Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για να ζεις αξιοπρεπώς και αυτόνομα στην Ελλάδα θες κάπου στο χιλιάρικο και από κει και πέρα ανάλογα τις υποχρεώσεις σου και τα ανοίγματα σου

 

Ο μισθός των 500 χέρι προφανώς και είναι μη ρεαλιστικός για το κόστος ζωής και κακώς νομοθετηθηκε σε μία χώρα όπου το πρόβλημα ήταν το κόστος του δημοσίου και έχουμε φτάσει στο δημόσιο να παίζουν υψηλότεροι μισθοί από τον ιδιωτικό τομέα

 

Απλά νομοθετησαν έτσι για να μην κυκλοφορεί το χρήμα στους πολίτες και να εισπράττεται απευθείας από φόρους έτσι ώστε να πληρώνονται οι δόσεις και να αναγκαστούν οι έλληνες να φάνε τις αποταμιεύσεις τους.

Οι εργοδότες (οι μικροί) που νόμιζαν ότι βρήκαν ευκαιρία να πάρουν φθηνό εργάτη πυροβόλησαν τα πόδια τους γιατί είναι στόκοι μιας και μειώθηκε η αγοραστική δύναμη και τα μαγαζιά τους είναι άδεια.

 

Μόνο μεγάλες εταιρείες και πολυεθνικές κέρδισαν από αυτή τη κατάσταση οι υπόλοιποι στο ίδιο ζουμί βράζουν

 

Και φυσικά όλες οι πρόσφατες κυβερνήσεις άφησαν στο απυρόβλητο τα συνήθη πελατακια τους. Κανένας δε γύρισε να ασχοληθεί με τον νέο εργαζόμενο αντίθετα τον έβγαλαν στο κλαρί για ένα κομμάτι ψωμί.

 

Αλλά μη μας κάνει εντύπωση που οι συμπολίτες μας φέρονται με παρτακιστικο τρόπο, όταν ο καθένας από μας είναι παρτακιας με τη πρώτη ευκαιρία.

 

Αν είχαμε κοινωνική συνοχή και λίγο πιο έξω από την οικογένεια του ο καθένας θα αντιμετωπιζαμε πολύ καλύτερα τη κρίση, αλλά όταν ο καθένας κοιτάει να εκμεταλλευτεί το διπλανό του ε τότε και ο άλλος κοιτάει να σώσει το τομάρι του. Δυστυχώς όσα καλά και να έχει ο έλληνας πάντα θα είναι κοντοφθαλμος και παρτακιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πολύ απλά όταν παίρνεις 500/μήνα, θα κάνεις το σκατό σου παξιμάδι. Θα κυνηγάς τις εκάστοτε προσφορές (ενίοτε στοκάροντας και είδη), θα πας σε discount supermarket και όχι σε ντελικατέσεν, θα βάλεις εναλλακτικό αντί για ΟΤΕ, θα βάλεις καρτοκινητό (με €10/μήνα είσαι ΟΚ) αντί για συμβόλαιο κλπ κλπ.

 

Δεν βγαίνουν τα κουκιά αλλιώς.

 

Όσο για το αυτοκίνητο, το θεωρώ αναγκαιότητα μόνο στην επαρχία και ειδικά στα χωριά (ελλείψει ΜΜΜ). Αθήνα ούτε καν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άσχετο/σχετικο 10€ το μήνα κάρτα βάζει πολύς κόσμος που ξέρει τι του γίνεται και ας έχει χρήματα και για παραπάνω, άλλωστε για το 99% των ανθρώπων είναι μια χαρά αρκετό και έχεις τηλέφωνο χωρίς στερήσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εχεις δικιο ξεχασα το ιντερνετ ομως εχω βαλει βενζινη μεσα . Αλλα και παλι στο δικο σου σεναριο σου μενουν 80 το μηνα για οτιδηποτε

 

Έχεις βάλει όντως βενζίνη, αλλά υποτίθεται ότι βγάλαμε το αυτοκίνητο γενικότερα.

Γιατί αν το αφήσουμε στη λίστα, δεν είναι μόνο η βενζίνη, αλλά και ασφάλεια, σήμα, τέλη, service, ελαστικά/αμορτισέρ κ.ά., που ανεβάζουν το κόστος σε ~100/150€/μήνα για ένα οικονομικό απ' όλες τις πλευρές αυτοκίνητο.

 

 

Πολύ απλά όταν παίρνεις 500/μήνα, θα κάνεις το σκατό σου παξιμάδι. Θα κυνηγάς τις εκάστοτε προσφορές (ενίοτε στοκάροντας και είδη), θα πας σε discount supermarket και όχι σε ντελικατέσεν, θα βάλεις εναλλακτικό αντί για ΟΤΕ, θα βάλεις καρτοκινητό (με €10/μήνα είσαι ΟΚ) αντί για συμβόλαιο κλπ κλπ.

