Προς το περιεχόμενο

Να αγοράσω πλοηγό GPS ή όχι?


funbreaker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χρειάζομαι έναν πλοηγό μιας και το κινητό μου δεν με εξυπηρετεί καθώς αργεί να κλειδώσει ή χάνει το σήμα. Δεν θέλω να δώσω πολύ πάνω απο 100 ευρώ.

Θα πάρω σίγουρα καινούριο κινητό αλλά σκεφτόμουν μήπως πάρω και έναν πλοηγό για να είναι μόνιμα στο αυτοκίνητο και να μην έχω θέματα με το κλείδωμα κτλ.

 

2 πράματα θέλω:

  • Να κλειδώνει άμεσα και να μην ξεκλειδώνει και γενικά να είναι ακριβές.
  • Να έχει φωνητικές εντολές.
  • Να έχει υποστήριξη από την εταιρία

Έχω βρει π.χ. αυτόν, που έχει και κάμερα και γουστάρω.

https://www.skroutz.gr/s/8...roid-Plus.html

Θα είναι οκ ή θα έχει προβλήματα στην πλοήγηση και θα μου σπάσει τα νεύρα?

Γενικά προτείνετε να πάρω πλοηγό ή να χρησιμοποιώ το νέο κινητό?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ λόγω επαγγέλματος έπρεπε να αγοράσω πλοηγό. Ήμουν ανάμεσα σε κινητό και πλοηγό, αλλά τελικά κατέληξα να αγοράσω έναν πλοηγό.

Την συσκευή  την επέλεξα σύμφωνα με αυτά που έλεγαν στο διαδίκτυο και κατέληξα σε έναν  πλοηγό της Garmin!  

Τώρα όσον αφορά το Garmin μπορώ να σου πω ότι η ποιότητα του ήταν απίστευτη, οι χάρτες του ενημερωμένοι και δεν έχανε ποτέ το σήμα του. Τι και αν συνάντησα μπόρες, καταιγίδες οτιδήποτε, ο συνοδηγός ήταν εκεί και με βοηθούσε.     

Αυτά από μένα.
Τώρα εάν μπορείς περίμενε λιγάκι, να μας πουν μέλη από το φορούμ την γνώμη τους που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με αυτό το θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου εγώ λόγω επαγγέλματος έπρεπε να αγοράσω πλοηγό. Ήμουν ανάμεσα σε κινητό και πλοηγό, αλλά τελικά κατέληξα να αγοράσω έναν πλοηγό.

Την συσκευή  την επέλεξα σύμφωνα με αυτά που έλεγαν στο διαδίκτυο και κατέληξα σε έναν  πλοηγό της Garmin!  

 

Τώρα όσον αφορά το Garmin μπορώ να σου πω ότι η ποιότητα του ήταν απίστευτη, οι χάρτες του ενημερωμένοι και δεν έχανε ποτέ το σήμα του. Τι και αν συνάντησα μπόρες, καταιγίδες οτιδήποτε, ο συνοδηγός ήταν εκεί και με βοηθούσε.     

 

Αυτά από μένα.

Τώρα εάν μπορείς περίμενε λιγάκι, να μας πουν μέλη από το φορούμ την γνώμη τους που έχουν ασχοληθεί περισσότερο με αυτό το θέμα.

 

Για τι κόστος μιλάμε?

Γιατί εγώ δεν είμαι επαγγελματίας και δεν σκοπεύω να διαθέσω πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δώσεις λεφτα για κινητο ακριβο να μην παρεις πλοηγο. πχ αν παρεις καποιο iphone η galaxy. αν παρεις φθηνο κινητο με 100-200€ επιβαλεται ενας πιστευω. απλα θεωρω πως το κινητο ειναι πιο βολικο και πιο γρηγορο. το κινητο επισης ειναι παντοτε ενημερωμενο. στην θεση σου θα επερνα το iphone se που ειναι το πιο φθηνο με μειονέκτημα το μικρο του μεγεθος. αλλιως πηγαινε σε galaxy s7. γενικα τα ακριβα κινητα εχουν gps ακριβειας και κλειδωνουν πριν καν ανοιξει η εφαρμογη του gps οι πλοηγοι μετα απο χρονια μενουν πισω στους χαρτες και πολλοι αργουν να κλειδωσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην κάνεις το λάθος και πάρεις MLS, θα το μετανιώσεις. Είτε προτίμησε κάτι σοβαρό και επώνυμο όπως είπε πιο πάνω ο φίλος (Garmin) είτε ένα smartphone, μια παλιότερη ναυαρχίδα, οι οποίες έχουν πολύ καλούς δέκτες. Εγώ με nexus 5 ταξίδεψα άνετα σε όλη την Ευρώπη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι αυτόνομες συσκευές GPS (PNA) πεθαίνουν.

πλέον με ένα κινητό κάνεις τη δουλειά σου μια χαρά.

 

τώρα βέβαια αν η δουλειά σου απαιτεί συνέχεια χρήση gps (ταξί. οδηγός....) εκεί αλλάζει το πράγμα.

