Προς το περιεχόμενο

Κάπως έτσι θα λειτουργεί η διπλή κάμερα στο iPhone 7 Plus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Μα δεν με ενδιαφέρει να πάρω ΕΚ ΝΕΟΥ ΚΙ ΑΛΛΑ ακουστικά! Έχω πάρει (την άνοιξη) κάτι Σενχέιζερ "τούμπανο" 100 ευρώ!!!!! Υπερτέλεια, στερεοφωνικά κτλ!

 

Γιατί να μην βγάλουν αντάπτορα για τα 3,5 ακουστικά;;;

Είπαμε θα βγάλουν, διαφορετικά δεν θα έχει νόημα. Αν δεν τον περιέχει το κουτί θα τον κοστολογήσουν γύρω στα 19,99€

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν αντιλαμβάνομαι αυτή την μανία να γίνει "ΛΕΠΤΟΤΕΡΟ" το εκάστοτε κινητό!
Έχω το 6άρι και είναι κατ' εμέ απ' τα πιο λεπτά κινητά που 'χω πιάσει, πολύ ελαφρύ κτλ... και γενικά ΔΕΝ ΘΑ ΤΟ 'ΘΕΛΑ λεπτότερο ή ελαφρύτερο! Μηλάμε για μηχάνημα, όχι για... φτερό στο μπερεδάκι μας!

 

...Εν πάσει περιπτώσει... τα ασύρματα (που έχω και τέτοια, ακριβά) έχουν σαφώς ΚΑΤΩΤΕΡΗ ποιότητα ήχου, καρα-τσεκαρισμένο και με φίλο μουσικό που 'χει δυο ντουζίνες ακουστικά και με καθοδηγεί στον ήχο.

Όσο αφορά την έλλειψη της 3,5 θύρας (για... ποιό λόγο; ), θα 'θελα να βγάλουν αντάπτορα για τα ήδη (πανάκριβα) 3,5 ακουστικά που διαθέτουμε αρκετοί από εμάς. Αν όχι, αν βγάλουν "δική τους πατέντας ακουστικά" (ασύρματα και μή), δεν πρόκειται να αναβαθμίσω - το πολύ πολύ να πάρω το 6Plus s που ανέκαθεν ήθελα και βιάστηκα και πήρα το απλό 6άρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διότι όπως οι περισσσότεροι (φαντάζομαι), το κινητό το χρησιμοποιώ και ως "iPod" (για την μουσική μου), οπότε μου δίνει "άκυρο" η Apple αν αλλάξει ΤΕΛΕΙΩΣ τον τρόπο που θα ακούς τα τραγούδια μέσω του κινητού...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραζει πολύ που εγω που δεν θελω το κινητό μου για φιγούρα ούτε για να αντικαταστήσει το laptop μου, να παραμείνω με το 5s μεχρι να τα παίξει και μετά να το αντικαταστήσω με ενα SE. Σας χαρίζω εσας όλο τον  ανταγωνισμό καθε χρόνο για τα αχρηστα κοκοψόψαρα και κουδουνάκια που βάζουν στα κινητά. Αρνουμαι να πληρώνω καθε χρόνο (ή καθε δυο χρόνια) 1000 ευρώ (ή και 500-600) ωστε να λεω ότι εχω την ναυαρχίδα οποιασδήποτε εταιρείας εφοσον κανω μια χαρα την δουλεια μου με το υπαρχον. Χεστηκα για τις κάμερες των κινητων. Σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να μου δωσουν κατι παραπανω απο απλη αποθανατιση καθημερινων στιγμων. Εδω πραγματικη ποιοτητα φωτο δεν βγαζουν καν καλα καλα πανω απο τις μισες φωτογραφικες μηχανες μεσου επιπεδου, περιμενετε να βγαλει ενα κινητο. Αυτο για οσους ξερουν απο φωτογραφια, για τους αλλους ολα ειναι τελεια. Μπαταρίες δεν βλέπω που ειναι το ουσιαστικο. Χεστηκα για το ποσο λεπτο ειναι εαν θελω να εχω φορτιστη και power bank μαζι μου παντα. Οσον αφορα το πιο ειναι το καλυτερο Sammy vs Apple ειναι κουβεντα αναλογη του νηπιαγωγείου. Ποιανου ο μπαμπας ηταν πιο δυνατος.... Μην ειστε προβατα. Φιλικα το λεω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραζει πολύ που εγω που δεν θελω το κινητό μου για φιγούρα ούτε για να αντικαταστήσει το laptop μου, να παραμείνω με το 5s μεχρι να τα παίξει και μετά να το αντικαταστήσω με ενα SE. Σας χαρίζω εσας όλο τον  ανταγωνισμό καθε χρόνο για τα αχρηστα κοκοψόψαρα και κουδουνάκια που βάζουν στα κινητά. Αρνουμαι να πληρώνω καθε χρόνο (ή καθε δυο χρόνια) 1000 ευρώ (ή και 500-600) ωστε να λεω ότι εχω την ναυαρχίδα οποιασδήποτε εταιρείας εφοσον κανω μια χαρα την δουλεια μου με το υπαρχον. Χεστηκα για τις κάμερες των κινητων. Σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να μου δωσουν κατι παραπανω απο απλη αποθανατιση καθημερινων στιγμων. Εδω πραγματικη ποιοτητα φωτο δεν βγαζουν καν καλα καλα πανω απο τις μισες φωτογραφικες μηχανες μεσου επιπεδου, περιμενετε να βγαλει ενα κινητο. Αυτο για οσους ξερουν απο φωτογραφια, για τους αλλους ολα ειναι τελεια. Μπαταρίες δεν βλέπω που ειναι το ουσιαστικο. Χεστηκα για το ποσο λεπτο ειναι εαν θελω να εχω φορτιστη και power bank μαζι μου παντα. Οσον αφορα το πιο ειναι το καλυτερο Sammy vs Apple ειναι κουβεντα αναλογη του νηπιαγωγείου. Ποιανου ο μπαμπας ηταν πιο δυνατος.... Μην ειστε προβατα. Φιλικα το λεω

