Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
14 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Είχες πληρώσει πρόστιμο τότε?

Ναι...400 δολλάρια ήταν η λυπητερή.

Και αυτό επειδή έκριναν ότι δεν έκανα θόρυβο αλλά παρόλαυτα ενοχλήθηκε ο γείτονας. Αν έκανα και θόρυβο πήγαινε στο τοπικό δικαστήριο η φάση. 

Ο γείτονας πήγε δικαστήριο όμως διότι κρίθηκε από τον αστυνόμο πως δε μπορείς να καλεις την αστυνομία για θόρυβο και μετά να κάνεις εσύ.

Επεξ/σία από gas7777
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

11 λεπτά πριν, gas7777 είπε

Ναι...400 δολλάρια ήταν η λυπητερή.

Και αυτό επειδή έκριναν ότι δεν έκανα θόρυβο αλλά παρόλαυτα ενοχλήθηκε ο γείτονας. Αν έκανα και θόρυβο πήγαινε στο τοπικό δικαστήριο η φάση. 

Ο γείτονας πήγε δικαστήριο όμως διότι κρίθηκε από τον αστυνόμο πως δε μπορείς να καλεις την αστυνομία για θόρυβο και μετά να κάνεις εσύ.

Γι'αυτό πάνε μπροστά αυτές οι χώρες.

Άμεση λύση όχι σαν και εμάς εδώ που πρέπει να καλέσεις περιπολικό να έρθει αν διαπιστώσει με το ζόρι θα κάνει μήνυση να πας δικαστήριο αναβολή στην αναβολή και γμτ.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, StamTheMan είπε

Βεβαια απαντησες σε post του "18,αλλα οκ :P

Το υλικο απο καμερα δε νομιζω να το δεχθηκε το δικαστηριο,εκτος και αν εισαι λιγο μινχαουζεν :)

Στο δικαστήριο όχι αλλά για εκβιασμό καλό ήταν 😁😁😁😁

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η απάντηση στον τίτλο: Καθόλου. Στις ελληνικές πολυκατοικίες, νομίζω είναι νορμάλ ν' ακούς τα καζανάκια των γειτόνων όλη μέρα και τη γειτόνισσα ν' "αναστενάζει", ειδικά αργά το βράδυ. Φοβερή ηχομόνωση.

Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η φασαρία από το δρόμο. Παρόλο που έχω διπλά τζάμια, όλη την ημέρα ακούω φωνές και κορναρίσματα και δεν είμαι καν πάνω σε λεωφόρο. 

Τουλάχιστον με την καραντίνα στις 21:00, ηρεμούμε λίγο νωρίτερα στην Καμπούλ Αθήνα. 😛

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

45 λεπτά πριν, MitsosDaBest13 είπε

Η απάντηση στον τίτλο: Καθόλου. Στις ελληνικές πολυκατοικίες, νομίζω είναι νορμάλ ν' ακούς τα καζανάκια των γειτόνων όλη μέρα και τη γειτόνισσα ν' "αναστενάζει", ειδικά αργά το βράδυ. Φοβερή ηχομόνωση.

Αλλά το μεγαλύτερο πρόβλημα είναι η φασαρία από το δρόμο. Παρόλο που έχω διπλά τζάμια, όλη την ημέρα ακούω φωνές και κορναρίσματα και δεν είμαι καν πάνω σε λεωφόρο. 

Τουλάχιστον με την καραντίνα στις 21:00, ηρεμούμε λίγο νωρίτερα στην Καμπούλ Αθήνα. 😛

Παιδεία φίλε μου πάσχουμε πολύ άσε.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, Black Demis είπε

Στο δικαστήριο όχι αλλά για εκβιασμό καλό ήταν 😁😁😁😁

Eτσι ναι :P

2 ώρες πριν, MitsosDaBest13 είπε

Η απάντηση στον τίτλο: Καθόλου.

Ετσι ακριβως.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Spoiler
Στις 12/9/2016 στις 7:27 ΜΜ, theoritikos είπε

Στην γειτονιά μου στην Αθηνα , η απέναντι πολυκατοικία έχει αρκετά διαμερίσματα που ενοικιάζονται .

Σε αυτά έρχονται και μενουν κατά καιρούς διάφορα φρούτα.

 

Αυτή την εποχή έχουμε την first world problems drama queen, που θα γκρινιάζει στο τηλέφωνο για τις κατινες συναδέλφους με την μητέρα της.Bonus track όταν μιλάει με τον γκομενο . Παθαίνεις ζάχαρο και μόνο από τις γλυκαναλατες ανοησιουλες που του λέει .

