Προς το περιεχόμενο

Κάπως έτσι θα λειτουργεί η διπλή κάμερα στο iPhone 7 Plus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ScorpioX777:

Όπως επίσης και σε συνθήκες θέασης υπό χαμηλό φωτισμό. To πάνελ έχει ανώτερο backlight uniformity δίχως bleeding σε υποφωτισμένες εικόνες, κάτι που βοηθάει όχι μόνο την ποιότητα απεικόνισης αλλά και την εξοικονόμηση ενέργειας.

 

Ασφαλώς, μιλάμε για ανώτερη τεχνολογία η οποία επί της ουσίας, μειονεκτεί σε χρόνο ημιζωής ο οποίος είναι ήδη αρκετά υψηλός.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Ωραίο θεϊκό δεν έχω να πω τίποτα αλλά ...για κάποιον που θα βγάζει φωτογραφίες με το κινητό εξαιρετική ήταν και του 6s. Για χαμηλό φωτισμο το έχω ξαναπει ...σε αυτά τα λεφτά πάρτε μία dslr και έναν πραιμ ... Γενικά όπως στην περίπτωση και του p9 με την διαφήμιση Leica ,στα Lumia με τους zeiss στο moto z με την χασελμπλαντ απλά τα ονόματα των φωτογραφικών κολοσσών είναι μόνο για διαφήμιση και να δικαιολογήσουν το αυξημένο κόστος . Αν ο σενσορας δεν μεγαλώσει σε χαμηλό φωτισμό δεν ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι όπως το γράφεις τώρα συμφωνώ. Δλδ είναι πιο εύκολο (κόβω το πολύ :P ) να σου συμβεί. Βέβαια έτσι αυθαίρετα και καθαρά με αυτά που βλέπω και χαζοδιαβάζω θεωρώ αυτόν τον ορίζοντα >5ετίας οπότε who cares.

Τώρα για τα υπόλοιπα θέματα κάποιος πιο ειδικός!

 

Επίσης συμφωνώ και με την τελευταία παράγραφο. Αλλά επέτρεψε μου να πω το ίδιο " "μην αγνοούμε τα στραβά μιας εταιρίας επειδή τη γουστάρουμε"

 

Για 5+ χρόνια συμφωνώ ότι τείνει να είναι αδιάφορο θέμα. Όμως ο ορίζοντας αυτός είναι σχετικά μικρός, ενώ αν επηρεαστεί από το οτιδήποτε (π.χ. Β' διαλογής παρτίδα, ή κακή σχεδίαση σώματος με περίεργη θερμική συμπεριφορά) θα μικρύνει κι άλλο.

 

Άλλωστε υπάρχουν ήδη πολλές περιπτώσεις με burn-in σε OLED. Δεν είναι υποχρεωτικό ότι μία συσκευή που "προβλέπεται" να βγάλει το Χ πρόβλημα μετά από Υ ώρες λειτουργίας, να το βγάλει πράγματι τότε.

 

Θυμήσου απλά πόσο "κρα" έτρωγαν οι Plasma πριν εξαφανιστούν, για την πιθανότητα εμφάνισης burn-in σε περίπτωση προβολής ακίνητης εικόνας για... 1-2 ημέρες. Τα "άκουγαν" μέχρι και για το χρόνο ζωής των 100.000 ωρών του panel, το οποίο αντιστοιχεί σε... δεκαετίες τυπικής χρήσης.

 

Φαντάσου τώρα αυτές οι "δεκαετίες" των Plasma, στις OLED να γίνονται "λίγα χρόνια", μέχρι και 2-3 χρόνια εάν τύχει το παραμικρό.

 

Έχουμε περιθώριο για βελτίωση σ' αυτό το θέμα, πριν πούμε ότι μπορούμε να πετάξουμε τις LCD χωρίς φόβο.

 

;)

 

Πχ εχουν κορυφαια χρωματικη αποδοση, μεγαλυτερη μεγιστη φωτεινοτητα, ειναι ιδανικες για θεαση στον ηλιο, καλυτερο μαυρο και μεγαλυτερη αντιθεση.

Υστερουν στη διαρκεια ζωης , στο λευκο χρωμα κλπ.