 

Δεν βγαίνουν τα κουκιά αλλιώς.

 

Όσο για το αυτοκίνητο, το θεωρώ αναγκαιότητα μόνο στην επαρχία και ειδικά στα χωριά (ελλείψει ΜΜΜ). Αθήνα ούτε καν.

 

bedazzled, δε συζητάμε τι πρέπει να κάνει αυτός που παίρνει 500€, που λες και μόνος σου ότι πρέπει να κάνει το σκατό του παξιμάδι.

 

Λέμε πόσα θεωρούμε ότι θα θέλαμε να παίρνουμε ρεαλιστικά, όχι ουτοπικά, ώστε να βγαίνει ο μήνας με ένα σχετικό βιοτικό επίπεδο.

 

Αν είναι να μιλήσουμε για σκατό-παξιμάδι, αλλάζει το πράγμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Παιδες εχετε παει ποτε δουλεια με μετρο 9το πρωι δουλεια? Που ειναι τιγκα και δεν χωρας με αποτελεσμα να χανεις 2-3 τρενα και να αργεις στη δουλεια σου? 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

500 το μήνα εννοείς μένοντας σε δικό σου σπίτι έτσι; Δε φαντάζομαι για ενοίκιο :P

Όσοι ξέρω να παίρνουν τέτοια χρήματα, είτε συγκατοικούν με γονείς ή με το έτερον ήμιση, είτε δεν έχουν ενοίκιο αλλά δυσκολεύονται αρκετά.

 

Στη παρούσα φάση, ρεαλιστικό ποσό για ένα ζευγάρι με δικό του σπίτι, ωστε να πει οτι ζει και όχι επιβιώνει ειναι τα 1200-1300 μηναίως. Δεν αναφέρομαι σε παιδιά, σκυλιά, ενοίκια κτλ γιατί εκεί το πράγμα ξεφεύγει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδες εχετε παει ποτε δουλεια με μετρο 9το πρωι δουλεια? Που ειναι τιγκα και δεν χωρας με αποτελεσμα να χανεις 2-3 τρενα και να αργεις στη δουλεια σου?

Όσα χρόνια δουλεύω έτσι πάω. Τι να κάνουμε τρώμε στριμωξιδι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

bedazzled, δε συζητάμε τι πρέπει να κάνει αυτός που παίρνει 500€, που λες και μόνος σου ότι πρέπει να κάνει το σκατό του παξιμάδι.

 

Λέμε πόσα θεωρούμε ότι θα θέλαμε να παίρνουμε ρεαλιστικά, όχι ουτοπικά, ώστε να βγαίνει ο μήνας με ένα σχετικό βιοτικό επίπεδο.

 

Αν είναι να μιλήσουμε για σκατό-παξιμάδι, αλλάζει το πράγμα.

 

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει ομοφωνία σε αυτό.

 

Πιο πάνω π.χ. λέει ο logistoulis ότι θέλει 1000/μήνα, το οποίο δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό για το 2016 (το 2008 ήταν, αλλά φαντάζομαι τότε θα έλεγε 1500).

 

Εδώ φαντάσου έχω ακούσει ζευγάρι συνταξιούχων να λέει ότι δύσκολα τα βγάζουν πέρα με 3000/μήνα (1500 * 2)... τι να πεις μετά;

 Παιδες εχετε παει ποτε δουλεια με μετρο 9το πρωι δουλεια? Που ειναι τιγκα και δεν χωρας με αποτελεσμα να χανεις 2-3 τρενα και να αργεις στη δουλεια σου? 

 

Πολλές φορές.

 

Βέβαια ΚΑΙ αυτό είναι σχετικό για τον καθένα μας... άλλος μπορεί να χωράει, ενώ άλλος όχι (δεν είμαστε όλοι τα ίδια kg). Άλλος μπορεί να ενοχλείται από την πολυκοσμία, ενώ άλλος όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παίζει το χιλιάρικο δεν είναι ότι δεν παίζει, απλά σε αυτές τις θέσεις παλιότερα θα έδιναν πολλά περισσότερα

 

Εγώ απλά λέω ότι με χιλιάρικο ζεις σαν άνθρωπος στο σπίτι σου και άντε αν βγάζει και άλλα 500-600 ο/η σύντροφος είσαι ψιλοκαλα

 

Αν δε θες 1000αρικο να πέσουμε στα 800 πιο κάτω παίζει πρόβλημα και αρχίζει το σκατο παξιμάδι ή τζοντα από γονείς

 

Τα 491 (ο νόμιμος βασικός για άνω των 25 ετων άγαμο) δε φτάνουν και μάλιστα δε φτάνουν και αν δουλεύεις γιατί δουλεύοντας προκύπτουν κι άλλα έξοδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πολυκοσμια ειναι οκ. Σου λεω να μην χωρας. Να ειναι τιγκα και το εννοω.(ασε που αν σπροξεις λιγο αρχιζουν οι γκρινιες απτα παπουδια και μπλα μπλα). 70κγ ειμαι δεν νομιζω να πιανω πολυ χωρο ! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν νομίζω ότι μπορεί να υπάρξει ομοφωνία σε αυτό.

