Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είσαι κάπως υπερβολικός. Ότι θα το έκαναν όλοι και εσκεμμένα, είναι κάπως δύσκολο, έχουν μείνει και λίγοι με ίχνη αξιοπρέπειας.

 

Αλλά ότι θα ήταν αρκετοί εκείνοι που θα το έκαναν, το πιστεύω κι εγώ. Όπως και ότι αν έτρωγαν πόρτα από τον υπάλληλο, θα έκαναν σαματά και θα έλεγαν «Ναι, αλλά στον άλλον δεν είπατε τίποτα».

 

Οκ, μην παίρνεις και κατά γράμμα το "όλοι" (η συνήθης υπερβολή του λόγου).

Αλλά έχοντας χρηματίσει για πολύ μεγάλο διάστημα σε ταμεία καταστημάτων (και σε πολύ καλύτερη οικονομικά περίοδο) να σου πω ότι όταν υπήρχει ουρά και κάποιος είχε κάποια διαφορετική αντιμετώπιση πχ έκπτωση γιατί ήταν πολύτεκνος, αυτομάτως αρκετοί από τους πίσω στην ουρά ήταν...πολύτεκνοι αλλά "είχαν ξεχάσει την ταυτότητα" :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Και η πρακτική προυπηρεσία είναι, αν ήμουν στην θέση σου θα προσπαθούσα να βρώ Ελλάδα 1-2 χρόνια και μετά να προσπαθήσω για έξω.

και αυτο σκευτομαι . Αλλα δεν σε παιρνει κανεις εδω χωρις πολλες γνωσεις.. (δεν ειμαι σκραπας αλλα δεν ξερω και τα παντα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

............................................Όπως και ότι αν έτρωγαν πόρτα από τον υπάλληλο, θα έκαναν σαματά και θα έλεγαν «Ναι, αλλά στον άλλον δεν είπατε τίποτα».

 

Ακριβώς έτσι. Η όποια διαφορετική αντιμετώπιση (αν μας συμφέρει βέβαια) γίνεται "κεκτημένο"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ρωτήσω τους περισσότερους (που μενουν Ελλάδα παντα) που ειτε ειναι άνεργοι ειτε σε δουλειά που λετε δηλ "400€ και 12 ωρες" ξέρω εγώ:

Δεδομένων των συνθηκών στην Ελλάδα με τι μισθό, χωρίς προϋπηρεσία, θα ήσασταν ικανοποιημένοι;  (χωρίς καμία δόση ειρωνείας ή κατι άλλο)

 

Πχ 680 καθαρα με σταθερο 8ωρο (edit: και 5ημερο) ειναι οκ;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο μισθός μιας χώρας θα έπρεπε να είναι (και) ανάλογος του κόστους ζωής σε αυτήν.

 

Εδώ και πολλά χρόνια, οι τιμές βασικών προϊόντων αυξάνονται, και οι μισθοί (για όσους εργάζονται) πέφτουν.

 

Επίσης, στην εξίσωση θα πρέπει να μπει και το βιοτικό επίπεδο. Εκτός κι αν για σένα το να είσαι 30 και να μένεις με τους δικούς σου επειδή με τα 400€ δε γίνεται να νοικιάσεις σπίτι, είναι ποιότητα ζωής.

 

Οπότε υπολόγισε μέσες τιμές για:

 

- Ενοίκιο (μαζί με λογαριασμούς ΔΕΗ, ΟΤΕ (internet), νερό, κοινόχρηστα κ.λπ.)

- Σουπερμάρκετ (για βασικά είδη, όχι για Lagavulin που γουστάρω να πίνω εγώ)

- Ρουχισμό

- Αυτοκίνητο (τέλη, ασφάλεια, σήμα, service, καύσιμο)

- Λοιπά έξοδα (κοινωνικές «υποχρεώσεις», ηλεκτρικές συσκευές που θα χαλάσουν κ.λπ.)

 

Δε σου βάζω καν:

 

- Εξόδους

- Διακοπές

- Να βάζεις κάποια χρήματα στην άκρη

 

που κι αυτά είναι παράγοντες που καθορίζουν το βιοτικό επίπεδο.

 

Αν κάνεις έναν πρόχειρο υπολογισμό, κάτι μου λέει ότι ούτε τα 680€ καθαρά με σταθερό 8ωρο φτάνουν.

 

Αν έχεις διαφορετική άποψη, ευχαρίστως να τη συζητήσουμε.

