Προς το περιεχόμενο

Banggood - Escam QF001 720P pan-tilt camera €18,10 [ΤΕΛΟΣ]


papars

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παλικάρια.

Εγώ προσπαθήσω να τη κινήσω μέσω του XMeye με τα βελάκια αλλά δεν γινετε.

Πρέπει να επιλέξω κάτι πρώτα;

Η υπάρχει πρόβλημα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 382
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

Καλημέρα παλικάρια.

Εγώ προσπαθήσω να τη κινήσω μέσω του XMeye με τα βελάκια αλλά δεν γινετε.

 

 

Κανε swipe δεξια-αριστερα, πανω-κατω στο πλαισιο εικονας/video της καμερας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτά που έκανα εγώ είναι:

Στην εφαρμογή VMS πηγαίνεις στο Device Config και μετά Network. Εκεί ανοίγουμε το tab Email και βάζουμε τα στοιχεία:

29613384244_0c2b02194e_b.jpg

 

Αν χρησιμοποιείς gmail δοκιμάζεις στο Port 465 ή 587. Μην ξεχάσεις αφού κάνεις ένα τεστ να συνδεθείς στο λογαριασμό σου. Λογικά θα σου εχει έρθει ειδοποίηση οτι μια μη-ασφαλή εφαρμογή προσπάθησε να συνδεθεί. Κάπου σου δίνει επιλογή να το επιτρέψεις. Αν θέλεις δημιουργείς ένα καινούριο μόνο για την κάμερα. Αφού το ενεργοποιήσεις δοκιμάζεις πάλι. Λογικά θα δουλέψει.

 

Μετά πηγαίνουμε ξανά στο Device Config και μετά Video Detect. Εκεί μας δίνει επιλογές για την ευαισθησία και διάφορα άλλα. Την επιλογή Send Email πρέπει να είναι στο ON. Για Snapshot χρειάζεται κάρτα μνήμης.

Αυτά έχω εγώ:

29613386224_0e2baf5dc8_b.jpg

 

Αν τικάρεις το Enable και Apply πράπει να δουλέψει.

 

Για το Phone Report δεν το έχω ψάξει και δεν ξέρω δυστιχώς.

 

Πες μου αν κάτι δεν εξήγησα καλά.

Τελικά το έκανα με ένα καινούργιο email που εφτιαξα κα ο έρχονται κανονικά ή ειδοποιήσεις.Καποια στιγμή μάλιστα μέσα σε λίγα λεπτά γεμισα 110email :)

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το ενεργοποιούμε και να το απενεργοποιουμε από το κινητο (έχω βρει την λειτουργία alarm push)

Επίσης υπάρχει δυνατότητα μαζί με το email(ένα κείμενο) να έρχεται και κάποια φωτό ή ένα μικρό βίντεο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά το έκανα με ένα καινούργιο email που εφτιαξα κα ο έρχονται κανονικά ή ειδοποιήσεις.Καποια στιγμή μάλιστα μέσα σε λίγα λεπτά γεμισα 110email :)

Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να το ενεργοποιούμε και να το απενεργοποιουμε από το κινητο (έχω βρει την λειτουργία alarm push)

Επίσης υπάρχει δυνατότητα μαζί με το email(ένα κείμενο) να έρχεται και κάποια φωτό ή ένα μικρό βίντεο?

 

Στο κινητό βρήκες τις επιλογές Alarm Config και Motion Detect? Εκεί μπορείς να την κλίσεις και ανοίξεις. Μην ξεχάσεις να κάνεις save.

 

Μπορείς να τη ρυθμίσεις να σου έρχεται φωτογραφία - στο Motion detect setup υπάρχει η επιλογή για snapshot. Την βάζεις στο Channel 1 enabled και τικαρεις το Enable (όπως το έχω στο τελευταίο screenshot). Όταν πάω σπίτι θα κοιτάξω μήπως υπήρχε και άλλο setup που δε θυμάμαι τώρα.

