Προς το περιεχόμενο

Τζίβες και Ψείρες! :(


GoVeg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σοβαρά; Υποτίθεται ότι αυτο κάνει. Δεν είχα ποτέ, αλλά κοιτάζω συχνά πυκνά τι γίνεται με το θέμα ψείρα, διότι έρχομαι καθημερινά σε επαφή με παιδιά.

Τα αβγά της ψείρας είναι πολύ μικρά και κολλημένα στις τρίχες. Μπορείς να τα βγαλεις αν τσιμπησεις τρίχες με τα νυχια σου και τα τραβήξεις κάτω αλλά χτενακι δεν παίζει να τα βγάλει. Ψείρες πιάνεις με το χτενακι άνετα πάντως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 211
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

 

 

Υπάρχει κάποιο άτομο που να έχει αντιμετωπίσει το ίδιο πρόβλημα και να μπορεί να μου προτείνει κάτι??? Γιατί πήρα ένα φάρμακο αλλά δε νομίζω πως κάνει δουλειά μέσα στις τζίβες.

 

 

5cc7b7aeab.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα τα αρχικά ποστ, αυτό που μάλλον δεν έγινε κατανοητό είναι, πως δυστυχώς δεν μπορείς να απαλλαγείς από τις ψείρες διατηρώντας τις τζίβες. Καλή επιτυχία πάντως, με ή χωρίς τζιβες :-)

Δεν είναι ότι δεν έγινε κατανοητή αυτή η πιθανότητα (να μη μπορώ να απαλλαγώ από τις ψείρες χωρίς να κόψω τις τζίβες) και κατά πάσα πιθανότητα μάλλον αυτό θα ισχύει κιόλας, απλά προτάθηκε και να δοκιμάσω για τρεις εβδομάδες χωρίς να τις κόψω και αν δε φύγουν τότε να τις κόψω, γι αυτό και η συζήτηση.

 

Σε ευχαριστώ για την καλή επιτυχία! :):):) Κ εγώ μου το εύχομαι !!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, έβαλα φάρμακο χθές και και τώρα έχω βάλει ξύδι... διάβασα κάπου και για οινόπνευμα, θα το δοκιμάσω κ αυτό.

 

Απλά παντού λένε για 'κανονικό' μαλλί και δεν έχω βρει κάτι που να λέει κάποι@ ότι έχει κάνει πχ για τζίβες.

Το πρόβλημα είναι μην έχουν κάνει αυγά μέσα στις τζίβες :S:S:S

 

 

 

 

Κ εγώ ξύδι έβαζα μικρή.

 

Συνοπτικά, το @ προέρχεται από την queer θεωρία. Οι υποστηρικτές της δεν αναγνωρίζουμε τα φύλα και γι' αυτό αντί για τις καταλήξεις που δηλώνουν φύλο χρησιμοποιούμε το @ (στ αγγλικά οι υποστηρικτές του queer κινήματος χρησιμοποιούν γράμματα, όχι σύμβολα, πχ. αντί για he/she γράφεται zie, αλλά στην ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα κάτι τέτοιο)

Τι είναι αυτό πάλι;! Πρώτη φορά το ακούω! Τα πάντα έχουν υποστηρικτές τελικά! :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά σκεψου ότι ή ψείρα για να ζήσει και να γεννήσει πρέπει να τραφεί, άρα να πιει αίμα. Αν καταφέρεις να είναι το σκαλπ σου με φάρμακο και ειδικά σαμπουάν για αρκετές μερες, ίσως οι ψείρες να μην καταφέρουν να επιβιώσουν. Όταν βάζεις φάρμακο να φοράς και φακιόλι και να χρησιμοποιήσεις αρκετή ποσότητα.