 

Στον αποκατω όροφο μένει ο l33t pro LoL g4m3r. Το έχει κάνει σκοπό στην ζωή του να γίνει gold (επειδή οι bronze είναι νουμπια ολκής) . Καθε φορά που παίζει ένα session, θα γίνεται κάτι που τον τσαντιζει. Για να δείξει πόσο imba είναι στην γειτονιά ,ουρλιάζει για να το καταλάβουμε . Αυτό γίνεται κάθε πέντε λεπτά..

 

Αυτούς τους δύο τους έχω συνηθησει πλέον . Καμιά φορά σπαω και πλάκα με την συμπεριφορα τους.

 

Μέχρι που ήρθε ο σταρχιδιαμουολα Αμερικάνος. Αυτός ότι κάνει θα το κάνει με ανοιχτό παράθυρο σε αρκετά μεγάλα decibel βραδυνές ώρες μέχρι τα χαραματα. Θα μιλάει με Αμερικη στις 2 το πρωί γκαριζοντας, θα βλέπει ταινίες και σειρές στις 3 το πρωί , θα έχει φέρει φιλαράκια του και θα φωνάζουν όλοι μαζι μέχρι τα χαράματα . Τις προαλες άκουγε gangsta rap ( ευτυχως απόγευμα) . Ή ένταση ήταν τόσο δυνατή που ακουγα το κάθε beat και τους στίχους σαν να τα είχα βάλει στο δικό μου pc .

Σκέφτομαι σοβαρά να αγοράσω ένα μικρό drone,στο οποίο να βάλω μία ταμπέλα με την επιγραφή shut the fuck up nigga !! Και να καταγραψω την αντίδραση του όταν το δει να πετάει πανω απο το κεφάλι του...

Είχα ξεχάσει πως είχα  γράψει αυτό το επικό post, μέχρι που μου το θύμισε η ειδοποίηση της lilith 😄

Για όποιον αναρωτιέται, στην απέναντι πολυκατοικία ακόμα έρχονται κατά καιρούς διάφορων λογιών φρούτα, τους οποίους έχω "βαφτίσει" ανάλογα.

Η drama queen μένει ακόμα στην πολυκατοικία, και παρόλο που έχει περάσει τα 40 συνεχίζει το ίδιο βιολί . Έχει χωρίσει και τα έχει ξαναβρεί με τον γκόμενο 2-3-4 φορές, παρόλο που τον θάβει συνέχεια στο τηλέφωνο. Πρέπει να είναι πραγματικός ήρωας αυτός ο άνθρωπος που την ανέχεται τόσα χρόνια!!

Απο κάτω της ακριβώς, μένει ο ugly naked guy. Όπως ο χαρακτήρας στα φιλαράκια, έτσι και ο δικός μας περιφέρεται στο σπίτι γυμνός. Δεν είναι η μόνιμη κατοικία του αυτή, καθώς έρχεται για άλλο σκοπό εδώ....

Απο κάτω του, μένει ο chill dude. Για μεγάλο διάστημα θεωρούσα πως ήταν ο μόνος νορμάλ σε αυτή την πολυκατοικία, καθώς δεν φώναζε ούτε έκανε κάτι ενοχλητικό.  Όσο η drama queen κλαίγονταν στο τηλέφωνο, εκείνος κάθονταν στο μπαλκόνι χαλαρός

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 12/9/2016 στις 2:18 ΠΜ, livefreeordie είπε

Ειναι οικογενεια :P Το κορυφαιο ειναι οτι ειναι δικο μου και το απο πανω,ειναι δηλαδη δικοι μου ενοικιαστες! Θα μου πεις γιατι δε τους διωχνεις! Εμ εχω μπλεξει. Εγω ελειπα κι αυτοι μενουν εδω 4 χρονια. Ειναι καλοπληρωτες (που στην εποχη μας αυτο δυσκολο πλεον) και πριν το νοικιασουν ηταν καιρο ξενοικιαστο. Αντε τωρα να τους διωξω και να βρω αλλους,που δε θα ξερω και τι καπνο θα φουμαρουν κι αυτοι (αν θα ειναι ησυχοι) και δε θα ξερω καν αν θα ειναι και καλοπληρωτες! Δυστυχως ετσι οπως μας εχει κανει η Ελλαδαρα το χρειαζομαι το ενοικιο γιατι αλλιως δε βγαινουν με τιποτα τα σπιτια! Προφανως κι αυτοι κατι εχουν καταλαβει και με γραφουν στα παλια τους τα παπουτσια! 

