Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσπαθώ να είμαι όσο πιο αντικειμενικός γίνεται. Οι αντιπαραθέσεις είναι δεκτές, όταν γίνονται με επιχειρήματα.

 

Στην περιοχή μου σχεδόν όλα τα σουβλατζίδικα φτιάχνουν ένα ίδιο και αδιάφορο σουβλάκι, χωρίς γεύση. Ευτυχώς έχω βρει ένα που θυμίζει το παλιό σουβλάκι.

Όπως είδες, δεν είπα ότι δεν υπάρχει καλό σουβλάκι. Αλλά όταν τα τελευταία χρόνια, έχει ανοίξει σουβλατζίδικο και η Μαρία η Κουτσή και (ανοιγο)κλείνει το ένα μετά το άλλο, δε μου φαίνεται και παράλογο που δε βρίσκεις εύκολα καλό σουβλάκι.

 

Καφέ δεν πίνω, sorry κιόλας. Έκανα λόγο για τσίπουρο όμως, που δεν το βρίσκεις έξω.

 

Το ελληνικό καλοκαίρι, ναι, με κουράζει. Με κουράζει αφάνταστα η κουφόβραση. Από χθες-προχθές έχω βρει την υγειά μου. Το κλίμα της Αθήνας στα Νότια Προάστια αυτή τη στιγμή, γαμεί. Αν ήταν έτσι και τους καλοκαιρινούς μήνες, θα γούσταρα.

 

Για τις παραλίες κάπου τα μπέρδεψες. Ξαναδιάβασε το post μου. Είπα ότι η Ελλάδα έχει μερικές απ' τις καλύτερες παραλίες του κόσμου. Έχει και ταλαιπωρία όμως μέχρι να καταφέρεις να τις χαρείς. Έχει και υψηλό κόστος.

Όταν ένα ζευγάρι θέλει 350€ τουλάχιστον για να πάει (και να γυρίσει) μαζί με το αμάξι του, σε ένα (ακόμα και κοντινό) νησί στη χώρα του, ε είναι κάπως πολλά, όταν με λιγότερα πας έξω. Μην πω που δίνεις 50€/μέρα για τρύπες, όταν έξω σου παρέχουν κάτι καλύτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αυτό το δεν έχεις ζήσει έξω πάνω από 4 μέρες αρα δε ξέρεις δε μπορώ να το καταλάβω, με ξεπερνά καλέ πώς το λέτε κι εσείς οι ψαγμενοι

 

Δηλαδή να κάτσω να τον φάω για να έχω αποψη αν θα μου αρέσει ή να κάτσω να κάνω ένεση ηρωίνης για έχω αποψη για το ότι η ηρωίνη κάνει κακό;

 

Ή το 2016 δε μπορείς να έχεις όλη τη πληροφόρηση που χρειάζεσαι για ό,τι θες να μάθεις;

 

Τέσπα έξω είναι γαματα να πάτε, και μετά να έρχεστε να μας λέτε στα ελληνικά φορα με τους αφρικανούς πόσο τέλεια ζειτε και πόσο τρεντι είναι η ξενιτιά.

 

Ναι δεν μπορεις να κρινεις την ποιοτητα ζωης μιας χωρας χωρις να εχεις ζησει. Που το παραξενο; Ειναι σα να λεω εγω αν ειναι καλα στη Βρετανια ή την Ιρλανδια ενω η παραμονη μου στα Νησια ειναι ενα 3ημερο στο Λονδινο...

 

Η καταθλιψη που παθαινεις εξω ειναι οταν σκεφτεσαι γιατι δεν μπορει και η Ελλαδα να ειναι ετσι και να μην αναγκαζει το νεο κοσμο να φυγει...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο εξωτερικο ειτε σας αρεσει ειτε οχι ειναι καλυτερα.

Οπουδήποτε στο εξωτερικό; Και στο Κιργιστάν ας πούμε; Νομίζω ότι εδώ η διαφωνία είναι αν είναι καλύτερα στην βόρεια Ευρώπη,Αμερική,Αυστραλία από Ελλάδα.

Κοινώς συγκρίνετε ανόμοια πράγματα.