Εκτός κι αν με το «δεδομένων των συνθηκών» που έχεις σε bold, θες να πεις ότι πρέπει να σκύψουμε το κεφάλι και να εργαζόμαστε σε κωλοσυνθήκες, απλά για να τρώμε κάθε μέρα φακές στο πατρικό, και τέλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω θα ηθελα να ρωτήσω τους περισσότερους (που μενουν Ελλάδα παντα) που ειτε ειναι άνεργοι ειτε σε δουλειά που λετε δηλ "400€ και 12 ωρες" ξέρω εγώ:

Δεδομένων των συνθηκών στην Ελλάδα με τι μισθό, χωρίς προϋπηρεσία, θα ήσασταν ικανοποιημένοι;  (χωρίς καμία δόση ειρωνείας ή κατι άλλο)

Πχ 680 καθαρα με σταθερο 8ωρο ειναι οκ;

Κοντα στο 700 καθαρα 5μερο θα ηταν ικανοποιητικα.

edit> αν συγκατικεις με φιλο-κοπελα σ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Phanispal δεν υποννοω τιποτα. Τσαμπα υποθετεις. Μια ερωτηση εκανα οπως ειπα. Το bold κομματι σημαινει απλα οτι πρεπει στην απαντηση να υπαρχει και η αντιληψη της πραγματικοτητας.
Απλα ανοιγω θεμα για συζητηση. Τιποτα παραπανω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ούτε καν στα ανελαστικά έξοδα.

 

π.χ. ο Α θα σου πει ότι του φτάνουν €100/μήνα για supermarket (δεν λέω να παίρνει μόνο φακές/ρύζια/μακαρόνια, αλλιώς θα έφταναν και €20/μήνα) και ο Β θα σου πει €300/μήνα (επειδή την έχει δει ντελικατέσεν φάση).

 

Δεν βγαίνει άκρη εύκολα...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχας δεν μου φαινονται περιεργα αυτα που γραφεις. Παρ'ολο που δεν ανεφερα πουθενα για κωλοσυνθηκες κτλ

Απο εκει και περα εγραψα "χωρις προυπηρεσια" που σημαινει οτι η ερωτηση αφορα κυριως ατομα μικρα σε ηλικια που ψαχνουν τωρα δουλεια.

 

Νομιζω οτι τα παραπανω που εγραψες αφορουν κυριως ατομα 30+

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα για να απαντήσω στην ερώτηση, 680 για νεοεισερχόμενους (αυτό είναι και το νόημα του βασικού μισθού) στην αγορά εργασίας είναι ένα καλό ποσό.

 

Γνωρίζω οικογενειάρχες 40 φεύγα με παιδί που παίρνουν 500 τον μήνα...

 

Σχετική είδηση: http://www.cnn.gr/news/kosmos/story/47704/erxetai-eniaios-katotatos-misthos-stis-xores-tis-ee

 

ΥΓ: Το ΙΧ το θεωρώ πολυτέλεια και ειδικά σε πόλεις με μεγάλο πληθυσμό όπως η Αθήνα. Λιγότερα αυτοκίνητα χρειαζόμαστε, όχι περισσότερα, άσε που θα μειωνόντουσαν και τα νεύρα μεταξύ άλλων (άπειροι οι διαπληκτισμοί για τα παρκαρίσματα)... €30/μήνα για ΜΜΜ μαζί με λίγο περπάτημα και τέλος.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα είναι ότι δεν μπορούμε να συμφωνήσουμε ούτε καν στα ανελαστικά έξοδα.

 

π.χ. ο Α θα σου πει ότι του φτάνουν €100/μήνα για supermarket (δεν λέω να παίρνει μόνο φακές/ρύζια/μακαρόνια, αλλιώς θα έφταναν και €20/μήνα) και ο Β θα σου πει €300/μήνα (επειδή την έχει δει ντελικατέσεν φάση).

 

Δεν βγαίνει άκρη εύκολα...

 

Γι' αυτό μίλησα για μέσες τιμές, στο βαθμό του εφικτού. Όσο λιγότερο χοντρικά γίνεται.

 

Ακριβώς όπως είπες κι εσύ, δε λέμε να τρώμε κάθε μέρα φακές, αλλά ούτε και να πίνουμε Lagavulin. Κάπου στη μέση μπορεί νομίζω να βγει ένας μέσος όρος.

Νομιζω οτι τα παραπανω που εγραψες αφορουν κυριως ατομα 30+

 

Και έτσι να είναι, κατά τη γνώμη μου δε θα έπρεπε να είναι έτσι.

 

Σε άλλες χώρες, προηγμένες πολιτισμικά, δεν περιμένουν να φτάσουν τα 30 για να φύγουν απ' το πατρικό.

 

Αλλά και πάλι, αν δεχτούμε ότι μιλάμε για μικρότερης ηλικίας άτομα (<30), τι πιστεύεις ότι θα άλλαζε στη λίστα που παρέθεσα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To τι θα αλλαζε γενικα εξαρτατε απο την κατασταση του καθενως (γι αυτο και ρωτάω τα ατομα αυτα).
 

Το αμαξι ας πουμε δεν ειναι υποχρεωτικο, μπορει να μην υπαρχει ενοικιο, μπορει να  μένει με κοπελα/αγορι και τα εξοδα να μοιράζονται, Ο ρουχισμος δεν ειναι καθε μηνα ουτε τα τελη. Ε και οκ δεν ξεκινας γυμνος.