 

Εγώ κολλαγα ψείρες συνέχεια και έχω δοκιμάσει όλα τα γιατροσόφια που αναφέρθηκαν. Μην βάλεις βενζίνη. Το ξύδι δεν κάνει δουλειά. Από φάρμακα δοκίμασε οποίο νομίζεις, εγώ ημουν φαν του sicaril και για ενδιάμεσα paraplus.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυσοίωνο προβλέπεται το μέλλον για τα τζιβάκια μου. Μάλλον θα τα κλάψω :(

 

Ευχαριστώ πολύ όλ@ς για τη βοήθεια.

Κουρεψε τα γρηγορα πριν κλαινε κι αλλοι επειδη θα τους κολλησεις ψειρες :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συνοπτικά, το @ προέρχεται από την queer θεωρία. Οι υποστηρικτές της δεν αναγνωρίζουμε τα φύλα και γι' αυτό αντί για τις καταλήξεις που δηλώνουν φύλο χρησιμοποιούμε το @ (στ αγγλικά οι υποστηρικτές του queer κινήματος χρησιμοποιούν γράμματα, όχι σύμβολα, πχ. αντί για he/she γράφεται zie, αλλά στην ελλάδα δεν υπάρχει ακόμα κάτι τέτοιο)

 

α) Ούτε στην Αγγλία υπάρχει κάτι τέτοιο

β) Άνοιξε ένα λεξικό να δεις τί σημαίνει queer.....

γ) Κόψε το @ γιατί είναι εκνευριστικό και γράφουμε Ελληνικά εδώ μέσα, ούτε καν greeklish δεν επιτρέπονται.

δ) Στην Ελλάδα του Μπαμπινιώτη, δεν χρειαζόμαστε αλλαγή της γραμματικής και του συντακτικού.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

α) Ούτε στην Αγγλία υπάρχει κάτι τέτοιο

β) Άνοιξε ένα λεξικό να δεις τί σημαίνει queer.....

γ) Κόψε το @ γιατί είναι εκνευριστικό και γράφουμε Ελληνικά εδώ μέσα, ούτε καν greeklish δεν επιτρέπονται.

δ) Στην Ελλάδα του Μπαμπινιώτη, δεν χρειαζόμαστε αλλαγή της γραμματικής και του συντακτικού.

 

 

Ψάξε (ή καλύτερα μην ψάξεις) να δεις τι λένε οι hardcore feminazis/SJWs κατά Αμέρικα μεριά. Δεν το χωράει το μυαλό σου. Ευτυχώς εδώ έχουμε γλυτώσει προς το παρόν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δ) Στην Ελλάδα του Μπαμπινιώτη, δεν χρειαζόμαστε αλλαγή της γραμματικής και του συντακτικού.

νοτ σουρ ιφ τρολιν ορ νοτ...

 

Κατά τα λοιπά, με τόσα που σου 'χουν προτείνει (οινόπνευμα,μπετζίνες,ντήζελ) μάλλον θα τα κάψεις τα μαλλιά,

αν και από το "@" καταλαβαίνω οτι ήδη έχει προχωρήσει βαθύτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α) Ούτε στην Αγγλία υπάρχει κάτι τέτοιο

β) Άνοιξε ένα λεξικό να δεις τί σημαίνει queer.....

γ) Κόψε το @ γιατί είναι εκνευριστικό και γράφουμε Ελληνικά εδώ μέσα, ούτε καν greeklish δεν επιτρέπονται.

δ) Στην Ελλάδα του Μπαμπινιώτη, δεν χρειαζόμαστε αλλαγή της γραμματικής και του συντακτικού.

 

Όχι ότι είναι αυτό το θέμα του topic, αλλά εν πάση περιπτώσει, αν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα πάρε εδώ γιατί μάλλον εσύ δε γνωρίζεις τίποτα, όχι για τη λέξη queer, αλλά για την queer θεωρία και για το τι υπάρχει στο εξωτερικό: 

 

-http://www.apa.org/topics/lgbt/transgender.pdf (στη σελίδα 2 αναφέρει για τις καταλήξεις που έγραψα σε άλλο post)

-https://monoskop.org/images/b/bb/Spargo_Tamsin_Foucault_and_Queer_theory_2000.pdf ( βιβλίο του Foucault για την queer θεωρία που εκδόθηκε το 1999 και στο UK)

 

Έτσι για μια γεύση. Υπάρχει πολύ υλικό, πέρα από αυτά.

