Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Συμφωνώ πως η ψυχική υγεία είναι το παν. Κι εγώ εδώ τη βρήκα. Είναι σημαντικό να ξέρεις ότι δεν ενοχλείς και να μην αισθάνεσαι ενόχληση από κανέναν.

19 οικογένειες είμαστε. Δε μπορεί όλοι να είμαστε παράξενοι ούτε να ανεχόμαστε όλοι αποκρουστικους και συνεχόμενους θορύβους.

Δε μπορεί να μην ακούω κανέναν να σέρνει έπιπλα στις 1 το βράδυ ή να φοράει τσοκαρα. Εκπλήσσομαι με αυτά που διαβάζω. Σε φοιτητοπολυκατοικια εμένα κάποτε η μόνη ενόχληση ήταν μια στον τέταρτο που φώναζε στο σεξ μια φορά το τόσο 😛 και ο ήχος των ζαριών.

Κλάματα όμως θα ακούσω, ίσως και φωνές παιδιών. Σορρυ όμως αλλά δε θα φέρω την αστυνομία επειδή μια το τοσο μια οικογένεια μπορεί να ακουστεί για 2-3 λεπτά.

Και επειδή άνθρωποι είμαστε, αντιλαμβάνομαι απόλυτα πως είναι να έχεις κακό γείτονα που είναι στα τέτοια του και φωνάζει οπότε θέλει. Ξέρω όμως και πότε κάποιος είναι υπερβολικος και δε κάνει για πολυκατοικία.

Ποιος ειχε γράψει κάποια στιγμή πως του έφεραν την αστυνομία επειδή έκλαιγε το μωρό και έκτοτε τους έφερνε την αστυνομία κάθε μέρα για να καταλάβουν ότι οι δικοί τους θορυβοι ήταν μεγαλύτεροι από το κλάμα του μωρού που ήθελε το γάλα του. 

Και βέβαια δεν είναι όλες οι περιπτώσεις ίδιες όπως αυτή με τη πολύτεκνη οικογένεια στη Θεσσαλονίκη που ολόκληρη πολυκατοικία τάχθηκε κατά τους.

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

  

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Όσοι έχουμε ή είχαμε πρόβλημα, σε καμία περίπτωση δεν έχουμε την ίδια άποψη. 

Αν μείνει σε σπίτι <1985, με αρούγκανους γείτονες, που δεν παίρνουν από λόγια και δεν παραδέχονται ότι κάνουν φασαρία και σου επιτίθενται κ ολας όταν τους λες κάτι, έλα να μου πεις για πρόστιμα και νομιμότητα. 

Τις ίδιες παπάτζες έλεγα και εγώ μέχρι που πήγα σε ιδιόκτητο σπίτι καινούργιο που πλήρωσα απο την τσέπη μου, που γινόταν χαμός ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ. Πάνω, κάτω μπρος, πίσω. Από παντού. Μέχρι που απέκτησα ψυχολογικά που θα με συντροφεύουν μια ζωή. 

Σηκώθηκα και έφυγα και γύρισα στο αρχαίο παλιό μου σπίτι που είναι όλοι άνθρωποι και δεν υπάρχει η παραμικρή φασαρία και δεν θα φύγω ποτέ ξανά στη ζωή μου, ούτε θα αλλάξω περιοχή, ούτε σπίτι όπου και αν είναι. Εκτός αν έχω 10 στρέμματα οικόπεδο και ένα σπιτάκι στη μέση ακριβώς. Γιατί εν τέλη σημασία έχουν οι γείτονες και όχι το σπίτι.  

Το καινούργιο μου σπίτι το παράτησα. Δεν θέλω ούτε να το βλέπω και δεν με απασχολεί καν για τα λεφτά που έχασα. Η ψυχική υγεία είναι το παν. 

Και για να γράψω συνοπτικά τι έκαναν σε μένα σε 6όροφη πολυκατοικία 8 διαμερισμάτων.

