Προς το περιεχόμενο

Ποση ησυχια εχετε στο σπιτι σας;


livefreeordie

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι ρε Δία, τι φάση αυτή με το πλύσιμο του μπαλκονιού και το πότισμα (που εννοείται ότι συνεπάγεται σύρσιμο γλαστρών) μετά τις 00:00.

Δηλαδή τι πίνει αυτός ο βλαμμένος κόσμος πια.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 498
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Στις 1/3/2021 στις 6:43 ΜΜ, phanispal είπε

Ναι ρε Δία, τι φάση αυτή με το πλύσιμο του μπαλκονιού και το πότισμα (που εννοείται ότι συνεπάγεται σύρσιμο γλαστρών) μετά τις 00:00.

Δηλαδή τι πίνει αυτός ο βλαμμένος κόσμος πια.

Έχεις δίκιο είναι απίστευτο τι σκατανθρωποι ζουν ανάμεσα μας .

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες μετά...

Έχει σκάσει γείτονας 45 φεύγα χωρισμένος με παιδί φέρνει μια τύπισσα και αυτή 40 φεύγα και σήμερα κάναν σεξ με ανοιχτά τα παράθυρα, βγήκα για τσιγάρο και άκουγα φωνές έφταιγα εγώ που κοπαναγα πόρτες μετά?Δηλαδή ρε φιλε δεν είσαι 20-30 εκεί αντε δεν θα πω κάτι δηλαδή πόσο γελιος είσαι να καταλάβεις ότι ακούγεσαι?

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Έχει σκάσει γείτονας 45 φεύγα χωρισμένος με παιδί φέρνει μια τύπισσα και αυτή 40 φεύγα και σήμερα κάναν σεξ με ανοιχτά τα παράθυρα, βγήκα για τσιγάρο και άκουγα φωνές έφταιγα εγώ που κοπαναγα πόρτες μετά?Δηλαδή ρε φιλε δεν είσαι 20-30 εκεί αντε δεν θα πω κάτι δηλαδή πόσο γελιος είσαι να καταλάβεις ότι ακούγεσαι?

Τέτοιο σκηνικό (δεν γνωρίζω από που συγκεκριμένα και από ποιους ηλικιακά), έχω πετύχει τρεις φορές έως τώρα από κάποιο υπνοδωμάτιο από τον ακάλυπτο στο τετράγωνο που βρίσκομαι. Είμαστε όλοι 8 κτίρια, τα 5 πολυκατοικιες. Καλοκαίρι όλες οι φορές, έκαναν σεξ και η γυναίκα εσκουζε πολύ δυνατά, νόμιζα σε κάποια φάση μήπως είχαν βάλει ήχο από τσόντα και είχανε δυναμώσει τον ήχο, αλλά δεν νομίζω, μιλάμε το παράθυρο ανοιχτό μέχρι τέρμα για να ακουγοντουσαν τόσο. Η μάνα μου έπλενε κάτι πιάτα στην κουζίνα και τους άκουγε από το παράθυρο, μου λέει το και το, της λέω ναι και εγώ τι να κάνω; Καραγκιοζιλικια πάντως, κλείσε το τζάμι ρε φίλε μην σε ακούει όλο το τετράγωνο, βέβαια οι ενοικοι της πολυκατοικίας άνετα θα σας ακούσουν και πάλι. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε πρωί απο τις 07:00-07:30 ξεφορτώνουν 4-5 φορτηγά και 1 ΙΧ ακριβώς κάτω απο το σπίτι.Εχει τύχει και στις 06:30.

Για το ψιλικατζίδικο και για τον φούρνο, για να γίνει ο φούρνος που τελείωσε πρίν κανά χρόνο, έπρεπε να γίνει πλήρης ανακαίνιση, επί κανά τρίμηνο άκουγα βαριοπούλες και τρυπάνια.

Συν μερικοί που ψωνίζουν απο αυτά και μιλάνε σαν να είναι σε απόσταση 500 μέτρα μεταξύ τους.

