Προς το περιεχόμενο

Τα καινούρια Galaxy Note7 που “δεν κάνουν μπαμ” και είναι... safe έχουν ένα “S” στο κουτί


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Απο τη στιγμή που βγήκε η βρώμα ότι σκάνε τα note 7 δύσκολα θα πάει κάποιος να το πάρει .

Εγώ έλεγα πριν βγει το iPhone 7 plus ότι θα πάω να πάρω το note 7 καθώς έχω ήδη το s7 edge εδώ και ενα μήνα αλλά τελικά το ήθελα σε λίγο μεγαλύτερο μέγεθος .

Αλλά με το που άκουσα ότι έχουν αυτό το θέμα και σκάνε το έβγαλα τελείως απο το μυαλό μου .

Όποτε κατευθείαν σε iPhone 7 plus .

Σκέψου κάθε φορά που μιλάς να φοβάσαι μην σκάσει στο αυτί σου το note 7 .

Ίσως αυτή η βρώμα να μην είναι και τόσο αθώα ...

Ίσως να την έχει προκαλέσει η Apple με τους και καλά ´ως πελάτες της Samsung ' που τους πήραν φωτιά κατα τη φόρτιση για να ρίξουν την φήμη της Samsung και να γίνει μονόδρομος η Apple στην αγορά κινητών και να αυξήσει τις πωλήσεις τις για φετος τουλάχιστον που το iPhone 7 δεν είναι τόσο ελκυστικό ώστε Να το αγοράσει κάποιος .

Ποτέ δεν ξέρεις .

Πάντως εγώ έχω στην άκρη του μυαλού ότι αυτή η βρώμα ότι σκάνε τα note 7 προκλήθηκε απο την Apple με εξαγκασμενες εκρήξεις των note 7 (ίσως να μην έχουν θέμα τελικά ) .

Αλλά δεν νομίζω ότι η Samsung δεν θα είχε την τεχνογνωσία να ελεξχει αν η έκρηξη του note 7 προκλήθηκε απο δικό της σφάλμα ή απο εξαναγκασμένη έκρηξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 197
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1)Δηλαδή αν ήσουν τι θα έλεγες για να ξέρω;

2)Τι σχέση έχει το κόστος ενός τηλεφώνου με το αν κάποιος έχει βάλει κάρτα ή όχι; Αν αυτό είναι επιχείρημα για τις εκρήξεις των Note 7 τα λόγια είναι περιττά.

3)Αυτόι στο quality control βγάλανε τηλέφωνα που σκάνε και ζητήσανε ανάκληση πως είσαι σίγουρος ότι πλέον είναι εντάξει εγώ δε θα είχα καμία μα καμία εμπιστοσύνη.

4)Μπορείς να το βάλεις στα έξτρα χαρακτηριστικά του τηλεφώνου σαν την ασύρματη φόρτιση ας πούμε...Μπορεί να το χρησιμοποιήσει και η Samsung για διαφήμιση...

 

1) Συγγνωμη ηθελα να γραψω samsung fanboy,fanboy android δεν ειμαι, ειμαι απλα ενας χρηστης android που το εχω επιλεξει γιατι εξυπηρετει εμενα σε καποια πραγματακια που κανει παραπανω με το ios, οπως και εχω παροτρύνει σε αλλο αρθρο οτι οσοι δεν κανουν αυτα τα παραπανω τα πανε σε ios γιατι δεν κολαει ποτε.

2) Χρησιμοποιησα κριτικη σκεψη και αντικειμενικοτητα, δεν ειναι δυνατον να σου κανει μοστρα ο αλλος κινητο που εχει πανω απο 500-600 ευρω και να μην εχει καρτα... το κινητο κατα την γνωμη μου ειναι κινητο-τηλεφωνο το εχεις για να διευκολυνει, θα τον κρινω αυτον που το κανει αλλα μεχρι εκει δεν μπορω να του επιβαλλω να βαλει καρτα(θυμαμε καποιους γνωστους μου που επερναν τουρμπατα αυτοκινητα και εν τελει κυκλοφορουσαν με λεωφορεια στην αθηνα για να μην καψουν βενζινη-γενικα αυτη ειναι φιλοσοφια νεοελληνα-) Ναι εχεις δικιο ειναι offtopic δεν το χρησιμοποιησα για το επιχειρημα των εκρηξεων το χρισημοποιησα για το αρχικο μηνυμα που εγραψα σε αυτο το αρθρο συνεχιζοντας το υφος αυτοσαρκασμου του μελους που απαντησα, δυστυχως με παρεξηγησε