Συγχαρητηρια εισαι μεγαλος επαναστατης  και ξεχωριζεις με αυτη την τοσο σημαντικη επιλογη ζωης θα ελεγα .

Και παλι  μπραβο!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πειραζει πολύ που εγω που δεν θελω το κινητό μου για φιγούρα ούτε για να αντικαταστήσει το laptop μου, να παραμείνω με το 5s μεχρι να τα παίξει και μετά να το αντικαταστήσω με ενα SE. Σας χαρίζω εσας όλο τον  ανταγωνισμό καθε χρόνο για τα αχρηστα κοκοψόψαρα και κουδουνάκια που βάζουν στα κινητά. Αρνουμαι να πληρώνω καθε χρόνο (ή καθε δυο χρόνια) 1000 ευρώ (ή και 500-600) ωστε να λεω ότι εχω την ναυαρχίδα οποιασδήποτε εταιρείας εφοσον κανω μια χαρα την δουλεια μου με το υπαρχον. Χεστηκα για τις κάμερες των κινητων. Σε καμια περιπτωση δεν μπορουν να μου δωσουν κατι παραπανω απο απλη αποθανατιση καθημερινων στιγμων. Εδω πραγματικη ποιοτητα φωτο δεν βγαζουν καν καλα καλα πανω απο τις μισες φωτογραφικες μηχανες μεσου επιπεδου, περιμενετε να βγαλει ενα κινητο. Αυτο για οσους ξερουν απο φωτογραφια, για τους αλλους ολα ειναι τελεια. Μπαταρίες δεν βλέπω που ειναι το ουσιαστικο. Χεστηκα για το ποσο λεπτο ειναι εαν θελω να εχω φορτιστη και power bank μαζι μου παντα. Οσον αφορα το πιο ειναι το καλυτερο Sammy vs Apple ειναι κουβεντα αναλογη του νηπιαγωγείου. Ποιανου ο μπαμπας ηταν πιο δυνατος.... Μην ειστε προβατα. Φιλικα το λεω

Πάμε το ρητό άλλη μία, δεν πειράζει και καλά κάνεις. Αλλά ο καθένας έχει διαφορετικό εισόδημα και ανάγκες και για μερικούς από εμάς το κινητό είναι και εργαλείο δουλειάς. Αυτά τα λίγα για να συντομεύουμε. Οπότε αντί να αποκαλείς τους συμοφορουμητές σου πρόβατα, κάτσε και αναλογίσου λίγο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέπω στο chart που παραθέτεις ότι η κορυφαία OLED συσκευή (S7 Edge) πέφτει μέχρι το 1,32. Ενώ στο ίδιο συγκριτικό στο chart που έδωσα εγώ, (που δε περιλαμβάνεται το S7) το iPhone 6 πέφτει ως το 1,19. Well, είναι το 2ο μικρότερο του 1ου, ή είναι ιδέα μου; 

 

Με δεδομένο ότι 1,19 < 1,32 θα ήταν πιο πάνω το iPhone 6 από το S7 Edge, αν τα είχαμε και τα δύο στο ίδιο chart.