  • μετά τις 12 το βράδυ για 15 λεπτά κάθε μέρα ένας τύπος 25άρης ζέσταινε ένα TDM με Akrapovic εξατμίσεις κάτω από το σπίτι μου για να πάει να παρει τη φίλη του που δουλευε
  • Απέναντι στα 3 μέτρα μια (κυριολεκτικά) τρελή έβαζε τέρμα τη μουσική πριν ξημερώσει, μέχρι το βράδυ. Ευτυχώς μετά από χρόνια πέθανε. Την βρήκαν τυχαία πεθαμένη 1 μήνα γιατί είχε σταματήσει η φασαρία. 
  • Στον από πάνω όροφο έσκουζαν μεταμεσονύχτια κάθε βράδυ μόλις γύρναγαν από τη δουλειά και πηδ@@@@σαν. ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ. Μετα τις 12 φυσικά!
  • Σε άλλο όροφο όλο το 24ωρο περπάταγαν με τακούνια / τσόκαρα και ακουγόταν το τακα τακα συνέχεια και πάντα. ΌΛΟ το 24ωρο!!! 4 άτομα στο σπίτι και δεν δουλευε κανείς απο άποψη. 
  • Το ίδιο διαμέρισμα με το απο πάνω, δεν πλήρωνε για χρόνια κοινόχρηστα/ενοίκιο/ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ. Για όλες τις δουλείες έκλεβε νερό με μπουκάλια από το κοινόχρηστο, όπου έκαναν άπειρη φασαρία οι σωληνώσεις. Για να μην τον πετύχουν έκλεβε κυρίως μετά τις 12 το βράδυ ή λίγο πριν βγει ο ήλιος. Μια μέρα πιαστήκαμε και στα χέρια (και μετά θα έλεγα τα ΜΜΕ για φονο για μια βρύση)... Ο τύπος επειδή δεν πλήρωνε χρόνια, δεν υπήρχε αποθεματικό γιατί κάλυπτε τα χρέη του και για να μπει πετρέλαιο το πλήρωνα μόνος μου προκαταβολικά όλης της πολυκατοικίας τον Οκτώβριο, γιατί αλλιώς δεν θα είχαμε θέρμανση και κανέναν δεν τον απασχολούσε.
  • Στην απέναντι πολυκατοικία είχαν σάπιο κλιματιστικό σε κατάστημα που όλο το 24ωρο έκανε άπειρο θόρυβο. Ευτυχώς έκλεισε το κατάστημα!
  • Μια άλλη είχε το σκύλο στο μπαλκόνι όλο το 24ωρο. Όταν αυτή έλειπε από το σπίτι ο σκύλος δεν σταμάταγε ποτέ να φωνάζει (> από 10 ώρες την ημέρα)
  • Κάποια περίοδο στο διπλανό διαμέρισμα έμενε τύπος που δούλευε σε ρεμπεταδικο και έκανε πρακτική με όλη την ορχήστρα του ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
  • Φυσικά δεν ήξεραν τι είναι τσοχάκια και όλο το 24ωρο άκουγες γκουπ γκουπ από καρέκλες. Ούτε καν πήγαινε το μυαλό τους ότι υπάρχουν!!!

Και ναι 1-2 απο αυτά με τους κατάλληλους τρόπους και διαχείριση μπορείς να τα διορθώσεις. ΟΧΙ ΟΛΑ ΟΜΩΣ ΡΕ ΦΙΛΕ. Ένα έλεος. Να θυμάστε. Επιλέγετε γείτονες, όχι σπίτι!

Επίσης είναι ευχή να έχετε γείτονες που δουλεύουν. Να ξυπνάνε το πρωί να πάνε δουλειά και το βράδυ να κοιμούνται γιατι το πρωι έχουν δουλειά. Αν δεν δουλεύουν, μπορεί να κοιμούνται όλη την ημέρα και τη νύχτα να γκρεμίζουν την πολυκατοικία, γιατί για αυτούς είναι μεσημεράκι. 

Επεξ/σία από sphinxgr
  • Like 1
  • Confused 1
  • Sad 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, sphinxgr είπε

Και για να γράψω συνοπτικά τι έκαναν σε μένα

  • μετά τις 12 το βράδυ για 15 λεπτά κάθε μέρα ένας τύπος ζέσταινε ένα TDM με Akrapovic εξατμίσεις κάτω από το σπίτι μου για να πάει να παρει τη φίλη του που δουλευε
  • Απέναντι στα 3 μέτρα μια (κυριολεκτικά) τρελή έβαζε τέρμα τη μουσική πριν ξημερώσει, μέχρι το βράδυ. Ευτυχώς μετά από χρόνια πέθανε. Την βρήκαν τυχαία πεθαμένη 1 μήνα γιατί είχε σταματήσει η φασαρία. 
  • Στον από πάνω όροφο έσκουζαν μεταμεσονύχτια κάθε βράδυ μόλις γύρναγαν από τη δουλειά και πηδ@@@@σαν. ΚΑΘΕ ΒΡΑΔΥ. Μετα τις 12 φυσικά!
  • Σε άλλο όροφο όλο το 24ωρο περπαταγαν με τακούνια / τσοκαρα και ακουγόταν το τακα τακα συνεχεια και πάντα. ΌΛΟ το 24ωρο!!!
  • Στην απέναντι πολυκατοικία είχαν σάπιο κλιματιστικό σε κατάστημα που όλο το 24ωρο έκανε άπειρο θόρυβο. Ευτυχώς έκλεισε το κατάστημα!
  • Μια άλλη είχε το σκύλο στο μπαλκόνι όλο το 24ωρο. Όταν αυτη έλειπε απο το σπιτι ο σκύλος δεν σταμάταγε ποτέ να φωνάζει (> απο 10 ώρες την ημερα)
  • Είχαμε τύπο στην πολυκατοικία που δεν πλήρωνε για χρόνια κοινόχρηστα/ενοίκιο/ΔΕΗ/ΕΥΔΑΠ. Για όλες τις δουλείες έκλεβε νερό με μπουκάλια από το κοινόχρηστο, όπου έκαναν άπειρη φασαρία οι σωληνώσεις. Για να μην το πετύχουν έκλεβε κυρίως μετά τις 12 το βράδυ. 
  • Κάποια περίοδο στο διπλανό διαμέρισμα έμενε τύπος που δουλευε σε ρεμπεταδικο και έκανε πρακτική με όλη την ορχήστρα ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ.
  • Φυσικά δεν ήξεραν τι είναι τσοχάκια και όλο το 24ωρο ακουγες γκουπ γκουπ απο καρέκλες

