Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασιλη κανενας γνωστος δεν θα κάτσει να χαραμισει δικο του χρονο τσάμπα για να βρει σε σενα τον καταλληλο εργαζομενο. Το μεσω γνωστων δεν το καταλαβαινω.

 

Ναι, προφανώς δεν κατάλαβες τι λέω. Δεν θα βάλεις άλλον τζάμπα να ψάχνει για εσένα. Στις περισσότερες εταιρείες με έναν Α αριθμό εργαζόμενων, αν τύχει καμιά διαθέσιμη θέση δεν βγάζουν αρχικά αγγελίες, τυχαίνει και έρχεται κάποιος εκ των εργαζομένων ή υποδιευθυντών στελεχών και όλων όσων εργάζονται εκεί και λένε στον υπεύθυνο προσωπικού στον γενικό διευθυντή ή τέλος πάντων στο αφεντικό που είναι αρμόδιο για την εύρεση υπαλλήλου "έχω τον τάδε γνωστό μου πτυχιούχο τάδε με εμπειρία εκεί και εκεί θα σας ενδιέφερε να τον καλέσουμε σε συνέντευξη για την θέση" αν πει οκ το αφεντικό, ο γνωστός λέει στον άλλο γνωστό του να στείλει βιογραφικό και δρομολογούν οτι είναι να γίνει, και προφανώς δεν συμβαίνει πάντα το παραπάνω όταν μια εταιρεία αναζητεί θέση αλλά στις περισσότερες περιπτώσεις έτσι βρίσκονται οι δουλειές, αν δεν συμβεί κάτι τέτοιο ή ο γνωστός που βρέθηκε δεν ικανοποιεί τις απαιτήσεις του αφεντικού τότε βγαίνει η αγγελία. Στην Ελλάδα αυτός που παίρνει την δουλειά είναι αυτός που έτυχε και είχε τα κατάλληλα μέσα τις γνωριμίες και τα κονέ.

Υπάρχουν φυσικά και οι εταιρείες που έχουνε ειδικό προσωπικό που αναλαμβάνει όλα τα παραπάνω, τέτοιες εταιρείες είναι συνήθως μεγάλες εταιρείες γιατί για να έχεις και προσωπικό για αυτή την δουλειά πρέπει να το πληρώνεις. Γενικά στις μικρές εταιρείες επικρατεί περισσότερο αυτό που είπα με τους γνωστούς, γιατί ο εργοδότης ούτε χρόνο έχει να κοιτάει χιλιάδες βιογραφικά που θα του έρθουν στο email και στις περισσότερες μικρές εταιρείες ούτε λεφτά περισσεύουν στον εργοδότη για να πληρώει υπάλληλο ακριβώς για αυτή την δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Να προσθέσω κάτι ακόμα, σε όσες συνεντεύξεις έχω πάει πάντα τίθεται θέμα με το ότι μένω μακριά (Ραφήνα), τόσο που έχω βαρεθεί να το ακούω. Σε μια από αυτές με ήθελαν αρκετά για την θέση αλλά ήθελαν να μετακομίσω Αθήνα για να μην κουράζομαι από την διαδρομή (και καλά). Ντάξει δεν λέω ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω 4 ώρες πήγαινε-έλα αλλά αφού μένω εδώ που μένω τι να κάνω? Πιστεύω ότι και αυτό παίζει ρόλο. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία? Εγώ φυσικά πάντα του λέω ότι δεν έχω θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι τους σκαλώνει αρκετά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι ακόμα, σε όσες συνεντεύξεις έχω πάει πάντα τίθεται θέμα με το ότι μένω μακριά (Ραφήνα), τόσο που έχω βαρεθεί να το ακούω. Σε μια από αυτές με ήθελαν αρκετά για την θέση αλλά ήθελαν να μετακομίσω Αθήνα για να μην κουράζομαι από την διαδρομή (και καλά). Ντάξει δεν λέω ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω 4 ώρες πήγαινε-έλα αλλά αφού μένω εδώ που μένω τι να κάνω? Πιστεύω ότι και αυτό παίζει ρόλο. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία? Εγώ φυσικά πάντα του λέω ότι δεν έχω θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι τους σκαλώνει αρκετά.

Η θεση δεν ηταν αρκετα καλη; Αλλιως γτ να μη σκεφτεις να μετακομισεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι ακόμα, σε όσες συνεντεύξεις έχω πάει πάντα τίθεται θέμα με το ότι μένω μακριά (Ραφήνα), τόσο που έχω βαρεθεί να το ακούω. Σε μια από αυτές με ήθελαν αρκετά για την θέση αλλά ήθελαν να μετακομίσω Αθήνα για να μην κουράζομαι από την διαδρομή (και καλά). Ντάξει δεν λέω ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω 4 ώρες πήγαινε-έλα αλλά αφού μένω εδώ που μένω τι να κάνω? Πιστεύω ότι και αυτό παίζει ρόλο. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία? Εγώ φυσικά πάντα του λέω ότι δεν έχω θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι τους σκαλώνει αρκετά.

 

Σκέψου πόσα θα πληρώνεις για μεταφορικά... αν δεν σε πειράζει η ψυχολογική ταλαιπωρία των 4 ωρών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και τα έξοδα της μετακόμισης είναι λίγα?

