Προς το περιεχόμενο

Γενική συζήτηση με θέματα σχετικά με τα αυτοκίνητα


mentoras99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 4/2/2019 στις 3:27 ΠΜ, gia_nnis είπε

Μαγκες ξερει κανεις που μπορω να βρω τετοιο προιον στην Αθηνα σε καλη τιμη..?   https://kokkinoplitis.gr/αντιθαμβωτικό-σπρέι-τζαμιών-stac-plastic-200ml_p5346.html?ref=bestprice.gr

Δηλαδη να παιζει απο 4ευρω και κατω!

Άκυρο 

Επεξ/σία από panoskatos
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
Στις 11/2/2019 στις 6:47 ΜΜ, paylidis είπε

Σε πολλές ασφαλιστικές μπορείς να τη ρυθμίσεις εντός ενός εύρους (πχ anytime Hellasdirect κλπ). Ομοιως σε μη ηλεκτρονική ασφαλιστική το οριζεισ Εσυ στην αρχή κ σου λένε αν το δέχονται ή όχι. Το θέμα είναι ότι κάποιες εταιρείες σου εξευτελίζουν την αξία καθώς κάθε εξάμηνο τη ρίχνουν 10%. Εκεί μπορείς να ζητήσεις εξέταση αξίας από εμπειρογνώμονα ο οποίος συνήθως όμως θα στο ανεβάσει 500-1000€ καθώς πληρώνεται από την ασφαλιστική για να εξυπηρετεί προφανώς τα συμφέροντα της. Το ιδανικό για εμένα εταιρίες που σου επιτρέπουν να παίξεις με εύρος σε κάθε ανανέωση (πχ. Hellasdirect)

Να ρωτήσω, αν στο κοστολογεί 4.500 που προφανώς είναι η ελάχιστη τιμή στο ιντερνετ... θεωρητικά έστω ότι πετυχαίνεις ένα ποσό της τάξεως 5.500. Πρακτικά τι κερδίζεις; Αν μακριά από εδώ... το αυτοκίνητο κλαπεί, από αυτό το 5.500 που το ασφάλισες τι παίρνεις πίσω; Η ασφαλιστική που εγώ έχω βρει για παράδειγμα είναι η ERGO.

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Να ρωτήσω, αν στο κοστολογεί 4.500 που προφανώς είναι η ελάχιστη τιμή στο ιντερνετ... θεωρητικά έστω ότι πετυχαίνεις ένα ποσό της τάξεως 5.500. Πρακτικά τι κερδίζεις; Αν μακριά από εδώ... το αυτοκίνητο κλαπεί, από αυτό το 5.500 που το ασφάλισες τι παίρνεις πίσω; Η ασφαλιστική που εγώ έχω βρει για παράδειγμα είναι η ERGO.

Θεωρητικά τη στιγμή του ατυχήματος ή κλοπης θα επαναξιολογηθεί το ποσό. Γενικά ναι ασφαλίζονται το παραπάνω περιμένεις να πάρεις και παραπάνω και όσο πιο κοντά σε αυτό το ποσο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θεωρητικά τη στιγμή του ατυχήματος ή κλοπης θα επαναξιολογηθεί το ποσό. Γενικά ναι ασφαλίζονται το παραπάνω περιμένεις να πάρεις και παραπάνω και όσο πιο κοντά σε αυτό το ποσο

Ναι αλλά πως θα στο επανααξιολογήσει την στιγμή του ατυχήματος; Εμένα μου έκανες συμβόλαιο για παράδειγμα για αυτούς τους 6 μήνες με αξία οχήματος τόσο, τι με νοιάζει τι τιμή έχει τώρα; Το συμβόλαιο μεταξύ μας είναι αυτό.

Τα ρωτάω γιατί: προσπαθώ να ξέρω όσα περισσότερα "γίνεται" χωρίς να μας πιάνουν κορόιδα, αν δεν μου έλεγες αυτό με το 10% δεν θα το ήξερα καν, ούτε θα το έψαχνα αν το 4500 μπορούσε να γίνει 5500, βλέπουμε χίλια δύο κάθε μέρα στους δρόμους(μέχρι και αυτοκίνητα να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους), και φτάνουμε στο σημείο να ψάχνουμε οτιδήποτε μπορεί να μας καλύψει σε οτιδήποτε χρειαστεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Ναι αλλά πως θα στο επανααξιολογήσει την στιγμή του ατυχήματος; Εμένα μου έκανες συμβόλαιο για παράδειγμα για αυτούς τους 6 μήνες με αξία οχήματος τόσο, τι με νοιάζει τι τιμή έχει τώρα; Το συμβόλαιο μεταξύ μας είναι αυτό.