Τι λες τωρα αυτο ειναι τρελαδικο εκει. Βεβαια αυτο με το σκυλο τα ιδια και εγω με την απο πανω μου. Να παραταει ενα μικρο σκυλακι για 10 ωρες + και να λυσαει ασταματητα. Να απορεις δηλαδη και πως αντεχει. Και να πηγαινει μπροστα στην πορτα και στις σκαλες να ενισχυεται ο ηχος. Να νομιζεις οτι ειναι μεσα στο σπιτι. Μονο εμεις να κανουμε παραπονα ολοι αλλοι κιχ. Και βεβαια να ακουμε τα απιστευτα ( στις 1 το βραδυ που την βρηκαμε στο τηλεφωνο) Ε τι να κανουμε σκυλακι ειναι , και εσεις ειστε περιεργοι κανενας αλλος δεν παραπονιεται, και τι να κανω να το φαω;. Δυο χρονια τωρα αυτη η ιστορια με ενα διαλλειμα αρκετων μηνων που ειχε παει στο εξοχικο της και ησυχασαμε λιγο. Συνεχεια προβληματα απο την συγκεκριμενη οταν στην υπολοιπη πολυκατοικια σε γενικες γραμμες υπαρχει ησυχια. Ειναι αυτο το πραγμα με τις πολυκατοικιες αστα να πανε.

1 ώρα πριν, sphinxgr είπε

Όσοι έχουμε ή είχαμε πρόβλημα, σε καμία περίπτωση δεν έχουμε την ίδια άποψη. 

Αν μείνει σε σπίτι <1985, με αρούγκανους γείτονες, που δεν παίρνουν από λόγια και δεν παραδέχονται ότι κάνουν φασαρία και σου επιτίθενται κ ολας όταν τους λες κάτι, έλα να μου πεις για πρόστιμα και νομιμότητα. 

Τις ίδιες παπάτζες έλεγα και εγώ μέχρι που πήγα σε ιδιόκτητο σπίτι καινούργιο που πλήρωσα απο την τσέπη μου, που γινόταν χαμός ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ. Πάνω, κάτω μπρος, πίσω. Από παντού. Μέχρι που απέκτησα ψυχολογικά που θα με συντροφεύουν μια ζωή. 

Σηκώθηκα και έφυγα και γύρισα στο αρχαίο παλιό μου σπίτι που είναι όλοι άνθρωποι και δεν υπάρχει η παραμικρή φασαρία και δεν θα φύγω ποτέ ξανά στη ζωή μου, ούτε θα αλλάξω περιοχή, ούτε σπίτι όπου και αν είναι. Εκτός αν έχω 10 στρέμματα οικόπεδο και ένα σπιτάκι στη μέση ακριβώς. Γιατί εν τέλη σημασία έχουν οι γείτονες και όχι το σπίτι.  

Το καινούργιο μου σπίτι το παράτησα. Δεν θέλω ούτε να το βλέπω και δεν με απασχολεί καν για τα λεφτά που έχασα. Η ψυχική υγεία είναι το παν. 

Σε ιδιοκτητο διαμερισμα εννοεις..

Επεξ/σία από gbras
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5οροφη πολυκατοικια με οροφοδιαμερισματα.

5 οικογενειες! Ουτε 10, ουτε 15, ουτε 20!

Ο 4ος οροφος μεχρι προτεινος μαζευε τους φιλους του μεσημερι/βραδυ και γινοτανε ο χαμος! Του το ειπαμε 1 του το ειπαμε 2 ολο ελεγε ναι συγγνωμη θα κανουμε ησυχα κλπ μεχρι που τα ακουσε για τα καλα και μαζευτηκε καπως.

Στον 2ο οροφο μαλλον μενει ο ψαλιδοχερης καθως δεν υπαρχει μερα που να μην εχουμε ακουσει να πεφτουν πραγματα τουλαχιστον 3-4 φορες. Ειδικα το μεσημερι! (ενταξει αυτο δεν ειναι πολυ ενοχλητικο αλλα σε συνδιασμο με τα υπολοιπα βοηθαει).

Στην διπλα πολυκατοικια σκυλος, στο απεναντι σπιτι 2 σκυλια, στο διαγωνιο σπιτι σκυλος. Τα 3 απο τα 4 μενουν 24 ωρες το 24ωρο εξω (μπαλκονι, αυλη, ταρατσα). Απειρες φορες τηλεφωνο στην αστυνομια αλλα δεν εμφανιστηκε ποτε.

 

Αυτα! Ειπα και εγω τον πονο μου!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, vforvaggelis είπε

5οροφη πολυκατοικια με οροφοδιαμερισματα.