 

Την άλλη φορά κάνε έναν κόπο να ελέγξεις και τα νούμερα, όχι μόνο το μήκος της μπάρας σε ένα test που δεν περιλαμβάνεται καν η πιο καλή IPS LCD πρόταση:) (Γιατί άραγε...)

"Well, είναι το 1,13(Note 7) μικρότερο του 1,19 (iphone 6), ή είναι ιδέα μου;"

 

"Την άλλη φορά κάνε έναν κόπο να ελέγξεις και τα νούμερα, όχι μόνο το μήκος της μπάρας σε ένα test που δεν περιλαμβάνεται καν η πιο καλή AMOLED πρόταση.   :) "

 

Aκομα και στο anandtech το καλυτερο saturation accuracy το εχει μεχρι στιγμης amoled οθονη του note 7:

"Με δεδομένο ότι 1,13 < 1,19 το Galaxy Note7 ειναι πιο πανω από το  iPhone 6"

http://www.anandtech.com/show/10559/the-samsung-galaxy-note7-s820-review/2

83404.png

 

Το συμπέρασμα είναι (αν δε θέλεις να εθελοτυφλείς) ότι αρχίζουν οι OLED να "πιάνουν" τις IPS LCD, αποδίδοντας πολύ κοντά με τις δεύτερες. Για την οποιαδήποτε χρήση τολμώ να πω ότι ο χρήστης δε θα καταλάβει κάποια διαφορά με μια καλή OLED υλοποίηση. Φαντάζομαι ότι σε 1-2 χρόνια που πιθανώς να τις βάλει και η Apple, θα έχουν καταφέρει να έχουν ξεπεράσει τις IPS LCD στους περισσότερους τομείς, ώστε να μην είναι μόνο marketing gimmicks όπως τα προηγούμενα χρόνια και να μπορούμε να πούμε ότι "είναι καλύτερες - τελεία και παύλα".

Το ποιος εθελοτυφλει νομιζω ειναι ξεκαθαρο.

Ξαναβαζω τα λινκ του displaymate για να μην εχεις δικαιολογια να συνεχιζεις να εθελοτυφλεις:

http://www.displaymate.com/Galaxy_S7_ShootOut_1.htm

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note7_ShootOut_1.htm

 

The Best Smartphone Display The Galaxy Note7 provides many major and important state-of-the-art display enhancements, with mobile OLED display technology now advancing faster than ever. The Galaxy Note7 is the most innovative and high performance Smartphone display that we have ever tested. It leapfrogs the displays on the Galaxy Note5 and Galaxy S7 to become the Best Performing Smartphone Display ever.

 

Ειναι σαφες ποια οθονη ειναι η καλυτερη σε smartphone, μονο αυτοι που φορανε παρωπιδες δεν μπορουν να το δουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το ποιος εθελοτυφλει νομιζω ειναι ξεκαθαρο.

Ξαναβαζω τα λινκ του displaymate για να μην εχεις δικαιολογια να συνεχιζεις να εθελοτυφλεις:

http://www.displaymate.com/Galaxy_S7_ShootOut_1.htm

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note7_ShootOut_1.htm

 

 

Ειναι σαφες ποια οθονη ειναι η καλυτερη σε smartphone, μονο αυτοι που φορανε παρωπιδες δεν μπορουν να το δουν.

Haha θα το δεις live to  event ?

(Σοβαρα ρωταω)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haha θα το δεις live to  event ?

(Σοβαρα ρωταω)

Μπα, μονο αν εχω ξεμεινει στη δουλεια τα βλεπω καμια φορα.

Για εμενα το σημαντικοτερο ενδιαφερον θα ειναι ο A10 επεξεργαστης.