Ούτως η άλλως, μέχρι και το βράδυ 23:0-00:00 κάνουν φασαρία τα διερχόμενα αυτοκίνητα, μηχανάκια, πιτσιρίκια που φωνάζουν από τα σχολεία.

Είτε έχω βάρδια πρωί, είτε απόγευμα είτε βράδυ, είτε έχω ρεπό, δεν αλλάζει κάτι.

Θα ήταν καλύτερα αν δούλευα μόνο πρωί, δεν θα κοιμόμουν πάντα το μεσημέρι, αλλά τουλάχιστον το βράδυ.Δυστυχώς δεν με συμφέρει λόγω χρημάτων, ο μισθός θα γίνει ακόμα πιο εξευτελιστικός.

Ασχημο να μένεις σε σημείο πέρασμα με κίνηση, 2-3 στενά πιο πάνω είναι πολύ καλύτερα.

Ελπίζω να καταφέρω να νοικιάσω κάπου σχετικά ήσυχα, να μην υπάρχει κανένα μαγαζί.Αλλιώς θα ησυχάσω όταν πεθάνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, ΒουρΝ said:

Έχει σκάσει γείτονας 45 φεύγα χωρισμένος με παιδί φέρνει μια τύπισσα και αυτή 40 φεύγα και σήμερα κάναν σεξ με ανοιχτά τα παράθυρα, βγήκα για τσιγάρο και άκουγα φωνές έφταιγα εγώ που κοπαναγα πόρτες μετά?Δηλαδή ρε φιλε δεν είσαι 20-30 εκεί αντε δεν θα πω κάτι δηλαδή πόσο γελιος είσαι να καταλάβεις ότι ακούγεσαι?

Σύνταξη στα 18.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, AntiCambeR είπε

Κάθε πρωί απο τις 07:00-07:30 ξεφορτώνουν 4-5 φορτηγά και 1 ΙΧ ακριβώς κάτω απο το σπίτι.Εχει τύχει και στις 06:30.

Για το ψιλικατζίδικο και για τον φούρνο, για να γίνει ο φούρνος που τελείωσε πρίν κανά χρόνο, έπρεπε να γίνει πλήρης ανακαίνιση, επί κανά τρίμηνο άκουγα βαριοπούλες και τρυπάνια.

Συν μερικοί που ψωνίζουν απο αυτά και μιλάνε σαν να είναι σε απόσταση 500 μέτρα μεταξύ τους.

Ούτως η άλλως, μέχρι και το βράδυ 23:0-00:00 κάνουν φασαρία τα διερχόμενα αυτοκίνητα, μηχανάκια, πιτσιρίκια που φωνάζουν από τα σχολεία.

Είτε έχω βάρδια πρωί, είτε απόγευμα είτε βράδυ, είτε έχω ρεπό, δεν αλλάζει κάτι.

Θα ήταν καλύτερα αν δούλευα μόνο πρωί, δεν θα κοιμόμουν πάντα το μεσημέρι, αλλά τουλάχιστον το βράδυ.Δυστυχώς δεν με συμφέρει λόγω χρημάτων, ο μισθός θα γίνει ακόμα πιο εξευτελιστικός.

Ασχημο να μένεις σε σημείο πέρασμα με κίνηση, 2-3 στενά πιο πάνω είναι πολύ καλύτερα.

Ελπίζω να καταφέρω να νοικιάσω κάπου σχετικά ήσυχα, να μην υπάρχει κανένα μαγαζί.Αλλιώς θα ησυχάσω όταν πεθάνω.