5 οικογενειες! Ουτε 10, ουτε 15, ουτε 20!

Ο 4ος οροφος μεχρι προτεινος μαζευε τους φιλους του μεσημερι/βραδυ και γινοτανε ο χαμος! Του το ειπαμε 1 του το ειπαμε 2 ολο ελεγε ναι συγγνωμη θα κανουμε ησυχα κλπ μεχρι που τα ακουσε για τα καλα και μαζευτηκε καπως.

Στον 2ο οροφο μαλλον μενει ο ψαλιδοχερης καθως δεν υπαρχει μερα που να μην εχουμε ακουσει να πεφτουν πραγματα τουλαχιστον 3-4 φορες. Ειδικα το μεσημερι! (ενταξει αυτο δεν ειναι πολυ ενοχλητικο αλλα σε συνδιασμο με τα υπολοιπα βοηθαει).

Στην διπλα πολυκατοικια σκυλος, στο απεναντι σπιτι 2 σκυλια, στο διαγωνιο σπιτι σκυλος. Τα 3 απο τα 4 μενουν 24 ωρες το 24ωρο εξω (μπαλκονι, αυλη, ταρατσα). Απειρες φορες τηλεφωνο στην αστυνομια αλλα δεν εμφανιστηκε ποτε.

 

Αυτα! Ειπα και εγω τον πονο μου!

Αυτο με τα σκυλια ειναι επιδημια πραγματικα! Κατι πρεπει να γινει. Περνει ο καθενας ενα κωλοσκυλο χωρις να ασχολειται να το εκπαιδευσει η γενικως να πολυασχολειται και μπορει να ταλαιπωρει ολη την γειτονια.

Οσο για την αστυνομια την πρωτη φορα που θα παρεις δεν ερχονται, και σε εμενα τα ιδια εκαναν. Πρεπει να παρεις και δευτερη και τριτη . Αν στην δευτερη δεν ερθουν ζητας το ονομα και το βαθμο αυτου που ειναι στο τηλεφωνο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, gbras είπε

Αυτο με τα σκυλια ειναι επιδημια πραγματικα! Κατι πρεπει να γινει. Περνει ο καθενας ενα κωλοσκυλο χωρις να ασχολειται να το εκπαιδευσει η γενικως να πολυασχολειται και μπορει να ταλαιπωρει ολη την γειτονια.

Οσο για την αστυνομια την πρωτη φορα που θα παρεις δεν ερχονται, και σε εμενα τα ιδια εκαναν. Πρεπει να παρεις και δευτερη και τριτη . Αν στην δευτερη δεν ερθουν ζητας το ονομα και το βαθμο αυτου που ειναι στο τηλεφωνο.

Μετά αναρωτιούνται γιατί έχουμε τέτοια περιστατικά (που σε καμία περίπτωση δεν επικροτώ) 

https://www.protothema.gr/greece/article/1093084/petroupoli-video-dokoumedo-apo-ti-foniki-epithesi-me-toxo-se-skulo/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gas7777 είπε

Ενταξει. Εσύ όμως μου κάνεις αναφορές για αλυσοπρίονα όλη μέρα κτλ. Αυτό δεν περιέχει σεβασμό.

Εγώ σου είπα ότι σε πολυκατοικία με 14 παιδιά δεν ακούγεται κιχ στις ώρες κοινής ησυχίας. Φυσικά στις υπόλοιπες θα ακουστεί αλλά όχι κάτι το συγκλονιστικό ούτε κάτι το επίμονο.

Πχ αυτό με τις γειτόνισσες που μιλάνε, αν και νόμιμο υποθέτω, δε θα το κάνει κάποιος εδώ διότι ξέρει ότι ενοχλεί. Όταν όμως τα παιδιά θα παίζουν στη πυλωτη το απόγευμαθα φωνάξουν. Ε αν εκεί καλέσεις την αστυνομία και πεις για τα ντεσιμπέλ θα θεωρήσω εσένα υπερβολικό. 

Αν η αστυνομία βεβαίωνε παραβάσεις για το παραμικρό δε θα μπορούσαμε να μιλήσουμε στο ίδιο μας το σπίτι. Ευτυχώς κάτι τέτοιο δεν έχει συμβεί ακόμα.

Θα επαναλάβω όμως πως όλα έχουν να κάνουν με τη συμπεριφορά. Αν ο τύπος μίλαγε σε μια συνέλευση και έλεγε ότι ενοχλείτε, όλοι θα έψαχναν τον τρόπο να βοηθήσουν τη κατάσταση. Όμως αυτον τον ενοχλούσε η παρουσία των άλλων και περισσότερο των παιδιών. 

Αν θεωρείτε ως όχληση το ότι μπορεί να ακουστεί κάτι μέσα στην ημέρα αλλά δεν ενοχλεί πχ ο σκύλος που γαβγίζει από απέναντι ή το αυτοκίνητο που περνάει από κάτω με το μπουρι, υπάρχει πρόβλημα. Διότι η συχνότητα εσωτερικού θορύβου σε σχέση με τον εξωτερικό είναι λιγότερη. Αναφέρομαι καθαρά στη δική μου περίπτωση.

