Προς το περιεχόμενο

Ανάκληση του Galaxy Note 7 από τη Samsung μετά από αναφορές εκρήξεων κατά τη φόρτιση [Ενημέρωση]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αλλη προσφιλης σου εταιρεια που το κινητο της λυγιζε στις τσεπες δεν εκανε τπτ , δεν κανει τπτ σε πολλες περιπτωσεις ενδεδειγμενου after sales ,βασικα κανει κατι , τον κινεζο ,αλλα εκει δεν κραζετε λες κ εχετε μετοχες

 

χεσμενη την εχω την samsung k την θεωρω ιδια με την δικη σου πλεον ,το σωστο να λεγεται ομως

 

Φίλος κανείς μεγάλο λάθος στο λέω γιατί έτυχε σε έμενα η Apple μου αντικατέστησε πλήρως το κινητό και ήταν και ελάχιστα λυγισμένο. Αγορασμενο απο vodafone Ηρακλείου Κρήτης έβγαλε το πρόβλημα το παρατήρησα στο πρώτο τρίμηνο και ενώ ήμουν στην Αγγλία για το μεταπτυχιακό μου και παρόλο που ήμουν στο εξωτερικό και ήταν αγορασμένο απο Ελλάδα ίσχυε η international εγγύηση που είχα. Αν δε με πιστεύεις έχω και το email που μου έστειλαν απο την αντικατάσταση όλης της συσκευής! Στην Ελλάδα γενικά το service με τις εταιρίες istorm και όλες τις αλλες δεν ειναι το ίδιο που βιώνεις με το εξωτερικό!! Εκει με ενα ραντεβού στο Genius Bar σου λύνουν τα πάντα Ελλάδα δεν τα έχεις αυτα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 299
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν την ωρα που μιλας σου ειχε ανατιαχτει η συσκευη στο αυτι μαλλον θα ειχες αλλη αποψη.

H μπαταρια δεν πιανει φωτια οταν μιλας στο αυτι. Βασικα, ειναι αδυνατον να σου ανατιναχτει μπαταρια οταν μιλας στο αυτι. Αν παθει κατι, θα το παθει κατα την φορτιση, οπως συμβαινει και σε αυτη την περιπτωση. 

 

Οι πιθανες περιπτωσεις ειναι, ειτε οι μπαταριες απλα ειναι γ' διαλογης, ειτε ο φορτιστης ειναι για πεταμα, ειτε το ενσωματομενο chipaki υπευθυνο για τη φορτιση εντος της συσκευης ειναι για πεταμα. 

 

Γενικα οι μπαταριες των κινητων ΔΕΝ ζοριζονται κατα τη χρηση, μιας και η ταση που ζηταει η συσκευη ειναι αστεια. Εκει που ζεσταινονται και ζοριζονται ειναι κατα την φορτιση, ειδικα με την νεα μοδα της ταχειας φορτισης η οποια κυριολεκτικα καταστρεφει τις μπαταριες. Ε, λιγο η ταχεια φορτιση, λιγο η μπαταρια να ειναι 5% κατω απο τα προβλεπομενα specs, δεν θελει πολυ να γινει το κακο. Oταν πας να μου φορτισεις μπαταρια 3000 - 4000mah σε 1 ωρα, αυτα συμβαινουν. 

 

Τωρα αμα ειναι και κακος ο φορτιστης και τις φορτιζει μεχρι τα 4.3 / 4.5 volts ερχονται τα πυροτεχνηματα.

Ναι δεν έπαθαν τραυματισμούς επειδή προφανώς έτυχε να μην έχουν πάνω τους τη συσκευή όταν έγινε.

 

Όσο αναφορά όμως το θέμα της ανάκλησης, είναι από μόνο του σημαντικό.

Πχ στις τυχαίες περιπτώσεις που ποστάραμε και οι δυο, καμία εταιρία δεν βγήκε ουτε να πάρει ευθήνη, ούτε για ανάκληση.

 

Εδώ όμως μπορεί να παίζει χοντρό πρόβλημα. Θα δούμε.

Χωρις να θελω να υπεραμυνθω τις samsung, η οποια εκανε καταπως ολα δειχνουν τραγικη πατατα, οι μπαταριες δεν σκασανε πανω τους / στη τσεπη / αυτι / whatever γιατι πολυ απλα ειναι σχεδον αδυνατον να σκασει μπαταρια κινητου κατα τη χρηση αν δεν την εχεις πειραξει / φθειρει / στραβωσει / μαγνητισει. 

