Προς το περιεχόμενο

Κάπως έτσι θα λειτουργεί η διπλή κάμερα στο iPhone 7 Plus


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και για μένα το διάλειμμα ίσως αποδειχτεί σύντομο, μια και πάλι απόψε το s7 αποφάσισε να μην μπει σε deep sleep, χάνοντας ένα 25% μπαταρίας, αναγκάζοντάς με να φορτίζω βιαστικά το πρωί λίγο πριν φύγω για δουλειά. Αλλά εντάξει, μου δίνει την ευκαιρία να βγάζω τα μάτια μου στο xda για μια λύση που δεν έχει βρεθεί ακόμα...

 

s7 edge, τελευταία επίσημη έκδοση:

- Standby επιπέδου iphone 6s plus (το βράδυ χάνω 1% με το τηλέφωνο ανοιχτό)

- Συνολική αυτονομία, απλά κορυφαία (αρκετά καλύτερη από το 6s plus).

 

Επειδή πέρασε και το απλό s7 από τα χέρια μου για 3 εβδομάδες, ήταν και αυτό απροβλημάτιστο σε θέματα battery drain.

 

Στο android δυστυχώς υπάρχουν εκατοντάδες λόγοι για τους οποίους μπορεί κάποιος να έχει drains. Μπορεί να οφείλονται είτε στο firmware, είτε στον τρόπο εγκατάστασής του , είτε σε τρίτες εφαρμογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 230
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Το edge έχω. To restart σώζει! +Ευλόγηcον+

 

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που το έκανα restart. Μήπως έχεις ξεμείνει σε καμιά παλιά έκδοση; Κάνε μια καθαρή εγκατάσταση με την τελευταία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δείχνουν να είναι καλύτερες σε αρκετά πράγματα, αλλά δε κάνουν το "μπαμ" που θα σκοτώσει τις IPS. Αυτό λέω και στον haHa.

Οχι, δεν ειπες αυτο. Εδω χαρακτηριστικα πχ τι εγραψες:

Εμένα δε μου κάνει αίσθηση, μιας και είναι γνωστό ότι οι IPS έχουν σαφώς ανώτερη απόδοση χρωμάτων από τις (υπάρχουσες υλοποιήσεις των) OLED. ...

 

Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone, ή άλλη ναυαρχίδα με IPS LCD οθόνη. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα εντυπωσιακά χρώματα για το τραπεζάκι της καφετέριας, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, ε, ας πάρει AMOLED.

Φυσικα τα παραπανω που εγραψες δεν ισχυουν και ισως ετσι εξηγειται το επιθετικο υφος.

----------------------------

Άρχισα να μιλάω με ύφος διότι δεν μου αρέσει να διαβάζω μηδενιστικές απόψεις που προσβάλλουν τη νοημοσύνη μου. ...

....

 

Πρόσεχε τι γράφεις, διότι πέρα από εμένα, τον kirileman ή όποιον άλλο "μας αρέσει" αυτό το πράγμα και το ψάχνουμε (είτε συμφωνούμε ή όχι με τον καθένα εδώ μέσα), πολλοί θα ερμηνεύσουν τα γραφόμενά σου ως "οι OLED γαμάνε, οι IPS είναι χάλια" και θα πετάξουν λεφτά.

Μηδενιστικές απόψεις που προσβάλλουν τη νοημοσύνη ειναι αποψεις του τυπου "όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone κλπ"

 

Αντιθετα, εγω εγραψα χαρακτηριστικα:

Ναι ειναι καλυτερες οι amoled.

Κανενας δεν τις θεοποιησε, κανενας δεν ειπε οτι ειναι ΠΑΝΤΟΥ καλυτερες, αλλα συνολικα ειναι καλυτερες.

...

Υστερουν στη διαρκεια ζωης , στο λευκο χρωμα κλπ.

Οποτε, ναι υπαρχουν σημεια που υστερει η amoled του s7 και του note 7 σε σχεση με τις κορυφαιες lcd, αλλα συνολικα ειναι ανωτερες.