Η ζωή εδώ είναι χάλια.Αλλά όχι πιο χάλια σε σύγκριση με άλλα 3 δις του πλανήτη.

 

Κάποιοι έχουν ζωή εδώ και δεν θέλουν να την αφήσουνε.(δουλειά, σπίτι, αυτοκίνητο, οικογένεια, σχέση) .

 

Τελωσπάντων γιατί δεν κάνει ο καθένας ότι θέλει και να μην την λέει στον άλλο;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ποια θέματα είναι περισσότερο πολιτισμένοι με ποια κριτήρια και ποιοι βασικά; 

 

Ξεκινάω από το τέλος.

 

Ποιοί: Γενικά μιλώντας πολλοί λαοί της ευρώπης. Δεν είμαι ο πιο κοσμογυρισμένος που υπήρξε ποτέ αλλά έχω μείνει χρόνο+ σε Αγγλία και Γερμανία, πράγμα που μου έδωσε να καταλάβω πολλά για το πώς είναι η κοινωνία εκεί, και αυτό με τη σειρά του μου επιτρέπει μετά να αναγνωρίζω πράγματα για χώρες στις οποίες δεν έχω μείνει επειδή α) βλέπω τα ίδια σημάδια που πλέον ξέρω σε τι οφείλονται και β) μου τα λένε άλλοι που έχουν μείνει σ' αυτές τις χώρες, τη γνώμη των οποίων υπολογίζω γιατί ξέρω πως έχουν εκτεθεί και κείνοι στη διαφορετικότητα του εξωτερικού και έχει μπολιαστεί ο τρόπος σκέψης τους. Οπότε, δε θα γίνω πολύ συγκεκριμένος (έτσι κι αλλιώς δεν είναι δυνατό με τη μαθηματική έννοια) και θα πω "οι ευρωπαίοι".

 

Με ποιά κριτήρια/σε ποιά θέματα: Κοινωνικά κριτήρια. Πρώτα απ όλα το πόσο συχνά σου έρχεται να πεις "κοίτα το μαλάκα" στην καθημερινή σου ζωή. Ένα πράγμα π.χ. που ξέρει οποιοσδήποτε έχει μείνει ευρώπη για καιρό είναι πως το καθημερινό αίσχος των ελληνικών δρόμων δεν είναι αναπόφευκτο. Απο κει και πέρα τι είδους απάντηση θέλεις; Να πω γενικά, όπως π.χ. ότι για μένα ένα μέτρο του πολιτισμού είναι η ανοχή στη διαφορετικότητα (η οποία μεταφράζεται ευθέως σε "βαθμούς κοινωνικής ελευθερίας"), τομέας στον οποίο η Ελλάδα είναι πολύ πίσω; Τα έχω ξαναπεί για τις νηπιαγωγούς με sleeve και piercing, υπάρχουν κι άλλα παραδείγματα. Να πω ειδικά, όπως π.χ. για τους γείτονές μου στον 6ο που τους γνώρισα κατα τύχη σε φάση που είχα μεγάλο θέμα στο σπίτι και δε μπορούσα να το λύσω επειδή δεν ξέρω γερμανικά really και την ίδια στιγμή που τους γνώρισα προσφέρθηκαν να με βοηθήσουν, τους έδωσα κλειδιά του σπιτιού, έκλεισαν εκ μέρους μου ραντεβού και ήρθαν σπίτι μου να επιβλέψουν για να μου πουν στο τέλος όταν γύρισα από τη δουλειά "κάναμε αυτό κι αυτό μπλα μπλα τώρα πρέπει να είσαι εντάξει, αν δεν είσαι έλα πες μας πάλι"; Για τον οδηγό του τραμ στη Ζυρίχη που πήρε λεφτά από τον πατέρα μου, κατέβηκε από το τραμ, πήγε να χαλάσει, του έβγαλε εισιτήριο, του έδωσε τα ρέστα στο χέρι και του είπε κι ευχαριστώ; Γενικά για το πόσο συχνά λέει ευχαριστώ ο κόσμος; Για τον μπάτσο στην Αγγλία 2 η ώρα το βράδυ κέντρο Guildford να μιλάει σε ένα τύπο που είναι λιώμα και τον βρίζει και να του λέει "σας παρακαλώ κύριε μη μου υψώνετε τη φωνή" - "τι λες ρε μαλάκα δεν υψώνω τη φωνή" - "την υψώνετε και σας παρακαλώ να σταματήσετε αμέσως";