Όταν νοικιάζουμε σπίτι δεν κοιτάμε μόνο την κατάσταση του σπιτιού αλλά ρωτάμε τι άτομα μενουν δίπλα πάνω και κάτω από το σπίτι να μην έχει πλατειά-σχολεια-καφε μπαρ η ταβέρνα κλπ.εγω τα κοιτουσα πάντα αλλά στο τελευταίο που μένω ακόμη λόγω του ότι δεν έβρισκα νοίκιασα και είπα ο θεός βοηθός. Μετάνιωσα την ώρα και την στιγμή που έμεινα εκεί αλλά ευτυχώς και με την βοήθεια του σπιτονοικοκύρη έβαλα σε τάξη τους από κάτω γείτονες και με συχνές καταγγελίες στο 100 τα βράδια έχει ηρεμήσει και η πλατεία απέναντι μου,γιατί δεν έχω μάθει να χάνω στην ζωή μου.βεβαια σε κάνα 1,5 χρόνο που θα μετακομίσω αναγκαστικά λόγω του ότι αυαξανομαστε και πλέον χτίζονται πολλά σπίτια άρα υπάρχουν επιλογές θα γίνει εξονυχιστική μελέτη. Το πρόβλημα είναι πολυσύνθετο αλλά αν όλοι κηνυγουσαμε τους προβληματικους δεν θα υπήρχε αυτός ο σταχιρδισμος.

  • Like 3
  • Thanks 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, Basilhs23___ είπε

Τέτοιο σκηνικό (δεν γνωρίζω από που συγκεκριμένα και από ποιους ηλικιακά), έχω πετύχει τρεις φορές έως τώρα από κάποιο υπνοδωμάτιο από τον ακάλυπτο στο τετράγωνο που βρίσκομαι. Είμαστε όλοι 8 κτίρια, τα 5 πολυκατοικιες. Καλοκαίρι όλες οι φορές, έκαναν σεξ και η γυναίκα εσκουζε πολύ δυνατά, νόμιζα σε κάποια φάση μήπως είχαν βάλει ήχο από τσόντα και είχανε δυναμώσει τον ήχο, αλλά δεν νομίζω, μιλάμε το παράθυρο ανοιχτό μέχρι τέρμα για να ακουγοντουσαν τόσο. Η μάνα μου έπλενε κάτι πιάτα στην κουζίνα και τους άκουγε από το παράθυρο, μου λέει το και το, της λέω ναι και εγώ τι να κάνω; Καραγκιοζιλικια πάντως, κλείσε το τζάμι ρε φίλε μην σε ακούει όλο το τετράγωνο, βέβαια οι ενοικοι της πολυκατοικίας άνετα θα σας ακούσουν και πάλι. 

Ρε φιλε εντάξει είναι ασέβεια ενώ ξέρεις ότι μένεις σε πολυκατοικία και εγώ είχα την μάνα μου τον πατέρα μου στο σαλόνι, δηλαδή εγώ τι πρέπει να κάνω να βογγαω όταν τον π@ιζω?Να δω αν θου του αρέσει να το κάνω αυτό όταν φέρνει το παιδάκι του. Τι να πω δεν ξέρω σε τέτοιες περιπτώσεις αν πρέπει να ασχολείσαι η απλά να αγνοείς 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 ώρες πριν, ΒουρΝ είπε

Έχει σκάσει γείτονας 45 φεύγα χωρισμένος με παιδί φέρνει μια τύπισσα και αυτή 40 φεύγα και σήμερα κάναν σεξ με ανοιχτά τα παράθυρα, βγήκα για τσιγάρο και άκουγα φωνές έφταιγα εγώ που κοπαναγα πόρτες μετά?Δηλαδή ρε φιλε δεν είσαι 20-30 εκεί αντε δεν θα πω κάτι δηλαδή πόσο γελιος είσαι να καταλάβεις ότι ακούγεσαι?

