Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εμενα παλι απο Ελλαδα τουλαχιστον ολοι με ρωταγανε πρωτα αν τελειωσα στρατό και μετα αν ειχα προυπηρεσια.

Λες όχι και στα δυο και η θέση είναι 100% δικιά σου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αρχικα εισαι λιγο μεγαλος , η ταση ειναι να τελειωνεις 25 με μεταπτυχιακο...

επισης πηγενε φανταρος, και μετα εξω... νομιζω οτι καλυτερο...

φιλικα παντα

 

Εντελώς άκυρο αυτό που γράφεις. Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου στα 25 τελείωναν την σχολή, άλλοι ακόμα ποιο μετά.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντελώς άκυρο αυτό που γράφεις. Οι περισσότεροι συμφοιτητές μου στα 25 τελείωναν την σχολή, άλλοι ακόμα ποιο μετά.

Δεν ειναι και τοσο ακυρο... Πλεον εδω στην Ελλαδα ζητανε κι οριο ηλικιας. Σαν να μην εφταναν ολα τ'αλλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι και τοσο ακυρο... Πλεον εδω στην Ελλαδα ζητανε κι οριο ηλικιας. Σαν να μην εφταναν ολα τ'αλλα.

 

Ναι, εγώ όμως δεν λέω τι ζητάνε, αλλά τι γινόταν στην δική μου σχολή. Όσοι τέλειωναν στην ώρα τους όπως εγώ ήμασταν εξαιρετικά λίγοι, 2-3 στην καλύτερη από κάθε έτος εισαγωγής (70-80 άτομα). Και αυτό για σχολή με 4 έτη. Αλλά κι από όσους φίλους είχα από το σχολείο ακόμα, ελάχιστοι είχαν τελειώσει στην ώρα τους ώστε να μπορείς να πεις οτι στα 25 είχανε τελειώσει το master όσοι από αυτούς επέλεξαν να κάνουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, εγώ όμως δεν λέω τι ζητάνε, αλλά τι γινόταν στην δική μου σχολή. Όσοι τέλειωναν στην ώρα τους όπως εγώ ήμασταν εξαιρετικά λίγοι, 2-3 στην καλύτερη από κάθε έτος εισαγωγής (70-80 άτομα). Και αυτό για σχολή με 4 έτη. Αλλά κι από όσους φίλους είχα από το σχολείο ακόμα, ελάχιστοι είχαν τελειώσει στην ώρα τους ώστε να μπορείς να πεις οτι στα 25 είχανε τελειώσει το master όσοι από αυτούς επέλεξαν να κάνουν.

Καλα ναι. υπερβολικο. Αν κι εγω τωρα ειμαι 25 και σε ενα χρονο τελειωνω το 1ο μεταπτυχιακο. Και παλι δουλεια δεν εχω βρει πανω στο αντικειμνο μου αλλα και γενικα σοβαρη και σταθερη δουλεια,δεν... χωρις πλακα πλεον κατι τετοια τρελα ζητανε! Γιαυτο κι εγω θελω να εξαφανιστω απο εδω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, κατανοητό αυτό.

 

Στο θέμα με τις αγγελίες που οι εργοδότες ζητάνε τα κέρατά τους έχουν αναφερθεί πολλοί στο παρελθόν.

 

Οι περισσότεροι εργοδότες το κάνουν γιατί αν δεν περιορίσουν σημαντικά τα κριτήρια των προσόντων για να αποθαρρύνουν κόσμο τους έρχονται 10000 βιογραφικά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μη τρελενεστε, κανεις δεν εχει ολα οσα ζητανε. Πιστευω αν ασχολησε βρισκεις δουλεια ευκολα. Με 0 γνωσεις ομως καποια πρακτικη , projects κτλ βοηθανε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θέσεις για πρακτική υπάρχουν, και θέσεις εργασίας στον συγκεκριμένο κλάδο υπάρχουν....μάλιστα πολύ περισσότερες από άλλους.....κάνεις 1-2 πρακτικές και μετά προσπαθείς να χωθείς κάπου είτε με είτε χωρίς βύσμα.Το ίδιο ισχύει και έξω.

 

Αν πας να τσεκάρεις όλα τα site με αγγελίες το 40%-50% χωρίς υπερβολές ζητάει πληροφορικάριους.

Επίσης,προσεγγίστε το γραφείο διασύνδεσης του πανεπιστημίου σας.Μπορεί τα γραφεία να μην έχουν καμιά σχέση με αυτά των πανεπιστημίων του εξωτερικού αλλά βγάζουν ευκαιρίες για πρακτική,εργασία ή ακόμα και έρευνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω την Ελ πραγματικότητα πχια, αλλά στην αλλοδαπιά το 60+% είναι αγγελίες για κάποιας μορφής ΙΤ-software programmer/designer, πάντα για προσφορές στο χώρο της τεχνολογίας φυσικά.

Εάν δεν μπορεί κάποιος να βρει δουλειά σε τέτοια αγορά εργασίας δεν ξέρω τι να πω.

 

Τέλος οι "απαιτήσεις" είναι συνήθως ελαστικές, με βάση την προσφορά κρίνουν εάν κάτι είναι σημαντικό ή όχι. Εάν προσφερθούν μόνο άτομα με μηδενική προϋπηρεσία μια χαρά το "δύο έτη εμπειρία" παραλείπεται.Αυτό για θέσεις που είναι "νορμάλ" και δεν περιλαμβάνουν να ηγείσαι ομάδας ή έστω να είσαι υπεύθυνος για project κ.ο.κ που εκεί χρειάζεται να ξέρεις τι σου γίνεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.reed.co.uk/jobs/it

 

90.000 κενες θεσεις εργασιας τρεχουν live αυτη που μιλαμε. Μη το σκεφτεσαι και μην αγχωνεσαι. Αν δε το κανεις εσυ θα το κανει αλλος.

 

Και αν εξαιρεσεις τις senior θεσεις οι περισσοτερες σου ζητανε απλα αστεια προσοντα στυλ να ξερεις λιγο word, να εχεις "some IT skills". Δες αυτη πχ στο τρομερο Harrogate και πες τι δεν πιανεις απο τα essential skills!

 

http://www.reed.co.uk/jobs/it-support-assistant-harrogate-16-18000/30007978#/jobs/it

 

£1400 το μηνα καθαρα στη τσεπη. Αρχοντας για πρωτη δουλεια, χωρια που το πιο σκληροπυρηνικο πραγμα που θα χρειαστει να κανεις θα ειναι κανα update στον driver του εκτυπωτη. Γνωριζω κοσμο που εχουν παραιτηθει απο αυτες τις δουλειες οχι λογο χρηματων αλλα επειδη παραηταν απλες και χανανε το χρονο τους - αλλα χτιζανε γερη προυπηρεσια παραλληλα..-

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...