμοποιήσει τα προσόντα του σε άλλες οικονομίες 

 

βέβαια υπάρχει και η άποψη ότι με τα λεφτά των ευρωπαίων καλοπερνούσαμε (άρα είχαμε και πανεπιστήμια) οπότε ήρθε η ώρα να πάρουν πίσω την επένδυσή τους σε εργατικό δυναμικό γιατί για λεφτά δε τους βλέπω για πολύ ακόμα 

 

πάντως πολύ κακή βρε παιδιά η εκπαίδευσή μας.. κάκιστη.. μόνο που όταν πάει κανείς να δουλέψει έξω ξαφνικά είναι μια χαρά  :rolleyes:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι κακή η εκπαίδευση σαν αντικείμενο και σαν επίπεδο καθηγητών... αλλά μήπως θες να σου πω που έκανα εγώ μάθημα; Σε κοντέινερ και μάλιστα για ένα διάστημα είχαμε και ποντίκια σε μερικές αίθουσες. Και δε μιλάω για κάνα τμήμα κάτω Κωλοπετινίτσα, ΤΕΙ Δυτικής Ελλάδος, τμήμα Μηχανικών Πληροφορικής. Σίγουρα υπάρχουν παιδιά που είναι εδώ στο φόρουμ και είναι στο τμήμα εκεί. Που είναι η παιδεία όταν στα σχολεία η δασκάλα βγάζει ένα κάρο πράγματα για να αγοράσουν οι γονείς. Που είναι η δωρεάν παιδεία όταν στη Θεολογική στου Ζωγράφου τα παιδιά κάνουν μάθημα με τα μπουφάν γιατί δεν υπάρχει θέρμανση ούτε για δείγμα.

 

με συγχωρείς φίλε μου, αλλά για αυτά και άλλα πολλά δεν αξίζει η Ελλάδα να κρατάνε το λάβαρο ψηλά όσοι πάνε έξω. Βέβαια όπως λες είναι και στον άνθρωπο, εγώ είμαι απόαυτούς που δε θα το έκαναν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Το ελληνικό κράτος δίνει 95.000 ευρώ για τις σπουδές ενός φοιτητή στην Ιατρική Αθηνών."

 

Τουλάχιστον σπουδάζεις τσάμπα στην ελλαδα και μετά ζεις σαν άνθρωπος έξω  :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?"

 

Γλείφει κατουρημένες ποδιές

 

και

ΔΕΝ   ΒΡΙΣΚΕΙ...

 

 

fixed :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή απο Αθήνα δε ξέρω, πόσο πάει το ενοίκιο μιας γκαρσονιέρας/studio προς το κέντρο ή κοντά εκεί που ήταν η δουλειά που βρήκε η ts αλλά λόγο απόστασης απορρίφθηκε? Αν θυμαμαι καλά ο μίσθος ήταν 600αρι. 

*Και άσε την μετακόμιση θα έβρισκες επιπλομένο, τόσο πολύ δε θα σύμφερε?

Για να πετύχεις κάτι που δεν έχεις πρέπει να κάνεις πράγματα που δεν έκανες. Αφού βλέπεις οτι σε πολλές δουλειές κολλάνε στο θέμα απόστασης μηπως να το έψαχνες κάπως ώστε να βρεθείς πιο κοντά σε αυτούς?

Ας μην επαναλάβω τους υπόλοιπους και εγώ που είπαν ότι εξωτερικό is probably the solution... 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά Αθήνα και ειδικά κέντρο δε νομίζω να βρει με λιγότερο από 200€ για ένα αξιοπρεπές σπίτι (γκαρσονιέρα φυσικά) και όχι κοτέτσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σαν developer μια χαρά βρίσκεις στην Αθηνά, το θέμα είναι αν ζείς με αυτό το μισθό. Με 700 ευρώ καθαρά που σου μένουν μόνο αν έχεις δικό σου σπίτι ζείς και πάλι φτωχά. Μας έχουν φτάσει να είμαστε ευχαριστοιμένοι και να λέμε παλι καλά με μισθούς της πείνας 500-800 που με αυτά τα λεφτά δεν πρόκειται να μπορέσεις να κάνεις ποτέ άνετη ζωή. Τι να κάτσουμε να κάνουμε στην Ελλάδα λες και θα αλλάξει τίποτα συνεχώς προς το χειρότερο πάει η χώρα.

 

The ship is shinking, abandon ship.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με 0 προυπηρεσια μια λύση είναι να πας λάτζα στην κουζίνα οποιοδήποτε ξενοδοχείου, σε περνουν και χωρις προυπήρεσια μιας και δεν χρειάζεται σαν πόστο καμία γνωση, εμπειρία παρα μόνο χέρια και θέληση να δουλέψεις. 

