Προς το περιεχόμενο

Με αυτονομία 380χλμ το Chevrolet Bolt


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό είναι η hipster έκδοση του "τα παιδάκια στην Αφρική".

Hipster ειμαι λιγο γερος για να ειμαι. Αλλα αν το να εχεις 2-3 αυτοκινητα με οτι αυτο συνεπαγεται σε υλικα/περιβαλλοντικο αποτυπωμα γιατι θελεις ενα για το χωμα, ενα για την πολη και ενα για την εθνικη θεωρειται η σωστη αποψη τοτε δεν εχω να πω κατι.

 

ΕΙχα περασει απο αυτο το σταδιο με 3 μηχανες (1 χωμα, 1 Super Sport και 1 παπια) και σημερα δεν αισθανομαι υπερηφανος.

 

Οπως και ειχαμε αρκετους στην λεσχη μοτοσυκλετας που καθε χρονο πουλαγαν το GSXR πχ της προηγουμενης χρονολογιας σκοτωμα για να παρουν της επομενης βαζωντας και αλλο ενα καπελο (δανειο) πανω απο το κεφαλι τους. Και αυτο ειδαμε που οδηγησε.

 

Και επισης @paparovic επειδη ανηκεις στην κατηγορια ειρωνες, πεταω μια ατακα απλα για να φανω εξυπνιδης και να μειωσω τον αλλον εδω μεσα, που λυμενεται το insomnia, προσπαθησε αντι να λες την παπατζα σου να αντικρουεις την αποψη του αλλου με επιχειρηματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 52
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοφιλείς Ημέρες

Hipster ειμαι λιγο γερος για να ειμαι. Αλλα αν το να εχεις 2-3 αυτοκινητα με οτι αυτο συνεπαγεται σε υλικα/περιβαλλοντικο αποτυπωμα γιατι θελεις ενα για το χωμα, ενα για την πολη και ενα για την εθνικη θεωρειται η σωστη αποψη τοτε δεν εχω να πω κατι.

 

Το μυαλό δεν έχει ηλικία - εξάλλου για την φτώχεια που θα ζήσει μια ζωή η νέα γενιά, δεν φταίει η ίδια, αλλά οι γέροι.

 

Στο θέμα μας τώρα, το ότι νομίζεις ότι η κατοχή 2 αυτοκινήτων αντί για 1 καταστρέφει την γη είναι ακριβώς το ίδιο με το "η αγορά τηλεφώνου παίρνει το φαι από το στόμα των παιδιών στην Αφρική" - μια τιτάνια hipster ανοησία που περήφανα αψηφά την λογική.

 

ΕΙχα περασει απο αυτο το σταδιο με 3 μηχανες (1 χωμα, 1 Super Sport και 1 παπια) και σημερα δεν αισθανομαι υπερηφανος.

 

Ναι, βέβαια, ντρέπεσαι τόσο πολύ γι' αυτό που ένιωσες την επιτακτική ανάγκη να που παραθέσεις τι έχεις αγοράσει.  :-D

 

Και επισης @paparovic επειδη ανηκεις στην κατηγορια ειρωνες, πεταω μια ατακα απλα για να φανω εξυπνιδης και να μειωσω τον αλλον εδω μεσα, που λυμενεται το insomnia, προσπαθησε αντι να λες την παπατζα σου να αντικρουεις την αποψη του αλλου με επιχειρηματα.

 

Είναι ιδιαίτερα ειρωνικό ότι προσπαθείς να μου την πεις για "επιχειρήματα" χωρίς κανένα επιχείρημα αλλά με επίκληση στο συναίσθημα. Να φανταστώ ότι το έκανες για να με ευχαριστήσεις, εμένα τον είρωνα B) - η μεγαλόψυχη γενναιοδωρία σου ξεπερνά το ύψος των ωκεανών. 

 

Επί του προκειμένου, χρησιμοποιώ ακριβώς τον ίδιο αριθμό επιχειρημάτων με σένα. Όταν θελήσεις να βάλουμε κάτω τα νουμεράκια, ξεκαβαλίκεψε την πάπια κι έλα. Μέχρι τότε, "παιδάκια της Αφρικής" και πράσσειν άλογα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μυαλό δεν έχει ηλικία - εξάλλου για την φτώχεια που θα ζήσει μια ζωή η νέα γενιά, δεν φταίει η ίδια, αλλά οι γέροι.

 

Στο θέμα μας τώρα, το ότι νομίζεις ότι η κατοχή 2 αυτοκινήτων αντί για 1 καταστρέφει την γη είναι ακριβώς το ίδιο με το "η αγορά τηλεφώνου παίρνει το φαι από το στόμα των παιδιών στην Αφρική" - μια τιτάνια hipster ανοησία που περήφανα αψηφά την λογική.

 

 

Ναι, βέβαια, ντρέπεσαι τόσο πολύ γι' αυτό που ένιωσες την επιτακτική ανάγκη να που παραθέσεις τι έχεις αγοράσει.  :-D

 

 

Είναι ιδιαίτερα ειρωνικό ότι προσπαθείς να μου την πεις για "επιχειρήματα" χωρίς κανένα επιχείρημα αλλά με επίκληση στο συναίσθημα. Να φανταστώ ότι το έκανες για να με ευχαριστήσεις, εμένα τον είρωνα B) - η μεγαλόψυχη γενναιοδωρία σου ξεπερνά το ύψος των ωκεανών. 

