Προς το περιεχόμενο

Coil whine


ekptotos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως έχει παραγίνει το κακό, και είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει επειδή έχουν ρίξει την ποιότητα οι εταιρείες.

 

Το coil whine εξαρτάται σε μεγάλο βαθμό από τη συχνότητα και από την ισχύ που καταναλώνεται. Με τις σύγχρονες κάρτες και η ισχύς και η συχνότητα έχουν αυξηθεί πάρα πολύ γι' αυτό και πλέον είναι πάρα πολύ κοινό το πρόβλημα.

 

Εννοείται βέβαια ότι άμα έκαναν καλύτερο έλεγχο θα μπορούσαν να το εξαλείψουν. Πόλλες κάρτες για παράδειγμα δεν κάνουν καθόλου θόρυβο. Ακόμα και κάποιες εταιρίες πλέον έχουν αρχίσει να αναγνωρίζουν ότι το coil whine είναι ελάττωμα αρκετά σημαντικό ώστε να αντικαταστήσουν την κάρτα ή να σου επιστρέψουν τα χρήματα, ενώ μέχρι πριν δύο χρόνια όλες έλεγαν ότι είναι φυσιολογικό στις high-end κάρτες.

 

Οι 970 για παράδειγμα το είχαν σχεδόν όλες όλων των εταιριών.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ δεν καταλαβαίνω το εξής και αν έχει κάποιος παραπάνω γνώσεις επί του θέματος(αιλουρε?) ας μας ανοίξει λίγο τα μάτια:

 

Οι κάρτες γραφικών δεν περνούν quality testing πριν μπουν στο κουτί για να πουληθούν; Δεν τις τσεκαρουν με κάποιο τρόπο;

Δε μιλάω για το chip φυσικά αλλά για ολόκληρη την κάρτα(fan stop, coil whine, whatever..)

 

Εάν ναι, και απλά τις αφήνουν να περνάνε ετσι, το παίζουν κορώνα γράμματα για το αν θα τσινισει ο αγοραστής για rma, πράγμα που το θεωρώ τέρμα απαράδεκτο ειδικά για high end products των 500-1000plus€. Καταλαβαίνω την “χασουρα“ που μπορεί να τους προκύψει, ειδικά σε μια παρτίδα που μπορεί να εμφανίζεται συχνά ας πούμε coil whine, αλλά αυτό δεν τους κάνει λιγότερο απαραδεκτους!!

 

Εάν πάλι όχι, μήπως θα έπρεπε να περνάνε από quality testing ;

 

Και κάτι ακόμα...

Το coil whine έχει να κάνει με τις συχνότητες, την ποιότητα κατασκευής, με το layout της κάρτας ή όλα αυτά μαζί;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περίπτωση που δεν σας καλύπτει η εγγύηση : μια πατέντα είναι στο σημείο που ακούγεται έντονα ο θόρυβος ( στο σημείο των coil )  να ψεκάσεις λίγο μονωτικό ηλεκτρονικών για πλακέτα ( το μπλέ ) 

;ίσως μειωθεί αισθητά 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για ποια συχνοτητα λετε?

ιδιοσυντονισμός των πυκνωτών νομίζω προκαλεί το coil whine. 

Και εμένα το εχει η 970, αλλα το συνήθισα πλέον. Ασε που ο θορυβος απο τους ανεμιστήρες υπερκαλυπτει το whine. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εάν πάλι όχι, μήπως θα έπρεπε να περνάνε από quality testing ;

 

Και κάτι ακόμα...

Το coil whine έχει να κάνει με τις συχνότητες, την ποιότητα κατασκευής, με το layout της κάρτας ή όλα αυτά μαζί;

 

 

Σιγά μην κόβουν στο QC το coil whine, θα έβγαζαν άχρηστες τις περισσότερες κάρτες

Είναι τόσο περίπλοκο θέμα, που δεν μπορείς να κανείς υπολογισμούς για να το αποφύγεις. Τα πάντα παίζουν ρόλο, και το layout και τα ηλεκτρικά και τα ηλεκτρονικά και οι συνθήκες (λ.χ. το game). Και δεν είναι και εύκολο να εντάξεις αντίστοιχο QC step στην αλυσίδα, και δεν θα ήταν και σίγουρα ακριβές καθώς πολλά παίζουν ρόλο.