Κανείς λάθος τα παιδιά δεν μπορούν να παίζουν και να οχλαγογουν συνεχόμενα.

Άλλος μπορεί να θέλει να διαβάσει η να κοιμηθεί εκείνη την ώρα η χίλια δυο άλλα.

Κακος το κάνετε αυτό απλά δεν έχει διαμαρτυρηθεί κάποιος και το αφήνετε έτσι. Ακόμη και στης πλατείες απαγορεύεται πχ να παίζουν μπάλα διότι προκαλείτε όχληση αν είναι κοντά σπίτια.

Μην κοιτάς που εδώ τα ισοπεδώνουμε όλα. Θες να παίξεις μπάλα πας σε γήπεδο.

Εν ολίγοις όλα πρέπει να γίνονται εντός των ορίων που επιτρέπεται.

2 ώρες πριν, sphinxgr είπε

Όσοι έχουμε ή είχαμε πρόβλημα, σε καμία περίπτωση δεν έχουμε την ίδια άποψη. 

Αν μείνει σε σπίτι <1985, με αρούγκανους γείτονες, που δεν παίρνουν από λόγια και δεν παραδέχονται ότι κάνουν φασαρία και σου επιτίθενται κ ολας όταν τους λες κάτι, έλα να μου πεις για πρόστιμα και νομιμότητα. 

Τις ίδιες παπάτζες έλεγα και εγώ μέχρι που πήγα σε ιδιόκτητο σπίτι καινούργιο που πλήρωσα απο την τσέπη μου, που γινόταν χαμός ΑΠΟ ΠΑΝΤΟΥ. Πάνω, κάτω μπρος, πίσω. Από παντού. Μέχρι που απέκτησα ψυχολογικά που θα με συντροφεύουν μια ζωή. 

Σηκώθηκα και έφυγα και γύρισα στο αρχαίο παλιό μου σπίτι που είναι όλοι άνθρωποι και δεν υπάρχει η παραμικρή φασαρία και δεν θα φύγω ποτέ ξανά στη ζωή μου, ούτε θα αλλάξω περιοχή, ούτε σπίτι όπου και αν είναι. Εκτός αν έχω 10 στρέμματα οικόπεδο και ένα σπιτάκι στη μέση ακριβώς. Γιατί εν τέλη σημασία έχουν οι γείτονες και όχι το σπίτι.  

Το καινούργιο μου σπίτι το παράτησα. Δεν θέλω ούτε να το βλέπω και δεν με απασχολεί καν για τα λεφτά που έχασα. Η ψυχική υγεία είναι το παν. 

Αυτό ακριβώς είπα και σε άλλο σχόλιο ότι η συνεχόμενη όχληση δημιουργεί προβλήματα υγείας και γι'αυτό τον λόγο είναι ποινικά κολάσιμο αδίκημα.

Εγώ προσωπικά δεν έφυγα από διαμέρισμα που νοικιάζω οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω από αγορασμενο.

 

1 ώρα πριν, gbras είπε

Τι λες τωρα αυτο ειναι τρελαδικο εκει. Βεβαια αυτο με το σκυλο τα ιδια και εγω με την απο πανω μου. Να παραταει ενα μικρο σκυλακι για 10 ωρες + και να λυσαει ασταματητα. Να απορεις δηλαδη και πως αντεχει. Και να πηγαινει μπροστα στην πορτα και στις σκαλες να ενισχυεται ο ηχος. Να νομιζεις οτι ειναι μεσα στο σπιτι. Μονο εμεις να κανουμε παραπονα ολοι αλλοι κιχ. Και βεβαια να ακουμε τα απιστευτα ( στις 1 το βραδυ που την βρηκαμε στο τηλεφωνο) Ε τι να κανουμε σκυλακι ειναι , και εσεις ειστε περιεργοι κανενας αλλος δεν παραπονιεται, και τι να κανω να το φαω;. Δυο χρονια τωρα αυτη η ιστορια με ενα διαλλειμα αρκετων μηνων που ειχε παει στο εξοχικο της και ησυχασαμε λιγο. Συνεχεια προβληματα απο την συγκεκριμενη οταν στην υπολοιπη πολυκατοικια σε γενικες γραμμες υπαρχει ησυχια. Ειναι αυτο το πραγμα με τις πολυκατοικιες αστα να πανε.

Σε ιδιοκτητο διαμερισμα εννοεις..

Για το σκυλί καλείς αστυνομία και πλέον κόβει 500 ευρώ πρόστιμο εάν γαβγίζει.

Μια φορά θα το φάει και δεν θα το ξαναακουσεις.

