Προς το περιεχόμενο

Πως βρίσκει δουλειά κάποιος με 0 προυπηρεσία στην Ελλάδα του 2016?


Postmort3m

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά από περιέργεια. Τι σχολές έχετε τελειώσει; Στην Ελλαδα υπάρχουν πάρα πολλές θέσεις για πληροφορική. Ούτε μέσα χρειάζεται ούτε τίποτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 417
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μια ειναι η λυση. Εξωτερικο. Δε θελω να υποτιμησω τις δουλειες της εστιασης καθοτι εχω δουλεψει και σε αυτο το χωρο, (με μεσο φυσικα εκει καταντησαμε) αλλα αρνουμαι. Εκατσα να σπουδασω, κοπιασα να διαβασω ξοδευοντας χρονο και χρημα. Αρνουμαι να καθομαι να παρακαλαω το καθε ταβερνιαρη για τρεις και 60 και αν θα του κανω χωρις προυπηρεσια. Δε θελω ουτε να ψηνω καφεδες ουτε να σερβιρω ουτε να τυλιγω πιτες. Δεν σπουδασα γιαυτο και δεν θελω να το κανω. Δεν ονειρευτηκα ετσι το μελλον μου.Θελω να δουλεψω πανω στο αντικειμενο των σπουδων μου. Θελω μια αξιοπρεπη δουλεια με εναν αξιοπρεπη μισθο. Και αυτο μονο στο εξωτερικο. Προτιμω να παω εξω και να δουλευω 10 ωρες αλλα να αμοιβομαι σωστα και να ζω μια αξιοπρεπη ζωη παρα αυτο το χαλι εδω περα. Τους σιχαθηκα ολους σαυτη τη κωλοχωρα. Βαρεθηκα την αδικια την εκμεταλλευση τη βλαχια και τη γυφτια τους. Μονο εξωτερικο.

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να προσθέσω κάτι ακόμα, σε όσες συνεντεύξεις έχω πάει πάντα τίθεται θέμα με το ότι μένω μακριά (Ραφήνα), τόσο που έχω βαρεθεί να το ακούω. Σε μια από αυτές με ήθελαν αρκετά για την θέση αλλά ήθελαν να μετακομίσω Αθήνα για να μην κουράζομαι από την διαδρομή (και καλά). Ντάξει δεν λέω ούτε εμένα μου αρέσει να κάνω 4 ώρες πήγαινε-έλα αλλά αφού μένω εδώ που μένω τι να κάνω? Πιστεύω ότι και αυτό παίζει ρόλο. Κάποιος με παρόμοια εμπειρία? Εγώ φυσικά πάντα του λέω ότι δεν έχω θέμα αλλά έχω την εντύπωση ότι τους σκαλώνει αρκετά.

 

Να απαντάς οτι αν βρεθεί η κατάλληλη δουλειά τότε θα μετακομίσεις πιο κοντά εν καιρώ χρόνου, αλλιώς δεν έχεις κάποιο λόγο να φύγεις προκαταβολικά. Τη συγκατοίκηση την σκέφτηκες; Στα εξωτερικά που λέτε όλοι ζούμε 2 και 3 και 4 άτομα σε ένα σπίτι, και όχι σε δυάρια που μας πληρώνουν οι γονείς μας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κανείς δεν μιλάει για startups και για business development γαμω? Τόσο πολύ σας αρέσει να είστε υπάλληλοι?

 

Προσωπικά μου αρέσει να είμαι ελεύθερος επαγγελματίας με φορολογία 75%................................ :unsure:

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί κανείς δεν μιλάει για startups και για business development γαμω? Τόσο πολύ σας αρέσει να είστε υπάλληλοι?

Δεν έχουμε όλοι το χρήμα στην άκρη ούτε γονείς χρηματοδότες για να ανοίξουμε δικιά μας επιχείρηση, τόσο απλά :) θες κι άλλους λόγους; Υπάρχουν πολλοί [ειδικά αν μιλάμε για Ελλάδα].

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν έχουμε όλοι το χρήμα στην άκρη ούτε γονείς χρηματοδότες για να ανοίξουμε δικιά μας επιχείρηση, τόσο απλά :) θες κι άλλους λόγους; Υπάρχουν πολλοί [ειδικά αν μιλάμε για Ελλάδα].

βάλε επίσης και την υψηλή φορολογία και την ατελείωτη γραφειοκρατία και είσαι κομπλέ.