 

Εδω ποσο εχει ξεφυγει η apple απο το 2012 σε single-core performance που ειναι βασικο σε μια mobile συσκευη,

Apple cpu performance σε single-core geekbench απο το 2012-2015:

6qy6fr.jpg

 

Qualcomm/samsung cpu performance σε single-core geekbench απο το 2012-2016:

fveovs.jpg

 

 

 

Με το Α10, η apple μπορει να εχει σχεδον διπλασιο single-core cpu performance το 2016 απο τις προτασεις qualcomm/samsung του 2016. Σε 1-2 χρονια θα αρχισει να χτυπαει και τους intel core m.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου αρέσει τόσο πολύ το DisplayMate, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να το διαβάσεις τουλάχιστον; Εννοώ, να διαβάσεις και τα νούμερα που γράφουν, πέρα από τις βαρύγδουπες ατάκες του στυλ "best display ever" που βρίσκεις από 'δω κι εκεί και αναπαράγεις.

 

Θα δεις ότι το iPhone 6 έχει 558 cd/m2 μέγιστη φωτεινότητα, ενώ το S7 / Edge 521 cd/m2, σε συγκρίσιμο τρόπο λειτουργίας. Το iPhone 6 χαρακτηρίζεται "Excellent" σε κάθε πιθανή μέτρηση, ενώ το S7 / Edge από "Very Good" έως "Excellent".

 

Στο Color Gamut από την άλλη, έχουν και οι δύο συσκευές 101% του sRGB. 

 

Για εξήγησέ μου λοιπόν πως η S-AMOLED του S7 / Edge καταλήγει να είναι "καλύτερη" από την IPS LCD του iPhone 6, όταν αποδίδει το ίδιο ή ακόμα και χειρότερα, σε κάποια πράγματα.

 

DisplayMate: iPhone 6 ShootOut

 

DisplayMate: Galaxy S7 ShootOut

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού σου αρέσει τόσο πολύ το DisplayMate, γιατί δεν κάνεις τον κόπο να το διαβάσεις τουλάχιστον; Εννοώ, να διαβάσεις και τα νούμερα που γράφουν, πέρα από τις βαρύγδουπες ατάκες του στυλ "best display ever" που βρίσκεις από 'δω κι εκεί και αναπαράγεις.

 

Θα δεις ότι το iPhone 6 έχει 558 cd/m2 μέγιστη φωτεινότητα, ενώ το S7 / Edge 521 cd/m2, σε συγκρίσιμο τρόπο λειτουργίας. Το iPhone 6 χαρακτηρίζεται "Excellent" σε κάθε πιθανή μέτρηση, ενώ το S7 / Edge από "Very Good" έως "Excellent".

 

Στο Color Gamut από την άλλη, έχουν και οι δύο συσκευές 101% του sRGB. 

Εδω και μερικα ενδεικτικα νουμερα,

α) Καλυτερη χρωματικη αποδοση:

http://www.displaymate.com/Galaxy_S7_ShootOut_1.htm

Even better, the measured Absolute Color Accuracy for the Galaxy S7 Basic screen mode is an impressive 1.5 JNCD, tied with the Galaxy Note 5 and Galaxy S6 for the most color accurate displays that we have ever measured for a smartphone or tablet

 

β) Φωτεινοτητα:

http://www.displaymate.com/Galaxy_Note7_ShootOut_1.htm

When Automatic Brightness is turned On, the Galaxy Note7 produces up to an impressive 1,048 cd/m2 (nits) in High Ambient Light, where high Brightness is really needed – it is the brightest Smartphone display that we have ever tested.

...

A record high Peak Brightness of over of 1,000 nits, which improves screen visibility in very high Ambient Light

 

 

Επισης, οχι το iphone 6 δεν "χαρακτηρίζεται Excellent σε κάθε πιθανή μέτρηση"(οπως λανθασμενα αναφερεις), δες καλυτερα αυτα που παραθετεις και βγαλε τις παρωπιδες.

 

Μαλιστα σε συγκριση με το s7, το iphone υστερει σε:

α) ακριβη χρωματικη αποδοση (εχει υψηλοτερο JNCD)

β) χαμηλοτερη μεγιστη φωτεινοτητα

γ) χαμηλοτερη αναλυση

δ) χειροτερη θεαση υπο ηλιο

ε) αντιθεση

 

και μερικα ακομα, αλλα αυτα ειναι τα βασικα. Φυσικα και το s7 υστερει σε μερικες μετρησεις.

Για εξήγησέ μου λοιπόν πως η S-AMOLED του S7 / Edge καταλήγει να είναι "καλύτερη" από την IPS LCD του iPhone 6, όταν αποδίδει το ίδιο ή ακόμα και χειρότερα, σε κάποια πράγματα.