3) Ναι το καταλαβαινω και το σεβομαι οτι δεν εχεις καμια εμπιστοσυνη, δεν ειπα οτι θα τρεξω να το αγορασω τωρα, αλλα σε ενα 6μηνο σιγουρα θα ξερουμε αν σκανε και τα safe, την πρωτη φορα το καταλαβαινω την δευτερη θα τους ριξω Χ και εγω, αλλα και να ειχες παρει την πρωτη παρτιδα θα στο αντικαθιστουσαν αποδεδειγμενα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι λεγαμε;

 

Δυστυχως τετοια σοβαρα προβληματα οπως αυτο του Note 7 συνεχιζουν και συμβαινουν σε ολες τις εταιρειες(samsung, microsoft, apple, hp κλπ).

 

Τα fanboys βλεπουν προβλημα σε μια μονο εταιρεια, αναλογα ποια "υποστηριζουν".

 

Ξαναεμφανιστηκαν:

 

Ώρες - ώρες έχω την αίσθηση ότι απαντάει botάκι αντί για άνθρωπος. Μήπως να στείλω σε κάναν mod να το ψάξει; Το ίδιο ακριβώς μήνυμα το έχω δει ως τώρα απ' αυτόν τον λογαριασμό πάνω από 20 φορές, μιλάμε για flooding.

 
Είτε έχει τις ατάκες έτοιμες, σε text file, κι απλά κάνει copy - paste ότι κρίνει πιο ταιριαστό κάθε φορά, ή όντως είναι bot.
 
:unsure:

 

 

Ακριβώς αυτό. Όπως επίσης και άλλο το "μία ελατωμματική παρτίδα" και άλλο το 70% της παραγωγής!

 

Πέραν τούτου, κάποιος που γνωρίζει τις αδυναμίες των μπαταριών Li-Ion, σίγουρα δε θα τις ζόριζε με περισσότερο ρεύμα και περισσότερη θερμοκρασία, όπως κάνει η Samsung με την περίφημη "γρήγορη φόρτιση". Θα το έπαιζε εκ του ασφαλούς. Το συμπέρασμα είναι ότι είτε δεν γνωρίζει τις αδυναμίες των Li-Ion (που δε παίζει) ή ότι απλά χέστηκε για το άμα πεθάνει κανείς, αρκεί ν' ακουστεί τ' όνομά της.

 

Αλλος ενας αδικοχαμενος hardware engineer!

 

Αφοτου βεβαια μας ειχε ενημερωσει για το ποσο καλυτερες ειναι οι LCD απο τις OLED και διαφορα αλλα που σκαρφιζεται για να υποστηριξει κατι που δεν ισχυει:

Εμένα δε μου κάνει αίσθηση, μιας και είναι γνωστό ότι οι IPS έχουν σαφώς ανώτερη απόδοση χρωμάτων από τις (υπάρχουσες υλοποιήσεις των) OLED. ...

 

Το συμπέρασμα είναι ότι το 2016, όποιος θέλει μια "οθονάρα" με σοβαρή απόδοση όπως χαρακτηριστικά λένε κάποιοι, θα πρέπει αναγκαστικά να στραφεί σε κάποιο iPhone, ή άλλη ναυαρχίδα με IPS LCD οθόνη. Εάν πάλι τον νοιάζουν περισσότερο τα εντυπωσιακά χρώματα για το τραπεζάκι της καφετέριας, ακόμα κι αν το ροζ το δείχνει φούξια, ε, ας πάρει AMOLED.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tι λεγαμε;

 

 

Ξαναεμφανιστηκαν:

 

 

 

 

Αλλος ενας αδικοχαμενος hardware engineer!

 

Αφοτου βεβαια μας ειχε ενημερωσει για το ποσο καλυτερες ειναι οι LCD απο τις OLED και διαφορα αλλα που σκαρφιζεται για να υποστηριξει κατι που δεν ισχυει:

Αναφέρεσαι σε Fanboys και καλά ότι εσύ δεν επαναλαμβάνεσαι συνεχώς όπως τα Fanboys.. να θυμηθούμε τα post σου τον ιανουάριο;

 

Δημοσίευση 21 Ιανουάριος 2016 - 10:47 πμ

Απο το amazon.co.uk το moto x style έρχεται στα 440€ με μεταφορικα.