Όταν κάποιος δεν ΣΕΒΕΤΑΙ τον συνάνθρωπό του είναι απόλυτα ΒΕΒΑΙΟ ότι δεν θα σεβαστεί και το συμβόλαιο που έχει κάνει. Αυτά είναι αλληλένδετα.

Στις 12/9/2016 στις 3:22 ΠΜ, Ghost_Rider είπε

Θεος φυλαξει διπλανο δεν ειχα...με τετοιες συνθηκες καλυτερα να κατεβαινες 4 πατωματα :P 

Υπάρχουν πολλοί στραβοί γείτονες γιατί είναι στην νοοτροπία μας να μην ασχολούμαστε. Έχεις στραβό γείτονα κ;ι όλοι επιλέγουν να αλλάξουν σπίτι κάτι το οποίο ήθελα να κάνω και εγώ. Τα έβαλα κάτω όμως και μια μετακόμιση εκτός από μια εβδομάδα φουλ δουλειά για τα μαζεματα πλυσίματα βαψιματα κλπ θα μου φύγει και ένα χιλιάρικο. Εκτός του ότι οι κουρτίνες δεν θα ταιριάζουν η τα έπιπλα κλπ. Αλλά το σημαντικότερο δεν δέχομαι να με προσβάλουν οπότε δεν θα φύγουν τα ήμερα για να μείνουν τα άγρια που λέει και η παροιμία. Και για να επανέλθω στο ζουμί επειδή κανένας δεν ασχολείται και δεν καταδικάζεται ο ΚΑΚΟΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ νοιώθουν άτρωτοι και συνεχίζουν ακάθεκτοι. Το ίδιο γίνεται φυσικά και όταν βλέπουμε έναν να παρκάρει σε ράμπα αναπήρων και κάνεις μα κανείς δεν ενημερώνει την τροχαία.  Οπότε εγώ έχω να πω σε όποιον θα διαβάσει τα σχόλια εδώ εάν κάποιος δεν θα σεβαστεί τα δικαιώματα του να τον ξεσκίσει αλύπητα.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μοιραστώ και εγώ την υπέροχη ιστορία μου

Στο προηγούμενο σπίτι που έμενα (ισόγειο, στην πίσω πλευρά της πολυκατοικίας) ήταν όλα μια χαρά μέχρι που ενοικιάστηκε το διαμέρισμα του 1ου ορόφου. Κάθε μεσημέρι είχα να περπατάνε τόσο δυνατά σε ώρες κοινής ησυχίας που ήταν λες και φοράγανε μπότες. Εγώ όταν είχε καλό καιρό συνήθιζα να καθόμουν έξω αφού είχα τραπέζι με καρέκλες και μαντέψτε τι γινόταν: Να οι κουβάδες με τα νερά να πέφτουν πάνω μου (νερά από προηγούμενο σφουγγάρισμα), τα ρούχα δεν στα έστιβε και εσταζάν στο κεφάλι μου. Κάθε βράδυ είχα την τηλεόραση πολύ δυνατά σε σημείο που δεν μπορούσα να κοιμηθώ, φωνές τα βράδια, ενοχλούσα που εφέρνα τους φίλους μου κανα απόγευμα και καθόμασταν έξω και να οι κουβάδες με τα νερά ή σκουπίδια πάνω στο κεφάλι μου. Μετα ήρθε η νεα μοδα για να μην λερώνει την πολυκατοικια με τα σκουπίδια πεταγε την σακούλα στην "αυλή" μου και τα έπαιρνε. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν που έβαλα δορυφορική και τους πείραζε αισθητικά και φοβόντουσαν για ραδιενέργεια και μια ημέρα βρήκα ξηλωμένη το δορυφορικό πιάτο. Δυστυχώς και ευτυχώς το συμβόλαιο έληξε ο ιδιοκτήτης το ήθελε για ιδιοκατοίκηση και μετακόμισα σε μονοκατοικία και βρήκα την ησυχία μου!