Αν γίνεται συχνά αυτό αρχικά του κάνεις συστάσεις πάντα στο ευγενικό και αν μπορείς να έχεις και άλλον ένοικο τις πολυκατοικίας. Επόμενο βήμα είναι αν δεν συμμορφωθεί πας στον εισαγγελέα του λες το προβλημα σου και σου δίνει χαρτί παραπόνων το οποίο το δίνεις στον αξιωματικό υπηρεσίας του αστυνομικού σου τμήματος,αυτός θα τον καλέσει και θα του κάνει συστάσεις.Συνηθως εκεί συμμορφώνονται οι περισσότεροι αν είσαι από τους άτυχους έμπλεξες και πρέπει να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα με δικηγόρο τα οποία εκδικάζονται γρήγορα και θα βγάλει απόφαση πχ κάθε φορά που το επαναλαμβάνει να σου δίνει ένα Χ πόσο και κάποιες μέρες κράτηση. Με λίγα λόγια είναι να μην μπλέξεις αλλά αν θέλεις θα ξεμπλέξεις σπαταλοντας βέβαια χρόνο και ψυχικά αποθέματα. Εγώ ευτυχώς ξέμπλεξα λίγο πριν καταθέσω τα ασφαλιστικά μέτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
4 λεπτά πριν, vaggooss είπε

Αν γίνεται συχνά αυτό αρχικά του κάνεις συστάσεις πάντα στο ευγενικό και αν μπορείς να έχεις και άλλον ένοικο τις πολυκατοικίας. Επόμενο βήμα είναι αν δεν συμμορφωθεί πας στον εισαγγελέα του λες το προβλημα σου και σου δίνει χαρτί παραπόνων το οποίο το δίνεις στον αξιωματικό υπηρεσίας του αστυνομικού σου τμήματος,αυτός θα τον καλέσει και θα του κάνει συστάσεις.Συνηθως εκεί συμμορφώνονται οι περισσότεροι αν είσαι από τους άτυχους έμπλεξες και πρέπει να κάνεις ασφαλιστικά μέτρα με δικηγόρο τα οποία εκδικάζονται γρήγορα και θα βγάλει απόφαση πχ κάθε φορά που το επαναλαμβάνει να σου δίνει ένα Χ πόσο και κάποιες μέρες κράτηση. Με λίγα λόγια είναι να μην μπλέξεις αλλά αν θέλεις θα ξεμπλέξεις σπαταλοντας βέβαια χρόνο και ψυχικά αποθέματα. Εγώ ευτυχώς ξέμπλεξα λίγο πριν καταθέσω τα ασφαλιστικά μέτρα.

Καλά έκανες κάποιοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν αλλιώς , εγώ δεν θέλω να λέω ούτε καλημέρα 

Επεξ/σία από ΒουρΝ
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 λεπτά πριν, ΒουρΝ είπε

Καλά έκανες κάποιοι άνθρωποι δεν καταλαβαίνουν αλλιώς , εγώ δεν θέλω να λέω ούτε καλημέρα 

Καλημέρα ούτε εγώ λέω αλλά κάπως πρέπει να λυθεί και το πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μου αρέσουν αρκετά τα "ρετρό" πράγματα κι έτσι ένα από αυτά που έχω στο σπίτι και λειτουργεί είναι ένα βακελιτικό τηλέφωνο τοίχου του '50. Μαύρο με περιστροφικό επιλογέα και δύο χαριτωμένα νίκελ κουδουνάκια από πάνω.

Πλήρως λειτουργικό, όταν χτυπάει κουδουνίζει με τον κλασσικό ήχο (φυσικά συνυπάρχει με το σχετικό ασύρματο τηλέφωνο στο σπίτι για πρακτικούς λόγους, αλλά αυτό είναι άσχετο).

Το είχα σε χρήση καιρό χωρίς κανένα θέμα μέχρι που μια μέρα βρίσκομαι στην είσοδο του κτηρίου και χτυπάει το τηλέφωνο. Και ακούω πεντακάθαρα τον ήχο από...4 ορόφους ψηλά. Έφριξα. Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα μπορούσε να ακούγεται τόσο δυνατά (και προφανώς ενοχλητικά). Και οι γείτονες, που φαντάζομαι στον ακριβώς από κάτω και από πάνω όροφο θα το ακούν ακόμα πιο δυνατά, δεν μου ανέφεραν τίποτα (υπάρχουν πολύ καλές σχέσεις στο κτήριο και θεωρώ ότι δεν θα με έβριζαν, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είχαν κάνει καν κάποια νύξη). Ανέβηκα αμέσως πάνω και ρύθμισα τα κουδουνάκια να μην ακούγονται.