Ε γιαυτο ρωταω αν ηταν καλη η θεση :P Αν ηταν αρκετα καλη τοτε για μενα αξιζει να κανεις μια μετακομιση. Εγω προσωπικα αν εβρισκα θεση για το αντικειμενο μου κι ηταν καλη πετωντας θα μετακομιζα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θεση δεν ηταν αρκετα καλη; Αλλιως γτ να μη σκεφτεις να μετακομισεις;

Η θέση ήταν online υποστήριξη πελατών σε μια μικρή εταιρεία πληροφορικής αλλά μισθός 600 ευρώ μεικτά και προφανώς αφού δεν έχω δικά μου χρήματα στην αρχή θα έπρεπε να στηριχθώ στους γονείς μου στους οποίους φαινόταν ύποπτο ότι ήθελαν να μετακομίσω. Εκτός αυτού με αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να πληρώνω νοίκι, λογαριασμούς, φαγητό κλπ ή και να έβγαινα θα ήμουν ίσα ίσα. Εγώ ήθελα να μετακομίσω αλλά οι γονείς είχαν αντίθετη άποψη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε γιαυτο ρωταω αν ηταν καλη η θεση :P Αν ηταν αρκετα καλη τοτε για μενα αξιζει να κανεις μια μετακομιση. Εγω προσωπικα αν εβρισκα θεση για το αντικειμενο μου κι ηταν καλη πετωντας θα μετακομιζα!

Όσο καλή και να ήταν η θέση, πάνω από 500€ δεν θα περνες ,όποτε και πάλι αξίζει να αφήσεις το σπίτι σου και να πας στο νοίκι?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η θέση ήταν online υποστήριξη πελατών σε μια μικρή εταιρεία πληροφορικής αλλά μισθός 600 ευρώ μεικτά και προφανώς αφού δεν έχω δικά μου χρήματα στην αρχή θα έπρεπε να στηριχθώ στους γονείς μου στους οποίους φαινόταν ύποπτο ότι ήθελαν να μετακομίσω. Εκτός αυτού με αυτά τα λεφτά δεν νομίζω ότι θα μπορούσα να πληρώνω νοίκι, λογαριασμούς, φαγητό κλπ ή και να έβγαινα θα ήμουν ίσα ίσα. Εγώ ήθελα να μετακομίσω αλλά οι γονείς είχαν αντίθετη άποψη.

Χμμ ναι οντως ο μισθος δεν ανταποκρινεται,δεν θα αξιζε σε αυτην την περιπτωση. Μονο αν ηθελαν οι γονεις να βοηθανε οπως λες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκέψου πόσα θα πληρώνεις για μεταφορικά... αν δεν σε πειράζει η ψυχολογική ταλαιπωρία των 4 ωρών.

Με πειράζει και χρυσοπληρώνω μεταφορικά. Μόνο το λεωφορείο είναι 5 ευρώ την μέρα πήγαινε-έλα + το μετρό/ηλεκτρικός/αστικό. Αλλά δεν έχω επιλογή οπότε..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσο καλή και να ήταν η θέση, πάνω από 500€ δεν θα περνες ,όποτε και πάλι αξίζει να αφήσεις το σπίτι σου και να πας στο νοίκι?

Γιατι καποια στιγμη θα πρεπει να το κανεις κι αυτο! Ή μια ζωη θα ζεις στο σπιτι των γονιων σου;;; Αλλα ναι δε μιλαω για τετοιους μισθους,μη το λες ομως,δε μπορεις να ξερεις τι προσφερει ο καθε εργοδοτης. Αναλογα και τη θεση,δε χρειαζεται να'ναι 500 ευρω. Και να σου πω και κατι αν οι γονεις μου με βοηθουσαν στην τελικη ,παλι θα πηγαινα. Απο καπου πρεπει να ξεκινησεις!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι καποια στιγμη θα πρεπει να το κανεις κι αυτο! Ή μια ζωη θα ζεις στο σπιτι των γονιων σου;;; Αλλα ναι δε μιλαω για τετοιους μισθους,μη το λες ομως,δε μπορεις να ξερεις τι προσφερει ο καθε εργοδοτης. Αναλογα και την θεση,δε χρειαζεται να'ναι 500 ευρω.

ο μέσος όρος είναι 600€ στην ελλαδα αυτήν τη στιγμή, και έμενα με είχαν πρήξει ότι μένω μακριά κτλπ και έτσι έχασα μια καλή ευκαιρία ακριβώς πάνω στον τομέα μου, τεσπα άλλαξα χώρα και ησύχασα  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο μέσος όρος είναι 600€ στην ελλαδα αυτήν τη στιγμή, και έμενα με είχαν πρήξει ότι μένω μακριά κτλπ και έτσι έχασα μια καλή ευκαιρία ακριβώς πάνω στον τομέα μου, τεσπα άλλαξα χώρα και ησύχασα  

δυστυχως ετσι ειναι,οι ευκαιριες για κατι καλυτερο ειναι λιγες και ζητανε της παναγιας τα ματια. μονο αν βοηθησουν οι γονεις μπορεις να κανεις ενα ξεκινημα σε μια τετοια θεση(αν ειναι να ζεις μονος),αλλιως κλαφτα! και καλα εκανες,νομιζω πολλοι το σκεφτονται ,οπως κι εγω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πηγαίντε να δουλέψετε αμισθί ή κάντε εθελοντική εργασία σε ΜΚΟ για κάποιους μήνες και παράλληλα φτιάχνετε κάτι να το δείχνετε σα portfolio.. Καλή ιδέα είναι να πάρετε και το πιστοποιητικό της Java.. κάντε τέστ IQ και διαβάστε ψυχολογικές ερωτήσεις και τα σχετικά για συνέντευξη..  μην τα δραματοποιούμε τα πράγματα.. ο καλός δέν χάνεται ποτές...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...