 

Εγραφες πραγματα που δεν ισχυουν, ησουν επιθετικος και τωρα κατηγορεις τους αλλους για "μηδενιστικές απόψεις που προσβάλλουν τη νοημοσύνη" ... Κριμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως δεν θυμάμαι την τελευταία φορά που το έκανα restart. Μήπως έχεις ξεμείνει σε καμιά παλιά έκδοση; Κάνε μια καθαρή εγκατάσταση με την τελευταία.

Την τελευταία έχω. Να κάνω καθαρή εγκατάσταση στο κινητό που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και δε σταματάει να χτυπάει, δεν παίζει. Να το κάνω το βράδυ που θέλω να χαλαρώσω, δεν παίζει ούτε αυτό. Γενικώς, αρνούμαι να κάνω κάτι τέτοιο. Και επειδή το έχω ξαναδεί το έργο, καμία καθαρή εγκατάσταση δεν πρόκειται να με σώσει. Ό,τι έκανε όταν το πρωτοπήρα και ό,τι κάνει σε χιλιάδες χρήστες του ίδιο μοντέλου, κάνει και σε εμένα.

 

http://forum.xda-developers.com/s7-edge/help/how-experiencing-android-battery-drain-t3327730/page206 (206 σελιδούλες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εννοείται... Είσαι εδώ και βλέπεις το τηλ μου άλλωστε

Δε τα πιάνω ένα ένα, αλλά έπιασα αυτά τα δύο και άντε τη πρόβλεψη κειμένου τη προσπερνάω γιατί είναι και θέμα συνήθειας

 

Αλλά ο συγχρονισμός mail στο android με τη στοκ εφαρμογή του Gmail (μη μπλεκομαστε με άλλες) θες να μου πεις ότι δε σου συγχρονίζει άμεσα;

 

Ε αυτό δε γίνεται. Είτε κάτι δεν ρυθμισες σωστά όταν εστηνες το λογαριασμό σου ή κάποιο θέμα έχει η συσκευή σου.

 

Εγώ εχω επάνω 3 λογαριασμούς και εκεί που έχω ρυθμίσει να έρχεται αμέσως έρχεται αμέσως, εκεί που έχω ρυθμίσει κάθε ώρα συμβαίνει αυτό και εκεί που έχω ρυθμίσει να συγχρονίζει χειροκίνητα γιατί πέφτει πολύ spam δε συγχρονίζει ποτέ μόνο του

 

Και αυτό συμβαίνει εδώ και καιρό και σε πάνω από μία συσκευές.

 

Άρα ναι είναι παραπληροφόρηση το να λες κάτι που δεν ισχύει και έχουν διαπιστωσει μάλιστα εκατομύρια άτομα. Και μάλιστα το θέμα της όποιας εφαρμογής και των ρυθμίσεων της να το αναγάγεις σε πρόβλημα του λειτουργικού.

 

Έχει προβλήματα το Android σίγουρα, όπως και το iOS, αλλά μην αρχίζουμε την επιστημονική φαντασία

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haters gonna hate τα έχουμε και το αγοράζουμε. 

giphy.gif

τι σοβαρότητα επιχειρημάτων ; τι μετριοπάθεια ; τι ήθος ; ο πεντάχρονος γιος μου  επιδεικνύει πολύ περισσότερη αβρότητα όταν έχει ένα παιχνίδι που δεν έχει ο φίλος του .Λυπάμαι για το επίπεδο "τα έχουμε και το αγοράζουμε. "

 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τα πιάνω ένα ένα, αλλά έπιασα αυτά τα δύο και άντε τη πρόβλεψη κειμένου τη προσπερνάω γιατί είναι και θέμα συνήθειας

 

Αλλά ο συγχρονισμός mail στο android με τη στοκ εφαρμογή του Gmail (μη μπλεκομαστε με άλλες) θες να μου πεις ότι δε σου συγχρονίζει άμεσα;

 

Ε αυτό δε γίνεται. Είτε κάτι δεν ρυθμισες σωστά όταν εστηνες το λογαριασμό σου ή κάποιο θέμα έχει η συσκευή σου.