Εάν το έχει μόνιμα στην βεράντα είναι αλλά 300 ευρώ. Λύσεις υπάρχουν αλλά και εγώ έκανα 4 χρόνια να πάρω τις αποφάσεις μου. Ποιο πριν το πήγαινα χαλαρά και στο ευγενικό αλλά πλέον όποιος δεν με σέβεται τον πηδάω από την πρώτη μέρα.απλα και ξεκάθαρα γιατί κόντεψα να τρελαθώ.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Κανείς λάθος τα παιδιά δεν μπορούν να παίζουν και να οχλαγογουν συνεχόμενα.

Άλλος μπορεί να θέλει να διαβάσει η να κοιμηθεί εκείνη την ώρα η χίλια δυο άλλα.

Κακος το κάνετε αυτό απλά δεν έχει διαμαρτυρηθεί κάποιος και το αφήνετε έτσι. Ακόμη και στης πλατείες απαγορεύεται πχ να παίζουν μπάλα διότι προκαλείτε όχληση αν είναι κοντά σπίτια.

Μην κοιτάς που εδώ τα ισοπεδώνουμε όλα. Θες να παίξεις μπάλα πας σε γήπεδο.

Εν ολίγοις όλα πρέπει να γίνονται εντός των ορίων που επιτρέπεται.

Αυτό ακριβώς είπα και σε άλλο σχόλιο ότι η συνεχόμενη όχληση δημιουργεί προβλήματα υγείας και γι'αυτό τον λόγο είναι ποινικά κολάσιμο αδίκημα.

Εγώ προσωπικά δεν έφυγα από διαμέρισμα που νοικιάζω οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω από αγορασμενο.

 

Ωραια. Ποιος ορίζει αυτά τα όρια που αναφέρεις;

Oι ωρες κοινης ησυχίας γιατι υπάρχουν;

Αν εσυ μένεις διπλα σε γηπεδο μπάσκετ και παιζουν από το πρωι ως το βράδυ ομάδες (με διακοπη το μεσημερι), τι ακριβως θα κάνεις; Δε θα σε ενοχλει;

Απέναντι χτιζουν οικοδομή. Ολη μέρα ακουω τρυπανια. Να φέρω αστυνομία; Πως θα χτισουν;

Ο διπλα ανακαίνιζε το διαμέρισμά του. 2 μηνες μου άλλαξε τα φωτα. Τελείωσε ομως. Το τρyπανι δε μπορει να μη κανει φασαρία.

Οποτε πως ακριβως θα με ενοχλησουν τα παιδιά που παιζουν τα απογεύματα στη πυλωτή;

Θα φερεις μετρητη ντεσιμπέλ; Και τι θα κάνεις αν κάνεις εσυ παιδι και κλάψει ξερω γω. Αν χρειαστει να κάνεις επισκευές σπιτι σου; Πως θα σου φανει αν τοτε σκασουν ολοι με ντεσιμπελομετρητές και σου κάνουν ιστορίες.

Για αυτο λεω πως ολα θέλουν τον τροπο τους. Σε ενοχλει κάτι. Κάνε συνέλευση, συζήτησέ το. 

Επεξ/σία από gas7777
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

11 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Κανείς λάθος τα παιδιά δεν μπορούν να παίζουν και να οχλαγογουν συνεχόμενα.

Άλλος μπορεί να θέλει να διαβάσει η να κοιμηθεί εκείνη την ώρα η χίλια δυο άλλα.

Κακος το κάνετε αυτό απλά δεν έχει διαμαρτυρηθεί κάποιος και το αφήνετε έτσι. Ακόμη και στης πλατείες απαγορεύεται πχ να παίζουν μπάλα διότι προκαλείτε όχληση αν είναι κοντά σπίτια.

Μην κοιτάς που εδώ τα ισοπεδώνουμε όλα. Θες να παίξεις μπάλα πας σε γήπεδο.

Εν ολίγοις όλα πρέπει να γίνονται εντός των ορίων που επιτρέπεται.

Αυτό ακριβώς είπα και σε άλλο σχόλιο ότι η συνεχόμενη όχληση δημιουργεί προβλήματα υγείας και γι'αυτό τον λόγο είναι ποινικά κολάσιμο αδίκημα.

Εγώ προσωπικά δεν έφυγα από διαμέρισμα που νοικιάζω οπότε δεν υπήρχε περίπτωση να φύγω από αγορασμενο.

 

Για το σκυλί καλείς αστυνομία και πλέον κόβει 500 ευρώ πρόστιμο εάν γαβγίζει.

Μια φορά θα το φάει και δεν θα το ξαναακουσεις.

Εάν το έχει μόνιμα στην βεράντα είναι αλλά 300 ευρώ. Λύσεις υπάρχουν αλλά και εγώ έκανα 4 χρόνια να πάρω τις αποφάσεις μου. Ποιο πριν το πήγαινα χαλαρά και στο ευγενικό αλλά πλέον όποιος δεν με σέβεται τον πηδάω από την πρώτη μέρα.απλα και ξεκάθαρα γιατί κόντεψα να τρελαθώ.

Αν και συμφωνω απολυτα μαζι σου, ενταξει μια φορα θα το συζητησεις σε καποιες περιπτωσεις. Αλλα ναι και εγω που ημουν ευγενικος τι καταλαβα. Στο τελος με βριζανε ( και βριζουν) απο πανω γιατι θεωρουν δικαιωμα τους τι κανουν στο σπιτι τους.