 

Όσο για τον Μπαμπινιώτη... μόν@ του αλλάζει τη γραμματική όποτε γουστάρει. Απλά μάλλον προτιμάς η γλώσσα να αλλάζει από τις "αυθεντίες" και όχι από τον "απλό" κόσμο. Δε θα σχολιάσω κάτι άλλο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

GoVeg, η ψειρα τσαρκαρει κυριως στη ριζα.  Αυτο επειδη ειναι αιμοδιψης και χρειαζεται συγκεκριμενη θερμοκρασια για να γεννησει. Επισης το ξυδι δεν τη σκοτωνει. Εχει την ιδιοτητα να διαλυει την ουσια με την οποια κολλα τα αβγα στην τριχα. Επειτα περνας με χτενακι απειρες φορες για τα απομακρυνεις (Οχι εσυ! Αλλοι! :P ). Παλια οντως εβαζαν πετρελαιο και ηταν αποτελεσματικο. Στα σημερινα φαρμακα-σαμπουαν θεωρειται οτι το ζωντανο εχει γινει ανθεκτικο. Ωστοσω βαλε και επανελαβε κατα τις οδηγιες. Τα αβγα μπορει να μην σκοτωθουν .Εχε κατα νου οτι ακομα και αν τα εξολοθρευσεις θα κατεβαινουν οσο μεγαλωνει η τριχα.  

Επισης η ψειρα δεν αντεχει την υψηλη θερμοκρασια (πιστολακι) και τη βαφη μαλλιων!!! 

 

Καλα ξεμπερδεματα στην κυριολεξια!

 

(Εν τω μεταξυ γραφω και ξυνομαι :-D )

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια μέρα έλειψα αμερικαν μπαρ έγινε εδώ μέσα! Στο θέμα μας πετρέλαιο ίσως κάνει δουλειά για σένα,το πιο δυνατό είναι για τα ψειρονια! Ειδάλλως τα κόβεις και φεύγεις από ΚΝΕ

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι ότι είναι αυτό το θέμα του topic, αλλά εν πάση περιπτώσει, αν σε ενδιαφέρει να μάθεις περισσότερα πάρε εδώ γιατί μάλλον εσύ δε γνωρίζεις τίποτα, όχι για τη λέξη queer, αλλά για την queer θεωρία και για το τι υπάρχει στο εξωτερικό: 

 

-http://www.apa.org/topics/lgbt/transgender.pdf (στη σελίδα 2 αναφέρει για τις καταλήξεις που έγραψα σε άλλο post)

-https://monoskop.org/images/b/bb/Spargo_Tamsin_Foucault_and_Queer_theory_2000.pdf ( βιβλίο του Foucault για την queer θεωρία που εκδόθηκε το 1999 και στο UK)

 

Έτσι για μια γεύση. Υπάρχει πολύ υλικό, πέρα από αυτά.

 

Όσο για τον Μπαμπινιώτη... μόν@ του αλλάζει τη γραμματική όποτε γουστάρει. Απλά μάλλον προτιμάς η γλώσσα να αλλάζει από τις "αυθεντίες" και όχι από τον "απλό" κόσμο. Δε θα σχολιάσω κάτι άλλο.

 

tumblr_lxvwb3AcuK1qbme8m.gif

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και όμως, παλιά στα χωριά με πετρέλαιο τις σκότωναν. Το ξέρω γιατί είχε κολλήσει η μάνα μου μικρή.

