Προς το περιεχόμενο

Coil whine


ekptotos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν έχω ακούσει ποτέ εκτός από την περίπτωση που ανέφερα, και το κουτί το έχω πάνω στο γραφείο.

Heaven έχω καιρό να τρέξω, δεν είχα παρατηρήσει κάτι, θα δοκιμάσω και θα σου πω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 43
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εσύ έχεις και το όμορφο πανελάκι στο πλάι που σου κόβει θόρυβο, εγώ με το κάμπριο όμως ακούω τα πάντα :P

(και φυσάω όλη την ώρα σκόνη)

Όχι ότι και εγώ δεν έχω σκόνη, αλλά επειδή είχα haf, σε καταλαβαίνω, ήταν και ένας από τους λόγους που το άλλαξα
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι αυτή.

 

Στο heaven και στο valley οταν βγαινει στα credits ακουγετε πολυ! Και πολυ υψισυχνο σε συγκριση με αλλες φορες.

 

Γενικως δεν γινεται ευκολα αντιληπτο, οποτε αν λετε κι αλλοι οτι εχετε ισως να μην μπαινω στον κοπο για επιστροφη εκτος αν χειροτερεψει ή μου την βαρέσει κάποια μέρα που θα ξυπνήσω πιο στραβά και θα το ακουσω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως στο video με τις 970 δεν ξερω αν ειναι ιδεα μου αλλα στις Ref Phantom Gigabyte Jetstream Zotac ειναι υπαρκτο

Εκτος αν τα αφτια μου ειναι πολυ ευαισθητα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκεί η μέρα που θα ξυπνήσεις πιο στραβά, να είναι στην εγγύηση :-D

Εε τι στο καλο, τωρα την πηρα, 3 χρονια εχει :P 2 λογικα στο eshop και μετα στην xfx.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Παντως η εταιρείες δεν το αντιμετωπίζουν σαν προβλημα το coil whine .κατοχος strix rx480 oc gaming..κανει coil whine στα απαιτητικα games.αλλα η asus εχω την εντυπωση οτι δεν αντικαταστα τις κάρτες που το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ήθελα να ρωτήσω το αντίστροφο βασικά, από την αρχή θα χεις ή δεν θα χεις coil whine ή μπορεί να μην έχει στην αρχή και να παρουσιαστεί πιο μετά;

ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

νομίζω ότι όλα μπορούν να παίξουν στο τραπέζι

 

αλλά το σύνηθες μάλλον είναι ότι ή έχεις ή δεν έχεις από την αρχή και αυτό συνεχίζει καθόλη τη διάρκεια της χρήσης χωρίς μεταβολές 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το coil whine δεν θεωρείται πρόβλημα και δεν είναι ουσιαστικά. Ασχέτως αν σπάει @@ ο θόρυβος που σε μερικές περιπτώσεις(ακραιες) είναι ανυπόφορος.

 

Κάποιες εταιρίες δέχονται πάντως επιστροφή της gpu για cw.

 

Όντως με το λεγόμενο burn in στην gpu μέσω gaming ή extreme benchmark μπορείς να το ελαττώσεις το τσίριγμα.

 

Από την άλλη μπορεις να βάλεις limit ζτην gpu στα fps. Τα πιο πολλά games άλλωστε είναι capped στα 60(και στα 30 μερικά εν έτη 2016) με unoptimized menu όπου τα fps εκτοξεύονται, όπως και στα intro άλλων. Υπόψιν κάτι ανάλογο συμβαίνει και στις κονσόλες, όπου η κονσόλα παιδεύεται παραπάνω σε κάποια games χωρίς να δικαιολογει πάντα αυτό που βλέπουμε στην TV μας, με αποτέλεσμα να ακούς την κονσόλα να κάνει λες και απογειώνεται Boeing 747.

 

 

ΥΓ. Δεν αναφέρομαι σε παλιά games που η gpu πιάνει 300+ fps. Εκεί λογικό να "γκρινιάζει".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To coil whine πιθανως διωρθώνεται με χρηση Power conditioner, τυχαινει να χω  ενα bronze τροφοδοτικο της corsair και μου τα χε σπασει με το σφυριγμα, απ τη στιγμη που έβαλα power conditioner (το χα παρει και γι άλλο λόγο βέβαια) δεν το ξανάκουσα. Θα βελτιωθεί παρα πολυ η ποιότητα του ρεύματος που θα παίρνει η κάρτα και κατα πασα πιθανότητα θα δεις ασπρη μέρα.

  Με το ρεύμα στο σπίτι και στην περιοχή σου γενικά είστε οκ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δεν έχω και παλμογράφο για να το κοιτάξω. Μιας όμως που έθιξες το θέμα του ρεύματος θα αναφέρω κάτι ελπίζοντας να πάρω μία ακόμα άποψη. Το θέμα δεν είχε παρουσιαστεί με την προηγούμενη κάρτα που δούλευε 1 χρόνο αλλά οκ δε μπορώ να ξέρω αν σίγουρα φταίει αυτή. (για όσους διαβάσαν και το θέμα μου με τους drivers, όχι προφανώς και δε μιλάω για software πρόβλημα εδώ)

 

Συγκεκριμένα το PC και τα περιφεριακά τα τροφοδοτώ από την πρίζα που παίρνει ρεύμα και το φως του δωματίου. Στο οποίο φως είναι τοποθετημένες 2 λάμπες "οικονομίας" (κοινώς φθορίου). Έχει τύχει λοιπόν μόλις ανοίγω το φως από τον διακόπτη που είναι ακριβώς δίπλα στην πρίζα του PC (από εκεί παίρνει ρεύμα ο διακόπτης) να χάνεται το σήμα της οθόνης και έπειτα από λίγα δευτερόλεπτα να παγώνει το PC και να θέλει reset. Δηλαδή αν παίζει πχ κάποιο βίντεο εκείνη την ώρα και συμβεί αυτό, ναι μεν μαυρίζει η οθόνη και πέφτει σε sleep αλλά ο ήχος του βίντεο συνεχίζει να παίζει για λίγα δευτερόλεπτα ακόμα. Μετά σταματάει και το PC δεν αναποκρίνεται ούτε με το power button. 

Ναι ξέρω τι παρεμβολές μπορούν να προκαλέσουν πηνία κλπ σε μία γραμμή και ξέρω ότι ειδικά τέτοιες λάμπες με τα starter τους θα μπορούσαν να προκαλέσουν παρεμβολές σε οποιοδήποτε σήμα, αλλά το ερώτημα μου είναι γιατί παρουσιάστηκε με την αλλαγή της κάρτας γραφικών. Μήπως ευθύνεται εν τέλη αυτή και πιο συγκεκριμένα η "οικονομία" στα υλικά της με ο,τι αυτό συνεπάγεται (κακός σχεδιασμός κυκλώματος, ελλιπής θωράκιση από θόρυβο, coil whine κλπ)? Εντάξει σίγουρα το "πρόβλημα" θα αποτραπεί με ενα UPS που σκοπεύω να βάλω όταν επιτέλους θυμηθώ να πάρω νέα μπαταρία :P αλλά το ερώτημα όπως είπα πιο πάνω γιατί με αυτή την κάρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...