Οπως ειπωθηκε και προηγουμενως:

 

Ναι ειναι καλυτερες οι amoled.

Κανενας δεν ειπε οτι ειναι ΠΑΝΤΟΥ καλυτερες, αλλα συνολικα ειναι καλυτερες.

 

Οποτε, ναι υπαρχουν σημεια που υστερει η amoled του s7 και του note 7 σε σχεση με τις κορυφαιες lcd, αλλα συνολικα ειναι ανωτερες.

Βγαλε τις παρωπιδες και μην συνεχιζεις να επιμενεις σε κατι που εισαι τοσο λαθος.

 

Μονο και μονο απο τις εκφρασεις που χρησιμοποιεις, φαινεται οτι εχεις λαθος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω κι εγώ τη γνώμη μου για τις επιδόσεις (γενικώς), διότι και είμαι ο ίδιος κάτοχος μπόλικων συσκευών (και ακριβών κομματιών Samsung) αλλά και λόγο δουλειάς έχουμε άπειρες συσκευείς στο γραφείο και τεστάρουμε (για τα games που φτιάχνουμε)...

 

...δεν ξέρω αν θεωρείτε (πολλοί) καλύτερη οθόνη των Samsung σε σχέση με των Apple, αλλά ΤΑ ΧΡΩΜΑΤΑ (που φτιάχνω τα γραφικά εγώ) είναι ΜΑΚΡΑΝ ΠΙΟ ΣΩΣΤΑ στα Apple απ' ό,τι και στο ακριβότερο Samsung! Επειδή όπως είπα εγώ τα φτιάχνω τα γραφικά και ΞΕΡΩ ΤΙ χρώμα έχω βάλει, έχει ΜΕΓΑΛΗ ΑΠΟΚΛΙΣΗ στα άλλα μή-Apple κινητά. Όσο για φωτεινότητα και απόδοση μαύρου/λευκού, είναι στα ίδια περίπου επίπεδα (καλύτερες οθόνες της Samsung).

Για τις επιδόσεις γενικά - ή μάλλον για τα Specs, τα Apple devices δεν έχουν ανάγκη τα τόσο "τουμπανέ" Specs των άλλων συσκευών, διότι απλούστατα την "ζόρικη δουλειά" την κάνει το ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΚΟ. Είτε θέλετε να το δεχτείτε είτε όχι, σας το λέω εντελώς αντικειμενικά:

...Είναι μακράν καλύτερο λειτουργικό (iOS/MacOS) και δεν χρειάζεται τέτοια κτηνώδη Specs.

 

Η συνάδελφός μου δίπλα μου, έχει 32 Ram, i7 τελευταίο μοντέλο, 6άρα κάρτα γραφικών, σούπερ "Μπαρακούντα" SSD δίσκο, 10ρια Windows... και αν τρέχει ταυτόχρονα Photoshop, Illustrator, Skype, Youtube, Facebook... "καλά κρασά", "τερματίζει" το PCάκι!

Εγώ έχω έναν τίμιο iMac (ούτε για πλάκα δεν το δέχτηκαν να μου πάρουν κάνα "θηρίο" επαγγελματικό Mac), με 24 μνήμη, με 2 γίγα κάρτα γραφικών, με έναν τίμιο SSD δίσκο...

...και όλα αυτά τα παραπάνω ανοικτά να τα 'χω, η μνήμη είναι στα... 32% δεσμευμένα!!!!! Πάει "σφαίρα" το μηχάνημα!

Το ίδιο ισχύει και στα κινητά, που δοκιμάζουμε τα παιχνίδια μας. Μόνο τα πανίσχυρα Android δεν έχουν θέματα μνήμης. ΟΛΑ τα Apple (πλην κανενός 4αριού) κινητά, ουδέποτε είχαν παρουσιάσει θέματα μνήμης στο testing που κάνουμε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εσυ προδοτη ? Θα το πληρωσεις .

Το Α5 τι φαση σαν Α4 >?

 

Σημερα ειναι η μεγαλη μερα για την πιο επιδραστικη και καλογουστη τεχνολογικη εταιρεια .Δεν βλεπω ομως κανενα banner στο site ,δεν θα εχουμε live αναμεταδοση ?

Χαχα οχι και προδοτης!!! Ενα μικρο διαλειμμα!

 

Ασε γιατι σημερα θα μπριζωθω πολυ..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...