Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

θα χαλασει αν αφησω το αυτοκινητο σε ακινησια για 2 μηνες με την μπαταρια επανω ;

 

Πιθανότατα ναι, αλλά και αν δεν χαλάσει θα "την ακούσει", σίγουρα θα μειωθεί ο χρόνος ζωής της. Το ιδανικότερο σε τέτοιες περιπτώσεις είναι να βγει ο ένας πόλος από πάνω, και έλεγχος/φόρτιση κάθε 20 ημέρες.

Καθε ποτε αλλάζετε τα αμορτισερ?

 

Όταν χαλάνε/πέφτουν. Δεν είναι στάνταρ το διάστημα αλλαγής, εξαρτάται και από τα χιλιόμετρα και από τη χρήση, μπορεί να χρειαστεί αλλαγή στους 3 μήνες μπορεί να χρειαστεί και στα 5 χρόνια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καθε ποτε αλλάζετε τα αμορτισερ?

Απο εμπειρια ελαχιστοι τα αλλαζουν.

Πιστευω οτι θελουν αλλαγη αν βλεπεις να εχουν κλασει (λαδια κτλ) η αν πας σε συνεργειο με αμορτισερομετρο να σου πουν. Επισης κανεις μαστορας που εχω παει δε μου ειπε για αμορτοσερ που ειναι 10+ χρονια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο εμπειρια ελαχιστοι τα αλλαζουν.

Πιστευω οτι θελουν αλλαγη αν βλεπεις να εχουν κλασει (λαδια κτλ) η αν πας σε συνεργειο με αμορτισερομετρο να σου πουν. Επισης κανεις μαστορας που εχω παει δε μου ειπε για αμορτοσερ που ειναι 10+ χρονια.

Να με και γω. Passat 2006 (3c2) αγορασμενο τέλη του 5 μετα από 12 χρόνια και 325.000χλμ φοράει ακόμα τα εργοστασιακά ελατήρια και αναρτήσεις. Sachs ελατήρια και αναρτήσεις του σπορ πακέτου καθώς το αυτοκίνητο είναι το sport/highline. Φέτος πάνε για αλλαγή καθώς πέσαν, όμως δεν πάει σαν βάρκα κιόλας. Το νιώθεις στις στροφές και επίσης τρώει τα λάστιχα ελάχιστα πιο γρήγορα. Οπότε μάλλον είναι η εξαίρεση! :P
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

getz 05' 1300cc

Κοιταξε για κάποιο εμπορίου Koyo, Valeo 

Έτσι και αλλιώς τα Hyundai έχουν φτηνα ανταλλακτικα.

Άλλαξε μαζί και θερμοστάτη αφου θα μπείς στη διαδικασία.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα.μια (χαζη)ερώτηση..

Οσον αφορά την απορρόφηση κραδασμων παίζει ρόλο αν είναι εργοστασιακή η αλουμινίου η ζάντα?

 

Εργοστασιακή ζάντα και ζάντα αλουμινίου δεν είναι απαραίτητα κάτι διαφορετικό, πολλά αυτοκίνητα βγαίνουν από το εργοστάσιο με ζάντες αλουμινίου.

 

Το βάρος της ζάντας πάντως παίζει ρόλο στην απορρόφηση κραδασμών, όπως επίσης και οι διαστάσεις της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...