 

Επί του προκειμένου, χρησιμοποιώ ακριβώς τον ίδιο αριθμό επιχειρημάτων με σένα. Όταν θελήσεις να βάλουμε κάτω τα νουμεράκια, ξεκαβαλίκεψε την πάπια κι έλα. Μέχρι τότε, "παιδάκια της Αφρικής" και πράσσειν άλογα.

Χρονια τωρα δεν ταιζω τα τρολ.. Καλη συνεχεια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μην ξεχνάμε ότι τον χειμώνα, η απόδοση των μπαταριών πέφτει κατακόρυφα.

Στη BMW i3 που συχνά πέφτει στα χέρια μου, τώρα το καλοκαίρι η αυτονομία κυμαίνεται γύρω στα 130-140 χλμ, ενώ το χειμώνα έβλεπες 90 έως 100... Με το ίδιο στυλ οδήγησης.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδώ Ολλανδία μπορείς να φορτίσεις ΠΑΝΤΟΥ το αυτοκίνητο. Από τα περισσότερα βενζινάδικα με τους fast chargers μέχρι ττις απλές θέσεις parking ή τα κλειστά parking χωρίς επιπλέον χρέωση.

 

Με μια τέτοια αυτονομία τουλάχιστον εδώ μπορείς να πας κυριολεκτικά παντού χωρίς καμία ανησυχία.

 

Γουστάρω Ολλανδία και ηλεκτρικό ποδήλατο ή scooter. Εννοώ αυτά που είναι δυνατά κι όχι τα 250 w. Εχεις ιδέα καθόλου για τη νομοθεσία γι αυτά;

Για τους φιλους που γραφουν κατι παπατζες του στυλ τι να κανω αυτο στην ελλαδα, δεν με φτανει να παω Αθηνα Θεσσαλονικη, ειναι ακριβο κλπ κλπ, να κανω μια ενημερωση.

Ο κοσμος, η γη, το συμπαν και το υπερπεραν δεν περιστρεφονται ουτε γυρω απο την Ελλαδα ουτε γυρω απο τον εαυτο τους. Χεστηκαν οι κατασκευαστες για την αγορα της Ελλαδας και την αγοραστική δυναμη του Ελληνα.

Αλλες χωρες, και την αγοραστική δυναμη έχουν και ήδη έχουν φτιαξει και ενσωματωσει τις υποδομες για την φορτιση του ηλεκτροκινητου.

 

Δυστυχώς δε μπορώ να καταλάβω γιατί δε μπορεί να το χωνέψει αυτό ΤΟΣΑ χρόνια ο μέσος έλληνας. Μέχρι πριν μια δεκαετία οι διεθνείς κατασκευαστές, χεσμένους μας είχαν που είμασταν και "υγιείς" σαν οικονομία (βλέπε instruction manuals ΧΩΡΙΣ ελληνικά απο εταιρίες που είχαν επίσημες αντιπροσωπείες Ελλάδα). Ο πληθυσμός είναι λίγος και με πενιχρή αγοραστική δύναμη, και ακόμη κι όταν υπήρχε η αγοραστική δύναμη, δεν υπήρχε καταναλωτική συνείδηση. Τώρα έχουμε πάει στο άλλο άκρο, της γυφτιάς που ακόμη και να έχει λεφτά ο άλλος, θέλει την ποιότητα του Tesla S σε ένα dacia (χωρίς παρεξήγηση για τη μάρκα, μια χαρά τίμια αυτοκίνητα βγάζει), και να το πάρει κ τζάμπα για να το παίξει μάγκας στους φίλους του. Long story short, η σύγχρονη πράσινη τεχνολογία αφορά μόνο τους πλούσιους στην Ελλάδα προς το παρόν. Μέχρι τότε μπορείτε να τη βγάλετε με ηλεκτρικό ποδήλατο με kit.

Και μην ξεχνάμε ότι τον χειμώνα, η απόδοση των μπαταριών πέφτει κατακόρυφα. Στη BMW i3 που συχνά πέφτει στα χέρια μου, τώρα το καλοκαίρι η αυτονομία κυμαίνεται γύρω στα 130-140 χλμ, ενώ το χειμώνα έβλεπες 90 έως 100... Με το ίδιο στυλ οδήγησης.

 

Στο tesla S δεν υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα αν το αυτοκίνητο το έχεις να φορτίζει το βράδυ και όχι παρατημένο έξω. Έχει σύστημα που κρατάει σταθερή θερμοκρασία στις μπαταρίες. Την BMWi3 την είχατε στη φόρτιση ή την επειδή είχε μπαταρία την πέρνατε κατευθείαν για οδήγηση τα πρωινά του χειμώνα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια τωρα δεν ταιζω τα τρολ.. Καλη συνεχεια..

 

Στα σκέλια έχεις θηκούλα που μπαίνει η ουρά ή χρειάζεται συνεχώς μυική δύναμη για να κάθεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο tesla S δεν υπάρχει το συγκεκριμένο πρόβλημα αν το αυτοκίνητο το έχεις να φορτίζει το βράδυ και όχι παρατημένο έξω. Έχει σύστημα που κρατάει σταθερή θερμοκρασία στις μπαταρίες. Την BMWi3 την είχατε στη φόρτιση ή την επειδή είχε μπαταρία την πέρνατε κατευθείαν για οδήγηση τα πρωινά του χειμώνα;

Όποτε κι όπου ήταν "διαθέσιμη" (μια από τις δύο), κοινώς, όποιος προλάβει!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...