 

Εγώ εχω επάνω 3 λογαριασμούς και εκεί που έχω ρυθμίσει να έρχεται αμέσως έρχεται αμέσως, εκεί που έχω ρυθμίσει κάθε ώρα συμβαίνει αυτό και εκεί που έχω ρυθμίσει να συγχρονίζει χειροκίνητα γιατί πέφτει πολύ spam δε συγχρονίζει ποτέ μόνο του

 

Και αυτό συμβαίνει εδώ και καιρό και σε πάνω από μία συσκευές.

 

Άρα ναι είναι παραπληροφόρηση το να λες κάτι που δεν ισχύει και έχουν διαπιστωσει μάλιστα εκατομύρια άτομα. Και μάλιστα το θέμα της όποιας εφαρμογής και των ρυθμίσεων της να το αναγάγεις σε πρόβλημα του λειτουργικού.

 

Έχει προβλήματα το Android σίγουρα, όπως και το iOS, αλλά μην αρχίζουμε την επιστημονική φαντασία

Μιλησα για gmail? Εχω συνδεσει το λογαριασμο μου του yahoo στο τηλεφωνo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την τελευταία έχω. Να κάνω καθαρή εγκατάσταση στο κινητό που χρησιμοποιώ στη δουλειά μου και δε σταματάει να χτυπάει, δεν παίζει. Να το κάνω το βράδυ που θέλω να χαλαρώσω, δεν παίζει ούτε αυτό. Γενικώς, αρνούμαι να κάνω κάτι τέτοιο. Και επειδή το έχω ξαναδεί το έργο, καμία καθαρή εγκατάσταση δεν πρόκειται να με σώσει. Ό,τι έκανε όταν το πρωτοπήρα και ό,τι κάνει σε χιλιάδες χρήστες του ίδιο μοντέλου, κάνει και σε εμένα.

 

http://forum.xda-developers.com/s7-edge/help/how-experiencing-android-battery-drain-t3327730/page206 (206 σελιδούλες)

Όπως και εκατομμύρια άλλοι χρήστες δεν έχουν το παραμικρό πρόβλημα και εξυμνουν την αυτονομία του. Προσωπικα ακόμη και τις αναβαθμίσεις από πάνω τις έχω περάσει και δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ θέμα με drain. Εντελως "μανίσια" κατατάση , όπως κάνω και με το iPhone.

Αλλά αν έχεις θέματα που δεν μπορείς να λύσεις, ή βαριέσαι ή δεν έχεις χρόνο γιατί δεν επιστρέφεις σε ios όπου τα πράγματα είναι συγκεκριμένα και τα κουκια μετρήμένα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αλλά αν έχεις θέματα που δεν μπορείς να λύσεις, ή βαριέσαι ή δεν έχεις χρόνο γιατί δεν επιστρέφεις σε ios όπου τα πράγματα είναι συγκεκριμένα και τα κουκια μετρήμένα?

Δε μου φτάνουν τα λ7! :-D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple vs Samsung,Plasma vs LCD (ομηρικές μάχες)Ferrari vs McLaren,Barca vs Real είμαι σίγουρος ότι υπάρχει forum όπου μαμάδες μαλώνουν για το πια κατσαρόλα είναι καλύτερη.

 

Η πλακα είναι ότι πριν από χρονια σε forum με θέμα MotoGP γινότανε τις κακομοίρας και τώρα έχουν εξαλείψει αυτά,υπάρχει αλληλοσεβασμός σε ένα γενικό πλαίσιο και χαβαλές.

 

Φαίνεται πολύ καλο το iPhone και διάβασα ότι θα έρθουν ???? με hi-end ασύρματα ακουστικά 

http://pocketnow.com/2016/09/07/apple-iphone-7-super-high-end-wireless-headphones

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τι σοβαρότητα επιχειρημάτων ; τι μετριοπάθεια ; τι ήθος ; ο πεντάχρονος γιος μου  επιδεικνύει πολύ περισσότερη αβρότητα όταν έχει ένα παιχνίδι που δεν έχει ο φίλος του .Λυπάμαι για το επίπεδο "τα έχουμε και το αγοράζουμε. "

 

 

Μπράβο του. Α και μην ξεχάσεις το ξύδι.Που μου χρειάζεσαι επίπεδο σε απαντήσεις σχολίων τύπου "Μπέ..."