Πού θέλω να καταλήξω με την φαινομενικά άσχετη ιστορία; Υπάρχει πάντα η περίπτωση αυτό που μας ενοχλεί με τον πάνω, τον κάτω, τον δίπλα ή τον απέναντι να μην του έχει περάσει καν απ' το μυαλό. Ή να μην θεωρεί ότι μπορεί να είναι τόσο ενοχλητικό. Μία σχετική νύξη πριν "φορτώσουμε" ή ακόμα και μία "επίδειξη" (να τον φωνάξουμε σπίτι και να ακούσει το παιδί να τραβάει την καρέκλα) μπορεί να λύσει το πρόβλημα, πριν καν γίνει πρόβλημα.

Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση να πέσουμε σε μπετόβλακα ή η αναπαράσταση να μην είναι εφικτή (του στυλ "κάτσε στο σπίτι και πάω εγώ να πη..ξω τη δικιά σου να δεις πως ακούγεται" :o) αλλά τουλάχιστον τότε θα ξέρουμε που "πατάμε".

Επεξ/σία από haris_216
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, haris_216 είπε

Μου αρέσουν αρκετά τα "ρετρό" πράγματα κι έτσι ένα από αυτά που έχω στο σπίτι και λειτουργεί είναι ένα βακελιτικό τηλέφωνο τοίχου του '50. Μαύρο με περιστροφικό επιλογέα και δύο χαριτωμένα νίκελ κουδουνάκια από πάνω.

Πλήρως λειτουργικό, όταν χτυπάει κουδουνίζει με τον κλασσικό ήχο (φυσικά συνυπάρχει με το σχετικό ασύρματο τηλέφωνο στο σπίτι για πρακτικούς λόγους, αλλά αυτό είναι άσχετο).

Το είχα σε χρήση καιρό χωρίς κανένα θέμα μέχρι που μια μέρα βρίσκομαι στην είσοδο του κτηρίου και χτυπάει το τηλέφωνο. Και ακούω πεντακάθαρα τον ήχο από...4 ορόφους ψηλά. Έφριξα. Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα μπορούσε να ακούγεται τόσο δυνατά (και προφανώς ενοχλητικά). Και οι γείτονες, που φαντάζομαι στον ακριβώς από κάτω και από πάνω όροφο θα το ακούν ακόμα πιο δυνατά, δεν μου ανέφεραν τίποτα (υπάρχουν πολύ καλές σχέσεις στο κτήριο και θεωρώ ότι δεν θα με έβριζαν, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είχαν κάνει καν κάποια νύξη). Ανέβηκα αμέσως πάνω και ρύθμισα τα κουδουνάκια να μην ακούγονται.

Πού θέλω να καταλήξω με την φαινομενικά άσχετη ιστορία; Υπάρχει πάντα η περίπτωση αυτό που μας ενοχλεί με τον πάνω, τον κάτω, τον δίπλα ή τον απέναντι να μην του έχει περάσει καν απ' το μυαλό. Ή να μην θεωρεί ότι μπορεί να είναι τόσο ενοχλητικό. Μία σχετική νύξη πριν "φορτώσουμε" ή ακόμα και μία "επίδειξη" (να τον φωνάξουμε σπίτι και να ακούσει το παιδί να τραβάει την καρέκλα) μπορεί να λύσει το πρόβλημα, πριν καν γίνει πρόβλημα.

Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση να πέσουμε σε μπετόβλακα ή η αναπαράσταση να μην είναι εφικτή (του στυλ "κάτσε στο σπίτι και πάω εγώ να πη..ξω τη δικιά σου να δεις πως ακούγεται" :o) αλλά τουλάχιστον τότε θα ξέρουμε που "πατάμε".

