Προς το περιεχόμενο

best way to learn java


Dinos_12345

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα. Υπάρχει κάποια πηγή να μάθω java αλλά όχι from scratch; Έχω βρει ένα free course στο Udacity  αλλά με πάει χέρι χέρι και μου τη σπάει. Για κάποιον που έχει ήδη αρκετές γνώσεις και δεν θέλει την ΑΒ κάθε φορά, ποιά είναι η καλύτερη μέθοδος να μάθει Java;

 

π.χ

Στο course που βρήκα εστιάζει στο τι σημαίνει η print και η println στο "Hello, World!" code. Εμένα η απορία μου δεν είναι αυτή, αλλά τι δουυλειά έχει το string[] args μέσα στην παρένθεση. Το μάθημα είναι φτιαγμένο σε καλούπι nothing to Java programmer μέσα σε εκατομμύρια quotes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με την καινούργια version της java που λεγεται C#.

Δεν θα κοιτούσα καν την Java αν δεν ήταν το Android στη μέση.

Επίσης αυτό

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ισως εχεις δικιο για android θα πρεπει να την υποστεις μαλλον . Δεν εχω χρισιμοποιησει xamarin για να ξερω αν ειναι viable.

Και εγώ δεν θέλω να επενδύσω χρόνο σε κάτι και μετά να μην με βολεύει καθόλου. Ούτως ή άλλως σε 2 εξάμηνα θα μάθω Java στο ΤΕΙ, δεν χάνω κάτι να το κάνω από τώρα και να είμαι καλύτερος τότε. :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο "καλύτερος" τρόπος για να μάθεις Java (η οποιαδήποτε άλλη γλώσσα) εξαρτάται από τα παρακάτω:

 

*  Την γενική σου σου εμπειρία με προγραμματισμό.  Είναι διαφορετικό να μάθεις απλά τις ιδιαιτερότητες μιας γλώσσας από το να μάθεις να σκέφτεσαι αλγοριθμικά η να εφαρμόζεις Object Orientation.

 

*  Το αν ξέρεις κάποια γλώσσα από την ίδια οικογένεια η όχι.  Είναι διαφορετικό να μάθεις έναν ριζικά διαφορετικό τρόπο σκέψης όπως πχ αν θέλεις να μάθεις LISP αλλά το μόνο που γνωρίζεις είναι C από το να ασχοληθείς με μια γλώσσα της οποίας η οικογένεια σου είναι κιόλας γνωστή, όπως πχ να μάθεις Java αν ξέρεις C# (η το αντίστροφο).

 

* Την διάθεση σου να αφιερώσεις χρόνο διαβάζοντας όσο το δυνατόν περισσότερο επαγγελματικό κώδικα  πάνω στην γλώσσα και να αποκτήσεις την ευχέρεια να γράφεις σε native style που να συνάδει με την "κουλτούρα' του σχετικού community. Πχ ένας C προγραμματιστής που μαθαίνει python θα πρέπει να αποβάλει το accent της C όσο μπορεί περισσότερο.

    

* Να βρείς την ευκαιρία  να χρησιμοποιήσεις τη γλώσσα σε μερικά real world projects τα οποία θα σε "ψήσουν" πάνω σε αυτή και θα σε κάνουν να την καταλάβεις βαθύτερα.

 

* Θα πρέπει να έχεις διαβάσει αν είναι δυνατόν την πλήρη σχετική βιβλιογραφία της και να είσαι πάντα up to date με τις εξελίξεις σε αυτή, τα Open Source Frameworks και γενικά ότι έχει να κάνει με την εξέλιξη της.

 

* Καθώς θα ωριμάζεις στην core γλώσσα σου θα πρέπει παράλληλα να επεκταθείς και σε άλλες γλώσσες από τελείως διαφορετικές οικογένειες κάτι που θα σταδιακά θα σε ωριμάσει σαν προγραμματιστή και θα σε δώσει την ικανότητα να λειτουργείς πλέον σαν Architect κάνοντας judgement calls σχετικά με τον σχεδιασμό πλατφορμών και large scale design συστημάτων.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DeltaLover

Ισχύει αυτό που λες, αν και δεν απαντάει το ερώτημα μου. Θα μου κακοφανεί λίγο που θα πάω από Ruby σε Java μίας και έχω καιρό να δουλέψω "low" level γλώσσα αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

 

Στο θέμα, έχω ένα βιβλίο deitel, που έχει C, Cpp και Java αλλά δεν ξέρω σε τι επίπεδο φτάνει την Java.

Δεν με ενδιαφέρει να μάθω σχεδίαση, ούτε τα βασικά σχετικά με τα αντικείμενα. Την βασική ιδέα του OOP την έχω άρα θέλω ένα source να μάθω Java, χωρίς να με πηγαίνει χέρι χέρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@DeltaLover

Ισχύει αυτό που λες, αν και δεν απαντάει το ερώτημα μου. Θα μου κακοφανεί λίγο που θα πάω από Ruby σε Java μίας και έχω καιρό να δουλέψω "low" level γλώσσα αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω.

 

Στο θέμα, έχω ένα βιβλίο deitel, που έχει C, Cpp και Java αλλά δεν ξέρω σε τι επίπεδο φτάνει την Java.

Δεν με ενδιαφέρει να μάθω σχεδίαση, ούτε τα βασικά σχετικά με τα αντικείμενα. Την βασική ιδέα του OOP την έχω άρα θέλω ένα source να μάθω Java, χωρίς να με πηγαίνει χέρι χέρι.

 

Ντινο, αυτα τα βιβλια νομίζω είναι οτι πρεπει για την περιπτωση σου:

 

https://www.amazon.com/Core-Java-I--Fundamentals-10th/dp/0134177304/ref=sr_1_7?ie=UTF8&qid=1472490253&sr=8-7&keywords=Java

 

https://www.amazon.com/Thinking-Java-4th-Bruce-Eckel/dp/0131872486/ref=pd_sim_14_4?ie=UTF8&psc=1&refRID=19XRTHE99C5B5D3JA3KX

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you! Νομίζω θα προτιμήσω το πιο πρόσφατο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Thank you! Νομίζω θα προτιμήσω το πιο πρόσφατο :)

 

Ναι συμφωνω στην επιλογη σου φυσικα.

 

Παντως ριξε και εδω μια ματια:

 

http://www.agentgroup.unimore.it/~nicola/courses/IngegneriaDelSoftware/java/books/ThinkingInJava.pdf

 

O Bruce Eckel ειναι σημαντικος συγγραφεας πανω στο θεμα και το βιβλιο αυτο (αν και λιγακι out of date) παρουσιαζει ακομα αρκετο ενδιαφερον

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

I'll check it out :) thanks.

Για αρχή μέχρι να αγοράσω το βιβλίο, έπιασα τα docs της oracle που φαίνεται να είναι καλογραμμένα για το σκοπό που τα θέλω. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...