Προς το περιεχόμενο

Msi radeon rx 470 gaming x 4g


stef1137

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα . Πρόσφατα έβαλα στο σύστημα μου την παραπάνω κάρτα γραφικών. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εφόσον ξέρει κάποιος σε τι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικό να δουλεύει. Το σύστημα δεν έχει σβήσει από την στιγμή που μπήκε ( εδώ και 4 μέρες) . Σε idle η θερμοκρασίες που έχω παρατηρήσει από το crimson είναι περίπου 45-50 βαθμοί. Σε light gaming (southpark και κανα Civ 5)  έχει πάει μέχρι 60. Επίσης ακόμα δεν έχει δει τα fans να δουλεύουν σε default settings . Σε manual τα δούλεψα κάποια στιγμή γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ μηπώς έχει κάποιο θέμα αλλά ΟΚ. Την έχω στριμώξει σε ένα corsair carbide air 240 και ψιλοακουμπάνε τα heat-pipes ( έτσι δεν λέγεται αυτός ο μεταλλικός σωλήνας??  :X ) στο τζάμι από το κουτί. Παίζει να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα . Πρόσφατα έβαλα στο σύστημα μου την παραπάνω κάρτα γραφικών. Θα ήθελα να σας ρωτήσω εφόσον ξέρει κάποιος σε τι θερμοκρασίες είναι φυσιολογικό να δουλεύει. Το σύστημα δεν έχει σβήσει από την στιγμή που μπήκε ( εδώ και 4 μέρες) . Σε idle η θερμοκρασίες που έχω παρατηρήσει από το crimson είναι περίπου 45-50 βαθμοί. Σε light gaming (southpark και κανα Civ 5)  έχει πάει μέχρι 60. Επίσης ακόμα δεν έχει δει τα fans να δουλεύουν σε default settings . Σε manual τα δούλεψα κάποια στιγμή γιατί είχα αρχίσει να ανησυχώ μηπώς έχει κάποιο θέμα αλλά ΟΚ. Την έχω στριμώξει σε ένα corsair carbide air 240 και ψιλοακουμπάνε τα heat-pipes ( έτσι δεν λέγεται αυτός ο μεταλλικός σωλήνας??  :X ) στο τζάμι από το κουτί. Παίζει να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα? Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 

μια χαρα θερμοκρασιες εχει...αν δε κανω λαθος οι ανεμιστηρες ανοιγουν πανω απο 60βαθμους...

για αυτο εχεις και σχετικα υψηλες στο idle..

βρες κανα προγραμμα αμα θες να φιαξεις ενα προφιλ αν θες να λειτουργουν χαμηλα και στο idle...

αλλα και ετσι οπως εισαι οκ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα έβαζα το msi afterburner για να ψύχονται και τα πράγματα στο pcb που ψύχονται μόνο με το airflow, και δεν έχουν γομαρόψυκτρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το διαφημιζει η MSI και στη σελιδα της 470 

 

post-121902-0-33600300-1473845050_thumb.jpg

 

 

η δικη μου STRIX 370 που εχει παρομοια τεχνολογια 0db fan, εκκινει απο 65β τους ανεμιστηρες ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για το θέμα που έχω που ο μεταλλικός σωλήνας στο πλάι ψιλοακουμπάει στο τζάμι από το πλαινό στο κουτί ? Καμιά συμβουλή? Παίζει να μου δημιουργήσει κάποιο πρόβλημα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aπο την τοπική θέρμανση, ίσως. Αν είναι ο πυρήνας κάτω απο τα 80, που σημαίνει heatpipe πες 75, δεν θα έχει θέμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως και εγώ που την έχω την κάρτα, θα την αφήσω με default ανεμιστήρες. Μέχρι στιγμής idle είναι 39-41 και σε gaming συνήθως max 68. Μια φορά είχε πάει και 72, αλλά δεν την ξαναείδα να πηγαίνει τόσο και κάποιες μέρες μπορει να παίξω και 4 ώρες. Τα φανακια έχουν πάει max 1200 στροφές και ποτε δεν ακούγονται. Θα τρέξω κάποιο benchmark τώρα να δω πως συμπεριφέρεται σε διαρκές full load. Α, και δεν υπάρχει καθόλου throttling. Τα ρολόγια μένουν καρφωμένα σε αυτά που διαφημιζονται, παρόλο που τρώει μπουκάλι από τον FX 6300 στοκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...