  • Confused 1
  • Sad 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, afr0d1t1 είπε

Να μοιραστώ και εγώ την υπέροχη ιστορία μου

Στο προηγούμενο σπίτι που έμενα (ισόγειο, στην πίσω πλευρά της πολυκατοικίας) ήταν όλα μια χαρά μέχρι που ενοικιάστηκε το διαμέρισμα του 1ου ορόφου. Κάθε μεσημέρι είχα να περπατάνε τόσο δυνατά σε ώρες κοινής ησυχίας που ήταν λες και φοράγανε μπότες. Εγώ όταν είχε καλό καιρό συνήθιζα να καθόμουν έξω αφού είχα τραπέζι με καρέκλες και μαντέψτε τι γινόταν: Να οι κουβάδες με τα νερά να πέφτουν πάνω μου (νερά από προηγούμενο σφουγγάρισμα), τα ρούχα δεν στα έστιβε και εσταζάν στο κεφάλι μου. Κάθε βράδυ είχα την τηλεόραση πολύ δυνατά σε σημείο που δεν μπορούσα να κοιμηθώ, φωνές τα βράδια, ενοχλούσα που εφέρνα τους φίλους μου κανα απόγευμα και καθόμασταν έξω και να οι κουβάδες με τα νερά ή σκουπίδια πάνω στο κεφάλι μου. Μετα ήρθε η νεα μοδα για να μην λερώνει την πολυκατοικια με τα σκουπίδια πεταγε την σακούλα στην "αυλή" μου και τα έπαιρνε. Το κερασάκι στην τούρτα ήταν που έβαλα δορυφορική και τους πείραζε αισθητικά και φοβόντουσαν για ραδιενέργεια και μια ημέρα βρήκα ξηλωμένη το δορυφορικό πιάτο. Δυστυχώς και ευτυχώς το συμβόλαιο έληξε ο ιδιοκτήτης το ήθελε για ιδιοκατοίκηση και μετακόμισα σε μονοκατοικία και βρήκα την ησυχία μου!

Και τι έκανες έφυγες.

Θα πάει ο επομενος θα καθήσει κανένα μήνα και θα φύγει και πάλι λέγοντας.

Θέλω να πω ότι όσο είμαστε άπραγοι σε οποιαδήποτε αδικία γίνεται είτε εις βάρους μας είτε προς τρίτο πρόσωπο και μένουμε απραγοι είμαστε συνένοχη στο έγκλημα.  Όπως και στο ποιο απλό όταν βλέπεις ένα αμάξι στο πεζοδρόμιο η σε ράμπα αναπήρων και δεν ενημερώνεις την αστυνομία σημαίνει ότι και εσύ ο ίδιος δεν σέβεσαι τον άνθρωπο που θα περάσει από εκεί, με το γνωστό έλα μωρέ εγώ θα ασχοληθώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν βγάζεις άκρη δυστυχώς. Η θα είσαι διατεθειμένος να ρίξεις ξύλο (ή να φας) ή κάθεσαι και τα ανέχεσαι. Μέση λύση με βαλκάνιους δεν υπάρχει.

Μια εξαίρεση βέβαια είναι η μονοκατοικία αν και εκεί δεν σώζεσαι απόλυτα γιατί πάντα μπορεί να έχεις μεγάλο δρόμο δίπλα σου ή μπαρ (που το βράδυ βγαίνουν μεθυσμένοι οι αλήτες και γκαρίζουν).

Προσωπικά τα τελευταία 6 χρόνια κοιμάμαι με ωτοασπίδες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

43 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Και τι έκανες έφυγες.

Θα πάει ο επομενος θα καθήσει κανένα μήνα και θα φύγει και πάλι λέγοντας.

Θέλω να πω ότι όσο είμαστε άπραγοι σε οποιαδήποτε αδικία γίνεται είτε εις βάρους μας είτε προς τρίτο πρόσωπο και μένουμε απραγοι είμαστε συνένοχη στο έγκλημα.  Όπως και στο ποιο απλό όταν βλέπεις ένα αμάξι στο πεζοδρόμιο η σε ράμπα αναπήρων και δεν ενημερώνεις την αστυνομία σημαίνει ότι και εσύ ο ίδιος δεν σέβεσαι τον άνθρωπο που θα περάσει από εκεί, με το γνωστό έλα μωρέ εγώ θα ασχοληθώ.

Αφου ηθέλε το σπίτι ο ιδιοκτητής το μονο που εκανα ειναι να τον ενημερωσω τιποτα αλλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι όντως περίεργη κατάσταση και δύσκολα βρίσκεις δίκιο.