2 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ωραια. Ποιος ορίζει αυτά τα όρια που αναφέρεις;

Oι ωρες κοινης ησυχίας γιατι υπάρχουν;

Αν εσυ μένεις διπλα σε γηπεδο μπάσκετ και παιζουν από το πρωι ως το βράδυ ομάδες (με διακοπη το μεσημερι), τι ακριβως θα κάνεις; Δε θα σε ενοχλει;

Απέναντι χτιζουν οικοδομή. Ολη μέρα ακουω τρυπανια. Να φέρω αστυνομία; Πως θα χτισουν;

Ο διπλα ανακαίνιζε το διαμέρισμά του. 2 μηνες μου άλλαξε τα φωτα. Τελείωσε ομως. Το τρyπανι δε μπορει να μη κανει φασαρία.

Οποτε πως ακριβως θα με ενοχλησουν τα παιδιά που παιζουν τα απογεύματα στη πυλωτή;

Το οτι υπαρχουν ωρες κοινης ησυχιας δεν σημαινει οτι τις υπολοιπες ωρες μπορεις να βαρας τυμπανα. Απο εκει και περα ολα ανεκτα μεσα σε λογικα ορια. Η πιλοτη δεν ειναι χωρος για παιχνιδι. Μονο με την ανοχη και συμφωνη γνωμη ολων μπορει να επιτραπει. Οσο για την οικοδομη ναι δεν γινεται κατι περα οτι πρεπει να προσεχουν σε ωρες κοινης ησυχιας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
16 λεπτά πριν, gbras είπε

 

Το οτι υπαρχουν ωρες κοινης ησυχιας δεν σημαινει οτι τις υπολοιπες ωρες μπορεις να βαρας τυμπανα. Απο εκει και περα ολα ανεκτα μεσα σε λογικα ορια. Η πιλοτη δεν ειναι χωρος για παιχνιδι. Μονο με την ανοχη και συμφωνη γνωμη ολων μπορει να επιτραπει. Οσο για την οικοδομη ναι δεν γινεται κατι περα οτι πρεπει να προσεχουν σε ωρες κοινης ησυχιας.

Φυσικά και δε μπορεις να βαράς τυμπανα.

Ομως δεν έχουμε 2 μέτρα και 2 σταθμά. Τα παιδιά δε μπορουν να παίξουν στην πυλωτή οπως λες (το οποιο το θεωρω παράλογο διοτι αν η πυλωτή δεν ειναι γκαράζ, αποτελει χωρο μάζωξης, περιπάτου κτλ), ομως ο άλλος μπορει να βαράει τρυπάνια ολη μέρα.

Καταλαβαίνεις οτι υπάρχει ένας παραλογισμός και για αυτο δεν μπορώ τους ανθρωπους που δεν συζητάνε και απευθειας καλουν την αστυνομια. Δεν αντιλαμβανονται οτι απαξ και καλέσεις αστυνομια, μια φορά να φέρεις κόσμο ο άλλος θα σου τη φέρει και αυτος.

ΕΞΑΙΡΩ τις περιπτωσεις που αναφερθηκαν στα προσφατα ποστ παραπάνω οπου εκει προφανως έχουν να κάνουν με απάνθρωπες καταστάσεις και μη συζητήσιμους γειτονες. Εκει ναι μαζί σας.

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, gas7777 είπε

Ωραια. Ποιος ορίζει αυτά τα όρια που αναφέρεις;

Oι ωρες κοινης ησυχίας γιατι υπάρχουν;

Αν εσυ μένεις διπλα σε γηπεδο μπάσκετ και παιζουν από το πρωι ως το βράδυ ομάδες (με διακοπη το μεσημερι), τι ακριβως θα κάνεις; Δε θα σε ενοχλει;

Απέναντι χτιζουν οικοδομή. Ολη μέρα ακουω τρυπανια. Να φέρω αστυνομία; Πως θα χτισουν;

Ο διπλα ανακαίνιζε το διαμέρισμά του. 2 μηνες μου άλλαξε τα φωτα. Τελείωσε ομως. Το τρyπανι δε μπορει να μη κανει φασαρία.

Οποτε πως ακριβως θα με ενοχλησουν τα παιδιά που παιζουν τα απογεύματα στη πυλωτή;

Υπάρχει το σύνταγμα τις Ελλάδος που τα ορίζει όλα ακριβεστατα.

Στο ξαναλέω τις ώρες κοινής ησυχίας δεν επιτρέπεται να ακούγεται ΤΙΠΟΤΑ εάν καλέσεις αστυνομία είναι υποχρεωμένοι να τον συλλάβουν διότι επισύρει και την αυτόφωρη διαδικασία,αλλά εννοείται πρώτα εξαντλείς τον διάλογο για να μην αναγκαστείς να φθάσεις εκεί. Τις υπόλοιπες ώρες τις μερας οι ΑΣΤΥΝΟΜΙΚΈΣ ΔΙΑΤΆΞΕΙΣ με λίγα λόγια αναγράφουν ότι επιτρέπονται μόνο οι συνήθεις ήχοι και όσοι έχουν προσφύγει για συνεχόμενη όχληση όπως εσείς που λες με τα παιδιά ΔΙΚΑΙΏΘΗΚΑΝ.