 

Πιο πάνω π.χ. λέει ο logistoulis ότι θέλει 1000/μήνα, το οποίο δεν είναι καθόλου ρεαλιστικό για το 2016 (το 2008 ήταν, αλλά φαντάζομαι τότε θα έλεγε 1500).

 

Εδώ φαντάσου έχω ακούσει ζευγάρι συνταξιούχων να λέει ότι δύσκολα τα βγάζουν πέρα με 3000/μήνα (1500 * 2)... τι να πεις μετά;

 

Πού ξέρεις ότι με αυτά τα λεφτά δεν ζούνε και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους;

 

Σύνηθες φαινόμενο πλέον στις μέρες μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, δε θα βγάλουμε εμείς το ελάχιστο εισόδημα διαβίωσης,  αυτό είναι δουλειά άλλων, που δεν την κάνουν και καλά.

 

Εμείς εδώ απλά κάνουμε μια συζήτηση, καταθέτοντας απόψεις.

 

Μην πιάνουμε ακραία παραδείγματα, λέω να προσπαθήσουμε να μείνουμε σε ένα μέσο όρο.

 

Εγώ λοιπόν, τα 500€ δε μπορώ να τα θεωρήσω ως μέσο όρο ποσού που μπορείς να ζήσεις σχετικά καλά.

Είναι απλή προπαίδεια, δε βγαίνει μαθηματικά δηλαδή.

Το αν κάποιοι το καταφέρνουν μετά κόπων και βασάνων, δε μου λέει κάτι. Δε συζητάμε για με το ζόρι επιβίωση, αλλά για μια πολύ σχετική άνεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης αυτοί έχουν μάθει και αλλιώς πώς να το κάνουμε τώρα; Αλλιώς υπολογίζει το 100αρικο ο πατέρας μου αλλιώς εγώ

 

Από την άλλη και το ασφαλιστικό δεν είναι βιώσιμο όταν ο γονιός θέλει 1000+ σύνταξη (και καλά κάνει αφού τα δούλεψε) και το παιδί του δίνει εισφορές 240€ που είναι οι εισφορές του βασικού μισθού

 

Δε βγαίνουν τα κουκιά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά παίζει το χιλιάρικο δεν είναι ότι δεν παίζει, απλά σε αυτές τις θέσεις παλιότερα θα έδιναν πολλά περισσότερα

 

Εγώ απλά λέω ότι με χιλιάρικο ζεις σαν άνθρωπος στο σπίτι σου και άντε αν βγάζει και άλλα 500-600 ο/η σύντροφος είσαι ψιλοκαλα

 

Αν δε θες 1000αρικο να πέσουμε στα 800 πιο κάτω παίζει πρόβλημα και αρχίζει το σκατο παξιμάδι ή τζοντα από γονείς

 

Τα 491 (ο νόμιμος βασικός για άνω των 25 ετων άγαμο) δε φτάνουν και μάλιστα δε φτάνουν και αν δουλεύεις γιατί δουλεύοντας προκύπτουν κι άλλα έξοδα

Χιλιάδες ζευγάρια με παιδί/α ζούνε ακριβως με αυτά τα χρήματα που αναφέρεις και αρκετοί έχουν και ενοίκιο. Και φυσικά κάνουν στο σκατό παξιμάδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πού ξέρεις ότι με αυτά τα λεφτά δεν ζούνε και τα παιδιά τους και τα εγγόνια τους;

 

Σύνηθες φαινόμενο πλέον στις μέρες μας.

 

Ναι, μόνο που αυτό δείχνει ότι στην Ελλάδα γίνεται λάθος κατανομή χρημάτων (παίρνουν περισσότερα οι γηραιότεροι εις βάρος των νέων):

 

http://www.gazzetta.gr/plus/article/909580/o-55aris-syntaxioyhos-toy-ote-me-ta-2700-syntaxi-poy-niothei-aganaktismenos-vid

 

Γιατί να μην παίρνει ο συνταξιούχος μια νορμάλ σύνταξη (ας πούμε 700 ευρώ για πάρτη του) και τα υπόλοιπα 2000 να τα έπαιρναν τα παιδιά του δουλεύοντας; Αυτό θα ήταν αξιοπρέπεια, όχι το ζητιάνεμα...

 

Και επειδή ο κουβάς χρημάτων της Ελλάδας είναι πεπερασμένος και συνεχώς μειώνεται, προτάσεις του τύπου να συνεχίσει να παίρνει 2700 ο συνταξιούχος και 1500 το κάθε παιδί είναι εκτός πραγματικότητας, εκτός αν τρελαθεί η πρέσα του Ντράγκι.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...