Γενικά πέραν σοβαρών περιπτώσεων που το coil whine είναι περισσότερα db από το fan noise, θεωρείται φυσιολογικό και within specs. Άλλωστε μια τιμή θορύβου δίνουν οι κατασκευαστές που αφορά το σύνολο του θορύβου και όχι κατανεμημένο ανά συχνότητα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οπως εχω πει και πιο πανω μίλησα με το σαπορτ τιμ της sapphire και μου ειπε οτι δεν υπαρχει προβλημα και αν με ενοχλει ο θορυβος να το πω στο καταστημα πραγμα που σημαινει rma διαδικασία. Καθώς το guaranty.gr δεν εχει τεχνικο για να το τσεκαρει. Παντως ο ηχος μου ειναι ακριβώς οπως στο πιο πανω βιντεο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε περίπτωση που δεν σας καλύπτει η εγγύηση : μια πατέντα είναι στο σημείο που ακούγεται έντονα ο θόρυβος ( στο σημείο των coil )  να ψεκάσεις λίγο μονωτικό ηλεκτρονικών για πλακέτα ( το μπλέ ) 

;ίσως μειωθεί αισθητά

 

παιζει να ανεβασεις μια φωτο του σπρει να δουμε ποιο ειναι ; και αν το εφαρμοσεις παιζει να παθει καμια ζημια η καρτα;
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Να κάνω λίγο hijack και να ξεθαψω το θεμα;

 

Σε XFX 480 έχει παρατηρήσει κανείς coil whine? Το ακούω σε παιχνίδια πχ λίγο στο GTA, ενώ σε άλλο παιχνίδι ακούγεται στα πολλά fps ενώ με vsync νομίζω οι ανεμιστήρες το καλύπτουν οπότε οκ. 

Το θέμα είναι ότι περνάει και στα ηχεία!!! (οκ αν τα δυναμώσω πολύ και δεν παίζει κανένας άλλος ήχος, τότε ακούγεται) Τώρα θα μου πείτε φταίει και η μητρική σε αυτό αλλά οκ, το θεωρώ ολίγον τραγικό γιατί πλεον όλοι ρίχνουν ποιότητα και ανεβάζουν τιμές.  :mad: Και XFX??? Οκ δε πήρα και την powercolor με τα χειρότερα vrms για να το δικαιολογήσω...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ άκουσα χθες πρώτη φορά, εδώ και 2-3 μήνες που έχω 2 strix 480 σε crossfire, στο μεγαλύτερο oc που έκανα (1400/8400) ,μόλις τρέχω firestrike κάνει για 2 δευτερόλεπτα coil whine, αν δεν κάνω λάθος, και σταματάει. Σε άλλη περίπτωση δεν το έχω ξανακούσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ στην asus 480 ακούω ειδικά όταν τα fps πάνε στο θεό

 

ακούω θα έλεγα πιο συχνά από την 7950, αλλά είναι λιγότερος ο θόρυβος από την 7950 (η 7950 όταν έκανε τσίριζε περισσότερο , έκανε έναν πιο υψίσυχνο να τον πούμε έτσι ήχο ) 

 

σε στοκ κατάσταση πάντως είναι υποφερτό, αν ανεβάσω συχνότητα και ρεύμα έστω και λίγο ο θόρυβος ανεβαίνει εκθετικά (και πέρα από το coil whine ανεβαίνουν και θερμοκρασίες αισθητά και όπως είναι φυσικό επακόλουθο και οι ανεμιστήρες αισθητά)  και τώρα που το ξανασκέφτομαι ίσως δεν αξίζει τον κόπο για να κυνηγήσεις με το ζόρι ένα 10% και με πολύ ψάξιμο για τη σταθερότητα 

 

σε γενικές γραμμές πάντως παίζοντας σε 60αρια με vsync το φαινόμενο δε το συναντάς ή το συναντάς ελάχιστα 

 

βέβαια να πούμε ότι το αυτί του καθενός τα πιάνει και διαφορετικά, εγώ σε συγκεκριμένες θέσεις από το κουτί μου μπορεί να ακούσω πράγματα που ο άλλος παραδίπλα δεν ακούει, επίσης σε ένα πιο κλειστό κουτί από το δικό μου (haf) μπορεί αυτοί οι μικροί συντονισμοί να μην ακούγονται καν όσο καλά και να ακούς

 

το coil whine εγώ πάντως το πρόσεξα από την αρχή ότι υπάρχει, για να ακούγεται όμως έντονα μέσα στο δωμάτιο πρέπει να συντρέχουν συγκεκριμένες προϋποθέσεις που είναι γενικά σπάνιες σε καθημερινή χρήση

 

αλλά ανεπαίσθητους σχετικά συντονισμούς αν έχεις ευαίσθητο αυτί κάνει σχετικά συχνά ή πιο συχνά από τη προηγούμενή μου κάρτα 


Εγώ άκουσα χθες πρώτη φορά, εδώ και 2-3 μήνες που έχω 2 strix 480 σε crossfire, στο μεγαλύτερο oc που έκανα (1400/8400) ,μόλις τρέχω firestrike κάνει για 2 δευτερόλεπτα coil whine, αν δεν κάνω λάθος, και σταματάει. Σε άλλη περίπτωση δεν το έχω ξανακούσει.

όταν βγαίνεις από το heavean δε σου κάνει; εκεί κάνουν όλες

 

σε κάνα benchmark πχ hitman χωρίς vsync να σου κλειδώνει τα fps και να πηγαίνεις στα 300+ δε σου κάνει; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...