Προς το περιεχόμενο

Banggood - Escam QF001 720P pan-tilt camera €18,10 [ΤΕΛΟΣ]


papars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θελει καποιες ρυθμισεις για να δουλεψει το Alarm, οι οποιες γινονται ευκολοτερα απο το CMS απο τον υπολογιστη.

Μετα απο το XMEye επισης μπορεις να το ενεργοποιεις/απενεργοποιεις.

Το συζηταγαμε λιγο εδω

http://www.insomnia.gr/topic/610738-wireless-ip-camera-%CF%83%CF%80%CE%B9%CF%84%CE%B9%CE%BF%CF%8D/page-2

 

Δεν ειμαι σπιτι τωρα να δω ακριβως πως ηταν, αλλα αν δισκολευτεις θα μπω το βραδυ να δω.

Αν βρεις τον χρόνο φίλε μου δώσε μας τα φώτα στο πως θα κάνουμε την λειτουργία alarmνα δουλεύει.Διαβασα το νήμα που αναφερεις έβαλα της ρυθμίσεις που γράφει ένας φίλος για το email αλλα τπτ.Μου γράφει και εμενα Connect Server Failed.

Πάντα με email [email protected]

Το Port: νουμερο 587 από που το παίρνει και αν κάθε χρήστης έχει διαφορετικό.

Για αυτό κανε τον κόπο και φτιαξε ένα μικρό οδηγό γιατί προσωπικά εγώ έχω σπάσει το κεφάλι μου για αυτήν την λειτουργία.

Τέλος ποιο πολύ θέλω την λειτουργία alarm να παίζει (ειδοποιήσεις ) στο κινητό αφού με αυτό βρίσκομαι όλοι μέρα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 382
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Σήμερα παρέλαβα 2 τμχ. Και οι δύο μιλάνε μόνο στο hard reset. Κατά τα άλλα, είναι μουγκές. Καμμιά ιδέα;

Έχω σετάρει στη ζωή μου αρκετές κάμερες, αλλά πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο.

Π.χ Μετά την ρευματοδότησή τους δεν θα έπρεπε να παράξουν χαρακτηριστικό ήχο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μιλάνε μόνο κατά την αρχική ρύθμιση και το reset.  Δεν τις άκουσα άλλη φορά.  Και έχει και νόημα αυτό. πχ. αν γίνει μία διακοπή στα μαύρα μεσάνυχτα - θα πεταχτείς στο ταβάνι χωρίς λόγο;

Βέβαια κάπου πιο πίσω διάβασα ότι μιλάνε και όταν γίνει διακοπή και σύνδεση στο wifi - δεν το παρατήρησα αυτό - τις έχω με καλώδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μία από τα ίδια

 

Με την εφαρμογή μία χαρά είναι από το κινητό

 

Από τον υπολογιστή όταν είμαι σε άλλο δίκτυο μ βγάζει connect server failed.

Μιλάω παντα για εφαρμογή alarm,γιατι σαν απλή κάμερα δουλεύει παντού και σε υπολογιστή - κινητό και σε διαφορετικό δικτιο.

Αν έχεις θέμα με αυτό μάλλον δεν έκανες λογαριασμό cloud .

Ωπα τώρα είδα ότι λες έχεις προβλημμα μόνο από υπολογιστή από άλλα δικτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή φαγώθηκα μιας και δεν παίζει από άλλα δίκτυα, θα πω για όποιον έχει πρόβλημα μία λύση που βρήκα. Δηλαδή, εγώ το έκανα λάθος λόγω ελλιπούς καθοδήγησης από το άσπρο χαρτάκι... Αυτό που είχα κάνει λάθος είναι ότι στο XMeye είχα προσθέσει χειροκίνητα την κάμερα μέσω του IP της. Έτσι, από άλλα δίκτυα δεν την έβλεπε η εφαρμογή. Για να την δει χρειάζεται το device id, που το παίρνει μόνο αν προστεθεί αυτόματα η κάμερα. Έτσι βάζουμε το wifi μας και το κλειδί του, τικάρουμε τις 2 επιλογές από κάτω και πατάμε ΜΙΑ φορά το reset. Όχι παρατεταμένα, γιατί έτσι θα κάνει reset και δεν καταφέρνουμε τίποτα. Μετά από λίγο εμφανίζεται στην εφαρμογή η κάμερα, την πατάμε, φωνάζει και "connected to router" ή κάτι παρόμοιο, κι έτσι έχουμε καταφέρει να την δούμε μέσω του cloud από παντού. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν επειδή φαγώθηκα μιας και δεν παίζει από άλλα δίκτυα, θα πω για όποιον έχει πρόβλημα μία λύση που βρήκα. Δηλαδή, εγώ το έκανα λάθος λόγω ελλιπούς καθοδήγησης από το άσπρο χαρτάκι... Αυτό που είχα κάνει λάθος είναι ότι στο XMeye είχα προσθέσει χειροκίνητα την κάμερα μέσω του IP της. Έτσι, από άλλα δίκτυα δεν την έβλεπε η εφαρμογή. Για να την δει χρειάζεται το device id, που το παίρνει μόνο αν προστεθεί αυτόματα η κάμερα. Έτσι βάζουμε το wifi μας και το κλειδί του, τικάρουμε τις 2 επιλογές από κάτω και πατάμε ΜΙΑ φορά το reset. Όχι παρατεταμένα, γιατί έτσι θα κάνει reset και δεν καταφέρνουμε τίποτα. Μετά από λίγο εμφανίζεται στην εφαρμογή η κάμερα, την πατάμε, φωνάζει και "connected to router" ή κάτι παρόμοιο, κι έτσι έχουμε καταφέρει να την δούμε μέσω του cloud από παντού.