 

Γενικά θα μπορούσα να πω πάρα πολλά, εσένα τι θα σε ενδιέφερε να ακούσεις;

 

δεν αμφιβάλλει κανεις πως ειναι πολιτισμένοι, αλλα αν και πολιτισμένοι αρκετοι απο αυτους στη Γερμανια αν και τα έχουν ολα, δεν υπάρχει οικονομική κρίση, πάνε και ψηφιζουν νεοναζί και ακροδεξιούς και τους βγάζουν δευτερους ή και πρώτους επειδή σε μια χώρα 80 εκατομμυριων ήρθαν αναλογικα ελάχιστοι προσφυγες/μεταναστες.

http://www.economist.com/news/europe/21706435-after-beating-angela-merkels-party-mecklenburg-west-pomerania-populists-aim

http://www.euronews.com/2016/09/07/the-figures-behind-the-rise-of-far-right-party-alternative-for-germany

 

τα ιδια και σε Αυστρια που παρολιγο να βγάλουν νεοναζι προεδρο.

https://www.theguardian.com/world/2016/may/23/far-right-candidate-defeated-austrian-presidential-election-norbert-hofer

 

οποτε ας κοψουμε κατι περι απολυτα πολιτισμένων, διοτι ειμαι πεπεισμένος πως αν αυτοι βρισκονταν στην κατάσταση της Ελλάδος θα έβγαζαν Hiltler volume 2 που βεβαια θα σημαινε και το τελος τους ως ανεξάρτητη κρατική οντοτητα. Ηδη οι Αγγλoσάξωνες με το Brexit άναψαν το πρώτο κόκκινο φωτάκι.

 

Αυτό που κάνεις εδώ είναι να λες είναι πολιτισμένοι αλλά όχι "απόλυτα" πολιτισμένοι. Τι πάει να πει απόλυτα και ποιός το είπε αυτό εκτός απο σένα; Απόλυτα πολιτισμένος δεν υπάρχει γιατί όλοι είμαστε άνθρωποι και κανείς δεν έχει την απόλυτη λύση σε όλα τα ζητήματα, ούτε και μπορεί να υπάρξει τέτοια λύση γιατί ο καθένας έχει άλλα κριτήρια. Απλά συγκρίνουμε τις ατέλειές μας και λέμε το Α είναι λιγότερο άσχημο από το Β, είναι "πιο πολιτισμένο". Νομίζω αν συγκρίνουμε την αμερική με φυλές κανίβαλων στον Αμαζόνιο θα πρέπει να δεχτούμε ότι είναι "πολιτισμένοι" ακόμα κι αν σκοτώνονται μεταξύ τους χωρίς λόγο επειδή god given right μπλα μπλα μπλα.

 

Αυτά που λες ότι τους βγάζουν δεύτερους και πρώτους με το συμπάθειο αλλά είναι μαλακίες, για άπειρους λόγους που μπορεί να είναι 100% πολιτικοί μπορεί σε κάποια περιφέρεια/νομό/whatever να βγει πολύ ψηλά κάποιο κόμμα με "απολίτιστες" απόψεις. Αυτό σημαίνει πως η κοινωνία στο σύνολό της είναι επίσης απολίτιστη; Please, γελάν κι οι πέτρες. Επίσης δεν ξέρω αν το θεωρείς σημαντικό αλλά όταν γίνονται τρομοκρατικά χτυπήματα και μαζικές σφαγές αθώων στην ψύχρα στη χώρα σου, ε είναι λίγο πιο μεγάλη η επίδραση που έχει στο πολιτικό σκηνικό από "πω πω δεν την παλεύω με τόσους μετανάστες".

