Προς το περιεχόμενο

Στα τέλη του 2018 οι επεξεργαστές Coffee Lake της Intel και στα 7nm από το 2022 σύμφωνα με διαρροή


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παρακολουθώ την συζήτηση με προσοχή :

Εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω Χρηστό !

Μη νοιώθεις μειονεκτικά.

Όλοι άσχετοι είναι εδώ μέσα, απλά λίγοι είναι που το παραδέχονται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες μερικά ενδιάμεσα jumps: 10->7->5->3.5->2->1.5->1nm.

 

Πολύ πριν φτάσουμε στα 3.5nm θα δούμε αλλαγές υλικών, πτώση της κατανάλωσης και stacked chips. Το stacking θα επιτρέψει αύξηση των επιδόσεων ακόμα και αν η λιθογραφία αλλάζει κάθε 7-8 χρόνια.

 

Βάση αυτού: http://wccftech.com/intel-losing-process-lead-analysis-7nm-2022/

 

η φυσική/φύση άλλα μας λέει... ;) Δεν παίζει να δεις ημιαγωγούς στα cpu με 3,5nm :P

 

Τα 7nm λογικά θα είναι το ταβάνι του πυριτίου.. Πιο κάτω απο αυτά, η φύση είναι λίγο "δύσκολο" να συνεργαστεί και υπάρχουν περίεργα που αφηφούν την φυσική... Πιο κάτω, περνάμε σε επιστημονική φαντασία... Οπότε μετά τα 7nm, εμπρός καλό μου γραφένιο (σε περίπτωση που είναι έτοιμο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί επαρκώς καλύτερα και αποδοτικότερα από το πυρίτιο...)

 

---

 

Επίσης στο ίδιο άρθρο, με στοιχεία, θα καταλάβατε/δείτε πως τα "nm" των εταιρειών "μετριούνται" διαφορετικά...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να κάνω μια ερώτηση; Πώς μπορούν να προσδιορίζουν σε τέτοιο βαθμό την χρονική εξέλιξη της αρχιτεκτονικής; Δηλαδή τί γίνεται; Έχουν τρέξει το R&D από τώρα και απλώς το διαθέτουν σε διαστήματα που τους συμφέρει;

όταν φτιάχνεις κάτι το σχεδιάζεις και το τεστάρεις χρόνια πριν το βγάλεις στην αγορά,για να το λένε τους έχουν είδη φτιάξει σε κάποια κομμάτια και τώρα θα είναι λογικά στην φάση δοκιμών και βελτιώσεων.

πχ το GTR βγήκε το 2007 και το πρωτότυπο στην έκθεση του τοκιο βγήκε το 2001,οπότε όπως καταλαβαίνεις η intel μπορεί είδη να έχει φτιάξει πειραματικά τους επεξεργαστές 4-5 γενιών μπροστά.

 

 

Γιατι ακριβως να υπαρχουν ή μαλλον που χρειαζονται σημερα 6πυρηνοι στην mainstream πλατφορμα?Σε κανονικη χρηση ή gaming οποιοσδηποτε 6πυρηνος ειναι αχρηστος.

 

δεν είναι όλοι gamers,κάποτε εγώ είχα 4πύρηνο i5 και έτρεχα σχεδιαστικά προγράμματα άνετα και τώρα θες τουλάχιστον i7 για να κάνεις τα ίδια πράγματα,το software σε πολλούς τομείς έχει γίνει πιο απαιτητικό,δεν είναι όλοι gamers για να μείνει εκεί η εξέλιξη.

σίγουρα το gaming είναι ο βασικός λόγος που υπάρχουν οι amd-nvidia στον χώρο των γραφικών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν είναι όλοι gamers,κάποτε εγώ είχα 4πύρηνο i5 και έτρεχα σχεδιαστικά προγράμματα άνετα και τώρα θες τουλάχιστον i7 για να κάνεις τα ίδια πράγματα,το software σε πολλούς τομείς έχει γίνει πιο απαιτητικό,δεν είναι όλοι gamers για να μείνει εκεί η εξέλιξη.