Επίσης, για να μιλάμε ρεαλιστικά, πόσους απόφοιτους σχολών πληροφορικής ξέρετε που με 0 εμπειρία (ακόμα και αν είχαν το κεφάλαιο) πήγαν και άνοιξαν startup επιχείρηση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Προτιμω να παω εξω και να δουλευω 10 ωρες αλλα να αμοιβομαι σωστα και να ζω μια αξιοπρεπη ζωη παρα αυτο το χαλι εδω περα.

 

Η «αξιοπρεπής» ζωή είναι λίγο σχετική και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Για παράδειγμα δεν το βρίσκω ιδιαίτερα «αξιοπρεπές» να παίρνω 3k λίρες στο Λονδίνο, αλλά να μένω μαζί με άλλους 3 μαντραχαλαίους στα 30 μου. Προτιμότερο βρίσκω «αυτό το χάλι εδώ πέρα»

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Τη συγκατοίκηση την σκέφτηκες; Στα εξωτερικά που λέτε όλοι ζούμε 2 και 3 και 4 άτομα σε ένα σπίτι, και όχι σε δυάρια που μας πληρώνουν οι γονείς μας.

Δεν ξέρω τον λόγο αλλά όλοι νομίζουν ότι θα πάνε στο εξωτερικό και θα έχουν το σπίτι τους,τον μισθό τους και θα τους μένει και χρήμα πίσω με την πρώτη δουλειά.

 

 

 

Κοίταζα χθες από περιέργεια για internships και graduate jobs σε uk και Us.Τα πράγματα δεν έχουν αλλάξει.1-2 internships,εθελοντική εργασία(που την σνόμπαρα και ακόμα την σνομπάρω),και αρκετές αιτήσεις (100+) για να έχεις ελπίδα να δουλέψεις σε σοβαρή εταιρία.Φυσικά μιλάμε για πρώτη δουλειά με έσοδα που δεν σε αφήνουν να ζεις μόνος σου.(Τομέας business-finance)

Ε λοιπόν, θεωρεί κάποιος από αυτούς που δεν βρίσκει δουλειά Ελλάδα ότι με 100+ αιτήσεις και internship δεν θα βρει κάτι?(Και ειδικά σε ΙΤ)

Απλά οι περισσότεροι κάνουν 10-20 αιτήσεις,φτάνουν στο επίπεδο των συνεντεύξεων και μετά τα παρατάνε ή ζητάνε συνθήκες εργασίας που δεν ανταποκρίνονται ούτε στην κατάσταση της χώρας ούτε στα προσόντα τους. 

 

Εγώ πάντως με 500 ευρώ θα πήγαινα Αθήνα.Κερδίζεις προϋπηρεσία,έχεις έναν μισθό που σου επιτρέπει να καλύπτεις κάποια από τα έξοδα σου,δικτυώνεσαι και έχεις ελπίδες για να μείνεις στην εταιρία.Στην τελική αν δεν βγαίνεις(που με 500 ευρώ δεν βγαίνεις) λες από τους γονείς σου να σου δίνουν 100-150 ευρώ τον μήνα επιπλέον.Από το να κάθεσαι σπίτι τους,να ψάχνεις μάταια για δουλειές με πρώτο μισθό 700+ και να σε θέλουν από Ραφήνα είναι καλύτερο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενας αποφοιτος φιλολογιας που μπορει να βρει δουλεια; Στην Ελλαδα σιγουρα πουθενα.Στο εξωτερικο;

Ούτε εξωτερικό. Γι' αυτό η σταδιακή καθίζηση των θεωρητικών σχολών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα σου πω τι γίνεται στην πλειοψηφία των περιπτώσεων. Κανείς δεν ρωτάει τον Lead Dev τι χρειάζεται γι'αυτή τη θέση και το HR ποστάρει ένα generic description με τα πάντα όλα μέσα. Φυσικά δεν βρίσκει κανέναν οπότε στο 80-90% των περιπτώσεων βρίσκουν κάποιον που δεν ξέρει ούτε τα μισά αλλά θα τα μάθει. 

 

Στην Ελλάδα υπάρχει και το εξής φαινόμενο. Οι πολύ καλοί devs φεύγουν έξω όπου αμοίβονται πολύ περισσότερο. Όσοι μένουν γίνονται rare commodity οπότε ζητάνε και αυτοί περισσότερα. Έτσι πολλές φορές ένας καλός "junior" μπορεί να είναι μια καλή εναλλακτική.

