Προς το περιεχόμενο

Η Microsoft διορθώνει το πρόβλημα με τη μπαταρία του Surface Pro 3


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καποιο προβλημα εχεις,δεν ειναι φυσιολογικο αυτο...ψαχτο λιγο.

Συμφωνώ, έχω το Pro 2 το τελευταίο μοντέλο που βγήκε λίγο πριν το 3άρι με τον 4ης γενεάς i5 4300U/8/512 με το πληκτρολογιο-μπαταρία και κρατάει πάνω απο 10ωρο (προγραμματισμός, remote vpn sessions, cisco labs, surfing κτλ, όχι gaming) ενώ το μεταφέρω σε ειδική θηκη με το πληκτρολόγιο αποσυνδεδεμένο και ποτέ δεν έχω παρατηρήσει ούτε τη μπαταρία να πέφτει (όπως σε άλλα λαπτοπ που έχω) αλλά ούτε να χάνει ρυμίσεις/ημνια-ωρα οπως αναφέρει ο @KOSTAS4_XT.

Φτου, φτού μια χαρά πάει το PRO 2 είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Μια χαρά που η ΜS το διερεύνησε κ το επέλυσε σε ένα μήνα, (hate mode on) αν ήταν άλλη εταιρία θα απαντούσε οτι το χειριζόμαστε/φορτίζουμε λάθος...  <_<

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαφωνώ και στα 2

Ναι ειναι πανάκριβα δες τις τιμες τους. Το δικο μου υπερθερμαινεται αν το ζορισω λιγο παραπανω. Αυτονομια μαξιμουμ τριων ωρων με απλο σερφαρισμα και παρακολουθηση ταινιων. Μονο μια θυρα USB !Απο παρελκομενα αστα να παν. 80 ευρω και βαλε το πληκτρολογιο!!! ρε δεν παν καλα. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ναι ειναι πανάκριβα δες τις τιμες τους. Το δικο μου υπερθερμαινεται αν το ζορισω λιγο παραπανω. Αυτονομια μαξιμουμ τριων ωρων με απλο σερφαρισμα και παρακολουθηση ταινιων. Μονο μια θυρα USB !Απο παρελκομενα αστα να παν. 80 ευρω και βαλε το πληκτρολογιο!!! ρε δεν παν καλα. 

Δεν θα διαφωνήσω ούτε θα συμφωνησω σε όλα..

 

Απο αυτονομία δεν έχω κανένα παράπονο το μασίνι δεν "πίνει" σχεδόν καθόλου την μπαταρία και μάλιστα (μου κάνει εντυπωση) πώς η projected ώρα αυτονομίας του power manager συμβαδίζει με την πραγματικότητα, η οποία σε καμία περίπτωση ακόμα και χωρίς το type cover δεν είναι μικρή και σίγουρα πάνω απο 4 ώρες, αλλά πάντα σέβομαι κύκλους φόρτισης και ΠΟΤΕ δεν άφησα τη μπαταρία να κατέβει κάτω από το 15%.

 

Όντως η ΜΙΑ θύρα είναι τρελλό Bummer (πόσο μάλλον και η απουσία wired ethernet, αλλα hey είναι tablet ούτε το old-school τερατάκι της acer W500 είχε, το είχε πάνω στο addon keyboard) οπότε ναι, συμφωνώ οτι είναι bummer η μία και μόνη onboard USB θύρα (υπάρχουν σαν λύση βέβαια τα powered hubs ή/και τα απλά αλλα τα δεύτερα δεν δουλεύουν με π.χ. 2 δίσκους ταυτόχρονα..#$&@%!!)

δε θα σχολιάσω πόσο έχει το κωλοdocking που δίνει 3-4 usb, ethernet κτλ, αλλά απο την άλλη ποιο μαμά docking είναι φτηνό, ούτε της dell ούτε της HP, ούτε της sony, ούτε της lenovo..

 

Tο πληκτρολόγιο δεν είναι τόσο αναγκαίο αφού το tablet έχει υποστήριξη BT και άνετα συνεργάζεται με bluetooth sets, για παράδειγμα απο ταξίδι μου στις ΗΠΑ είχα ένα σετάκι mini laser mouse&keyb της Μοτορολα (κόστος 20$) και λειτουργούσε άψογα αλλά και με το magic keyboard&mouse set της apple ενόσω ήταν σε παραγγελία το ΜS power cover που το ήθελα για να αυξήσω αυτονομία στις ~12ώρες.

 

Όλα "υπερθερμαίνονται" (τρόπος του λέγειν, σε 2 λαπτοπ στη δουλειά μου core i7 με σερφάρισμα/βίντεο/office κτλ απλή χρήση δλδ πάνε για πλάκα 72-75), απλά κατέβασε ένα πρόγραμμα και τσέκαρε όταν νοιώθεις το μασίνι να είναι πολύ ζεστό σε τι ύψη σκαρφαλώνει η "υπερθέρμανση", αν ανεβαίνει πάνω απο 80~82C έχεις θέμα καθώς υπάρχει hardware κόφτης που και δεν αφήνει να τεζάρεις το μηχανάκι σε όλο το φάσμα ταχυτήτων για πολύ χρόνο αλλά και σε συνάρτηση με τις εκάστοτε/τρέχουσες κλιματικες συνθήκες όταν το όριο των 80~82C τείνει να επιτευχθεί ή/και να ξεπεραστεί το μηχάνημα πατάει φρένο στις μεγάλες ταχύτητες/ρίχνει τα βάτ και τα εμποδίζει για εύλογο χρονικό διάστημα έτσι ώστε να ανακουφιστεί ο επεξεργαστής απο το θερμικό φορτίο (πράγμα το οποίο η apple ακόμα να εφαρμόσει -ορθά- καθότι παθών απο υπερθέρμανση MacBook Pro δις παρακαλώ).

  

Τώρα τα υπόλοιπα περιφερειακά, docking, keyboards, wireless adapters κτλ είναι υπέρογκα τιμολογημένα καθώς πρόκειται για ένα premium μηχανάκι σε μινι διαστάσεις και έτσι δικαιολογεί την τιμή του, (οπως και τα μήλα) οπότε όποιος το θέλει/χρειάζεται/του κάνει, απλά μαζεύει και το παίρνει, δεν ειναι κάποιο mainstream μηχανάκι καθώς δεν το προωθεί κανείς ούτε η ίδια η MS σαν mainstream, end of story.

 

Οχι σεντόνι, πάπλωμα άπλωσα λέμε!

Επεξ/σία από sugardad78
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...