 

Τα παγια εξοδα θεωρητικά ανά μήνα είναι:

Ενοίκιο (200-250€ αλλα γενικά ανάλογα την περιοχή)

Supermarket(100€)

ΔΕΗ(40€)

ΕΥΔΑΠ (5€)

Κινητό: (30€)

Κοινόχρηστα (50€)

Βενζίνη (60€)

 

Τα ποσα ειναι μια εκτιμηση δικια μου. Μια μεση τιμη για ατομα <30 οπως ειπες.
Με βαση τα παραπάνω (που απο οτι ξερω πολλοι χαλανε λιγοτερα) στην χειροτερη το αθροισμα βγαινει 535€. Τα υπολοιπα τα κανεις οτι θες

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γνωρίζω οικογενειάρχες 40 φεύγα με παιδί που παίρνουν 500 τον μήνα...

 

Σχετική είδηση: http://www.cnn.gr/news/kosmos/story/47704/erxetai-eniaios-katotatos-misthos-stis-xores-tis-ee

 

ΥΓ: Το ΙΧ το θεωρώ πολυτέλεια και ειδικά σε πόλεις με μεγάλο πληθυσμό όπως η Αθήνα. Λιγότερα αυτοκίνητα χρειαζόμαστε, όχι περισσότερα, άσε που θα μειωνόντουσαν και τα νεύρα μεταξύ άλλων (άπειροι οι διαπληκτισμοί για τα παρκαρίσματα)... €30/μήνα για ΜΜΜ μαζί με λίγο περπάτημα και τέλος.

 

Θα έχουν δικό τους σπίτι όμως, έτσι; Γιατί με ~250€ ενοίκιο, συν λογαριασμούς, συν συν, νομίζω καταλαβαίνεις ότι δε βγαίνει με 500€.

Εκτός κι αν έχουν κι άλλη πηγή εισοδήματος. Ξέρω πολλούς που από 'δω κι από 'κει κάτι κάνουν.

 

Το αμαξι ας πουμε δεν ειναι υποχρεωτικο, μπορει να μην υπαρχει ενοικιο, μπορει να  μένει με κοπελα/αγορι και τα εξοδα να μοιράζονται, Ο ρουχισμος δεν ειναι καθε μηνα ουτε τα τελη. Ε και οκ δεν ξεκινας γυμνος.

 

Δεκτόν για το αυτοκίνητο. Θα μπορούσαμε να το χαρακτηρίσουμε ως είδος πολυτελείας, ακριβώς στα πλαίσια του «δεδομένων των συνθηκών στην Ελλάδα» όμως.

Μην το γενικεύσουμε ότι δε χρειάζεται γενικότερα το αυτοκίνητο.

 

Όσον αφορά στα υπόλοιπα, και επειδή μιλάμε για μέσες τιμές:

 

- Τα 200-250€ για ενοίκιο, είναι μάλλον χαμηλές τιμές, σε περιοχές με σχετικά χαμηλό βιοτικό επίπεδο, αλλά ΟΚ, μην αρχίσουμε πάλι τη συζήτηση για ποιο λόγο ο Άγιος Παντελεήμονας έχει χαμηλότερο βιοτικό επίπεδο από την Ηλούπολη.

Εγώ θα το ανέβαζα ένα 50ρικο πάνω, δηλαδή 250-300€, όχι επειδή μ' αρέσει να δίνω περισσότερα, αλλά επειδή έτσι είναι και η αγορά.

- Supermarket, 100€/μήνα, επίσης μου φαίνονται κάπως λίγα. Δηλαδή ~3€/μέρα. Ένα γιαούρτι παίρνεις, κι έχει ~1€. Πού να βάλεις κι άλλα είδη που καταναλώνουμε σε καθημερινή βάση.

- Στα κοινόχρηστα, έχεις υπολογίσει και θέρμανση για το χειμώνα και το έχεις διαιρέσει διά 12;

- Ρουχισμό δεν έχεις βάλει. Δεν ξεκινάμε γυμνοί, αλλά σε ετήσια πάντα βάση, δεν είναι αμελητέο το ποσό της ένδυσης/υπόδησης.

- Αφού έχουμε βγάλει το αυτοκίνητο, θα πρέπει νομίζω να προσθέσουμε έξοδα μετακίνησης, ειδικά αφού μιλάμε για εργαζόμενο, οπότε εγώ προσθέτω 30€ για μηνιαία κάρτα.

- Δεν έχεις βάλει ΟΤΕ/internet. Έβαλες βέβαια κινητό, μπορεί να το έχεις βάλει εκεί. Με αυτό το internet βέβαια, απλά τσεκάρεις τα mail σου, δε μπαίνεις στο insomnia να πεις ό,τι σου κατέβει, όπως κάνουμε εμείς.

 

Και βέβαια, δε μιλάμε καν για delivery, εξόδους (έστω για καφέ που πάει η πλειοψηφία, αλλά ΟΚ, το θεωρώ πολυτέλεια προσωπικά), κοινωνικές υποχρεώσεις και απρόοπτα (να σου χαλάσει η ηλεκτρική σκούπα, το τηλεκοντρόλ, το τηλέφωνο του μπάνιου, να σου καούν λάμπες κ.λπ. που συμβαίνουν πότε-πότε).

 

Οπότε νομίζω ανεβαίνουμε, τουλάχιστον στα 600€.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...