Όταν μιλάμε για περπάτημα με τακούνια, σύρσιμο επίπλων, πράγματα να πέφτουν και περιστασιακές φωνές είναι και λίγο δύσκολο να το αποδείξεις. Αυτά είναι πράγματα που συμβαίνουν λιγότερες από 10-15 φορές στα πλαίσια μιας ώρας, αλλά είναι αρκετά για να σε ξυπνήσουν.

Το συνηθισμένο πρόγραμμα των από πάνω μας στο διάστημα 12 με 1 το βράδυ είναι: 

- Ο 13-14 χρονος γιός τους μαζεύεται στο δωμάτιό του που είναι ακριβώς πάνω από το δικό μας υπνοδωμάτιο, σέρνει 2-3 φορές την καρέκλα του μέχρι να βολευτεί και συνήθως ρίχνει κάτι στο πάτωμα που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι

- Η μητέρα αρχίζει και συμαζεύει το σπίτι περπατώντας για περίπου 15-20 λεπτά σε όλο το μήκος και πλάτος του διαμερίσματος με μικρές στάσεις, ντουλάπια να ανοιγοκλείνουν, περιστασιακά συσρίματα και 6-7 ανοιγοκλεισίματα πόρτας.

- Ο πατέρας επιστρέφει κάπου μεταξύ 00:30-01:00 και σταματάει στην θέση του στην πυλωτή που είναι ακριβώς κάτω από το υπνοδωμάτιό μας. Έχει τέρμα τη μουσική (70s-80s hits), αλλά με κλειστά παράθυρα, για περίπου 5-10 λεπτά και το αυτοκίνητο αναμμένο (υποθέτω για το τελευταίο τσιγάρο της ημέρας, αλλά τι ξέρω και εγώ).

- Στη συνέχεια ανεβαίνει πάνω, μπαίνει μέσα, κλείνει την πόρτα σαν να μην υπάρχει αύριο περπατάει μερικά λεπτά πέρα δώθε (με τις μπότες του??), συνομιλεί με τη γυναίκα σε εντάσεις όχι τραγικές αλλά αρκετές ώστε να ακούμε ξεκάθαρα τι συζητούν και τελειώνει το stint του με το πέταγμα το παπουτσιών στο πάτωμα.

Όλα τα παραπάνω αρκούν για να σε ξυπνήσουν, ή για να μην σε αφήσουν να κοιμηθείς. Τι κάνεις όμως για να σταματήσουν όταν δεν είναι συνενοήσιμοι? Και να φωνάξω την αστυνομία, θα ασχοληθεί καθόλου να τους κάνει παρατήρηση επειδή έσυραν 3 φορές την καρέκλα και βάρεσαν 2 φορές την πόρτα? Δεν κάνουν τόσο θόρυβο ώστε να μπορούν να τους "πιάσουν στα πράσα".

Οι παραπάνω είναι κάποιες από τις συνήθειές τους στις βραδυνές ώρες κοινής ησυχίας. Άλλες συνήθειες, στις ίδιες ώρες (που έχω καταφέρει να τους κάνω να μειώσουν ή μειώθηκαν λόγο καραντίνας) περιλαμβάνουν:

- βραδυνό online gaming με όλο το πακέτο συνομιλίας με συμπαίκτες σε εντάσεις και γλώσσα γηπέδου πάνω από το κρεβάτι μας (κυρίως το καλοκαίρι όταν δεν έχουν σχολείο)

- Πλύσιμο μπαλκονίων με ότι αυτό συνεπάγεται στις 12 το βράδυ

- Μουσική

- Μαζώξεις στο μπαλκόνι έως 2-3 η ώρα

- Μισάωρες βόλτες με τακούνια κατά την προετοιμασία για έξοδο (υποθέτω)

Όπως είπα, περίεργη κατάσταση. Τόσο όσο να μην μπορείς να κοιμηθείς, αλλά όχι αρκετή για να ενδιαφερθεί η αστυνομία.

 

 

  • Confused 1
  • Sad 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, afr0d1t1 είπε

Αφου ηθέλε το σπίτι ο ιδιοκτητής το μονο που εκανα ειναι να τον ενημερωσω τιποτα αλλο

Σε εσένα είναι άλλος ο λόγος το διάβασα.

1 ώρα πριν, nikolas.stamb είπε

Είναι όντως περίεργη κατάσταση και δύσκολα βρίσκεις δίκιο.