Ακομα και τώρα τέλος σεζόν αν πας σε 2-3 ξενοδοχεία σε καποιο θα σε παρουν γιατι...πολλοί δεν αντεχουν και αφηνουν τη θεση.

Λιώνεις μια σεζόν μέχρι βγάλουν αίμα τα χέρια σου και περιμένεις την επόμενη σεζόν να στο αναγνωρίσουν και να ανέβεις σε κάποιο αλλο πόστο στο ξενοδοχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειδικά Αθήνα και ειδικά κέντρο δε νομίζω να βρει με λιγότερο από 200€ για ένα αξιοπρεπές σπίτι (γκαρσονιέρα φυσικά) και όχι κοτέτσι.

Ωραία, άντε να δώσει κ 250, μένουν άλλα 350, τι να προτοκάνεις με αυτά τα 350 θα μου πεις αλλά  απ το να κάθεσαι σπίτι και να κλαις τη μοίρα σου εγώ θα το προτιμουσα.

 

Σαν developer μια χαρά βρίσκεις στην Αθηνά, το θέμα είναι αν ζείς με αυτό το μισθό. Με 700 ευρώ καθαρά που σου μένουν μόνο αν έχεις δικό σου σπίτι ζείς και πάλι φτωχά. Μας έχουν φτάσει να είμαστε ευχαριστοιμένοι και να λέμε παλι καλά με μισθούς της πείνας 500-800 που με αυτά τα λεφτά δεν πρόκειται να μπορέσεις να κάνεις ποτέ άνετη ζωή. Τι να κάτσουμε να κάνουμε στην Ελλάδα λες και θα αλλάξει τίποτα συνεχώς προς το χειρότερο πάει η χώρα.

 

The ship is shinking, abandon ship.

700 ευρώ χωρίς ενοίκιο και πάλι φτωχικά? Πρέπει να κόψεις κανένα καθημερινό ποτάκι.

Οπως και να το κανουμε είναι μια αρχή, και εξωτερικό να πας η αρχή θα ναι ζορί και θα βγαίνεις τσίμα τσίμα, όπως τα 600ευρώ παραπάνω, το θέμα είναι ότι έξω αυτό θα είναι το πρώτο καιρό, στη συνέχεια το πιθανότερο είναι πως θα εχεις εξέλιξη και αυξήσεις και στη τελική θα χεις και προυπηρεσία να ψάξεις κάτι καλύτερο, κάτι που στην ελλάδα δε ξέρω αν θα συμβεί ή αν θα αναγκαστείς να μείνεις εφόρου ζωής με αυτά τα 600-700 ευρώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραία, άντε να δώσει κ 250, μένουν άλλα 350, τι να προτοκάνεις με αυτά τα 350 θα μου πεις αλλά  απ το να κάθεσαι σπίτι και να κλαις τη μοίρα σου εγώ θα το προτιμουσα.

 

 

700 ευρώ χωρίς ενοίκιο και πάλι φτωχικά? Πρέπει να κόψεις κανένα καθημερινό ποτάκι.

Οπως και να το κανουμε είναι μια αρχή, και εξωτερικό να πας η αρχή θα ναι ζορί και θα βγαίνεις τσίμα τσίμα, όπως τα 600ευρώ παραπάνω, το θέμα είναι ότι έξω αυτό θα είναι το πρώτο καιρό, στη συνέχεια το πιθανότερο είναι πως θα εχεις εξέλιξη και αυξήσεις και στη τελική θα χεις και προυπηρεσία να ψάξεις κάτι καλύτερο, κάτι που στην ελλάδα δε ξέρω αν θα συμβεί ή αν θα αναγκαστείς να μείνεις εφόρου ζωής με αυτά τα 600-700 ευρώ

 

Έχω φύγει πλέον εδώ κάνα μήνα. Δεν έβγαινα τόσο μη φανταστείς αλλα θέλω να μου μένει και κάτι στην άκρη δε θέλω να βγάζω λεφτά μόνο για να ζώ. Και επίσης οι προοπτικές για αύξηση στην Ελλάδα είναι τραγικές.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω φύγει πλέον εδώ κάνα μήνα. Δεν έβγαινα τόσο μη φανταστείς αλλα θέλω να μου μένει και κάτι στην άκρη δε θέλω να βγάζω λεφτά μόνο για να ζώ. Και επίσης οι προοπτικές για αύξηση στην Ελλάδα είναι τραγικές.

Κάτι απαιτήσεις που έχει ο κόσμος! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...