Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με ενδιαφέρει κι εμένα και έχει καλές κριτικές (αν είναι αληθινές). Από την άλλη σκέφτομαι αν αξίζει τον κόπο αφού με μεταφορικά βγαίνουν 16€ και με 20-25€ στα φτιάχνουν έξω εγγυημένα...

 

Για τα μαντηλάκια δεν εχω ιδέα, για τρίψιμο αξιζει να δώσεις κατιτίς παραπάνω να τα περασει και βερνίκι αλλιως σε 1-2-3 το πολυ χρόνια θα γίνουν παλι χαλια

 

Για να ακριβολογω, εγγυώμαι απο προσωπική εμπειρία μονο το δεύτερο σκέλος, το πρωτο σκέλος μένει να αποδειχθεί με το πέρασμα του χρονου (και θα επιβεβαιωσω την απόσβεση που εκανα πιθανόν γράφοντας πλέον ως pappous2)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Για τα μαντηλάκια δεν εχω ιδέα, για τρίψιμο αξιζει να δώσεις κατιτίς παραπάνω να τα περασει και βερνίκι αλλιως σε 1-2-3 το πολυ χρόνια θα γίνουν παλι χαλια

 

Για να ακριβολογω, εγγυώμαι απο προσωπική εμπειρία μονο το δεύτερο σκέλος, το πρωτο σκέλος μένει να αποδειχθεί με το πέρασμα του χρονου (και θα επιβεβαιωσω την απόσβεση που εκανα πιθανόν γράφοντας πλέον ως pappous2)

Ναι με βερνίκι εννοώ, κρατάνε για πάντα μου είπαν και η τιμή είναι κάπου εκεί. Οπότε μάλλον δεν θα ρισκάρω με τα μαντηλάκια...:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρηκες με βερνίκι στα 20-25 και ειναι σε περιοχή που μπορεις να προσεγγισεις χωρίς νόμιμη άδεια οπλοφορίας, διερμηνεα και σωματοφύλακα, με ενδιαφέρει (για γνωστούς οχι για μένα πλέον)

Το για παντα που λες, ΝΟΜΙΖΩ οτι είναι σαν τα απεριόριστα πακέτα της κινητής τηλεφωνίας δλδ με αστεριστο, όριο λογικής χρησης, πώς. Σκατα το λενε, δλδ οχι μεν για παντα αλλα ο,τι καλύτερο μπορεις να εχεις

 

Οχι οτι Εχει ιδιαίτερη σημασια καθότι για να θαμπωσουν μιλαμε ηδη για παλιό αμαξι οποτε και πεντε δεκα χρονια να κρατήσει καλο ειναι, απλώς ηθελα να τονίσω οτι χωρίς πέρασμα βερνικιου ειναι δωρον αδωρο

 

 

Τα μαντηλάκια οντως φέρνουνε σαν ιδέα κατι σαν έξυπνη σίτα που λεμε, ή πρώτη φορα αριστερά ή κλαφτα Χαράλαμπε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν είναι και τόσο παλιό αλλά θόλωσαν, από τον ήλιο λογικά. Εντάξει το για πάντα είναι υπερβολή, αλλά να μη θέλει πάλι μετά από λίγους μήνες τουλάχιστον!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαξ και αρχίσουν να θολώνουν τα φανάρια χρόνο θα βγάλουν αν δε τα βλέπει ήλιος, αν είναι συνέχεια στον ήλιο ίσως λίγο παραπάνω από εξάμηνο. Για πάντα δεν κρατάνε με τα σφραγιστικά του εργοστασίου, είναι δυνατόν να κρατήσουν αυτά του κάθε detailer? Γενικά αν το κόστος των φαναριών σε καινούργια δεν υπερβαίνει τα 300-350€ είναι καλύτερα να πάρετε καινούργια που θα βγάλουν μια 5ετια και να δώσετε τα παλιά στη μισή τιμή μετά από ένα ξεθόλωμα των 30€ ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απαξ και αρχίσουν να θολώνουν τα φανάρια χρόνο θα βγάλουν αν δε τα βλέπει ήλιος, αν είναι συνέχεια στον ήλιο ίσως λίγο παραπάνω από εξάμηνο. Για πάντα δεν κρατάνε με τα σφραγιστικά του εργοστασίου, είναι δυνατόν να κρατήσουν αυτά του κάθε detailer? Γενικά αν το κόστος των φαναριών σε καινούργια δεν υπερβαίνει τα 300-350€ είναι καλύτερα να πάρετε καινούργια που θα βγάλουν μια 5ετια και να δώσετε τα παλιά στη μισή τιμή μετά από ένα ξεθόλωμα των 30€ ;)

350€ για φανάρια δε δίνω τώρα (συν τοποθέτηση λογικά), ας δίνω 25-30€ το χρόνο για ξεθάμπωμα καλύτερα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάμε μερικές ερωτήσεις λόγω ακινησίας.Θέλω προτάσεις για αγορά από amazon.de (το αγγλικό έχει για άλλες πρίζες και Ελλάδα είναι πιο ακριβά ή χειρότερα μοντέλα) για 2 πράγματα.