Για βίντεο νομίζω απλά μπορεί να την βάλεις να γράφει, αλλά χωρίς να στο στέλνει. Το αποθηκεύει στην κάρτ και το βλέπεις μετά ή από το κινητό.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή έχω χαθεί εδω μέσα πόσα προγράμματα υπάρχουν?

cms, vms, xmeye είναι official και τα 3??

Xmeye είναι κάποιο plugin σε browser?

 

 

Οταν λέτε cloud φαντάζομαι για παρακολούθηση από παντού όπως με την xiaomi αλλά φαντάζομαι είναι ποιό "ανοιχτή" απο την Xiaomi άρα θα παίζει με dyndns:port σε http rtsp κλπ?

Στην dyndns περίπτωση ζηταει pass έτσι δεν είναι?

 

Και το βασικότερο μπορούμε να χρησιμοποιήσουμε όλες τις λειτουργίες της κάμερας συμπεριλαμβανομένου και του Cloud με κάποιο τρόπο κατεβάζοντας εφαρμογή ΜΟΝΟ απο το Google Play?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο κινητό βρήκες τις επιλογές Alarm Config και Motion Detect? Εκεί μπορείς να την κλίσεις και ανοίξεις. Μην ξεχάσεις να κάνεις save.

 

Μπορείς να τη ρυθμίσεις να σου έρχεται φωτογραφία - στο Motion detect setup υπάρχει η επιλογή για snapshot. Την βάζεις στο Channel 1 enabled και τικαρεις το Enable (όπως το έχω στο τελευταίο screenshot). Όταν πάω σπίτι θα κοιτάξω μήπως υπήρχε και άλλο setup που δε θυμάμαι τώρα.

Για βίντεο νομίζω απλά μπορεί να την βάλεις να γράφει, αλλά χωρίς να στο στέλνει. Το αποθηκεύει στην κάρτ και το βλέπεις μετά ή από το κινητό.

Οκ βρήκα ενεργοποίηση από κινητό την λειτουργια alarm αλλά φωτό μέχρι τώρα δεν περνώ.Καρτα sd υπάρχει επάνω.

Ερώτηση:Μία κάμερα xiaomi που έχω για δεύτερη μπορω να την βάλω και αυτήν στο πρόγραμμα vms ;και με ποιον τροπο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Δυστυχώς ούτε έτσι μετακινείται

 

Σε εμενα μετακινειται με swipe στο xmeye. Δοκιμασε και απο προγραμμα pc και αν δεν, ελαττωματικη μαλλον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν δεν την βαραει πλευρικά νερό από βροχές κτλπ ή δεν έχει ακραίο κλίμα εκεί π είσαι (πχ βραδια με 5-6°c ή να την βαραει 40αρι ζέστη) πιστεύω θα αντέξει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να ξανά ρωτησω παιδιά,στο πρόγραμμα vms υπάρχει τρόπος να βάλουμε την κλασική κάμερα της xiaomi YI;

Και επίσης αν βρηκε κανένας τρόπο να στέλνει φωτό στην λειτουργία alarm;

Πάντως για 18€ και κάτι ψιλά ή κάμερα αξίζει με τα χίλια

Φυσικά αν την βγάλει καθαρή στο πέρασμα του χρόνου.....

Και κάτι άλλο που ρωτάει ο αδελφος μου :) βλέπω ότι ή χωρητικότητα της κάρτας μου εχει μειωθεί κατά 6,7gb που σημαίνει ότι κάτι έχει τραβήξει.

Υπάρχει τρόπος να δω της φωτο ή τα βίντεο από υπολογιστή (από το κινητό δεν μου δείχνει κάτι) χωρίς να βγαλαω την καρτουλα ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιος φίλος παραπάνω είπε πως στην συσκευασία δεν έχει τροφοδοτικό,ισχύει κάτι τέτοιο;

Σε εμένα φίλε μου δεν υπήρχε ούτε μέσα στο κουτί αλλά ούτε εξω κολλημένο.

Αλλά μικρό το κακό αφού βρήκα έναν ανταπτορα από κινητό..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
  • Δημιουργία νέου...