 

δεν υπάρχει λόγος για κάποιον που θέλει ένα gps μια στο τόσο (ή και συχνότερα) να αγοράσει αυτόνομη συσκευή/.

 

εγώ παλαιότερα που έκανα συχνά ταξίδια χρησιμοποιούσα το pna.

τότε βέβαια δεν υπήρχαν και κινητά 5' (6-7 χρόνια πίσω).

 

τώρα που έχω και smartphone και τα ταξίδια μειώθηκαν, χρησιμοποιώ το gps το κινητού.

 

και όχι δε χρειάζεται να δώσεις 500€ για κινητό για να έχεις σωστό gps. μη τρελαθούμε κιόλας. σιγά μην αγοράσεις και δορυφόρο.

σε όλα τα θέματα διακρίνω μια υπερβολή.

υπολογιστή για πασιέντζα θα ζητήσει κάποιος, i7 θα του προτείνουν μερικοί για να μη "κολλάει"

 

τα κινητά με mediatek είχαν θέμα με το κλείδωμα παλαιότερα και γενικά πολλά κινέζικα.

πλέον το θέμα έχει λυθεί. (εντάξει υπάρχουν και μερικά κινητά με προβληματάκια)

 

εγώ έχω κινητό των 100€ (κινέζικο) και κλειδώνει μια χαρά.

το έχω χρησιμοποιήσει σε ελλάδα-εξωτερικό, μέσα σε πόλη, σε βουνά, σε θάλασσα...

 

πίσω στους χάρτες δε μένει κανείς.

"αγοράζεις" ό,τι χάρτη θέλεις και κάνεις τη δουλειά σου.

 

επίσης πως γίνεται οι πλοηγοί να μένουν πίσω στους χάρτες και τα κινητά όχι;

ό,τι χάρτη θα βάλεις στο ένα θα βάλεις και στο άλλο.

 

επίσης σκέψου ότι το κινητό θα το έχεις συνέχεια μαζί σου. είναι ένα +

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το Xiaomi Redmi 3 Note pro θα πάρω που απ ότι λένε έχει καλό δέκτη.

Με όλα αυτά τείνω να πειστώ να μην πάρω πλοηγό.

Εγω θα σου προτεινα να δοκιμασεις πρωτα με το κινητο αν γινεται σωστη δουλεια και μετα να παρεις καποιο αξιολογο gps.
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για υποστήριξη από εταιρείες βάζω πρώτα τα tom tom, με δωρεάν αναβαθμίσεις 3-4 φορές τον χρόνο εφ όρου ζωής, ή garmin με 2 αναβαθμίσεις μέσο όρο τον χρόνο, έχω και τα δύο και είμαι ευχαριστημένος ειδικά από το tom tom.

 

Επειδή χρησιμοποιώ πλοηγούς, θα με βόλευε πιο πολύ το κινητό που δείχνει και την κίνηση στους δρόμους, αλλά δεν μπορείς να το έχεις ανοιχτό πολύ ώρα γιατί ανάβει και πέφτει γρήγορα η μπαταρία αν δεν το έχεις συνδεμένο με το αυτοκίνητο, οπότε αν το θέλεις για πολύωρη χρήση, συνιστώ πλοηγό αυτοκινήτου, κατά την δική μου γνώμη.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα smartphone της προκοπή ( moto g) και βάλε την εφαρμογή here drive .. έχει τα πάντα όλα .


Χρειάζομαι έναν πλοηγό μιας και το κινητό μου δεν με εξυπηρετεί καθώς αργεί να κλειδώσει ή χάνει το σήμα. Δεν θέλω να δώσω πολύ πάνω απο 100 ευρώ.

Θα πάρω σίγουρα καινούριο κινητό αλλά σκεφτόμουν μήπως πάρω και έναν πλοηγό για να είναι μόνιμα στο αυτοκίνητο και να μην έχω θέματα με το κλείδωμα κτλ.

 

2 πράματα θέλω:

  • Να κλειδώνει άμεσα και να μην ξεκλειδώνει και γενικά να είναι ακριβές.
  • Να έχει φωνητικές εντολές.
  • Να έχει υποστήριξη από την εταιρία

Έχω βρει π.χ. αυτόν, που έχει και κάμερα και γουστάρω.

https://www.skroutz.gr/s/8...roid-Plus.html

Θα είναι οκ ή θα έχει προβλήματα στην πλοήγηση και θα μου σπάσει τα νεύρα?

Γενικά προτείνετε να πάρω πλοηγό ή να χρησιμοποιώ το νέο κινητό?

τα mls ειναι μουφα .. ΜΑΚΡΙΑ !!!!!!!!!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πάρε ένα smartphone της προκοπή ( moto g) και βάλε την εφαρμογή here drive .. έχει τα πάντα όλα .

 

 

τα mls ειναι μουφα .. ΜΑΚΡΙΑ !!!!!!!!!!!

Σε τι υστερούν δηλαδή?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε τι υστερούν δηλαδή?

Εχει ο πατερας μου δυο και ειναι στο σερβις ολη την ωρα.

Περα απο τις φωνητικες εντολες δεν εχουν κατι παραπανω απο τον ανταγωνισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...