Ακολουθώ ακριβώς την ίδια διαδικασία και αφού έχω "τικάρει" τις δύο επιλογές, πατάω μια φορά reset και μετα πατάω "complete all the above operations" και μου εμφανίζει μήνυμα :"the connection failed, check phone privileges".
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώ ακριβώς την ίδια διαδικασία και αφού έχω "τικάρει" τις δύο επιλογές, πατάω μια φορά reset και μετα πατάω "complete all the above operations" και μου εμφανίζει μήνυμα :"the connection failed, check phone privileges".

Φιλε μου κανε αρχικα ενα reset (βαθυ) με παρατημενα το κουμπι.Θα ακουσεις και το αναλογο μηνυμα

Αν εχεις την εφαρμογη στο κινητο βρε στην και κανε εκκαθάριση δεδοτιμενων ωστε να κανει και αυτην το reset της.

Ανοιγεις εφαρμογη XmEye (η καμερα λογικα εχει τελειωσει με το reset) δινεις τα στοιχεια cloud και πατας επανω στο + ωστε να βαλεις την καμερα σου.

Εκει κλικ την πρωτη επιλογη (αυτο ειδα σε ενα βιντεο youtube) καπακι ενα στιγμαιο πατημα την καμερα ωστε να αρχισει η αναζήτηση συσκευων ,ακομα ενα κλικ στην δευτερη επιλογη και μετα απο 10,15 δευτερολεπτα πατημα  complete all the above operations (αυτο πρεπει να γραφει τερμα κατω :) ).

Η αναζυτηση αρχιζει ,βρισκεις την καμερα  πατας επανω της και στο μενου που γραφει admin  δεν συμπληρωνεις τιποτα.

Αυτο εχω κανει εγω φιλε μου καμια 15 φορες (την αλλαζω τοποθεσια) και την βρισκω συνεχεια.

Τωρα μου εχει τυχη να μην μπει με την πρωτη φορα και να ξανακανω ολοι την διαδικασια απο την αρχη

Τραβα νε και αυτα κατι κοληματα ....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώ αυτή την διαδικασία που ανέφερες και την βγάζω από το ρεύμα και την συνδεω αλλού (στο ίδιο δίκτυο εννοείται) και δεν χάνονται οι ρυθμίσεις

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν βρεις τον χρόνο φίλε μου δώσε μας τα φώτα στο πως θα κάνουμε την λειτουργία alarmνα δουλεύει.Διαβασα το νήμα που αναφερεις έβαλα της ρυθμίσεις που γράφει ένας φίλος για το email αλλα τπτ.Μου γράφει και εμενα Connect Server Failed.

Πάντα με email [email protected]<script data-cfhash='f9e31' type="text/javascript">/* */</script>

Το Port: νουμερο 587 από που το παίρνει και αν κάθε χρήστης έχει διαφορετικό.

Για αυτό κανε τον κόπο και φτιαξε ένα μικρό οδηγό γιατί προσωπικά εγώ έχω σπάσει το κεφάλι μου για αυτήν την λειτουργία.

Τέλος ποιο πολύ θέλω την λειτουργία alarm να παίζει (ειδοποιήσεις ) στο κινητό αφού με αυτό βρίσκομαι όλοι μέρα

 

Αυτά που έκανα εγώ είναι:

Στην εφαρμογή VMS πηγαίνεις στο Device Config και μετά Network. Εκεί ανοίγουμε το tab Email και βάζουμε τα στοιχεία:

29613384244_0c2b02194e_b.jpg

 

Αν χρησιμοποιείς gmail δοκιμάζεις στο Port 465 ή 587. Μην ξεχάσεις αφού κάνεις ένα τεστ να συνδεθείς στο λογαριασμό σου. Λογικά θα σου εχει έρθει ειδοποίηση οτι μια μη-ασφαλή εφαρμογή προσπάθησε να συνδεθεί. Κάπου σου δίνει επιλογή να το επιτρέψεις. Αν θέλεις δημιουργείς ένα καινούριο μόνο για την κάμερα. Αφού το ενεργοποιήσεις δοκιμάζεις πάλι. Λογικά θα δουλέψει.

