Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

11 λεπτά πριν, paylidis είπε

Σε εμένα αυτό γινόταν. Δεν κούμπωνε εύκολα κάποιες φορές (1/20) η πρώτη και με την αλλαγή υγρών συμπλέκτη έστρωσε χωρίς να πείραξω τίποτα άλλο. 

Ε τότε το ίδιο ακριβώς σύμπτωμα μπορεί να έχει όταν υπάρχει πρόβλημα στην τρόμπα συμπλέκτη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

26 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μήπως κατά τύχη ξέρει κανείς πότε μπήκε isofix στα seat. Συγκεκριμένα με ενδιαφέρει για ενα cordoba του '98.

Κάπου το 2006 απέκτησαν τα περισσότερα αυτοκίνητα isofix, μερικά και λίγο νωρίτερα, αλλά δεν νομίζω κανένα πριν το 2000.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
7 λεπτά πριν, mindreader είπε

Μου ειπαν καποιοι γνωστοι, οτι κυκλοφορουν πολλα αυτοκινητα με πλαστες πινακιδες.
Αληθευει; Γνωριζετε τετοιες περιπτωσεις;

Ναι, του Λιάπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις ‎1‎/‎11‎/‎2018 στις 12:21 ΜΜ, mindreader είπε

Μου ειπαν καποιοι γνωστοι, οτι κυκλοφορουν πολλα αυτοκινητα με πλαστες πινακιδες.
Αληθευει; Γνωριζετε τετοιες περιπτωσεις;

Ναι αληθεύει 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άκουσα μια διαφήμιση πριν λίγες μέρες για ένα συνεργείο που κάνει κάποιου είδους μόνωση στο σασί στο κάτω μέρος για προστασία από τα αλάτια και τις σκουριές κτλ. Δεν συγκράτησα λεπτομερείες αλλά μήπως ξέρει κανείς τι είναι αυτό κο αν αξίζει τον κόπο;

(Με δεδομένο ότι το αμάξι μπορεί να κινηθεί αρκετά σε τέτοιους αποχιονισμένους  δρόμους).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/11/2018 στις 12:21 ΜΜ, mindreader είπε

Μου ειπαν καποιοι γνωστοι, οτι κυκλοφορουν πολλα αυτοκινητα με πλαστες πινακιδες.
Αληθευει; Γνωριζετε τετοιες περιπτωσεις;

 

welcome-to-greece-travel-sticker-image_csp13602278.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς κάτι μικρά αερόθερμα που παίρνουν ρεύμα από τον αναπτήρα; Κάνουν δουλειά; Αν έχει κάποιος και συγκεκριμένη πρόταση θα βοηθούσε :) 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

49 λεπτά πριν, zio10 είπε

Μήπως έχει δοκιμάσει κανείς κάτι μικρά αερόθερμα που παίρνουν ρεύμα από τον αναπτήρα; Κάνουν δουλειά; Αν έχει κάποιος και συγκεκριμένη πρόταση θα βοηθούσε :) 

Εξαρτάται τι θες να ζεστάνεις, αν εννοείς την καμπίνα ενός αυτοκινήτου απλά το ξεχνάς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Εξαρτάται τι θες να ζεστάνεις, αν εννοείς την καμπίνα ενός αυτοκινήτου απλά το ξεχνάς.

Για αυτοκίνητο που δεν δουλεύει το καλοριφέρ το θέλω, λίγο να σπάει η παγωνιά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, zio10 είπε

Για αυτοκίνητο που δεν δουλεύει το καλοριφέρ το θέλω, λίγο να σπάει η παγωνιά.

Ε είναι τόσο μικρή η απόδοση τους που δεν αρκεί για να σπάσει έστω και λίγο η παγωνιά. Για να καταλάβεις πόσο μικρή απόδοση έχουν φαντάσου ότι τα συνηθισμένα αερόθερμα ρεύματος καταναλώνουν 2.000 watt ενώ αυτά που παίρνουν ρεύμα από τον αναπτήρα μόλις 150 watt... Άσε που οι αναπτήρες στα αυτοκίνητα δεν μπορούν να δώσουν τόσο ρεύμα, συνήθως έχουν μια ασφάλεια 10A και για τον ήχο και για τον αναπτήρα, για να σηκώσει 13A που χρειάζονται μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάποια μετατροπή.

Μόνο για ξεπάγωμα παρμπρίζ κάνουν.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Joshua21 είπε

Ε είναι τόσο μικρή η απόδοση τους που δεν αρκεί για να σπάσει έστω και λίγο η παγωνιά. Για να καταλάβεις πόσο μικρή απόδοση έχουν φαντάσου ότι τα συνηθισμένα αερόθερμα ρεύματος καταναλώνουν 2.000 watt ενώ αυτά που παίρνουν ρεύμα από τον αναπτήρα μόλις 150 watt... Άσε που οι αναπτήρες στα αυτοκίνητα δεν μπορούν να δώσουν τόσο ρεύμα, συνήθως έχουν μια ασφάλεια 10A και για τον ήχο και για τον αναπτήρα, για να σηκώσει 13A που χρειάζονται μάλλον θα πρέπει να κάνεις κάποια μετατροπή.

Μόνο για ξεπάγωμα παρμπρίζ κάνουν.

Κατάλαβα...τα είδα τα watt ναι, αλλά έλεγα μήπως επειδή είναι μικρός ο χώρος κάτι κάνουν. Άρα δεν υπάρχει κάποια λύση στην περίπτωσή σου ε;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, zio10 είπε

Κατάλαβα...τα είδα τα watt ναι, αλλά έλεγα μήπως επειδή είναι μικρός ο χώρος κάτι κάνουν. Άρα δεν υπάρχει κάποια λύση στην περίπτωσή σου ε;

Ο χώρος μπορεί να είναι μικρός, οι απώλειες όμως είναι τεράστιες. Λύσεις υπάρχουν, επισκευή καλοριφέρ, καυστήρας πετρελαίου, στο τζάμπα όμως όπως θέλεις.. δεν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Ο χώρος μπορεί να είναι μικρός, οι απώλειες όμως είναι τεράστιες. Λύσεις υπάρχουν, επισκευή καλοριφέρ, καυστήρας πετρελαίου, στο τζάμπα όμως όπως θέλεις.. δεν.

Δεν είναι για μένα, είναι για παλιό αμάξι και η βλάβη στο καλοριφέρ είναι αρκετά ακριβή και δεν υπάρχει διάθεση και χρήμα για να φτιαχτεί. Τέλος πάντων, ευχαριστώ :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...