Προς το περιεχόμενο

Coil whine


ekptotos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Απο θέμα <software> μπορείς να χρησιμοποιήσεις την λειτουργιά να κλειδώνει στο refresh rate του μόνιτορ (π.χ. στα 60 fps). Αυτό μειώνει αρκετά, μέχρι και που εξαφανίζει εντελώς το coil whine.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι, δεν εξαφανίζει το coil whine αυτό που λες(Εκτός και αν παίζεις κάνα πολύ παλιό παιχνίδι που βαράει 500FPS η κάρτα) , μπορεί να βοηθήσει αλλά όταν η κάρτα έχει αυτό το θέμα απλά δεν εξαφανίζεται εντελώς. Ίσως σε κάποιες περιπτώσεις αν την ζορίσεις αρκετά με πολλές ώρες gaming να εξαφανιστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Sapphire r9 380 4gb

Η εταιρεία sapphire μου ειπε αυτο For the noise issue, it should be come from inductor working sounds. It is still under normal behavior for this card.

Και αυτο μου το ειπε αφου τους ειχα στείλει ηχογράφηση με τον θόρυβο και ναι ειναι η καρτα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο θόρυβος δε μειώνεται με σιλικόνη ή κατι τέτοιο. Γενικά είναι θέμα τύχης αν θα πετύχεις κάρτα με ή χωρίς coil whine. Κάποιες εταιρίες πλέον δέχονται να αντικαταστήσουν την κάρτα αν κάνει θόρυβο αλλα είναι πάρα πολύ πιθανό ότι και η αντικατάσταση θα έχει το ίδιο πρόβλημα.

 

Για να μειωθεί το coil whine έχω ακούσει δύο τρόπους. Ο ένας είναι να ζορίσεις πολύ την κάρτα, βάλε ξέρω γω ένα benchmark (πχ Heaven) να τρέχει για 30 ώρες και μπορεί να μειωθεί (το λεγόμενο burn-in της κάρτας). Ο άλλος τρόπος είναι να αλλάξεις τροφοδοτικό. Έχω διαβάσει περιπτώσεις που κάρτες με πολύ ενοχλητικό coil whine δεν κάνουν καθόλου θόρυβο αν πάρεις πολύ καλό (gold ή platinum) τροφοδοτικό. Η ουσία είναι ότι τις περισσότερες φορές δε δουλεύει τίποτα από τα δύο. Το αν μία κάρτα έχει ή όχι coil whine είναι θέμα τύχης.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειναι ενοχλητικό,το τροφοδοτικό ειναι bronze .

Θα αναρτησω η βιντεο η ηχογράφηση με τον θορυβο . Να μου πείτε

Για ποιο τροφοδοτικό μιλάμε?

Το efficiency (bronze, gold) δεν παίζει ρόλο!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως έχει παραγίνει το κακό, και είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει επειδή έχουν ρίξει την ποιότητα οι εταιρείες.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...