Επισης, εδω μερικες απο τις προσθηκες της motorola , οπως φαινονται στις προηγουμενες γενιες του moto x (Touchless Controls,Active Display/Active Notifications,Quick Capture, infrared sensors κλπ).

 

Active Display/Active Notifications:

 

active-display-moto-x.gif

 

Notifications4-crop1.gif

 

Active-Notifications.gif

 

 

 

Touchless Controls (ενω το κινητο ειναι με κλειστη οθονη, πχ ακουμπησμενο στο τραπεζι ή στο αυτοκινητο, μπορεις με μια φραση να το "ξυπνησεις" κ να του πεις να παρει ενα τηλεφωνο/να παιξει ενα τραγουδι/ να σου πει τον καιρο/ να κανει search κατι κλπ. Ολα αυτα χωρις να πατησεις κανενα κουμπι στο κινητο, ουτε καν για να ενεργοποιησεις την οθονη.)

 

MotoXNLP.gif

 

infrared sensors

 

motothings.gif

 

3l7aBMR.gif

 

Quick Capture

 

moto-x-twist.gif?itok=wGoQjNSP

 

 

 

Το παραπάνω το έκανες Copy Paste σε κάθε δεύτερο thread και μετά άρχιζες τα κατεβατά όπως κάνεις συνήθως για το πόσο δίκιο έχεις με εκατοντάδες screenshots. Πολλές φορές μου περνάει από το μυαλό αυτό όταν βλέπω τις επαναλαμβανόμενες απαντήσεις σου: http://www.theverge.com/2013/10/24/5023658/samsung-fined-340000-for-posting-negative-htc-reviews

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναφέρεσαι σε Fanboys και ότι καλά εσύ δεν επαναλαμβάνεσαι συνεχώς όπως τα Fanboys.. να θυμηθούμε τα post σου τον ιανουάριο;

To προβλημα δεν ειναι τοσο η επαναληψη(που πολλες φορες ειναι λογικη οταν ειναι απορια επαναληψης αλλων απαντησεων κλπ) , το προβλημα ειναι οτι καποιοι ενοχλουνται οταν γραφουμε οτι το note 7 εχει προβλημα οπως δυστυχως εχουν κ αλλες εταιρειες.

 

Ειναι αξιοσημειωτο οτι οταν πχ καποιος γραφει οτι μια αλλη εταιρεια δεν εχει προβλημα (ενω στην πραγματικοτητα εχει), δεν ενοχλουνται. 

Οταν ομως καποιος αναφερει οτι πολλες εταιρειες εχουν προβλημα, τοτε η επιλεκτικη ευαισθησια τους εμφανιζεται και ενοχλουνται με μια παρατηρηση οπως αυτη που ισχυει:

 

Δυστυχως τετοια σοβαρα προβληματα οπως αυτο του Note 7 συνεχιζουν και συμβαινουν σε ολες τις εταιρειες(samsung, microsoft, apple, hp κλπ).

 

Τα fanboys βλεπουν προβλημα σε μια μονο εταιρεια, αναλογα ποια "υποστηριζουν".

 

-----------------------------------------------------------------------

 

Με λιγα λογια:

ενα μελος αναφερει κατι που δεν ισχυει -> Κανενα προβλημα για την ανακριβεια απο fanboys αν αυτο ειναι υπερ μιας εταιρειας που υποστηριζουν.

ενα αλλο μελος αναφερει κατι που πραγματι ισχυει  -> Προβλημα με την αναφορα των γεγονοτων(και οχι ανακριβειας) αν αυτο ειναι κατα της εταιρειας που υποστηριζουν τα παραπανω fanboys.

 

Μην βλεπουμε λοιπον προβλημα μονο σε μια εταιρεια αναλογα με το ποια γυαλια φοραμε και μαλιστα να κατηγορουμε τους αλλους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς αυτό. Όπως επίσης και άλλο το "μία ελατωμματική παρτίδα" και άλλο το 70% της παραγωγής!

 

Πέραν τούτου, κάποιος που γνωρίζει τις αδυναμίες των μπαταριών Li-Ion, σίγουρα δε θα τις ζόριζε με περισσότερο ρεύμα και περισσότερη θερμοκρασία, όπως κάνει η Samsung με την περίφημη "γρήγορη φόρτιση". Θα το έπαιζε εκ του ασφαλούς. Το συμπέρασμα είναι ότι είτε δεν γνωρίζει τις αδυναμίες των Li-Ion (που δε παίζει) ή ότι απλά χέστηκε για το άμα πεθάνει κανείς, αρκεί ν' ακουστεί τ' όνομά της.