 

Όταν κρίνουμε μία τεχνολογία κοιτάμε και τις υλοποιήσεις της, όχι μόνο το spec sheet. Πράγματι μία OLED μπορεί να αναπαράγει περισσότερα χρώματα από μία IPS LCD, οι τρέχουσες υλοποιήσεις όμως υστερούν. Το ίδιο ισχύει και για την φωτεινότητα ή τη θέαση υπό έντονη ηλιοφάνεια: πολλά υποσχόμενες, αλλά μέχρι τώρα nope.

 

Στο μαύρο και την αντίθεση από την άλλη, αλλά και στην κατανάλωση ενέργειας, πράγματι υπερτερούν οι OLED (ακόμα και τώρα).

 

Στο review του AnandTech για το Nexus 6 μπορείς να δεις μερικές "διάσημες" υλοποιήσεις συσκευών και πως αυτές αποδίδουν. Θέλεις να ρίξεις μια ματιά, συγκεκριμένα για το πως αποδίδονται τα χρώματα; Μην εκπλαγείς εάν οι πρώτες θέσεις καταλαμβάνονται από συσκευές με εξαιρετικές IPS LCD οθόνες.

 

68989.png

 

Εμένα δε μου κάνει αίσθηση, μιας και είναι γνωστό ότι οι IPS έχουν σαφώς ανώτερη απόδοση χρωμάτων από τις (υπάρχουσες υλοποιήσεις των) OLED. Οι 2ες βέβαια δείχνουν πιο εντυπωσιακές σε εκθέσεις και μαγαζιά, λόγω των υπερβολικά έντονων χρωμάτων, οπότε δε μου κάνει εντύπωση η επιλογή τους από ορισμένους κατασκευαστές.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone, ή άλλη ναυαρχίδα με IPS LCD οθόνη. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα εντυπωσιακά χρώματα για το τραπεζάκι της καφετέριας, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, ε, ας πάρει AMOLED.

 

Για το πως θα εξελιχθεί η τεχνολογία, και αν το 2018-20 θα έχουμε OLED οθόνες αντάξιες ή καλύτερες των σημερινών IPS LCD σε κάθε τομέα ώστε να μπορέσουν να τις αντικαταστήσουν, το βλέπουμε. Εγώ πάντως πιστεύω σε αυτή την τεχνολογία, δε νομίζω να απογοητευθώ. Απλά ακόμα είναι λίγο ανώριμη, οπότε δε θέλω να την κρίνω από τώρα διότι θα τη χαντακώσω. Με βλέπεις επικριτό, αλλά μιλάω περισσότερο για τις υπάρχουσες υλοποιήσεις, όχι για τις OLED σαν "ιδέα".

 

Φαντάζομαι ότι ένας σοβαρός κατασκευαστής θα κρίνει σωστά πότε θα έρθει η ώρα που οι OLED θα μπορούν να αντικαταστήσουν τις IPS LCD και δεν θα τις "σπρώξει" πρόωρα στην αγορά σε μία ανέλπιδη προσπάθεια να προσφέρει κάτι διαφορετικό και να εδραιώσει το όνομά του, όπως έκαναν αρκετοί άλλοι.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Όταν κρίνουμε μία τεχνολογία κοιτάμε και τις υλοποιήσεις της, όχι μόνο το spec sheet. Πράγματι μία OLED μπορεί να αναπαράγει περισσότερα χρώματα από μία IPS LCD, οι τρέχουσες υλοποιήσεις όμως υστερούν. Το ίδιο ισχύει και για την φωτεινότητα ή τη θέαση υπό έντονη ηλιοφάνεια: πολλά υποσχόμενες, αλλά μέχρι τώρα nope.

.....

 

Εμένα δε μου κάνει αίσθηση, μιας και είναι γνωστό ότι οι IPS έχουν σαφώς ανώτερη απόδοση χρωμάτων από τις (υπάρχουσες υλοποιήσεις των) OLED. 

 

Οι υπαρχουσες υλοποιησεις των OLED προσφερουν καλυτερη χρωματικη αποδοση, υψηλοτερη μεγιστη φωτεινοτητα και καλυτερη θεαση στον ηλιο.