  

Μα το πρόβλημα δεν είναι μόνο οι ψείρες, αλλά κυρίως τα αυγά τους, οι κόνιδες. Αν δεν απαλάγεις από τις κόνιδες, δεν πρόκειται να απαλαγείς από τις ψείρες. Και δυστυχώς, για να φύγουν πρέπει να χτενίζεις τα μαλλιά σου με ειδικό χτενάκι, δεν νομίζω πως μπορείς να τα χτενίσεις με τις τζίβες.

 

  

Το χτενακι δεν βγάζει τα αβγά. Περιμένεις απλά να εκκολαφθούν και σκοτώνεις τα ψειρακια πριν προλάβουν να γεννήσουν.

  

Σοβαρά; Υποτίθεται ότι αυτο κάνει. Δεν είχα ποτέ, αλλά κοιτάζω συχνά πυκνά τι γίνεται με το θέμα ψείρα, διότι έρχομαι καθημερινά σε επαφή με παιδιά.

 

  

Εγώ έτσι κι αλλιώς δε μπορώ να χρησιμοποιήσω χτενάκι.

 

Αλλά, διάβασα στο ιντερνετ ότι γεννάνε κάθε 7 με 10 μέρες. Άρα, λογικά, αν κάθε μέρα λούζομαι πχ με ξύδι ώστε να πεθάνουν όλες οι ψείρες που γεννάνε οι κόνιδες τότε δε θα μπορούσα να απαλλαγώ από όλα αυτά σε βάθος πχ τριών εβδομάδων?

 

Παιδιά, επειδή μικρή είχα δεινοπαθήσει με τις ψείρες για 2-3 χρόνια.

Χτενάκι και ξύδι δεν κάνει τίποτα. Κάνει αν έχεις καμιά δεκαριά αυγά το πολύ. Με έβαζε η μάνα μου κάτω και μου τραβούσε τα μαλλιά τρίχα τρίχα με τις ώρες, συν βουρτσάκι, την άλλη μέρα τα ίδια και χειρότερα. Ήμουν γεμάτη κόνιδες. Γεμάτη όμως, και η ειρωνία είναι πως η μάνα μου και ο πατέρας μου δεν κόλλησαν καθόλου, ενώ η μεγαλύτερή μου αδερφή δοκίμασε να γίνει ξανθιά μόνη της και της βγήκε ντεκαπάζ και μετά τα έβαψε μαύρα και δεν κόλλησε ούτε αυτή, ενώ εγώ γεμάτη.

 

Μέχρι που ένας πελάτης, μετά από 2-3 χρόνια είπε την μάνα μου για πετρέλαιο, μετά δεν ξέρω πως και γιατί το γυρίσαμε σε καθαρό οινόπνευμα, το λευκό. Σε κανά μήνα και ίσως πολύ βάζω, καθάρισα.

 

Τα μαλλιά μούσκεμα στο πετρέλαιο, ή μετά που συνεχίσαμε με οινόπνευμα. Έπαιρνε μια πλαστική σακούλα η μάνα μου και τύλιγε το κεφάλι μου, την έδενε. Για κανά μισάωρο, πάνω στην κεφαλή μου γινόταν αγώνας ταχύτητας εκατοντάδων διαγωνιζομένων και ξυνόμουν πάνω στη σακούλα, κάποια στιγμή μετά σταματούσαν, είχαν σκάσει από τις αναθυμιάσεις, ασφυξία. Μετά πριν λούσιμο, χτένισμα με χτένα ψιλή και γέμιζε η μπανιέρα θυμάμαι. Λούσιμο, ξανά την επομένη. Σε λιγότερο από μήνα καθάρισα, αλλά προληπτικά το συνεχίσαμε για κανά μήνα.

 

Βέβαια αν είχα παιδιά και μου συνέβαινε αυτό σήμερα, αν δεν ήθελα για οποιοδήποτε λόγο να τους τα πάρω με την ψιλή, θα τα πήγαινα στην κομμώτρια, ένα ντεκαπάζ το μαλλί και μετά βαφή και θα ψοφούσαν ψείρες και κόνιδες με την μία..

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...