Όταν μιλάμε για περπάτημα με τακούνια, σύρσιμο επίπλων, πράγματα να πέφτουν και περιστασιακές φωνές είναι και λίγο δύσκολο να το αποδείξεις. Αυτά είναι πράγματα που συμβαίνουν λιγότερες από 10-15 φορές στα πλαίσια μιας ώρας, αλλά είναι αρκετά για να σε ξυπνήσουν.

Το συνηθισμένο πρόγραμμα των από πάνω μας στο διάστημα 12 με 1 το βράδυ είναι: 

- Ο 13-14 χρονος γιός τους μαζεύεται στο δωμάτιό του που είναι ακριβώς πάνω από το δικό μας υπνοδωμάτιο, σέρνει 2-3 φορές την καρέκλα του μέχρι να βολευτεί και συνήθως ρίχνει κάτι στο πάτωμα που ακόμα δεν έχω καταλάβει τι ακριβώς είναι

- Η μητέρα αρχίζει και συμαζεύει το σπίτι περπατώντας για περίπου 15-20 λεπτά σε όλο το μήκος και πλάτος του διαμερίσματος με μικρές στάσεις, ντουλάπια να ανοιγοκλείνουν, περιστασιακά συσρίματα και 6-7 ανοιγοκλεισίματα πόρτας.

- Ο πατέρας επιστρέφει κάπου μεταξύ 00:30-01:00 και σταματάει στην θέση του στην πυλωτή που είναι ακριβώς κάτω από το υπνοδωμάτιό μας. Έχει τέρμα τη μουσική (70s-80s hits), αλλά με κλειστά παράθυρα, για περίπου 5-10 λεπτά και το αυτοκίνητο αναμμένο (υποθέτω για το τελευταίο τσιγάρο της ημέρας, αλλά τι ξέρω και εγώ).

- Στη συνέχεια ανεβαίνει πάνω, μπαίνει μέσα, κλείνει την πόρτα σαν να μην υπάρχει αύριο περπατάει μερικά λεπτά πέρα δώθε (με τις μπότες του??), συνομιλεί με τη γυναίκα σε εντάσεις όχι τραγικές αλλά αρκετές ώστε να ακούμε ξεκάθαρα τι συζητούν και τελειώνει το stint του με το πέταγμα το παπουτσιών στο πάτωμα.

Όλα τα παραπάνω αρκούν για να σε ξυπνήσουν, ή για να μην σε αφήσουν να κοιμηθείς. Τι κάνεις όμως για να σταματήσουν όταν δεν είναι συνενοήσιμοι? Και να φωνάξω την αστυνομία, θα ασχοληθεί καθόλου να τους κάνει παρατήρηση επειδή έσυραν 3 φορές την καρέκλα και βάρεσαν 2 φορές την πόρτα? Δεν κάνουν τόσο θόρυβο ώστε να μπορούν να τους "πιάσουν στα πράσα".

Οι παραπάνω είναι κάποιες από τις συνήθειές τους στις βραδυνές ώρες κοινής ησυχίας. Άλλες συνήθειες, στις ίδιες ώρες (που έχω καταφέρει να τους κάνω να μειώσουν ή μειώθηκαν λόγο καραντίνας) περιλαμβάνουν:

- βραδυνό online gaming με όλο το πακέτο συνομιλίας με συμπαίκτες σε εντάσεις και γλώσσα γηπέδου πάνω από το κρεβάτι μας (κυρίως το καλοκαίρι όταν δεν έχουν σχολείο)

- Πλύσιμο μπαλκονίων με ότι αυτό συνεπάγεται στις 12 το βράδυ

- Μουσική

- Μαζώξεις στο μπαλκόνι έως 2-3 η ώρα

- Μισάωρες βόλτες με τακούνια κατά την προετοιμασία για έξοδο (υποθέτω)

Όπως είπα, περίεργη κατάσταση. Τόσο όσο να μην μπορείς να κοιμηθείς, αλλά όχι αρκετή για να ενδιαφερθεί η αστυνομία.

 

 

Αυτά ακριβώς είχα και εγώ.

Ευτυχώς με εμένα έχουμε τον ίδιο ιδιοκτήτη ο οποίος μένει στην πολυκατοικία και του είπα να τους διώξει η θα κινηθώ νομικά. Ευτυχώς για εμένα επειδή ήξερε την κατάσταση τους είπε αν δεν σταματήσετε φεύγετε και ησύχασα.

Αν δεν σταματούσαν είχα μιλήσει με δικηγόρο και θα έκανα ασφαλιστικά μέτρα τα οποία εκδικάζονται γρήγορα. Οπότε αρχικά κάνεις αυτό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...