 

Το τελευταίο "είμαι πεπεισμένος ότι θα γινόταν ΧΥΖ" είναι ανάξιο σχολιασμού. Κι εγώ "είμαι πεπεισμένος" ότι αν κέρδιζα το τζόκερ θα με έπαιρνε τηλέφωνο η Marion Cotillard να με ρωτήσει με τι εσώρουχα την προτιμάω.

 

Και τελικά θα πώ κάτι που έχει ξαναειπωθεί παραπάνω νομίζω.

 

Πώς ακριβώς πιστεύετε ότι μπορείτε να έχετε άποψη για τον πολιτισμό μιας χώρας χωρίς να την έχετε ζήσει;

 

Είπε κάποιος νωρίτερα ότι ζούμε στην εποχή της πληροφόρησης. Σωστό. Για παράδειγμα, εγώ δεν έχω πατήσει ποτέ το πόδι μου στην Αμερική. Αλλά είμαι τόσο καλά πληροφορημένος για το τι γίνεται εκεί σε πάρα πάρα πολλούς τομείς της ζωής που συστηματικά διορθώνω άλλους και ποτέ δε με διορθώνει άλλος (in no small part επειδή, βλέπε παρακάτω, δε μιλάω όταν δεν ξέρω). Με έχετε δει ποτέ να εκφέρω άποψη για τον "πολιτισμό" της Αμερικής με βάση το ότι εισέβαλαν στο Ιράκ και βομβάρδιζαν τους Γιουγκοσλάβους; Όχι, πρώτον γιατί δεν έχει καμία σχέση το ένα με το άλλο (αποφάσεις κυβέρνησης vs πολιτισμός) και δεύτερον γιατί καταλαβαίνω πως ακόμα και ξέροντας τα κέρατά μου σε ασύλληπτα μεγαλύτερο βαθμό από τον μέσο "πληροφορημένο" και πάλι δεν έχω τα προσόντα να μιλάω από τον καναπέ μου για ένα πολιτισμό που ποτέ δε γνώρισα ο ίδιος.

  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια τωρα καθομαστε και κανουμε συζητηση για τα σουβλακια? :cry:

 

αν κάποιος βρει ευκαιρια για καλη δουλεια στο εξωτερικο θα ειναι βλακεια του να την αφησει για αυτους τους λογους

 

καταρχην με το που αρχιζει να μπαινει φράγκο στη τσεπη θα αλλαξει η ζωη σου σε ολα θα βγεις απο το σπιτι θα δουλευεις θα γινεις πιο υπευθυνος πιο ετοιμος θα μιλας με κοσμο θα μιλας με άλλα σοβαρά στελεχη θα μπορεις να υποστηριζεις τη γνωμη σου με αυτοπεποιθηση κτλπ κτλπ συγκρινονται ολα αυτα με το να κατσεις εδω και να κανεις τι? να πηγαινεις για καφε? δεν υπάρχει μελλον εδω δυστυχως ακουγα χθες μεχρι το 2050 θα εχουμε διψηφια νουμερα ανεργιας.

 

Και καθε λιγο και λιγακι οι ιδιες εκπομπες οι ιδιες αντιπαραθεσεις στα καναλια τα μνημονια , τα χρεη , χαμηλοι μισθοι καθε μερα μας πρηζουν τα αρχιδια. Την εχω κλεισει τη τηλεοραση καθε λιγο τα ιδια και τα ιδια ξαφνικα ολοι τωρα εγιναν πατριωτες τοσα χρονια κοιμοντουσαν με τα τσαρουχια. Κάποιος τους πληρωνει για να φωναζουν πάρτε το χαμπάρι. Εχει πολυ διαφθορα ακομα η χωρα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κακα τα ψεματα, ειπωθηκε και πιο πριν, κατα τη γνωμη μου το χειροτερο στον επαγγελματικο τομεα στην Ελλαδα ειναι η ελλειψη προοπτικης και η αβεβαιοτητα. Οκ αν εισαι 25 και μενεις με γονεις, θα δουλεψεις για το χαρτζιλικι σου, αν ομως εισαι 35 θες να εχεις μια επαγγελματικη σιγουρια. Ποσο μαλλον αν εχεις και οικογενεια. Κατα τη γνωμη μου λοιπον δεν υπαρχει χειροτερο απο το αγνωστο για το αυριο. Αυτο ειναι και που ωθει αρκετους νεους με εξειδικευση και προσοντα στο εξωτερικο.

