Προς το περιεχόμενο

Πολυμηχάνημα LAN/WIFI;;;


manouno

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας παιδιά,

 

Θέλω να βάλω έναν εκτυπωτή στο σπίτι μου όπου πάνω του θα συνδέονται:

1) 2 υπολογιστές που βρίσκονται στο ίδιο δωμάτιο

2) 1 laptop σε άλλο δωμάτιο.

 

Οι τρεις αυτές συσκευές μοιράζονται το ίδιο internet. (Oι 2 υπολογιστές είναι συνδεδεμένα στο router με ethernet και το laptop είναι συνδεδεμένο ασύρματα με το Wi-Fi).

 

Θέλω οι δύο υπολογιστές να μπορούν να το δουλεύουνε πλήρως το πολυμηχάνημα (και σάρωση και εκτύπωση) για το laptop δεν με ενδιαφέρει τόσο πολύ η σάρωση

 

Πείτε μου λίγο τι εκτυπωτή πρέπει να αγοράσω. Μου φτάνει ένας μόνο Wi-Fi ή θέλω και έναν με Ethernet;;;

και πως γίνεται μια τέτοια σύνδεση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αν δεν σε πειράζει ο εκτυπωτής να είναι συνδεδεμένος στο router με καλώδιο τότε με ethernet μόνο είσαι καλυμμένος. Αφού όλοι είναι στο ίδιο δίκτυο θα τον βλέπουν. 

 

Προσωπική γνώμη: Πάρε με ethernet μόνο. Και καλύτερη σύνδεση σε ταχύτητα και φθηνότεροι από τους wifi αδερφούς τους. Wifi μονο αν είναι να μπει σε κάποιο άλλο δωμάτιο επειδή δεν υπάρχει χώρος δίπλα στο ρούτερ πχ.

 

Σύνδεση οι περισσότεροι κάνουν αυτόματα. Συνδέεις θύρα ethernet με ρούτερ και μετά σε καθοδηγεί το cd που συνοδεύει την συσκευή. Απλά διαβάζεις το manual. Θα χρειαστεί να επαναλάβεις διαδικασία κατεβάσματος drivers σε καθε υπολογιστή του δικτύου.

Επεξ/σία από highpriest
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...