Αυτό έγραψα και εγώ πρώτα του κάνεις ευγενικά σύσταση και ποτέ δεν βρίζεις η κάτι άλλο γιατί αν φθάσεις στης δικαστικές αίθουσες θα χάσεις μέρος του δικιου σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
9 ώρες πριν, AntiCambeR είπε

Κάθε πρωί απο τις 07:00-07:30 ξεφορτώνουν 4-5 φορτηγά και 1 ΙΧ ακριβώς κάτω απο το σπίτι.Εχει τύχει και στις 06:30.

Για το ψιλικατζίδικο και για τον φούρνο, για να γίνει ο φούρνος που τελείωσε πρίν κανά χρόνο, έπρεπε να γίνει πλήρης ανακαίνιση, επί κανά τρίμηνο άκουγα βαριοπούλες και τρυπάνια.

Συν μερικοί που ψωνίζουν απο αυτά και μιλάνε σαν να είναι σε απόσταση 500 μέτρα μεταξύ τους.

Ούτως η άλλως, μέχρι και το βράδυ 23:0-00:00 κάνουν φασαρία τα διερχόμενα αυτοκίνητα, μηχανάκια, πιτσιρίκια που φωνάζουν από τα σχολεία.

Είτε έχω βάρδια πρωί, είτε απόγευμα είτε βράδυ, είτε έχω ρεπό, δεν αλλάζει κάτι.

Θα ήταν καλύτερα αν δούλευα μόνο πρωί, δεν θα κοιμόμουν πάντα το μεσημέρι, αλλά τουλάχιστον το βράδυ.Δυστυχώς δεν με συμφέρει λόγω χρημάτων, ο μισθός θα γίνει ακόμα πιο εξευτελιστικός.

Ασχημο να μένεις σε σημείο πέρασμα με κίνηση, 2-3 στενά πιο πάνω είναι πολύ καλύτερα.

Ελπίζω να καταφέρω να νοικιάσω κάπου σχετικά ήσυχα, να μην υπάρχει κανένα μαγαζί.Αλλιώς θα ησυχάσω όταν πεθάνω.

Όλοι όσοι ασχολούνται λίγο πολύ με εργασίες όπως μετακομίσεις, φόρτωμα ξεφόρτωμα από φορτηγά και μεταφορές, όσο και με την οικοδομή, φωνάζουν αρκετά και μιλάνε με έναν τρόπο που αν τους ακούσεις από μακριά δεν καταλαβαίνεις τι λένε. Δεν ξέρω γιατί το κάνουν αυτό. 

Σε εμάς απέναντι έκαναν μετακόμιση σήμερα κατά τις 7 το πρωί, δεν έγινε πολύ φασαρία, ήταν πολύ σύντομη. Βγαίνουμε σήμερα το μεσημέρι από το μπαλκόνι και βλέπουμε ένα μεγαλο παιδικό κρεβάτι και κατι ξύλα καδρονια και λαμαρίνες επάνω στο πεζοδρόμιο μπροστά από εμάς, το κατέβασαν μάλλον από εκείνους και το πέταξαν εκεί. 

Τώρα θα καλέσω τον δήμο από Δευτέρα να δούμε αν μπορούν να το μαζέψουν από την υπηρεσία καθαριότητας διότι και εμποδίζει την κυκλοφορία στο μισό πεζοδρόμιο αλλά εύκολα μπορεί κάποιος κλέφτης να πατήσει πάνω από εκεί και να μπουκάρει από το παράθυρο του ισογείου η τον πρώτο όροφο. 

Επεξ/σία από Basilhs23___
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, haris_216 είπε

Μου αρέσουν αρκετά τα "ρετρό" πράγματα κι έτσι ένα από αυτά που έχω στο σπίτι και λειτουργεί είναι ένα βακελιτικό τηλέφωνο τοίχου του '50. Μαύρο με περιστροφικό επιλογέα και δύο χαριτωμένα νίκελ κουδουνάκια από πάνω.

Πλήρως λειτουργικό, όταν χτυπάει κουδουνίζει με τον κλασσικό ήχο (φυσικά συνυπάρχει με το σχετικό ασύρματο τηλέφωνο στο σπίτι για πρακτικούς λόγους, αλλά αυτό είναι άσχετο).