 

Για να γινει εκρηξη, πρεπει πρωτα να ανεβασει θερμοκρασιες πανω απο 100 βαθμους κελσιο, ωστε να ανοιξει τρυπα στα εντοσθια. Τετοιες θερμοκρασιες ανεβαζει μονο κατα την ταχεια φορτιση / εκφορτιση. Το κιητο δεν τραβαει μεγαλη ταση κατα τη λειτουργια του και αρα δεν γινεται να επιτυχει ταχεια εκφορτιση, αρα ο μονος τροπος να σκασει μπαταρια τετοια σε κινητο ειναι κατα την φορτιση. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Guys μη λεμε μπραβο στην εταιρεια που κανει ανακληση για 35 μπαμ. 35 περιστατικα σε τοσες λιγες μερες κυκλοφοριας δεν το λες και μικρο ποσοστο. Δηλαδη σκαει η συσκευη, δεν ειναι κατι χαλαρο του στυλ βγαζει black screen και δεν ξαναμπουταρει και οκ χασαμε Χ ευρω, εδω μιλαμε για κατι που μπορει να εχει αντικτυπο στον χρηστη σε φυσικο επιπεδο.

Δεν μπορω να της δωσω τα ευσημα που μετα απο αστοχια υλικου κανει ανακληση των συσκευων (δηλαδη το προφανες) για να μην τους πεθανει κανενας. 

Προσωπικα το ζαχαρωνα τρελα το Νοte αλλα μετα απο αυτο ειμαι πολυ σκεπτικος πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως αν ο τίτλος ήτανε "Ανάκληση του iPhone 7 από τη Apple μετά από αναφορές εκρήξεων κατά τη φόρτιση", θα είχαμε φτάσει τα 4000 σχόλια. Αυτή είναι η διαφορά των Apple Haters με τους Αpple "Fanboys". Οι δεύτεροι, απλά δεν έχουν τέτοια κόμπλεξ και μίσος, ώστε να μπουν στον κόπο να ασχοληθούν...

Μπα, η διαφορα ειναι οτι οι 1οι δεν σου πριζουν τα "χερια" για το ποσο ποιοτικα και μαμαουα ειναι τα samsung / lg η οτι αλλο θες. Το ξερουμε οτι ΟΛΑ ειναι φολα, οποτε κανουμε την καζουρα στα apple fanboys οταν ξαναμανα αποδεικνυεται οτι και τα apple ειναι μια απτα ιδια.

 

Επισης, σταματηστε με το "σκαει" η μπαταρια. Δεν σκαει, Φωτια πιανει. Δεν κανει εκρηξη, δεν ειναι χειροβομβιδα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μην τσακωνεσται θα ξεχαστει και παλι θα πουλαει η samsung ειναι η επομενη Apple οτι και να γινει και σκατα να πουλανε το κοινο τους δεν το χανουν.οπως παλιοτερα και ακομα σημβαινει με τις μαχες το ποια εινια πιο καλη παιχνιδοκονσολα τωρα τσακωνομαστε για τα κινητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Επισης, σταματηστε με το "σκαει" η μπαταρια. Δεν σκαει, Φωτια πιανει. Δεν κανει εκρηξη, δεν ειναι χειροβομβιδα

Εστω, πιανει φωτια. Still επικινδυνο και τραγικο.

 

Και πριν κατηγορηθω για bias, ειμαι γνωστος note fan, αλλα εδω η σαμσουνγκ ειχε τρελο fail.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προβλήματα βλέπεις και σε και σε άλλες μάρκες το θέμα είναι πώς το αντιμετωπίζεις και εδώ η Samsung είναι σωστή.Το note 7 δεν έχει βγει επίσημα στην χώρα μάς αλλά το αλλάζει σε αντίθεση με άλλες όπως η lg που κάνει επισκευές δεν αντικαθιστά συσκευές από άλλες χώρες δεν λύνει το πρόβλημα το συνεχίζει και σε άλλες συσκευές, Apple με το προβλήματα στην οθόνη ,συσκευές που στραβώνουν κτλπ .Ένταξη είναι πολύ άσχημο να γίνετε αυτό τουλάχιστον να επικροτούμε τγν αντιμετώπιση της εταιρίας.(Αν και πιστεύω αν δεν υπήρχε θεμα ασφάλειας για τους πελάτες θα το έκανε γαργάρα :P )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εστω, πιανει φωτια. Still επικινδυνο και τραγικο.

 

Και πριν κατηγορηθω για bias, ειμαι γνωστος note fan, αλλα εδω η σαμσουνγκ ειχε τρελο fail.

Συμφωνω οτι ειναι τραγικο, απλα ειναι επισης κατα την αποψη μου τραγικο αλλα να γινονται και αλλα να λεμε (δεν λεω για σενα, πολλοι γραψαν για kaboom χειροβομβιδες και ιστοριες). 

 

Εδω βλεπεις τον αλλον απο κατω, τον Haldol, να μου λεει οτι προσπαθω να το δικαιολογησω επειδη αναφερω ΓΕΓΟΝΟΤΑ και διορθωνω αυτους που καναν λαθος. Δηλαδη αν γραψει ο αλλος "πεθαναν 35 ατομα απο εκρηξη s7" και γω του πω οχι φιλε, κανεις λαθος, σημαινει οτι ειμαι fanboy και προσπαθω να δικαιολογησω! Που δεν εχω καν samsung αναθεμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...