Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θέλω να μεταβιβασω το 50% απο 1600cc αυτοκίνητο σε συγγενικό πρόσωπο, πρέπει να το κάνω τώρα ή μπορω και σε 4 μηνες για παράδειγμα; παίζει ρόλο; (το αγόρασα πριν 1 μηνα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 551
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Παιδια, κατα τα πλυσιματα των τελευταιων μηνων, στο εξωτερικο του αυτοκινητου, μαλλον παραμελουσα τα τάσια στις ζάντες. Τωρα σε καποια σημεια, η μαυριλα φαινεται να μην φευγει με τιποτε, οσο κι αν ετριψα με διαφορα πανια. Ξερετε κανενα τροπο για να φυγουν αυτες οι μαυριλες, στα πλαστικα τάσια στις μπροστινες ροδες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 27/12/2018 στις 4:47 ΜΜ, mindreader είπε

Παιδια, κατα τα πλυσιματα των τελευταιων μηνων, στο εξωτερικο του αυτοκινητου, μαλλον παραμελουσα τα τάσια στις ζάντες. Τωρα σε καποια σημεια, η μαυριλα φαινεται να μην φευγει με τιποτε, οσο κι αν ετριψα με διαφορα πανια. Ξερετε κανενα τροπο για να φυγουν αυτες οι μαυριλες, στα πλαστικα τάσια στις μπροστινες ροδες;

Εγώ τα δικά μου τα έριξα λιποκαθαριστη κουζίνας (ψεκασα με σπρέι) το αφησα λιγο να δράσει και ετριψα με σφουγγάρι και ξεπλυνα. Με επιφύλαξη πάντως γτ δεν ξέρω αν μπορεί να κάνει ζημιά στα τασια σου. Ίσως πρώτα να το δοκιμάσεις σε ένα μικρό σημείο να δεις. Σίγουρα θα υπάρχει κάποιο προϊόν πάντως σε μαγαζί με είδη φροντίδας αυτοκινήτου

Επεξ/σία από vins
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 27/12/2018 στις 4:47 ΜΜ, mindreader είπε

Παιδια, κατα τα πλυσιματα των τελευταιων μηνων, στο εξωτερικο του αυτοκινητου, μαλλον παραμελουσα τα τάσια στις ζάντες. Τωρα σε καποια σημεια, η μαυριλα φαινεται να μην φευγει με τιποτε, οσο κι αν ετριψα με διαφορα πανια. Ξερετε κανενα τροπο για να φυγουν αυτες οι μαυριλες, στα πλαστικα τάσια στις μπροστινες ροδες;

Cif  η καθαριστικό φρένων η λιποκαθαριστη

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή χρονιά σε όλους! Έχω στο αμάξι μερικές μικρές πιτσιλιές από τσιμέντο, πως θα μπορούσα να τις βγάλω εύκολα χωρίς να κάνω γρατσουνιές; 

Δοκίμασα ξύστρα για κεραμική κουζίνα, έβγαλα 2-3 που είχα στο τζάμι αλλά για το αμάξωμα νομίζω δεν κάνει γιατί έχει καμπύλες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Καλή χρονιά σε όλους! Έχω στο αμάξι μερικές μικρές πιτσιλιές από τσιμέντο, πως θα μπορούσα να τις βγάλω εύκολα χωρίς να κάνω γρατσουνιές; 

Δοκίμασα ξύστρα για κεραμική κουζίνα, έβγαλα 2-3 που είχα στο τζάμι αλλά για το αμάξωμα νομίζω δεν κάνει γιατί έχει καμπύλες.

