Προς το περιεχόμενο

Σμηγματορροικη δερματιτιδα κανεις?ΥΠΑΡΧΕΙ τελικα θεραπεια?


zoi250

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλησπερα παιδια ταλαιπωρουμαι εδω και 15 χρονια απο σμηγματορροικη δερματιτιδα ευτυχως σε μικρη εκταση και σε 1-2 μονο σημεια..υπαρχουν συμπασχοντες να ανταλλαξουμε αποψεις για προιοντα και θεραπειες που δοκιμασαν?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 352
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Νικο καλησπερα χρησιμοποιω την λοσιον elocon ειμαι ευχαριστημενη..αν και δεν κανω σωστη θεραπεια...βαζω οταν εχω πολυ φαγουρα και μονο για 1-2 εφαρμογες,θελω να κανω κατι σωστο γιατι παρτηρω στο σημειο το οποιο ευτυχως ειναι χαμηλα στον αυχενα ..εχουν χαθει και τριχες ..αυτες ξερει καποιος αν ξαναβγαινουν και με τι τροπο?απο σαμπουαν εχετε κατι καλο να συστησετε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

zoi250 να είσαι καλά! Θα το δω... Απ' οτι έχω καταλάβει μόνιμη θεραπεία δεν υπάρχει... Και μόνο με κορτιζόνη ότι γίνει... Είναι μέρες που με λιώνει... Πάλι καλά είναι είναι μόνο στο χέρι μου... Έχετε παρατηρήσει επέκταση;;; Είναι ο μόνιμος εφιάλτης μου...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμενα στο τριχωτο ειναι στο πισω μερος και λιγο στα αυτια..μονο την λοσιον βαζω αλλα θελω κατι που να συντηρει το αποτελεσμα και να μην βαζω συνεχεια κορτιζονουχα...γιατι φοβαμαι μην χειροτερεψει ..επισης με ανησυχει το οτι πολλοι λενε και βλεπω κι εγω οτι ο θυλακας της τριχας σταδιακα χανεται και πεφτουν μαλλια στο σημειο .οχι τραγικα αλλα δεν πρεπει να το αφηνουμε

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για προσωπο Bioderma - Sensibio DS κρεμα... 2χ την μερα. Κάνει αρκετα καλη δουλεια. Τα κορτιζονουχα δε δουλευουν, οχι για μενα. Θεραπεια δεν υπαρχει... deal with it.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για προσωπο Bioderma - Sensibio DS κρεμα... 2χ την μερα. Κάνει αρκετα καλη δουλεια. Τα κορτιζονουχα δε δουλευουν, οχι για μενα. Θεραπεια δεν υπαρχει... deal with it.

κανει δουλεια? παντως πολλες φορες ειναι σε εξαρση και μετα απο καμιες μερες περναει απο μονη της...αυτη την κρεμα στην εδωσε γιατρος?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει δουλεια? παντως πολλες φορες ειναι σε εξαρση και μετα απο καμιες μερες περναει απο μονη της...αυτη την κρεμα στην εδωσε γιατρος?

 

κανει.... την βαζω τα τελευταια 10 χρονια. Σε περιοδους εξαρσης... μπορει να βαλεις και τρεις φορες την μερα... αλλα γενικα κρατα τα φαινομενα σε πολυ ηπια μορφη.

Η κρεμα βεβαια ειναι καλλυντικη, δεν γράφεται πουθενα και κανει κανα 15ευρω.

 

Κορτιζονες παντως να αποφευγετε σε μακροχρονια χρηση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

κανει.... την βαζω τα τελευταια 10 χρονια. Σε περιοδους εξαρσης... μπορει να βαλεις και τρεις φορες την μερα... αλλα γενικα κρατα τα φαινομενα σε πολυ ηπια μορφη.

Η κρεμα βεβαια ειναι καλλυντικη, δεν γράφεται πουθενα και κανει κανα 15ευρω.

 

Κορτιζονες παντως να αποφευγετε σε μακροχρονια χρηση.

και τι πετυχενεις με αυτη την κρεμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και τι πετυχενεις με αυτη την κρεμα?

 

το αναφέρω... κρατά το φαινόμενο σε ύφεση... Εχεις ενα δέρμα που δειχνει φυσιολογικο σε μεγαλο βαθμό. Αυτο.