Τα ρωτάω γιατί: προσπαθώ να ξέρω όσα περισσότερα "γίνεται" χωρίς να μας πιάνουν κορόιδα, αν δεν μου έλεγες αυτό με το 10% δεν θα το ήξερα καν, ούτε θα το έψαχνα αν το 4500 μπορούσε να γίνει 5500, βλέπουμε χίλια δύο κάθε μέρα στους δρόμους(μέχρι και αυτοκίνητα να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους), και φτάνουμε στο σημείο να ψάχνουμε οτιδήποτε μπορεί να μας καλύψει σε οτιδήποτε χρειαστεί

Θεωρητικά ότι ασφαλίσεις παίρνεις το θέμα είναι μη σου τύχει και μπεις στη θέση του να κυνηγήσεις αποζημίωση από εταιρείες που δε κρατάνε τις συμφωνίες τους 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, paylidis είπε

Θεωρητικά ότι ασφαλίσεις παίρνεις το θέμα είναι μη σου τύχει και μπεις στη θέση του να κυνηγήσεις αποζημίωση από εταιρείες που δε κρατάνε τις συμφωνίες τους 

Δεν πάει έτσι 

Δεν έχεις ακούσει τους όρους υπασφάλιση & υπερασφάλιση ; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν πάει έτσι 

Δεν έχεις ακούσει τους όρους υπασφάλιση & υπερασφάλιση ; 

Εγώ όχι, αν θες μπορείς να μου εξηγήσεις;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

38 λεπτά πριν, Phoenix7 είπε

Ναι αλλά πως θα στο επανααξιολογήσει την στιγμή του ατυχήματος; Εμένα μου έκανες συμβόλαιο για παράδειγμα για αυτούς τους 6 μήνες με αξία οχήματος τόσο, τι με νοιάζει τι τιμή έχει τώρα; Το συμβόλαιο μεταξύ μας είναι αυτό.

Τα ρωτάω γιατί: προσπαθώ να ξέρω όσα περισσότερα "γίνεται" χωρίς να μας πιάνουν κορόιδα, αν δεν μου έλεγες αυτό με το 10% δεν θα το ήξερα καν, ούτε θα το έψαχνα αν το 4500 μπορούσε να γίνει 5500, βλέπουμε χίλια δύο κάθε μέρα στους δρόμους(μέχρι και αυτοκίνητα να πηγαίνουν ανάποδα σε μονόδρομους), και φτάνουμε στο σημείο να ψάχνουμε οτιδήποτε μπορεί να μας καλύψει σε οτιδήποτε χρειαστεί

Αν κάτσεις και διαβάσεις τους όρους, θα διαπιστώσεις πως το συμβόλαιο είναι κάθε άλλο από αυτό που νομίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, AristidisZ είπε

Δεν πάει έτσι 

Δεν έχεις ακούσει τους όρους υπασφάλιση & υπερασφάλιση ; 

Θεωρητικά υπέρ ασφαλιση δε κανείς εφόσον σου δίνουν εύρος τιμών. Υπασφαλιση επίσης είναι υπ ευθύνη του ασφαλιζόμενου αφενος να μη δηλώσει χαμηλότερη τομή ελπίζοντας να γλυτωσει ασφάλιστρα και αφετέρου να μη δεχτεί υπερβολικα μειωμένη τιμή στην ανανέωση. Εάν εννοείς κάτι άλλο εξήγησε το με ενδιαφέρει και εμένα το θέμα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
57 λεπτά πριν, Joshua21 είπε

Αν κάτσεις και διαβάσεις τους όρους, θα διαπιστώσεις πως το συμβόλαιο είναι κάθε άλλο από αυτό που νομίζεις.

Δεν αντιλέγω και ούτε πιστεύω ότι δεν υπάρχουν παραθυράκια ότι και να υπογράψεις αλλά επειδή στην επαρχία που μένω, ο κάθε ασφαλιστής αυτά δεν θα στα πει παρά μόνο αν τους πιέσεις γιατί έχουν μάθει να τα προωθούν σε άτομα που δεν είχαν γνώσεις τεχνολογίας, πλέον υπάρχουν τα πάντα στο ίντερνετ. Σε γνωστούς που έδειξα ότι μπορώ "αν θέλω και το κυνηγήσω να ζητήσω μεγαλύτερη τιμή(άλλωστε οι ίδιοι έχουν το πεδίο στο site τους με το εύρος τιμής) από αυτή που έδινε ο ασφαλιστής" πέσαν να με φάνε ότι αυτά δεν γίνονται, γιατί πολύ απλά δεν μπήκαν στην διαδικασία να το δουν, 4500 έλεγε η ασφαλιστική ότι αξίζει το αυτοκίνητο, για τόσο υπέγραφαν

Επεξ/σία από Phoenix7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ανοίξτε σας παρακαλώ νήματα για τα επιμέρους θέματα/απορίες που θέλετε να συζητήσετε, αυτός ο αχταρμάς όπου σε ένα νήμα βρίσκεις από βενζίνες μέχρι ασφάλιστρα και υλικά καθαρισμού δεν εξυπηρετεί σε τίποτε.

  • Thanks 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...