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@haHa - 

 

Ξεχνάς νομίζω τις δικές σου ανακρίβειες; Εσύ είπες στη 2η φορά που "προσέφερες" στο νήμα ότι "μέχρι τότε (ενν. όταν θα βάλει η Apple OLED) τα iPhone θα έχουν υποδεέστερες οθόνες από τα κορυφαία κινητά". Κάτι που προφανέστατα και δεν ισχύει, καθώς ακόμα και αν χάνει οριακά στις μετρήσεις από το S7, παραμένει στο top 2-3 στο θέμα οθόνης. Οπότε "υποδεέστερες οθόνες από τα 'κορυφαία' κινητά" σίγουρα δε μπορείς να πεις ότι έχει, από τη στιγμή που έχει μία από τις καλύτερες οθόνες της αγοράς. Not?

 

Αργότερα η κουβέντα γενικεύθηκε σε IPS vs OLED και πολύ βολικά αγνόησες τις εξίσου καλές οθόνες άλλων κατασκευαστών με IPS panel, ακόμα κι αν αυτές είναι λίγο κατώτερες από του iPhone, εμμένοντας στην ανωτερότητα των OLED παρουσιάζοντας μόνο ένα δείγμα: του S7. Τι κρίμα που τα υπόλοιπα κινητά με OLED δεν είναι σαν το S7.

 

Η αλήθεια είναι ότι και οι δύο τεχνολογίες έχουν δώσει και καλά, αλλά και κακά δείγματα, αλλά δεν λες να το κατανοήσεις. Αφορίζεις ολόκληρη την IPS τεχνολογία ως κατώτερη (φαντάζομαι επειδή την έχει επιλέξει η Apple) βρίσκοντας πάτημα σε OLED panels που μετριούνται με το ένα χέρι. Συγγνώμη κιόλας που δε σου δίνω δίκιο περί της ανωτερότητας των OLED όταν οι οθόνες που είναι σφαιρικά καλύτερες από τις IPS είναι 2-3.

 

Και η πλάκα είναι ότι στην πρώτη μου απάντηση στο "μαργαριτάρι" που πέταξες έκανα σαφές ότι δεν γενικεύω, γράφοντας ξεκάθαρα "στις πιο πολλές υλοποιήσεις" όταν αναφέρθηκα στην απόδοση των χρωμάτων. 

 

Ωραία τακτική πάντως. Πετάς μία αφοριστική κοτσάνα, σου απαντάω σοβαρά χωρίς να γράψω κάτι λάθος, συνεχίζεις γράφοντας μηδενιστικά πράγματα χωρίς καμία βάση και τη στιγμή που φορτώνω μ' αυτά που διαβάζω και αναπόφευκτα "σου τη λέω", με κατηγορείς για τον τρόπο που σου απαντάω, κάνοντας quote σε μεμονωμένες φράσεις που είπες (και ήταν σωστές) για να στηρίξεις το ότι "δεν είπες τίποτα που δεν ισχύει". Την αρχική "πατάτα" που πέταξες και ξεκίνησε όλο το flame, πολύ βολικά, την ξέχασες. Kudos.

 

...ή και ανώτερες. Εκτός και αν αγνοήσουμε την χειρότερη χρωματική απόδοση (στις πιο πολλές υλοποιήσεις), τη μικρότερη φωτεινότητα, τη χειρότερη καθαρότητα της οθόνης και τη μικρότερη διάρκεια ζωής μαζί με όλες τις ευπάθειες (IR / burn-in). Και όλα αυτά, με πιο μεγάλο κόστος, όπως έγραψες κι εσύ.

 

Η τάση των κατασκευαστών είναι πράγματι η μετακίνηση προς τις OLED, (και προς τα εκεί μάλλον θα πάει και η Apple) αλλά μην θεοποιούμε μία τεχνολογία αγνοώντας όλα τα στραβά της επειδή έγινε τάση που θα ακολουθήσουν όλοι.