Ναι, ειναι δυσκολο να αφησεις οικογενεια, φιλους, κοινωνικο περιγυρο, συνηθειες, αλλα η σκληρη αληθεια ειναι οτι πλεον, για να καταφερεις κατι και να ξεφυγεις απο τη μιζερια των 400-500-800 ευρω, πρεπει να βγεις απο το comfort zone σου. Οι περισσοτεροι απο εμας ξερουμε 1-2 ξενες γλωσσες, τα πτυχια αναγνωριζονται αυτοματα εντος ΕΕ, η προηγουμενη εργασιακη εμπειρια μετραει, γιατι να μεινεις Ελλαδα και να παρακαλας για να βρεις μια θεση?

Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη, το πιστευα πριν 1.5 χρονο που εφυγα απο Ελλαδα ενω ειχα δουλεια και προς το παρον δεν εχω αλλαξει γνωμη.

Οποτε, ως προσωπικη απαντηση στο αρχικο ερωτημα του τοπικ, μην ψαξεις δουλεια στην Ελλαδα. Φτιαξε οσο μπορεις το βιογραφικο σου για να βρεις την πρωτη δουλεια στο αντικειμενο σου στο εξωτερικο.

  • Like 9
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 Για τον οδηγό του τραμ στη Ζυρίχη που πήρε λεφτά από τον πατέρα μου, κατέβηκε από το τραμ, πήγε να χαλάσει, του έβγαλε εισιτήριο, του έδωσε τα ρέστα στο χέρι και του είπε κι ευχαριστώ; 

 

 

 

Μου θυμίζει παρόμοια φάση στις Βρυξέλλες, είχα πάρει το λεωφορείο για να πάω προς ULB αλλά δεν είχα αρκετά "ψιλά" για το εισιτήριο. Είχα ένα 2€ και από εκεί και πέρα ένα 10€, 20άρικα κλπ.

Το εισιτήριο λοιπόν έκανε 2,50€, το είπα του οδηγού ότι δεν έχω ψηλά και μου είπε να του δώσω μόνο το 2€ και είμαστε οκ. Φυσικά δανείστηκα από την παρέα μου ένα 50λεπτο και του το έδωσα ευχαριστόντας τον αλλά το θέμα είναι η κίνηση του οδηγού. Γα άντε πήγαινε σε ένα εκδοτήριο του ΗΣΑΠ ξέρω γω και πες του "φίλε μου δίνεις εισιτήριο; μου λείπουν 50 λεπτά..." θα σε κοιτάει λες και είσαι εξωγήινος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια κακα τα ψεματα, ειπωθηκε και πιο πριν, κατα τη γνωμη μου το χειροτερο στον επαγγελματικο τομεα στην Ελλαδα ειναι η ελλειψη προοπτικης και η αβεβαιοτητα. Οκ αν εισαι 25 και μενεις με γονεις, θα δουλεψεις για το χαρτζιλικι σου, αν ομως εισαι 35 θες να εχεις μια επαγγελματικη σιγουρια. Ποσο μαλλον αν εχεις και οικογενεια. Κατα τη γνωμη μου λοιπον δεν υπαρχει χειροτερο απο το αγνωστο για το αυριο. Αυτο ειναι και που ωθει αρκετους νεους με εξειδικευση και προσοντα στο εξωτερικο.

Ναι, ειναι δυσκολο να αφησεις οικογενεια, φιλους, κοινωνικο περιγυρο, συνηθειες, αλλα η σκληρη αληθεια ειναι οτι πλεον, για να καταφερεις κατι και να ξεφυγεις απο τη μιζερια των 400-500-800 ευρω, πρεπει να βγεις απο το comfort zone σου. Οι περισσοτεροι απο εμας ξερουμε 1-2 ξενες γλωσσες, τα πτυχια αναγνωριζονται αυτοματα εντος ΕΕ, η προηγουμενη εργασιακη εμπειρια μετραει, γιατι να μεινεις Ελλαδα και να παρακαλας για να βρεις μια θεση?