Εντελως φιλικα (και το εννοω)...αν δεν το έχεις με ένα θέμα καλύτερα μην το σχολιάζεις γιατί εκτίθεσαι. Στο λέω σε συνέχεια αυτών που έγραφες και στο αντίστοιχο thread με το θέμα των display (ips vs oled)
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που δεν καταλαβαίνω είναι γιατί τόση έχθρα και τόση υπεράσπιση της εταιρίας. Η Σάμσουνγκ έκανε αυτό που έπρεπε, την ουσία δεν βλέπετε... Ότι θα φτηνήνει θεαματικά το τηλέφωνο τώρα. Προσωπικά θα το έπαιρνα, αλλά φυσικά όπως με το οτιδήποτε ηλεκτρονικό, θα περιμένα αρκετούς μήνες ώστε και να διορθώσουν τα όποια προβλήματα και να πέσει η τιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σκεψου λοιπον να πουλας επι ...10+ χρονια φορτιστες με κινδυνο ηλεκτροπληξιας. (οπως παραδεχθηκε οτι εκανε η apple)

 

Δυστυχως τετοια σοβαρα προβληματα οπως αυτο του Note 7 συνεχιζουν και συμβαινουν σε ολες τις εταιρειες(samsung, microsoft, apple, hp κλπ).

 

Τα fanboys βλεπουν προβλημα σε μια μονο εταιρεια, αναλογα ποια "υποστηριζουν".

Ρε συ τώρα όντως λες εμένα fanboy της Apple; Ψάξε λίγο πριν μιλήσεις και θα δεις ότι στα περισσότερα θέματα τη Samsung την υποστηρίζω σα τρελός. Το κινητό μου το ξανά είπα είναι s6 edge αλλά ρε παιδιά να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους για εμένα δεν είναι ένα απλό λάθος. Οι τύποι είναι επιεικώς τραγικοί και προσωπικά 2η ευκαιρία σε αυτό το τηλέφωνο δε δίνω ρισκάροντας αν θα σκάσει ή όχι. Ας το βάλουν εκεί που ξέρουν έτσι όπως το έκαναν. Να το ξέρεις λοιπόν πως βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να κρίνεις κάποιον απλά και μόνο από μια κουβέντα που είπε. Με τη τόση αρνητικότητα που έχεις για την Apple σε όλα σου τα ποστ και τη τόσο μεγάλη κόντρα με τον haldol ο οποίος φανερά υποστηρίζει την Apple, μήπως θα ήθελες να μας πεις ποιος είναι τελικά fanboy;;;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε συ τώρα όντως λες εμένα fanboy της Apple; Ψάξε λίγο πριν μιλήσεις και θα δεις ότι στα περισσότερα θέματα τη Samsung την υποστηρίζω σα τρελός. Το κινητό μου το ξανά είπα είναι s6 edge αλλά ρε παιδιά να λέμε και τα πράγματα με το όνομά τους για εμένα δεν είναι ένα απλό λάθος. Οι τύποι είναι επιεικώς τραγικοί και προσωπικά 2η ευκαιρία σε αυτό το τηλέφωνο δε δίνω ρισκάροντας αν θα σκάσει ή όχι. Ας το βάλουν εκεί που ξέρουν έτσι όπως το έκαναν. Να το ξέρεις λοιπόν πως βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα και να κρίνεις κάποιον απλά και μόνο από μια κουβέντα που είπε. Με τη τόση αρνητικότητα που έχεις για την Apple σε όλα σου τα ποστ και τη τόσο μεγάλη κόντρα με τον haldol ο οποίος φανερά υποστηρίζει την Apple, μήπως θα ήθελες να μας πεις ποιος είναι τελικά fanboy;;;

Φιλε La_Mort, δεν ειπα εσενα fanboy.

 

Το ποστ μου ηταν απλα ενημερωτικο για να δουμε οτι δυστυχως εκτος απο τα τραγικα προβληματα του note 7 , παρομοια πραγματα συμβαινουν και σε αλλες εταιρειες.