 

Εχουν καποια πλεονεκτηματα οι LCD ,αλλα "μην αγνοούμε τα στραβά μιας τεχνολογίας " επειδη τις βαζει η αγαπημενη μας εταιρεια λογω κοστους.

 

Ενδεικτικα για το galaxy s7:

http://www.displaymate.com/Galaxy_S7_ShootOut_1.htm

Τhe AMOLED Photo screen mode on the Galaxy S7 provides a very accurate calibration to the Adobe RGB standard, which is rarely available in consumers displays, and is very useful for high-end digital photography and other advanced imaging applications. The measured Absolute Color Accuracy of the AMOLED Photo screen mode for the Galaxy S7 is 1.6 JNCD, which is very high color accuracy.

 

Even better, the measured Absolute Color Accuracy for the Galaxy S7 Basic screen mode is an impressive 1.5 JNCD, tied with the Galaxy Note 5 and Galaxy S6 for the most color accurate displays that we have ever measured for a smartphone or tablet, which is visually indistinguishable from perfect, and is very likely considerably better than your living room TV.

 

Our Contrast Rating for High Ambient Light quantitatively measures screen visibility and image contrast under bright Ambient Lighting – the higher the better. As a result of its high Brightness and low Reflectance, the Galaxy S7 has a Contrast Rating for High Ambient Light that ranges from 88 to 118, among the highest that we have ever measured for a smartphone.

 

When Automatic Brightness is turned On, the Galaxy S7 produces up to an impressive 855 cd/m2 (nits) in High Ambient Light, where high Brightness is really needed – it is tied with the Galaxy Note 5 for the brightest mobile display that we have ever tested. As a result of its high Brightness and low Reflectance, the Galaxy S7 has a Contrast Rating for High Ambient Light that ranges from 119 to186, also the highest that we have ever measured for a Smartphone display.

 

The Galaxy S7 matches or breaks new records in Smartphone display performance for: Highest Absolute Color Accuracy (1.5 JNCD), Highest Peak Brightness (855 nits), Highest Contrast Rating in Ambient Light (186), Highest Screen Resolution (2560x1440), Highest (infinite) Contrast Ratio, and Smallest Brightness Variation with Viewing Angle (28 percent). I

 

Ακομα πιο βελτιωμενη ειναι η οθονη του note 7:

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note7_ShootOut_1.htm

 

The Best Smartphone Display The Galaxy Note7 provides many major and important state-of-the-art display enhancements, with mobile OLED display technology now advancing faster than ever. The Galaxy Note7 is the most innovative and high performance Smartphone display that we have ever tested. It leapfrogs the displays on the Galaxy Note5 and Galaxy S7 to become the Best Performing Smartphone Display ever.

 

Και στο review του anandtech για το galaxy s7 , βλεπουμε οτι για το ιδιο τεστ που παραθεσες οτι τις πρωτες 5 απο τις 6 θεσεις καταλαμβανουν amoled οθονες:

http://www.anandtech.com/show/10120/the-samsung-galaxy-s7-review/5

80555.png

---------------------

 

 Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone, ή άλλη ναυαρχίδα με IPS LCD οθόνη. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα εντυπωσιακά χρώματα για το τραπεζάκι της καφετέριας, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, ε, ας πάρει AMOLED.

Το συμπερασμα ειναι οτι εδω και χρονια οι AMOLED ειναι οι καλυτερες οθονες, με την πιο πιστη αποδοση χρωματων και αλλα πλεονεκτηματα.

 

Ενα αλλο συμπερασμα που βγαζει καποιος ειναι οτι δεν εισαι καλα ενημερωμενος και για αυτο γραφεις πραγματα που δεν ισχυουν. 

Ελπιζω τα λινκ να σε βοηθησουν να ενημερωθεις.

 

Με λιγα λογια , για να κανουμε και λιγο χαβαλε, "Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποια amoled οθονη samsung ναυαρχιδας. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα οχι τοσο ακριβη χρωματα χρώματα, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, το μαυρο δειχνει γκρι, ε, ας πάρει LCD."

