Προς το περιεχόμενο

Software Engineer Salary Expectation


densaphe

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Συγνώμη για το άκυρο ερώτημα σχετικά με το θέμα. Όμως πιστεύω θα υπάρχουν αρκετοί εδώ λόγω της ειδικότητας που θα γνωρίζουν επί του θέματος.
 

Έχω τελειώσει σχολή πληροφορικής σε ΑΕΙ έχω βρει μια δουλειά που με ενδιαφέρει και στην αίτηση υπάρχει η επιλογή Salary Expectation, επειδή δεν γνωρίζω περίπου τις αμοιβές στην Ελλάδα τι με συμβουλέυεται να δηλώσω λαμβάνοντας υπόψιν ότι έχω προϋπηρεσία σε project στα οποία η αμοιβή μου ήτανε συνολική και ότι η εταιρία είναι Αμερικάνικη άνοιξε γραφεία στην Ελλάδα και τις περισσεύουν :P δηλαδή 2-3 χρόνια προϋπηρεσία. Αναφέρουν οτι το συμβόλαιο για τους μη senior είναι 12 μήνες και αφορά πλήρης απασχόληση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ, το διάβασα παρόλα αυτά ακόμα εξακολουθώ να μην μπορώ να γνωρίζω ποιο είναι ένα λογικό ποσό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 ΙΚΑ, τι ποσό να βάλω ρε παιδιά ενα νουμερο ζηταω μην γράψω καμια βλακεία :)

 

Αφού έχεις προηγούμενη εμπειρία σε project, δεν έχεις δηλαδή καμιά ιδέα του ποιός μισθός και πάνω θα ήταν ΟΚ για σένα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού έχεις προηγούμενη εμπειρία σε project, δεν έχεις δηλαδή καμιά ιδέα του ποιός μισθός και πάνω θα ήταν ΟΚ για σένα;

Στα άλλα έγραφε ακριβώς πόσα θα πάρω για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα :) και ήτανε ερευνητικά project σε Machine Learning για συγκεκριμένη περίοδο στο π.χ Development center της Amazon στο Βερολίνο γνώριζα το ποσό απο πριν και πάνω-κάτω απο glassdoor έβλεπα τι τιμές παιζουν  εδω Αθήνα δεν εχω ιδεα, σορρυ. Η εταιρία αυτή που συνεργάζεται με φαρμακευτικές βλεπω έχει θέσεις στo SF στην California με ακριβώς τον ίδιο ρόλο άλλα εννοείται δεν θα βάλω τα λεφτά που δίνει εκεί , όμως δεν θέλω να βάλω και τίποτα χαμηλό να με περάσουν για χαζο ... και δεν ξέρω πόσους μπορουν να βρουν στην Ελλαδα με εμπειρία σε Deep Learning

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας γενικότερα για το ελεύθερο επάγγελμα:

 

Το να μάθεις «πόσο κάνει» μια δουλειά στην πιάτσα είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που έχεις να μάθεις σαν επαγγελματίας. Καλώς ή κακώς, δεν μαθαίνεται από το ίντερνετ. Trial and error θέλει ή γνωστούς που ήδη την κάνουν (στην πράξη τον μπαμπά σου). Και πολλά θα ζητήσεις οπότε θα χάσεις τη δουλειά αλλά και λίγα οπότε θα δουλεύεις τζάμπα. Αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Ειδικά τώρα για εσένα, το να ζητάς από εμάς να κοστολογήσουμε μια θέση για την οποία δεν γνωρίζουμε τίποτα (ούτε τον εργοδότη, ούτε τον υποψήφιο εργαζόμενο) είναι εκ των πραγμάτων αδύνατο. Δηλαδή αν εγώ σου πω 1352.23€ τι αξία θα έχει η δήλωσή μου; Εσύ έχεις τα δεδομένα και εσύ πρέπει να τα αξιολογήσεις.

 

Προσωπική μου γνώμη είναι ότι κάτω από 1000€ είναι όντως βλακεία γιατί δεν θα σου φτάνουν για να ζήσεις αυτόνομα και στοιχειωδώς ποιοτικά.

 

Προσωπική μου γνώμη επίσης είναι ότι αν όντως έχεις εμπειρία στα projects που αναφέρεις, μπορείς να βρεις δουλειά με καλύτερες απολαβές στο εξωτερικό (πιθανά και στο εσωτερικό δουλεύοντας remotely) από αυτές που θα βρεις στην Ελλάδα. Αλλα και αυτό δεν λέει τίποτα. Εσύ θα πρέπει να ζυγίσεις τα συν και τα πλην.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα άλλα έγραφε ακριβώς πόσα θα πάρω για συγκεκριμένο χρονικό διάστημα :) και ήτανε ερευνητικά project σε Machine Learning για συγκεκριμένη περίοδο στο π.χ Development center της Amazon στο Βερολίνο γνώριζα το ποσό απο πριν και πάνω-κάτω απο glassdoor έβλεπα τι τιμές παιζουν  εδω Αθήνα δεν εχω ιδεα, σορρυ. Η εταιρία αυτή που συνεργάζεται με φαρμακευτικές βλεπω έχει θέσεις στo SF στην California με ακριβώς τον ίδιο ρόλο άλλα εννοείται δεν θα βάλω τα λεφτά που δίνει εκεί , όμως δεν θέλω να βάλω και τίποτα χαμηλό να με περάσουν για χαζο ... και δεν ξέρω πόσους μπορουν να βρουν στην Ελλαδα με εμπειρία σε Deep Learning

 

Δε ρώτησα αυτό. Έχοντας κάνει ανάλογη δουλειά και ξέροντας υποθέτω τι δουλειά βγάζεις και πόσο εύκολο ή δύσκολο είναι να βγάλει κάποιος αυτή τη δουλειά, δεν ξέρεις με πόσα θα ήσουν ικανοποιημένος εσύ;

 

Βάλε κάτω αυτό το νούμερο και το νούμερο που αναλογεί σε midlevel developer (υπάρχουν άλλοι παράγοντες που παίζουν ρόλο; δεν ξέρουμε -- προφανώς άλλα λεφτά παίρνει ο midlevel 3d gfx programmer και άλλα ο midlevel web developer) που απ' ότι κατάλαβα ως τέτοιος τοποθετείσαι, και βγάλε ανάλογα συμπέρασμα.

 

Επίσης το expectation είναι υποθέτω μεικτά όπως παντού έξω; Αν ναι πρέπει να κάνεις μια μικρή έρευνα να δεις τι κρατήσεις θα έχεις ακριβώς απο ΙΚΑ για να το μεταφράσεις σε καθαρά. Τα οποία επίσης δε θα πάρεις όλα στο χέρι γιατί εφορία, όλα αυτά υπόψη για να ξέρεις όσο γίνεται ακριβώς τι νούμερο θα βλέπεις εσύ στην τσέπη σου.

 

Εγώ είχα κάνει κάποτε ένα spreadsheet να μου τα υπολογίζει αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλώντας γενικότερα για το ελεύθερο επάγγελμα:

 

Το να μάθεις «πόσο κάνει» μια δουλειά στην πιάτσα είναι από τα πιο δύσκολα πράγματα που έχεις να μάθεις σαν επαγγελματίας. Καλώς ή κακώς, δεν μαθαίνεται από το ίντερνετ. Trial and error θέλει ή γνωστούς που ήδη την κάνουν (στην πράξη τον μπαμπά σου). Και πολλά θα ζητήσεις οπότε θα χάσεις τη δουλειά αλλά και λίγα οπότε θα δουλεύεις τζάμπα. Αυτό δεν μπορείς να το αποφύγεις.

 

Αυτά ισχύουν στην ψωροκώσταινα. Στο εξωτερικό και ειδικά US είναι πολύ εύκολο να μάθεις μέσο μισθό ανά ειδικότητα. Πήγαινε μια βόλτα στο hacker news και ρώτα αυτό το πράγμα να δεις πόσοι θα σου απαντήσουν με νούμερα.Κι ένας λόγος είναι ότι μετράνε τα πάντα. Εδώ αν ρωτήσεις στην ΕΛΣΤΑΤ ποιος είναι ο μέσος μισθός προγραμματιστή με εμπειρία έως τρία έτη θα σε κοιτάνε σαν ούφο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά ισχύουν στην ψωροκώσταινα. Στο εξωτερικό και ειδικά US είναι πολύ εύκολο να μάθεις μέσο μισθό ανά ειδικότητα.

 

Καλά μη παίρνεις και όρκο.

 

US είναι από μόνη της μια κατηγορία. Από την άλλη όταν έκανα negotiote για να έρθω Berlin είχα ζοριστεί πάρα πολύ για να βρω νούμερα να κρίνω χωρίς να ξέρω την αγορά, την εταιρία κλπ. Πέτυχα τα νούμερα γιατί με δασκάλεψε ένας Γερμανός internet acquaintance αλλά και πάλι έκανα λάθος στην εκτίμηση -- νόμιζα ότι έχω κάνει negotiate σε καλούτσικο σημείο του salary band για την περίπτωσή μου, αλλά στην πραγματικότητα το σημείο ήταν στην κορυφή του band και αυτό το κατάλαβα πολύ αργότερα, όταν έπαιρναν όλοι αυξήσεις στο χαλαρό εκτός απο μένα.

 

Conversely αυτοί που έπαιρναν αυξήσεις στο χαλαρό είχαν κάνει underestimate. Ένας πχ που έχω υπόψη θα μπορούσε αντί για 40Κ να ζητήσει 50 και θα του τα έδιναν από την αρχή αντί να τα πάρει ένα χρόνο μετά.

 

Δεν είναι καθόλου εύκολο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...