 

Μετά πηγαίνουμε ξανά στο Device Config και μετά Video Detect. Εκεί μας δίνει επιλογές για την ευαισθησία και διάφορα άλλα. Την επιλογή Send Email πρέπει να είναι στο ON. Για Snapshot χρειάζεται κάρτα μνήμης.

Αυτά έχω εγώ:

29613386224_0e2baf5dc8_b.jpg

 

Αν τικάρεις το Enable και Apply πράπει να δουλέψει.

 

Για το Phone Report δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω δυστιχώς.

 

Πες μου αν κάτι δεν εξήγησα καλά.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακολουθώ αυτή την διαδικασία που ανέφερες και την βγάζω από το ρεύμα και την συνδεω αλλού (στο ίδιο δίκτυο εννοείται) και δεν χάνονται οι ρυθμίσεις

Την διαδικασία την ξανα έκανα όταν την πήγαιναν από το σπίτι στο μαγαζί και ξανά πίσω μέχρι που την άφησα μόνιμα στο μαγαζι.

Φυσικά Στελιο και δεν χάνει της ρυθμίσεις αν αποσυνδεθεί από το ρεύμα και ξανά λειτουργήσει στο ίδιο δικτιο.

@kiko33gr αύριο θα κάτσω να το δοκιμασω γιατί έκλεισε τον υπολογιστή.

Καρτα μνήμης έχω βάλει μία 32gb.

Άρα αν λειτουργήσει το alarm θα έρχεται email ότι ανιχνεύτηκε κίνηση με αποστολή βίντεο ή φωτογραφία,Σωστά μέχρι εδώ;

Το οποίο αυτό έχω ας πούμε θα το δω στο κινητό.

Χρειάζεται να είναι κάποιος υπολογιστής ανοιχτός στον χώρο που βρίσκεται ή κάμερα.

Μπορούμε να δώσουμε δύο email ώστε να έχω παρακολούθηση και εγώ και ο αδελφός μου σύγχρονός;Αλλιώς πρέπει να κάνω ένα καινούργιο μόνο για την κάμερα ώστε να.τκ έχουμε κοινο.

Και τέλος και ποιο σημαντικό μπορούμε να ενεργοποιούμε και απενεργοποιουμε το alarm απο το κινητό μας χωρίς χρήση υπολογιστή?

Γιατί αλλιώς όταν μπαινω το πρωί στο μαγαζί μέχρι να ανοίξει ο υπολογιστής θα γεμιζω email.

Πες μας ότι έχει και αυτόματη κίνηση σε περίπτωση που ανιχνεύει κάτι :) :)

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την διαδικασία την ξανα έκανα όταν την πήγαιναν από το σπίτι στο μαγαζί και ξανά πίσω μέχρι που την άφησα μόνιμα στο μαγαζι.

Φυσικά Στελιο και δεν χάνει της ρυθμίσεις αν αποσυνδεθεί από το ρεύμα και ξανά λειτουργήσει στο ίδιο δικτιο.

@kiko33gr αύριο θα κάτσω να το δοκιμασω γιατί έκλεισε τον υπολογιστή.

Καρτα μνήμης έχω βάλει μία 32gb.

Άρα αν λειτουργήσει το alarm θα έρχεται email ότι ανιχνεύτηκε κίνηση με αποστολή βίντεο ή φωτογραφία,Σωστά μέχρι εδώ; - Ναι, σωστά.

Το οποίο αυτό έχω ας πούμε θα το δω στο κινητό.

Χρειάζεται να είναι κάποιος υπολογιστής ανοιχτός στον χώρο που βρίσκεται ή κάμερα. - Οχι, μόνο το router.

Μπορούμε να δώσουμε δύο email ώστε να έχω παρακολούθηση και εγώ και ο αδελφός μου σύγχρονός;Αλλιώς πρέπει να κάνω ένα καινούργιο μόνο για την κάμερα ώστε να.τκ έχουμε κοινο. - Χμ, δεν το έχω κοιτάξει, αλλά νομίζω πως όχι.

Και τέλος και ποιο σημαντικό μπορούμε να ενεργοποιούμε και απενεργοποιουμε το alarm απο το κινητό μας χωρίς χρήση υπολογιστή? - Ναι, στην εφαρμογή XMEye, μόλις συνδεθείς με την κάμερα, πατάς το μεγάλο κουμπάκι με το σπίτι. Στο μενού επιλέγεις Alarm Config και μετά Motion Detection. Εκεί ενεργοποιείς ή απενεργοποιείς το Alarm.