 

ps: ναι δερματολογος με την ειχε συστησει...

 

ps2: διαβαζεται και την περιγραφή και αποφασίζεται αν ειναι για την περιπτωση σας. http://www.bioderma.com/en/our-products/sensibio/ds-creme

εδω μεσα ειναι FORUM δεν ειναι ιατρειο..

 

βγες σε παρακαλω απο το τοπικ αμεσα... εδω ειναι αποστειρωμενος χώρος και κάνουμε εγχειριση ανοικτης καρδιας....

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά είχα 10 χρόνια αυτο το πράμα στο κεφάλι μου και εβγαινε και στο στήθος και στο πρόσωπο.

 

Απο την στιγμη που σταμάτησα να ξύνομαι ή τελος πάντων να ακουμπαω τα χέρια μου το πρόβλημα εξαφανίστηκε .Δεν ξέρω τι θα κάνετε μάκρια τα χέρια απο την μολυσμένη περιοχή. Το ξερω είναι δύσκολο εγώ αισθανόμουν σαν ναρκωμανής σε αποτοξινωση έχεις φαγούρα κάνε κάτι άλλο απασχολήσε τα χέρια σου  βάλτα στον ....... κόφτα.....πές δεν έχω χέρια δεν με νοιαζει πάρε κομπολόι οτιδήποτε ....

 

Το δεύτερο και βάσικο έιναι (για το κέφάλι ) διάλεξε ένα αντιπυτυριδικο σαμπουαν (απο τα καλα )δηλαδή Ultrex ή head & shoulder  αυτά που έχουν το κάλο το φάρμακο μέσα ξεκίνα να λουζεσαι με ένα απο αυτά και ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΓΙΑ ΚΑΝΕΝΑ ΛΟΓΟ ΜΗΝ ΑΛΛΑΞΕΙΣ ΦΑΡΜΑΚΟ(εννοω σαμπουαν).

ΠΑΝΤΡΕΨΟΥ ΤΟ. 

Ειμαι καθαρός 12 χρόνια τώρα. Οι Δερματολόγοι θέλουν πελατεία για να πουλάνε κρέμες αυτά.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Σμηγματ. δερματιτιδα, οτι χειροτερο μπορει να παθει κανεις, και ειδικα αμα το εχεις και στο προσωπο.

Το κακο ειναι οτι σου χαλαει τι ψυχολογία. Και το εχουν και ελαχιστα ατομα (εγω το πολυ εναν να εχω δει).

 

 Αυτό που εχω παρατηρησει ειναι πως εμφανιζεται περιοδικα, δηλαδη η μεγαλη εξαρση συμβαινει ανα τριμηνο περιπου και μετα σιγα σιγα επανερχεται σε μια ''καλη'' κατασταση το προσωπο μεχρι να ξαναεμφανιστει.

 

Εγω κατι απλες ενυδατικες χρησιμοποιώ, που φαινετε να κανουν καποια δουλεια αλλα οταν γινει εντονο το προβλημα δεν κανουν τιποτα και περιμενω να περασει μονο του, μετα απο μια βδομαδα συνηθως.

 

Να κανω μερικες ερωτησεις για εσας που χρησιμοποιειτε τη ''βιοδερμα'' μιας και αρκετοι το προτεινουν σε πολλα φορουμ.

 

1) οταν τη βαζεις μετα απο ποσο καιρο θα φυγει η κοκκινιλα?(για το εντονο προβλημα εννοω)

2) αφου τη βαζεις και βελτιωθει η κατασταση πρεπει να συνεχισεις να την χρησιμοποιεις 2 φορες την ημερα ή οχι και τοσο συχνα? (πχ εγω την ενυδατικη τη χρησιμοποιω 1 φορα ανα 2 μερες περιπου)

3) πρεπει να τη βαζεις μονο στα σημεια που εχεις θεμα ή μπορει και σε ολο το προσωπο σαν μια ενυδατικη?

 

(εχω παει και σε δερματολογο, ειδα μια βελτιωση αλλα τιποτα παραπανω)

 

Επισης ισχυει οτι δεν υπαρχει λειζερ οπως για την περιπτωση της ακμης? 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...