σίγουρα το gaming είναι ο βασικός λόγος που υπάρχουν οι amd-nvidia στον χώρο των γραφικών.

 

Να αγοράσεις με το ζόρι extreme platform, αν δεν χρειάζομαι εγώ τον 6core δεν θέλω να τον έχουν άλλοι στην mainstream platform!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ακριβως να υπαρχουν ή μαλλον που χρειαζονται σημερα 6πυρηνοι στην mainstream πλατφορμα?Σε κανονικη χρηση ή gaming οποιοσδηποτε 6πυρηνος ειναι αχρηστος.

 

Κάποτε τα 640Κ RAM μερικοί τα θεωρούσαν αρκετά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι οποίοι θα είναι πιο αργοί για το 100% των εφαρμογών που ενδιαφέρει τους consumers και το 99% των εφαρμογών που ενδιαφέρει τους επιστήμονες. 

 

Von Neumann > Quantum "Computers" 

Ευτυχώς που έχουμε και έναν ειδικό να μας πληροφορεί για το τι είναι ικανοί οι κβαντικοί υπολογιστές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βάση αυτού: http://wccftech.com/intel-losing-process-lead-analysis-7nm-2022/

 

η φυσική/φύση άλλα μας λέει... ;) Δεν παίζει να δεις ημιαγωγούς στα cpu με 3,5nm :P

 

Τα 7nm λογικά θα είναι το ταβάνι του πυριτίου.. Πιο κάτω απο αυτά, η φύση είναι λίγο "δύσκολο" να συνεργαστεί και υπάρχουν περίεργα που αφηφούν την φυσική... Πιο κάτω, περνάμε σε επιστημονική φαντασία... Οπότε μετά τα 7nm, εμπρός καλό μου γραφένιο (σε περίπτωση που είναι έτοιμο να μπορεί να χρησιμοποιηθεί επαρκώς καλύτερα και αποδοτικότερα από το πυρίτιο...)

 

---

 

Επίσης στο ίδιο άρθρο, με στοιχεία, θα καταλάβατε/δείτε πως τα "nm" των εταιρειών "μετριούνται" διαφορετικά...

 

Ακριβώς, αυτή την στιγμή στα 14nm η απόσταση των στοιχείων του τρανζίστορ είναι περίπου 30 άτομα πυριτίου. Στα 7nm το πιθανότερο να λαμβάνει χώρα το "παράδοξο" φαινόμενο quantum tunneling που στην ουσία τα ηλεκτρόνια θα μπορούν να περνάνε ελεύθερα με αποτέλεσμα να καταστούν το τρανζίστορ άχρηστο. Σαφώς και ο νόμος του Μουρ πάει περίπατο αφού τερματίζει. Το μέλλον πάντως θα είναι πολύ ενδιαφέρον...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, αυτή την στιγμή στα 14nm η απόσταση των στοιχείων του τρανζίστορ είναι περίπου 30 άτομα πυριτίου. Στα 7nm το πιθανότερο να λαμβάνει χώρα το "παράδοξο" φαινόμενο quantum tunneling που στην ουσία τα ηλεκτρόνια θα μπορούν να περνάνε ελεύθερα με αποτέλεσμα να καταστούν το τρανζίστορ άχρηστο. Σαφώς και ο νόμος του Μουρ πάει περίπατο αφού τερματίζει. Το μέλλον πάντως θα είναι πολύ ενδιαφέρον...

υπάρχουν πολλοί τρόποι να αυξήσεις το wattage/power ,πχ με το Ipc,με το ίδιο το software να βρεις νέους αλγόριθμους,με πατέντες όπως οι gpus με τους πολλούς πυρήνες για "βαριές" δουλειές,είδη το rendering στρέφεται σιγά σιγά στις gpus με το iray και corona να κάνουν καλή δουλειά στην αξιοποίηση open cl η cuda.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακριβώς, αυτή την στιγμή στα 14nm η απόσταση των στοιχείων του τρανζίστορ είναι περίπου 30 άτομα πυριτίου. