Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

47 λεπτά πριν, turbat0s είπε

Εξαρτάται!

Από καμένη ασφάλεια (δύσκολα διότι δεν θα δούλευαν και άλλα πράγματα) μέχρι γρύλος.

Τί αμάξι είναι?

Ένα fiat bravo του '08. Ακούγεται κάτι όταν πατάς το κουμπί αλλά δεν κινείται τίποτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, zio10 είπε

Ένα fiat bravo του '08. Ακούγεται κάτι όταν πατάς το κουμπί αλλά δεν κινείται τίποτα.

Τι ακουγεται ? Οπως και πριν ή καποιος θορυβος σαν να εχει σπασει κατι ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Μάκαρος είπε

Τι ακουγεται ? Οπως και πριν ή καποιος θορυβος σαν να εχει σπασει κατι ?

Όχι σαν σπασμένο, όπως ξεκινούσε να ακούγεται όταν δούλευε, απλά δεν κατεβαίνει τώρα.

Τουλάχιστον έμεινε κλειστό και όχι ανοιχτό! :D

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, zio10 είπε

Όχι σαν σπασμένο, όπως ξεκινούσε να ακούγεται όταν δούλευε, απλά δεν κατεβαίνει τώρα.

Τουλάχιστον έμεινε κλειστό και όχι ανοιχτό! :D

Έτσι όπως το περιγράφεις μου ακούγεται σαν πρόβλημα που είχα εγώ - είχε σπάσει ένα πλαστικό γρανάζι, το οποίο ουσιαστικά μετέφερε την κίνηση από το γρύλο στις ντίζες που ανεβοκατεβάζουν το τζάμι. Ο γρύλος ακουγόταν να δουλεύει, αλλά δεν κουνιέται το τζάμι. Και είχε μείνει πάνω - αν ήταν ντίζα θα είχε πέσει το τζάμι ανοιχτό.

Τουλάχιστον στο δικό μου ήταν λίγο μπελαλίδικη δουλειά και δεν νομίζω κανένας μάστορας να ασχοληθεί. Τιμές για όλο το μηχανισμό θα έλεγα από 40 -120 ανάλογα την ποιότητα. Εγώ το άλλαξα μόνος μου με 5 ευρώ το γρανάζι και καμία ώρα δουλειά.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες ξερει κανεις που μπορω να βρω τετοιο προιον στην Αθηνα σε καλη τιμη..?   https://kokkinoplitis.gr/αντιθαμβωτικό-σπρέι-τζαμιών-stac-plastic-200ml_p5346.html?ref=bestprice.gr

Δηλαδη να παιζει απο 4ευρω και κατω!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η ασφαλιζόμενη αξία αυτοκινήτου σε μια ασφάλεια αλλάζει; Τι εννοώ

Έστω οτι κάνουμε μια ασφάλεια και βγαζει αυτόματα ενα ποσο ως ασφαλιζόμενη αξια(4500€) αυτο το ποσό όμως μπορεί να αλλαχθεί; για παράδειγμα στο car το αυτοκίνητο αυτό μπορεί η μεση αξια να ειναι 4500€ αλλα αν βάλουμε τους παράγοντες

-Χρονολογία

-Κατάσταση

-Ιδιαιτερότητες(εργοστασιακα δερμάτινα καθίσματα, εργοστασιακό cruise control κλπ)

-Χιλιόμετρα

Το ιδιο αυτοκίνητο η μέση τιμή του ειναι πανω απο 6500€. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, Phoenix7 είπε

Η ασφαλιζόμενη αξία αυτοκινήτου σε μια ασφάλεια αλλάζει; Τι εννοώ

Έστω οτι κάνουμε μια ασφάλεια και βγαζει αυτόματα ενα ποσο ως ασφαλιζόμενη αξια(4500€) αυτο το ποσό όμως μπορεί να αλλαχθεί; για παράδειγμα στο car το αυτοκίνητο αυτό μπορεί η μεση αξια να ειναι 4500€ αλλα αν βάλουμε τους παράγοντες

-Χρονολογία

-Κατάσταση

-Ιδιαιτερότητες(εργοστασιακα δερμάτινα καθίσματα, εργοστασιακό cruise control κλπ)

-Χιλιόμετρα

Το ιδιο αυτοκίνητο η μέση τιμή του ειναι πανω απο 6500€. Τι κάνουμε σε αυτή την περίπτωση;

Σε πολλές ασφαλιστικές μπορείς να τη ρυθμίσεις εντός ενός εύρους (πχ anytime Hellasdirect κλπ). Ομοιως σε μη ηλεκτρονική ασφαλιστική το οριζεισ Εσυ στην αρχή κ σου λένε αν το δέχονται ή όχι. Το θέμα είναι ότι κάποιες εταιρείες σου εξευτελίζουν την αξία καθώς κάθε εξάμηνο τη ρίχνουν 10%. Εκεί μπορείς να ζητήσεις εξέταση αξίας από εμπειρογνώμονα ο οποίος συνήθως όμως θα στο ανεβάσει 500-1000€ καθώς πληρώνεται από την ασφαλιστική για να εξυπηρετεί προφανώς τα συμφέροντα της. Το ιδανικό για εμένα εταιρίες που σου επιτρέπουν να παίξεις με εύρος σε κάθε ανανέωση (πχ. Hellasdirect)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γεια σας παιδια!Θα ηθελα τη βοηθεια κ τη συμβουλη σας στο θεμα μου.Εχω ένα opel corsa του 2003,1200 κυβικα.Εγω το αγορασα μεταχειρισμενο το 2008 κ γενικα είμαι ευχαριστημενη και με την επιδοση του στην εθνικη.Μαλιστα μετα από μερικα χρονια του εβαλα υγραεριο και γλιτωσα πραγματικα πολλα χρηματα στα καυσιμα.Το καλοκαιρι,ομως, σκέφτομαι να αγορασω ένα άλλο αμαξι, παλι μεταχειρισμενο γιατι οικονομικα δε με παιρνει για καινουριο.Ειμαι αναμεσα στα Suzuki swift,fiat 500,lancia ypsilon και Hyundai i20.Ψάχνομαι για 1200-1300 κυβικα,βενζινοκινητο και να είναι 2013-2014 γιατι δε θελω να παρω ένα πιο παλιο αμαξι.Θελω να μου δωσετε τα φωτα σας οσον αφορα τα μοντελα που σας λεω ως προς την καταναλωση, το χωρο για τους πισω επιβάτες και τι προβλήματα βγαζουν, ποια είναι τα πιο ζημιάρικα...Οσο αφορα τις μετακινήσεις μου, κυριως μετακινούμαι εντος του χωριου μου αλλα μεσα στη βδομαδα πηγαινω δυο φορες στην κοντινοτερη πολη που είναι 60χλμ περιπου, δηλ.120 χλμ περα δωθε.Το χρησιμοποιώ δηλαδή κ σε εθνικη η για να παω καποιο ταξιδι.Τι μου προτείνετε;Διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη κ μπερδευομαι περισσοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, pbartowski είπε

Γεια σας παιδια!Θα ηθελα τη βοηθεια κ τη συμβουλη σας στο θεμα μου.Εχω ένα opel corsa του 2003,1200 κυβικα.Εγω το αγορασα μεταχειρισμενο το 2008 κ γενικα είμαι ευχαριστημενη και με την επιδοση του στην εθνικη.Μαλιστα μετα από μερικα χρονια του εβαλα υγραεριο και γλιτωσα πραγματικα πολλα χρηματα στα καυσιμα.Το καλοκαιρι,ομως, σκέφτομαι να αγορασω ένα άλλο αμαξι, παλι μεταχειρισμενο γιατι οικονομικα δε με παιρνει για καινουριο.Ειμαι αναμεσα στα Suzuki swift,fiat 500,lancia ypsilon και Hyundai i20.Ψάχνομαι για 1200-1300 κυβικα,βενζινοκινητο και να είναι 2013-2014 γιατι δε θελω να παρω ένα πιο παλιο αμαξι.Θελω να μου δωσετε τα φωτα σας οσον αφορα τα μοντελα που σας λεω ως προς την καταναλωση, το χωρο για τους πισω επιβάτες και τι προβλήματα βγαζουν, ποια είναι τα πιο ζημιάρικα...Οσο αφορα τις μετακινήσεις μου, κυριως μετακινούμαι εντος του χωριου μου αλλα μεσα στη βδομαδα πηγαινω δυο φορες στην κοντινοτερη πολη που είναι 60χλμ περιπου, δηλ.120 χλμ περα δωθε.Το χρησιμοποιώ δηλαδή κ σε εθνικη η για να παω καποιο ταξιδι.Τι μου προτείνετε;Διαβαζω διαφορα στο ιντερνετ αλλα δεν μπορω να βγαλω ακρη κ μπερδευομαι περισσοτερο.

Ποιό ειναι το budget σας; i10, i20, Nissan Micra είναι πολύ καλές επιλογές, υπό προϋποθέσεις κοντά σε αυτά τα χρήματα θα βρείτε και VW Polo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο 6000€ μεχρι 9000€ κυμαινομαι.Το micra δε μου αρεσει οπως εχει γινει για να πω την αληθεια γιατι το κοιταξα..Μου λενε πολλα αρνητικα για τα ιταλικα αμαξια κ για το swift εχω διαβασει καποια προβληματα με σασμαν κ μια ανακληση που ειχε κανει η suzuki το 2014 νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
1 ώρα πριν, pbartowski είπε

Απο 6000€ μεχρι 9000€ κυμαινομαι.Το micra δε μου αρεσει οπως εχει γινει για να πω την αληθεια γιατι το κοιταξα..Μου λενε πολλα αρνητικα για τα ιταλικα αμαξια κ για το swift εχω διαβασει καποια προβληματα με σασμαν κ μια ανακληση που ειχε κανει η suzuki το 2014 νομίζω.

Θεωρώ ότι αν φτάσετε στο σημείο να δώσετε 9000 για μεταχειρισμένο, κάντε την υπέρβαση για 2000 να πάρετε καινούριο (11.500 έχει το καινούριο Corsa 3πορτο http://www.opel.gr/vehicles/modela-opel/aftokinita/corsa-3-porto/index.html ), και αν πουλήσετε και το παλιό να εξοικονομήσετε και κάποια χρήματα! Ειδάλλως σε αυτά τα χρήματα Toyota Yaris από τις καλύτερες επιλογές https://www.car.gr/18461048-toyota-yaris

τίμια επιλογή και το Ford Fiesta https://www.car.gr/18125503-ford-fiesta-me

Τα links από το car.gr τυχαία*

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ηθελα το suzuki ignis αλλα μετα με επρηζαν να μην παρω καινουριο γιατι δεν αξιζει στη σημερινη εποχη κ επειδη δε θα ειναι κ στο δικο μου ονομα το αμαξι,σιγουρα φορολογικα το ατομο αυτο δε θα μπορει να το σηκωσει για καινουριο με τοσα λεφτα ενω με 8.500€ max 9000€,δε θα εχει θεμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...