Το είχα σε χρήση καιρό χωρίς κανένα θέμα μέχρι που μια μέρα βρίσκομαι στην είσοδο του κτηρίου και χτυπάει το τηλέφωνο. Και ακούω πεντακάθαρα τον ήχο από...4 ορόφους ψηλά. Έφριξα. Δεν μου είχε περάσει καν από το μυαλό ότι θα μπορούσε να ακούγεται τόσο δυνατά (και προφανώς ενοχλητικά). Και οι γείτονες, που φαντάζομαι στον ακριβώς από κάτω και από πάνω όροφο θα το ακούν ακόμα πιο δυνατά, δεν μου ανέφεραν τίποτα (υπάρχουν πολύ καλές σχέσεις στο κτήριο και θεωρώ ότι δεν θα με έβριζαν, αλλά σε κάθε περίπτωση δεν είχαν κάνει καν κάποια νύξη). Ανέβηκα αμέσως πάνω και ρύθμισα τα κουδουνάκια να μην ακούγονται.

Πού θέλω να καταλήξω με την φαινομενικά άσχετη ιστορία; Υπάρχει πάντα η περίπτωση αυτό που μας ενοχλεί με τον πάνω, τον κάτω, τον δίπλα ή τον απέναντι να μην του έχει περάσει καν απ' το μυαλό. Ή να μην θεωρεί ότι μπορεί να είναι τόσο ενοχλητικό. Μία σχετική νύξη πριν "φορτώσουμε" ή ακόμα και μία "επίδειξη" (να τον φωνάξουμε σπίτι και να ακούσει το παιδί να τραβάει την καρέκλα) μπορεί να λύσει το πρόβλημα, πριν καν γίνει πρόβλημα.

Φυσικά πάντα υπάρχει η περίπτωση να πέσουμε σε μπετόβλακα ή η αναπαράσταση να μην είναι εφικτή (του στυλ "κάτσε στο σπίτι και πάω εγώ να πη..ξω τη δικιά σου να δεις πως ακούγεται" :o) αλλά τουλάχιστον τότε θα ξέρουμε που "πατάμε".

τι μου θυμισες......εβαλα αφρολεξ στα κουδουνια μεσα και σωθηκα.....

θυμαμαι οταν μετατεθηκα Αθηνα εψαχνα πολυ καιρο για ησυχη γειτονια,κατεληξα και ημουν τυχερος Ελληνικο-Σουρμενα πολυ κοντα στη δουλεια μου Ιασωνιδου σε νεα πολυκατοικια ιδιοκτητη οικογενειακη στον 3ο.Απο πανω μια καθηγητρια και το διπλανο αδειο ηταν της κορης που εελειπε...

καθε βραδυ στις 10 η απο πανω πλακωνονταν σε φασινες καθαρισματα και γινοταν χαμος,οποτε μια μερα παιρνω σκουπα,σφουγγαριστρα και ανεβηκα και κτυπησα κουδουνι...μολις με ειδε επαθε ενα μικρο σοκ και της ειπα οτι ειμαι ο απο κατω και ηρθα να τελειωσουμε γρηγοροτερα...επεσε κατω και γελουσε ,,,,και απο τοτε τελεια...για 2 χρονια μεχριιιιι που εμφανιστηκε η κορη του ιδιοκτητη με μικρουλα που το δωματιο της ηταν διπλα στο δικο μου...ο κακος χαμος.....για να μην χαλασω τη σχεση μου με τον ιδιοκτητη το δωματιο κλειδωσε και κοιμομουν στον καναπε στο σαλονι τα επομενα 2 χρονια μεχρι που ηρθε νεα μεταθεση Σπατα οποτε βρηκα μονοκατοικια Λουτσα και σωθηκα για τα επομενα 5..ουτε στο χωριο δεν ειχα τοση ησυχια......

γενικα ειναι ρουλετα η ησυχια γιατι εχω δει και πολυ χειροτερα................

  • Like 2
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...