 

 

Τα υπολοιπα περι αρνητικοτητας, fanboy κλπ θεωρω πως ειναι αστοχα, ειδικα απο την στιγμη που με εχουν κατηγορησει ως fanboy πολλων εταιρειων, συμπεριλαμβανομενης και της apple, οπου μαλιστα με εχουν ανακυρηξει και δικηγορο/μετοχο της ή fanboy επειδη εκθειαζω το καλυτερο hardware που εχει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια αρχαία προφητεία λέει ότι στα 100 διαφορετικά λινκς με τον ποδηλάτη που έσκασε στο δρόμο έχοντας το iPhone στην κωλότσεπη, μπορείς να ταξιδέψεις στο χρόνο και να προειδοποιήσεις τη Samsung να αλλάξει μπαταρίες.

Μπορώ να προειδοποιησω επισης και τον ποδηλατη να αλλαξει κωλοτσεπη γιατι τελικα εφταιγε το υφασμα της στολης του. Οπως αντιστοιχα τα υπολοιπα θύματα των iPhone να αλλάξουν τις πρίζες των σπιτιών τους, τα αυτοκίνητα τους, τις βαλίτσες τους, τον αέρα που περιβαλει την συσκευή τους κ.ο.κ. Γιατί η μεγάλη μαμά εταιρεία δεν φταιει ποτέ και σε τίποτα. Ας μην ξεχνάμε ότι κάποτε κατάφερε να πείσει τους αγοραστές της, ότι κρατάνε με λάθος τροπο το τηλέφωνο και γι αυτό δεν έχουν σήμα. Respect

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε La_Mort, δεν ειπα εσενα fanboy.

 

Το ποστ μου ηταν απλα ενημερωτικο για να δουμε οτι δυστυχως εκτος απο τα τραγικα προβληματα του note 7 , παρομοια πραγματα συμβαινουν και σε αλλες εταιρειες.

 

 

Τα υπολοιπα περι αρνητικοτητας, fanboy κλπ θεωρω πως ειναι αστοχα, ειδικα απο την στιγμη που με εχουν κατηγορησει ως fanboy πολλων εταιρειων, συμπεριλαμβανομενης και της apple, οπου μαλιστα με εχουν ανακυρηξει και δικηγορο/μετοχο της!

Ρε man όταν κάνεις παράθεση το μήνυμά μου και μιλάς περί fanboysmou τι να υποθέσω; Τεσπά όπως και να έχει για εμένα με καμία εταιρεία δεν έχω κόλλημα.. Αυτή η προσπάθεια όμως της Apple με το 7 νομίζω ότι είναι ότι πιο αξιόλογο έχω δει τα τελευταία χρόνια και οφείλω να το πω. Προς το παρών για εμένα η ζυγαριά γέρνει προς το μέρος της και αν ποτέ αλλάξω τηλέφωνο μπορεί και να τη τιμήσω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ρε man όταν κάνεις παράθεση το μήνυμά μου και μιλάς περί fanboysmou τι να υποθέσω; 

Δεν εχεις και αδικο, παρεξηγηση.

Η παραθεση του μηνυματος σου εγινε γιατι εξακολουθει και υπαρχει η πεποιθεση οτι μονο πχ στη samsung βλεπουμε τετοια τραγικα προβληματα και ηταν ευκαιρια να δουμε οτι δυστυχως υπαρχουν σχεδον παντου τετοια προβληματα.

 

Το σχολιο για τα fanboys αναφερεται σε εκεινους που παρολο που ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ οπως λενε τα προβληματα και στις αλλες εταιρειες, επιμενουν να μιλανε μονο για την εκαστοτε samsung κλπ.

Επεξ/σία από haHa
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως για εσενα δεν ειμαι fanboy android και ουτε το εγραψα να σε κοροιδεψω και ουτε κατακρινω τους iphone users προσωπικα αν θα ειχε το 7plus android μπορει και να το χτυπαγα, συμπληρωσα στο ποστ σου χωρις να τρολαρω εσενα, ειναι περιεργο εγω που εχω δωσει 400 για το lg g3 να εχω παντα καρτα και καποιοι που εχουν δωσει τα διπλα να μην εχουν ποτε καρτα και μεταξυ μας τωρα ειναι πολλοι αυτοι, πρσωπικα αν θα παρω το note7 πλεον δεν θα σκασει και αν σκασει θα υπαρξει αντικατασταση, επισης μπορω να το φορτιζω μεσα σε μπολακι με νερο μιας και ειναι αδιαβροχο :-) :-) και ζητω συγγνωμη αν σε εθιξα, αν θες πες μου να το σβησω.

Δεκτή η συγγνώμη σου αδερφέ και εγώ με την σειρά μου ζητώ και απο σένα συγγνώμη και διαγράφω το σχόλιο-απάντηση μου προς εσένα 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...