Γιατί αλλιώς όταν μπαινω το πρωί στο μαγαζί μέχρι να ανοίξει ο υπολογιστής θα γεμιζω email.

Πες μας ότι έχει και αυτόματη κίνηση σε περίπτωση που ανιχνεύει κάτι :) :) - Αν εννοείς να κουνιέται μόνη της -  όχι. Το παράξενο είναι ότι αν πας να την κουνήσεις εσύ από την εφαρμογή ενώ είναι ενεργοποιημένο το alarm, νομίζει ότι βλέπει κίνηση και σου στέλνει email.

Ευχαριστώ πολύ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδή, εγώ το έκανα λάθος λόγω ελλιπούς καθοδήγησης από το άσπρο χαρτάκι... Αυτό που είχα κάνει λάθος είναι ότι στο XMeye είχα προσθέσει χειροκίνητα την κάμερα μέσω του IP της.

Παρέλαβα και εγώ τις δυο καμερούλες. Οι οδηγίες είναι μια χαρά όσον αφορά τη σύνδεση με το XMEYE. Αν ακολουθησεις τα βήματα χωρίς να αυτοσχεδιάζεις προσεκτικά δουλευει και δεν έχει ελλεπεί καθοδήγηση(πχ πουθενα δε λεει να κάνειςχειροκίνητη ρυθμιση). Οκ τα Αγγλικά ειναι 95% σωστά αλλά καταλαβαίνεις τι λέει και με τη βοήθεια των εικόνων.

 

Από κει και πέρα. Η κατασκευή φαίνεται ωραία. Έχει Βάση τοίχου, φορτιστή (λέει 2Α, αλλά τραβάει κάπου στα 3.5-4 Watt σε λειτουργία οπότε και ενας 0.7Α πρέπει να κάνει) και καλώδιο.

Αθόρυβη λειτουργία, καλή εικόνα μέρα / νύχτα kai ο ήχος της ειναι καλός και δυνατός (για το μικρόφωνο/ηχείο) και με το wifi δε βλέπω κάποιο πρόβλημα.

 

Κατα τη σύνδεση, μου εβγαλε και στις 2 κάμερες ένα error -9998 . Κλείνετε την εφαρμογή και τη ξαναανοίγετε και η κάμερα έχει συνδεθεί κανονικά όμως.

Αν κάτι δε πάει καλά κάνετε Reset και ξαναακολουθήτε τη διαδικάσία που έχουν αναφέρει οι φίλοι και πριν ή ακολουθητε ακριβώς τις οδηγίες. Για το alarm έχει τη δυνατότητα να ενεργοποιει/απενεργοποιεί αλλά όχι να το ρυθμίζει από την εφαρμογή και πρέπει να χρησιμοποειήσεις το VMS.

Μέσα στην ημέρα θα δοκιμάσω και το VMS. Εψαχνα χτες αλλα CMS προγράμματα αλλά δεν έβγλα άκρη.

Τέλος από το XMEYE site, υποτιθεται μπορείς να βλέπεις τις κάμερες σου. Για να γίνει αυτό πρέπει να κατεβάσει ενα ActiveX που προσωπικά μου φάνηκε λίγο ύποπτο οπότε δε το έτρεξα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και το αναφέρατε εγώ χρησιμοποιώ το ispy. Εξαιρετικό πρόγραμμα , δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα με αυτήν την κάμερα , την παρέλαβα εχθές, πάντως και με κάτι παμπάλαιες gadspot που έχω τις έβρισκε κανονικά όποτε δεν πιστέυω να έχει θέμα με αυτήν. Από το κινητό συνδέθηκα και εγώ σχετικά έυκολα (μου έβγαλε αυτο το error που ανέφερε ο φίλος ποιο πάνω, αλλά μολις ξανανοιξα το προγραμμα την είχε μεσα κανονικά)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά 

 

Σήμερα παρέλαβα 2 τμχ. Και οι δύο μιλάνε μόνο στο hard reset. Κατά τα άλλα, είναι μουγκές. Καμμιά ιδέα;
Έχω σετάρει στη ζωή μου αρκετές κάμερες, αλλά πρώτη φορά αντιμετωπίζω κάτι παρόμοιο.
Π.χ Μετά την ρευματοδότησή τους δεν θα έπρεπε να παράξουν χαρακτηριστικό ήχο;

Τελικά έφταιγε το κινητό. Δεν επέτρεπε στην εφαρμογή να κάνει σάρωση στο δίκτυο (έβγαζε μήνυμα για permissions). Χρησιμοποίησα το tablet και όλα καλά... 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...