Επεξ/σία από haHa
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Όταν κρίνουμε μία τεχνολογία κοιτάμε και τις υλοποιήσεις της, όχι μόνο το spec sheet. Πράγματι μία OLED μπορεί να αναπαράγει περισσότερα χρώματα από μία IPS LCD, οι τρέχουσες υλοποιήσεις όμως υστερούν. Το ίδιο ισχύει και για την φωτεινότητα ή τη θέαση υπό έντονη ηλιοφάνεια: πολλά υποσχόμενες, αλλά μέχρι τώρα nope.

 

Στο μαύρο και την αντίθεση από την άλλη, αλλά και στην κατανάλωση ενέργειας, πράγματι υπερτερούν οι OLED (ακόμα και τώρα).

 

Στο review του AnandTech για το Nexus 6 μπορείς να δεις μερικές "διάσημες" υλοποιήσεις συσκευών και πως αυτές αποδίδουν. Θέλεις να ρίξεις μια ματιά, συγκεκριμένα για το πως αποδίδονται τα χρώματα; Μην εκπλαγείς εάν οι πρώτες θέσεις καταλαμβάνονται από συσκευές με εξαιρετικές IPS LCD οθόνες.

 

68989.png

 

Εμένα δε μου κάνει αίσθηση, μιας και είναι γνωστό ότι οι IPS έχουν σαφώς ανώτερη απόδοση χρωμάτων από τις (υπάρχουσες υλοποιήσεις των) OLED. Οι 2ες βέβαια δείχνουν πιο εντυπωσιακές σε εκθέσεις και μαγαζιά, λόγω των υπερβολικά έντονων χρωμάτων, οπότε δε μου κάνει εντύπωση η επιλογή τους από ορισμένους κατασκευαστές.

 

Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone, ή άλλη ναυαρχίδα με IPS LCD οθόνη. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα εντυπωσιακά χρώματα για το τραπεζάκι της καφετέριας, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, ε, ας πάρει AMOLED.

 

Για το πως θα εξελιχθεί η τεχνολογία, και αν το 2018-20 θα έχουμε OLED οθόνες αντάξιες ή καλύτερες των σημερινών IPS LCD σε κάθε τομέα ώστε να μπορέσουν να τις αντικαταστήσουν, το βλέπουμε. Εγώ πάντως πιστεύω σε αυτή την τεχνολογία, δε νομίζω να απογοητευθώ. Απλά ακόμα είναι λίγο ανώριμη, οπότε δε θέλω να την κρίνω από τώρα διότι θα τη χαντακώσω. Με βλέπεις επικριτό, αλλά μιλάω περισσότερο για τις υπάρχουσες υλοποιήσεις, όχι για τις OLED σαν "ιδέα".

 

Φαντάζομαι ότι ένας σοβαρός κατασκευαστής θα κρίνει σωστά πότε θα έρθει η ώρα που οι OLED θα μπορούν να αντικαταστήσουν τις IPS LCD και δεν θα τις "σπρώξει" πρόωρα στην αγορά σε μία ανέλπιδη προσπάθεια να προσφέρει κάτι διαφορετικό και να εδραιώσει το όνομά του, όπως έκαναν αρκετοί άλλοι.

Προσωπικά το συμπέρασμά μου είναι ότι στις συγκεκριμένες περιπτώσεις οι IPS του iPhone είναι καλύτερα ρυθμισμένες κι ότι αν ήταν πχ οθόνες και έπεφτε calibration και στις 2, η OLED θα έβγαζε καλύτερα νούμερα. Βέβαια θα μου πεις ότι ο πελάτης δεν έχει τέτοια δυνατότητα στο κινητό ή δεν γνωρίζει πως να το κάνει σωστά...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Haldol:

Αυτό που παραθέτεις δεν έχει καμία σημασία, αφού είναι αντιπροσωπευτικό του calibration και όχι της τεχνολογίας. Εξάλλου, στις πρώτες θέσεις βρίσκεται και το Note 4 με οθόνη superAMOLED, ενώ παρακάτω θα εντοπίσεις τηλέφωνα (iPhone 5, Nexus 5, κλπ), εξοπλισμένα με IPS.

 

Εν' κατακλείδι, σήμερα όποιος θέλει ανώτερη ποιότητα απεικόνισης θα στραφεί αποκλειστικά σε S-AMOLED και όχι σε κάποιο iPhone.