1 φορτιστή-εκκινητή μπαταρίας και

2 συμπιεστή για τα λάστιχα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ολιγον...'φιλοσοφικη' η ερωτηση, καθως μονο εκτιμησεις μπορουν να γινουν και ισως και αρκετα 'διασταλτικα', αλλα ας ρωτησω:
μια 5ωρη καθημερινη εκθεση του αυτοκινητου στον ήλιο, για 5(απο τις 7) μερες της εβδομαδας,
πόσο πολύ το φθείρει; (σε βαθος χρονου)

Επεξ/σία από mindreader
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ολιγον...'φιλοσοφικη' η ερωτηση, καθως μονο εκτιμησεις μπορουν να γινουν και ισως και αρκετα 'διασταλτικα', αλλα ας ρωτησω:
μια 5ωρη καθημερινη εκθεση του αυτοκινητου στον ήλιο, για 5(απο τις 7) μερες της εβδομαδας,
πόσο πολύ το φθείρει; (σε βαθος χρονου)

Εξαρτάται. Κυριωσ Από την ποιότητα κατασκευής του αυτοκινήτου. 

Πρακτικά γύρω στη δεκαετία θα αρχίσουν να ξεκολλάνε ταπετσαρίες από κολωνες και ουρανό αφήνοντας το στον ήλιο όπως λες. Έπειτα θα αρχίσει να φθείρεται πιο γρήγορα το τιμόνι και να απόχρωματίζονται τα υφάσματα και να θαμπώνουν τα πλαστικά.  Στην πράξη εσυ δε θα βλέπεις κάτι από αυτά πέρα από την αντικειμενική φθορά. Ένα επίσης συνηθισμένο φαινόμενο σε βάθος χρόνου είναι να χαλάνε και οι οθονες υγρών Κρυστάλλων απο την υπερβολική θερμοκρασία. 

Γενικα αν μπορείς να το αποφύγεις καλό θα ήταν να το κανείς. Εγώ έβαλα μεμβράνες και μείωσα κατά πολύ την φθορά του αυτοκινήτου. Και μια Ηλιοπροστασία μπροστά και όλα καλά 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, mindreader είπε

Ολιγον...'φιλοσοφικη' η ερωτηση, καθως μονο εκτιμησεις μπορουν να γινουν και ισως και αρκετα 'διασταλτικα', αλλα ας ρωτησω:
μια 5ωρη καθημερινη εκθεση του αυτοκινητου στον ήλιο, για 5(απο τις 7) μερες της εβδομαδας,
πόσο πολύ το φθείρει; (σε βαθος χρονου)

 

3 λεπτά πριν, paylidis είπε

Εξαρτάται. Κυριωσ Από την ποιότητα κατασκευής του αυτοκινήτου. 

Πρακτικά γύρω στη δεκαετία θα αρχίσουν να ξεκολλάνε ταπετσαρίες από κολωνες και ουρανό αφήνοντας το στον ήλιο όπως λες. Έπειτα θα αρχίσει να φθείρεται πιο γρήγορα το τιμόνι και να απόχρωματίζονται τα υφάσματα και να θαμπώνουν τα πλαστικά.  Στην πράξη εσυ δε θα βλέπεις κάτι από αυτά πέρα από την αντικειμενική φθορά. Ένα επίσης συνηθισμένο φαινόμενο σε βάθος χρόνου είναι να χαλάνε και οι οθονες υγρών Κρυστάλλων απο την υπερβολική θερμοκρασία. 

Γενικα αν μπορείς να το αποφύγεις καλό θα ήταν να το κανείς. Εγώ έβαλα μεμβράνες και μείωσα κατά πολύ την φθορά του αυτοκινήτου. Και μια Ηλιοπροστασία μπροστά και όλα καλά 

Συμφωνώ απόλυτα με Παυλίδη. Για μένα οτι χειρότερο για το αυτοκίνητο είναι ο ήλιος. Βάζε και κανα καλό γαλάκτωμα στα πλαστικά (μέσα-έξω) καθώς και στα εξωτερικά λάστιχα και ελαστικά να βηθήσεις όσο γίνεται αλλά και πάλι ο ήλιος είναι παντοδύναμος.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, Stamer είπε

Συμφωνώ απόλυτα με Παυλίδη. Για μένα οτι χειρότερο για το αυτοκίνητο είναι ο ήλιος. Βάζε και κανα καλό γαλάκτωμα στα πλαστικά (μέσα-έξω) καθώς και στα εξωτερικά λάστιχα και ελαστικά να βηθήσεις όσο γίνεται αλλά και πάλι ο ήλιος είναι παντοδύναμος.

Γαλάκτωμα και κάποια σπρέι έβαζα στο προηγούμενο αμάξι και αν και δεν είδα φθορά μιας και στην πενταετία το πούλησα ένα καλό πλυντήριο που ασχολείται και με detailing μου είπε να μην βάζω τέτοια καθαριστικά στο ταμπλω και απλά να χρησιμοποιώ νωπό πανί γιατί στην πορεία το καταστρέφουν. δε ξέρω αν ισχύει - δε ξανά έβαλα πάντως έκτοτε. Επίσης γι το ταμπλω μια λύση είναι τα καλύμματα ταμπλω (οκ γέρικο σαν εμφάνιση αλλά κάνει δουλειά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα ηθελα κι εγω ενα καλυμμα ταμπλω. Αλλα βλεπω οτι για ελαχιστα αυτοκινητα υπαρχουν ηδη 'ετοιματζιδικα' στην αγορα. Μετα μαλλον πρεπει να πες σε ταπετσερη, που σημαινει εξτρα χρονο+κοστος+ποσο καλο θα ειναι το αποτελεσμα κλπ.

Θα ηθελα να βαλω απλα μια παραγγελια και να μου ερθει. Αλλα δεν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...