Καλημέρα και καλή χρονιά! Για δοκίμασε με cif σφουγγάρι και νερό . Με το CIF έχω βγάλει από χρώμα άλλων (γρατσουνιές) μέχρι βρωμιά στης ζάντες. Ίσως κάνει και για τής πιτσιλιες. Αλλά λογικά θα χρειάζεται να της μαλακώσεις με νερο.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα κ καλη χρονια.Συναδερφος σε δημοσιο δρομο σχολωντας βρηκε το αμαξι του γυρνωνας απο την δουλεια χτες βραδυ να καθεται πανω στις ζαντες,κοινως του τρυπησαν κ τα 4 λαστιχα..Ουτε εμποδιζε κατι κ ουτε ειχε προηγουμενα με κανεναν...Απο την απεναντι μερια του δρομου ειχα το δικο μου που την γλυτωσε...Εν τωμεταξυ το εχουμε βαλει αρκετες φορες εκει,το αμαξι απλο(i20) και η περιοχη σχετικα οκ(λυκοβρυση)...Υπαρχει περιπτωση να τα εσκισαν για πλακα η ηταν στοχευμενο γεγονος λετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι,δρομος ειναι που παρκαρουμε σε στενα γυρω απο την δουλεια...Εξαλλου εχει πολυ χωρο παντου να παρκαρεις...Εκει το βαζω κ εγω πολλες φορες...Αψυχολογητη ενεργεια μου κανει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, zio10 είπε

Καλή χρονιά σε όλους! Έχω στο αμάξι μερικές μικρές πιτσιλιές από τσιμέντο, πως θα μπορούσα να τις βγάλω εύκολα χωρίς να κάνω γρατσουνιές; 

Δοκίμασα ξύστρα για κεραμική κουζίνα, έβγαλα 2-3 που είχα στο τζάμι αλλά για το αμάξωμα νομίζω δεν κάνει γιατί έχει καμπύλες.

Καλή χρονιά. Όταν ειχα παρόμοιο πρόβλημα χρησιμοποίησα την παρακάτω ξύστρα (απο τζαμπο) που εχει λάστιχο μπροστά. 

Εριχνα λιγο υγρό τζαμιών στο σημείο, άφηνα λιγο να φουσκώσει και εξυνα. Με αυτόν τον τρόπο έβγαλα τις περισσότερες πιτσιλιες αλλά οχι ολες.

https://www.e-jumbo.gr/organosi-spitiou-kathariotita/ergaleia-proionta-aftokinitou/aftokinito/set-katharismou-peripoiisis-aftokinitou/xystra-tzamion-mini-plastiki-14-ek._272122

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισχυει ? Εγω συνδεω κανονικα και τους δυο πολους.

 

battery_charging_2.jpg

Είναι πολύ σημαντικό το μαύρο καλώδιο να μη συνδεθεί με τον αρνητικό πόλο της άδειας μπαταρίας αλλά με κάποιο σημείο του κινητήρα ή του αμαξώματος που μπορεί να λειτουργήσει ως γείωση. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγονται τυχόν βλάβες σε ηλεκτρονικές μονάδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/1/2019 στις 11:30 ΠΜ, christopher0016 είπε

Καλημέρα και καλή χρονιά! Για δοκίμασε με cif σφουγγάρι και νερό . Με το CIF έχω βγάλει από χρώμα άλλων (γρατσουνιές) μέχρι βρωμιά στης ζάντες. Ίσως κάνει και για τής πιτσιλιες. Αλλά λογικά θα χρειάζεται να της μαλακώσεις με νερο.

Ίσως καταφέρεις κάτι με πηλό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, speedman_26 είπε

Ισχυει ? Εγω συνδεω κανονικα και τους δυο πολους.

battery_charging_2.jpg

Είναι πολύ σημαντικό το μαύρο καλώδιο να μη συνδεθεί με τον αρνητικό πόλο της άδειας μπαταρίας αλλά με κάποιο σημείο του κινητήρα ή του αμαξώματος που μπορεί να λειτουργήσει ως γείωση. Με τον τρόπο αυτό αποφεύγονται τυχόν βλάβες σε ηλεκτρονικές μονάδες.

Ισχύει αλλά όχι για τον λόγο που περιγράφει, με τον τρόπο αυτό έχουμε καλύτερη ροή ρεύματος/μικρότερη πτώση τάσης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ειχα παει σε φανοποιο και μου είπε ότι το υγρό από τα πιτσιλιστηρια είναι αυτό που φταίει γιατί ξεφλουδιζουν οι οροφές στα αυτοκίνητα. 

Εχει ακούσει κάποιος κάτι τέτοιο? 

Επεξ/σία από adi32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...