Αυτη ειναι η προσωπικη μου αποψη, το πιστευα πριν 1.5 χρονο που εφυγα απο Ελλαδα ενω ειχα δουλεια και προς το παρον δεν εχω αλλαξει γνωμη.

Οποτε, ως προσωπικη απαντηση στο αρχικο ερωτημα του τοπικ, μην ψαξεις δουλεια στην Ελλαδα. Φτιαξε οσο μπορεις το βιογραφικο σου για να βρεις την πρωτη δουλεια στο αντικειμενο σου στο εξωτερικο.

Κοίτα τώρα θα ξεκινήσω μεταπτυχιακό που έχει διάρκεια 2 χρόνια, είτε έχω βρει δουλειά μέχρι να τελειώσω είτε όχι σίγουρα θα ψάξω για δουλειά έξω. Απλά αν είχα και μια προυπηρεσία μέχρι τότε θα είχα περισσότερες πιθανότητες να βρω κάτι. Αλλά το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω, ζητάνε όλοι να έχεις προυπηρεσία, ούτε πρακτική βρίσκω (είναι και μετρημένες στα δάχτυλα). Είναι απελπιστική η κατάσταση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό καταλαβαίνω από διάφορα ποστς εδώ κι εκεί

Εγώ δεν είμαι μόνιμα εκεί, απλά είχα πάει μερικές μέρες πέρσι και θέλω να πάω και φέτος για τη fosdem.

Αν και θα ήθελα πολύ να μείνω μόνιμα, μου άρεσε πολύ σαν πόλη. Σίγουρα μέσα στους πιθανούς στόχους μετά το φανταρικό, όταν βάλω το εξωτερικό σαν στόχο. Το πρόβλημα είναι η γλώσσα όμως, μόνο αγγλικά μιλάω σε καλό επίπεδο οπότε σε πιθανές δουλειές θα πρέπει να παίξω μπαλίτσα μόνο με αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου θυμίζει παρόμοια φάση στις Βρυξέλλες, είχα πάρει το λεωφορείο για να πάω προς ULB αλλά δεν είχα αρκετά "ψιλά" για το εισιτήριο. Είχα ένα 2€ και από εκεί και πέρα ένα 10€, 20άρικα κλπ.

Το εισιτήριο λοιπόν έκανε 2,50€, το είπα του οδηγού ότι δεν έχω ψηλά και μου είπε να του δώσω μόνο το 2€ και είμαστε οκ. Φυσικά δανείστηκα από την παρέα μου ένα 50λεπτο και του το έδωσα ευχαριστόντας τον αλλά το θέμα είναι η κίνηση του οδηγού. Γα άντε πήγαινε σε ένα εκδοτήριο του ΗΣΑΠ ξέρω γω και πες του "φίλε μου δίνεις εισιτήριο; μου λείπουν 50 λεπτά..." θα σε κοιτάει λες και είσαι εξωγήινος.

 

Η άλλη πλευρά του ίδιου νομίσματος (συνέπεια του ίδιου λαού) είναι ότι αν ακουγόταν σε ένα φόρουμ (πχ insomnia) ότι σε εκδοτήριο κάποιος πήρε εισιτήριο ενώ του έλειπαν 10-20 λεπτά, την επόμενη μέρα όλοι θα τρέχουν να βγάλουν εισιτήριο έχοντας μια δακρύβρεχτη ιστορία (και -Χ λεπτά από την κανονική αξία του εισιτηρίου)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι κάπως υπερβολικός. Ότι θα το έκαναν όλοι και εσκεμμένα, είναι κάπως δύσκολο, έχουν μείνει και λίγοι με ίχνη αξιοπρέπειας.

 

Αλλά ότι θα ήταν αρκετοί εκείνοι που θα το έκαναν, το πιστεύω κι εγώ. Όπως και ότι αν έτρωγαν πόρτα από τον υπάλληλο, θα έκαναν σαματά και θα έλεγαν «Ναι, αλλά στον άλλον δεν είπατε τίποτα».

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...