 

Οπότε μη μασάς, στέλνε και κάτι θα σου κάτσει.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η «αξιοπρεπής» ζωή είναι λίγο σχετική και διαφέρει από άνθρωπο σε άνθρωπο. Για παράδειγμα δεν το βρίσκω ιδιαίτερα «αξιοπρεπές» να παίρνω 3k λίρες στο Λονδίνο, αλλά να μένω μαζί με άλλους 3 μαντραχαλαίους στα 30 μου. Προτιμότερο βρίσκω «αυτό το χάλι εδώ πέρα»

 

 

Τη συγκατοίκηση την σκέφτηκες; Στα εξωτερικά που λέτε όλοι ζούμε 2 και 3 και 4 άτομα σε ένα σπίτι, και όχι σε δυάρια που μας πληρώνουν οι γονείς μας.

 

 

Ηθελα να ηξερα, οσοι μιλατε για εξωτερικο κτλ με τοση ευκολια και βγαζετε τοσο απλα συμπερασματα, εχετε παει ποτε να το ζησετε? Ή αυτοι που σας πληροφορουνε ειναι ατομα εμπιστοσυνης ή σας τα λενε λιγο υπερβολικα?

 

 

@Malthador , αν στο Λονδινο καραφερεις να βγαζεις £3000 το μηνα τοτε δες που μπορεις να μεινεις μονος σου:

 

http://www.rightmove.co.uk/property-to-rent/find.html?locationIdentifier=REGION%5E93917&maxBedrooms=1&minBedrooms=1&maxPrice=1300&numberOfPropertiesPerPage=24&radius=0.0&sortType=6&index=0&propertyTypes=flat&primaryDisplayPropertyType=flats&viewType=LIST&areaSizeUnit=sqft&currencyCode=GBP&priceType=pcm

 

Και μη σου πω θα μπορεις να εχεις αυτοκινητο, μια νορμαλ-αξιοπρεπη ζωη καθως και μερικες εξοδους/οικονομιες. 

 

 

 

Hell και με 2000 λιρες το μηνα παλι μονος σου θα μπορεις να μενεις! Αλλα με μεγαλυτερες οικονομιες και περισσοτερο τρεξιμο.

Δε νομιζω αναλογικα στην Ελλαδα να σου μενουν περισσοτερα απο οσα στο Λονδινο..

 

 

@totem_lost

 

Εξαρταται τις ηλικιες και τον λογο της συγκατοικησης. Ναι, αν εισαι φοιτητης ή σε starter/junior θεση τοτε οντως ισως να μην εχεις αρκετα χρηματα για να συντηρησεις σπιτι μονος σου. Αλλα μετα απο 1-2 χρονια προυπηρεσιας θα μπορεις.

Και οχι, αυτο δεν ειναι θεωρητικο αλλα απλα μαθηματικο.

Πιο συγκεκριμενα στις IT θεσεις θα εχεις κατα μεσο ορο στη τσεπη σου καθε μηνα κανα £1500 το λιγοτερο(!) ακομα και ενα επιπεδο λιγο παραπανω απο junior. Με £1500 λιρες σε οποιαδηποτε πολη εκτος Λονδινου θα μπορεις να μενεις ανετα στο δικο σου ,καταδικο σου σπιτι χωρις οταν βγαινεις εξω να κοιτας το πορτοφολι σου συνεχεια αν εχεις αρκετα κερματα για μια μπυρα. Οσο ανεβαινεις προς τα βορεια η γκαρσονιερα θα γινεται μεγαλυτερη, μετα θα γινει δυαρι και μπορει και τριαρι με το ιδιο ακριβως κοστος. Ο μισθος στις IT θεσεις παραμενει πανω κατω σταθερος οπως και να εχει οποτε απλα θα εχεις λιγοτερα εξοδα. 

 

Εγω παντως στο Leeds (βορεια) που εψαχνα για δουλειες ενα φεγγαρι εβρισκα δουλειες με τις ιδιες απαιτησεις και μισθους απο αντιστοιχες με αυτες του Λονδινου. Αλλα με κοστος διαβιωσης βορρα..

 

 

Πρεπει να σταματησει αυτη η παραπληφορηση περι ανυποφορης ζωης στο ΗΒ , ποσο μαλλον απο ατομα που εχουμε μεγαλωσει στην Ελλαδα που πληρωνουμε μια ζωη τα κερατα μας σε ενοικια,λογαριασμους,εφοριες και δε συμμαζευεται για να μενουμε απλα σε κατι σπιτια ποντικοτρυπες που εχουν αντεξει βομβαρδισμους της Luftwaffe και με τον ιδιοκτητη να μενει στον πανω οροφο και να μας κανει τη ζωη κολαση επειδη θεωρει πως ειμαστε μερος του σπιτιου που του ανηκει!

 

Να την βρασω την "ωραια ζωη"!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...