 

...Βέβαια θα μου πεις ότι ο πελάτης δεν έχει τέτοια δυνατότητα στο κινητό ή δεν γνωρίζει πως να το κάνει σωστά...

Εντάξει, με colorimeter & custom kernel εύκολο είναι  :P

 

 

mG2I8S7.png

 

Επεξ/σία από AlexKane
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν κάτοχος του s7 edge και του iPhone 6s plus ταυτόχρονα για μεγάλο διάστημα και μπορώ να συγκρίνω, χωρίς να χρειάζομαι μετρήσεις με εξιδεικευμενα εργαλεία.

Αν εξαιρέσεις το λευκό όπου το iPhone τα πάει πολύ καλά, κατά τα άλλα δεν υπάρχει χώρος για σύγκριση μεταξύ των 2 display σε καμία άλλη παραμετρο.

Η οθόνη του s7 edge είναι χαοτικα καλύτερη. Τόσο απλά. Πιθανώς αν καποιις δεν έχει δουλέψει με τις τελευταίες οθόνες της Samsung να θεωρεί εξαιρετική την οθόνη του 6s plus. Αν όμως τις βάλει δίπλα δίπλα, θα καταλάβει ότι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, κάτι που γίνεται αντιληπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο. Χωρίς περιστροφες και πολλα λογια η Samsung έχει τις καλύτερες οθόνες που κυκλοφορούν στην αγορά smartphones σε όλα τα μεγέθη (5.1" s7 , 5.5" s7 edge και 5.7" note 7).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ετσι. Θα δινει τα 128gb στην ιδια τιμη που δινει τωρα τα 64.

εχω την αισθηση οτι το 128 απο το 32αρι θα έχει 200 ευρώ διαφορά δυστυχώς...στα 900 δηλαδη περιπου το 128αρι και στα 750 το 32αρι..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήμουν κάτοχος του s7 edge και του iPhone 6s plus ταυτόχρονα για μεγάλο διάστημα και μπορώ να συγκρίνω, χωρίς να χρειάζομαι μετρήσεις με εξιδεικευμενα εργαλεία.

Αν εξαιρέσεις το λευκό όπου το iPhone τα πάει πολύ καλά, κατά τα άλλα δεν υπάρχει χώρος για σύγκριση μεταξύ των 2 display σε καμία άλλη παραμετρο.

Η οθόνη του s7 edge είναι χαοτικα καλύτερη. Τόσο απλά. Πιθανώς αν καποιις δεν έχει δουλέψει με τις τελευταίες οθόνες της Samsung να θεωρεί εξαιρετική την οθόνη του 6s plus. Αν όμως τις βάλει δίπλα δίπλα, θα καταλάβει ότι η διαφορά είναι πολύ μεγάλη, κάτι που γίνεται αντιληπτο από το πρώτο δευτερόλεπτο. Χωρίς περιστροφες και πολλα λογια η Samsung έχει τις καλύτερες οθόνες που κυκλοφορούν στην αγορά smartphones σε όλα τα μεγέθη (5.1" s7 , 5.5" s7 edge και 5.7" note 7).

Και εγώ κάτοχος του iPhone 6s Plus και του S7 edge για αρκετά μεγάλο διάστημα και η διαφορά στα χρώματα ήταν απειροελάχιστη. Αντίθετα, υπήρχε διαφορά στο λευκό υπέρ του iPhone και διαφορά στις γωνίες θέασης και την αντίθεση υπέρ του S7. Συνολικά, εννοείται ότι προτιμώ την οθόνη του S7, αλλά σε καμία περίπτωση δε θα με χάλαγε να έχω σε λίγες μέρες ένα iPhone 7, το αντίθετο θα έλεγα (για άλλους λόγους που δεν αφορούν τις οθόνες).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, εδώ κάτοχος Android κινητού, συγκεκριμένα xperia Z. Τέλος πάντων. Για να πω και εγώ το μακρύ μου και το κοντό μου...... Καλά τα λέτε για την οθόνη... Μπλα μπλα μπλα αλλά στο κινητό δεν είναι μόνο η οθόνη αλλά γενικά όλη η εμπειρία χρήσης που σου προσφέρει μια συσκευή, μην το ξεχνάτε αυτό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...