Αν φτιάχνουν οικοδομή είναι υποχρεωμένη τις ώρες κοινής ησυχίας αν κάνουν φασαρία να σταματάνε και τις υπόλοιπες ώρες να φροντίζουν να είναι όσο ποιο ήσυχοι αλλά ξέρουμε ότι αυτό δεν είναι εύκολο και είναι κάτι πρόσκαιρο οπότε κάνουμε υπομονή.

Το ίδιο ισχύει και στην ανακαίνιση και για τις οικοδομές ισχύει ότι αν είναι κάτι που πρέπει να συνεχιστεί λόγω τις φύσης τις δουλειάς μπορεί να ζητήσει άδεια από τον εκάστοτε διοικητή τμήματος. Πχ αν ρίχνουν την πλάκα τις πολυκατοικίας και μπορεί να τους πάρει και λίγη ώρα προς το μεσημέρι γιατί δεν μπορούν να το αφήσουν στην μέση.

Και στο ξαναλέω επειδή εσείς βολευεσται με το να παίζετε στην πυλωτη δεν σημαίνει ότι είστε σωστοί. Αν ρωτήσεις και στης δίπλα πολυκατοικίες σίγουρα κάποιος θα σας πει ότι τον ενοχλείτε απλά ο Έλληνας πρέπει να φθάσει στο αμήν για να αντιδράσει.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Αν φτιάχνουν οικοδομή είναι υποχρεωμένη τις ώρες κοινής ησυχίας αν κάνουν φασαρία να σταματάνε και τις υπόλοιπες ώρες να φροντίζουν να είναι όσο ποιο ήσυχοι αλλά ξέρουμε ότι αυτό δεν είναι εύκολο και είναι κάτι πρόσκαιρο οπότε κάνουμε υπομονή.

Αν διπλα σηκωνουν οικοδομή και την ιδια ωρα τα παιδιά παιζουν στη πυλωτή, σε ποιον θα φέρεις την αστυνομια :P :P

Δεν ειναι θεμα βολέματος. Θέμα σεβασμου και ενσυναισθησης  ειναι. 

Αν ο άλλος έρθει και πει...ρε παιδιά...εχω θέμα αυτο το καιρό. Βοηθηστε τη κατάσταση. Κιχ δε θα ακουστει. Αν σου πει ομως οτι δε θέλει να ακουγεται κιχ για πάντα, με το που θα φέρει κοσμο ολη η γειτονια θα του φέρει την αστυνομια. Οτι ισχυει για εμένα ισχυει και για εσένα. Και εμενα με ενοχλει ο θορυβος. Ο συνεχομενος θορυβος. Τα τακουνια, οι γκαριδες, η δυνατη μουσικη.

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

16 λεπτά πριν, gbras είπε

Αν και συμφωνω απολυτα μαζι σου, ενταξει μια φορα θα το συζητησεις σε καποιες περιπτωσεις. Αλλα ναι και εγω που ημουν ευγενικος τι καταλαβα. Στο τελος με βριζανε ( και βριζουν) απο πανω γιατι θεωρουν δικαιωμα τους τι κανουν στο σπιτι τους.

Το οτι υπαρχουν ωρες κοινης ησυχιας δεν σημαινει οτι τις υπολοιπες ωρες μπορεις να βαρας τυμπανα. Απο εκει και περα ολα ανεκτα μεσα σε λογικα ορια. Η πιλοτη δεν ειναι χωρος για παιχνιδι. Μονο με την ανοχη και συμφωνη γνωμη ολων μπορει να επιτραπει. Οσο για την οικοδομη ναι δεν γινεται κατι περα οτι πρεπει να προσεχουν σε ωρες κοινης ησυχιας.

Κανείς μόνο ένα λάθος ως προς την πυλωτη. Και να συμφωνήσουν όλοι ότι θα παίζουμε εδώ αν ΕΝΑΣ μόνο αντιδράσει είναι υποχρεωμένοι να σταματήσουν. Και πολύ κακος που το συνεχίζεται για μένα.

Οι αποφάσεις των πολυκατοικιών όπως και τα καταστατικά δεν υπερισχύουν ΠΟΤΕ των νόμων. Και μένα στην πολυκατοικία μου παίζουν τα πιτσιρίκια αλλά χωρίς να φωνάζουν έντονα γιατί οι γονείς τα μαζεύουν είναι η αλήθεια αν και κάνανε πολύ φασαρία τις πρώτες μέρες στους διαδρόμους και έξω και κάναμε μιναμινι συνέλευση το συζητήσαμε και είναι προσεκτικοί πλέον εκτός από το ζώων που είναι κάτω από εμένα όπου εκεί φθάσαμε στο αμήν.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...