 

Μεχρι τοτε, τα iphone θα εχουν υποδεεστερες οθονες απο τα κορυφαια κινητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεχνάς νομίζω τις δικές σου ανακρίβειες; Εσύ είπες στη 2η φορά που "προσέφερες" στο νήμα ότι "μέχρι τότε (ενν. όταν θα βάλει η Apple OLED) τα iPhone θα έχουν υποδεέστερες οθόνες από τα κορυφαία κινητά". Κάτι που προφανέστατα και δεν ισχύει, καθώς ακόμα και αν χάνει οριακά στις μετρήσεις από το S7, παραμένει στο top 2-3 στο θέμα οθόνης.

Κανενας δεν ειπε οτι δεν παραμενει η οθονη του iphone στις τοπ ~3-4 οθονες.

Αυτο δεν αλλαζει το γεγονος οτι ειναι υποδεεστερη οθονη απο τις πραγματικα κορυφαιες, οπως του s6, s7, note 5, note 7.

 

Αντιθετα, εσυ εγραψες τα παρακατω που δεν ισχυουν:

Όταν κρίνουμε μία τεχνολογία κοιτάμε και τις υλοποιήσεις της, όχι μόνο το spec sheet. Πράγματι μία OLED μπορεί να αναπαράγει περισσότερα χρώματα από μία IPS LCD, οι τρέχουσες υλοποιήσεις όμως υστερούν. Το ίδιο ισχύει και για την φωτεινότητα ή τη θέαση υπό έντονη ηλιοφάνεια: πολλά υποσχόμενες, αλλά μέχρι τώρα nope.

...

Εμένα δε μου κάνει αίσθηση, μιας και είναι γνωστό ότι οι IPS έχουν σαφώς ανώτερη απόδοση χρωμάτων από τις (υπάρχουσες υλοποιήσεις των) OLED. .

 

Σε διορθωσαν κι αλλοι:

Δεν καταλαβαίνω γιατί να μη συμφωνούμε στα οφθαλμοφανή. Οι oled των τελευταίων Samsung Galaxy είναι οι καλύτερες οθόνες ever. Και δεν είναι μόνο αυτά που αναφέρεις, είναι και οι γωνίες θέασης, η χρωματική απόδοση κ.α.. Μέχρι πριν από 3 χρόνια που δεν είχαν λύσει κάποια προβλήματα, μπορούσε κανείς να πει ότι οι IPS LCD τις κοιτάνε στα μάτια. Σήμερα, όμως, που οι LCD έχουν από καιρό πιάσει ταβάνι και οι OLED συνεχίζουν να βελτιώνονται, δεν μπορείς πια να ισχυριστείς κάτι τέτοιο.

 

Aλλα εσυ επιμενεις στο επιθετικο υφος και στους χαρακτηρισμους.

 

---------------------------------

Ωραία τακτική πάντως. Πετάς μία αφοριστική κοτσάνα, σου απαντάω σοβαρά χωρίς να γράψω κάτι λάθος, συνεχίζεις γράφοντας μηδενιστικά πράγματα χωρίς καμία βάση και τη στιγμή που φορτώνω μ' αυτά που διαβάζω και αναπόφευκτα "σου τη λέω", με κατηγορείς για τον τρόπο που σου απαντάω, κάνοντας quote σε μεμονωμένες φράσεις που είπες (και ήταν σωστές) για να στηρίξεις το ότι "δεν είπες τίποτα που δεν ισχύει". Την αρχική "πατάτα" που πέταξες και ξεκίνησε όλο το flame, πολύ βολικά, την ξέχασες. Kudos.

Το ποιος γραφει αφοριστικες κοτσανες, μηδενιστικα πραγματα κλπ φανταζομαι μπορουν να το κρινουν αλλοι:

Εμένα δε μου κάνει αίσθηση, μιας και είναι γνωστό ότι οι IPS έχουν σαφώς ανώτερη απόδοση χρωμάτων από τις (υπάρχουσες υλοποιήσεις των) OLED. ...

 

Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone, ή άλλη ναυαρχίδα με IPS LCD οθόνη. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα εντυπωσιακά χρώματα για το τραπεζάκι της καφετέριας, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, ε, ας πάρει AMOLED.

 

Επιμενεις σε κατι που εισαι λαθος, εχεις επιθετικο υφος, κανεις και χαρακτηρισμους. Κριμα, δεν μπορω να σε ακολουθησω σε αυτο το επιπεδο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...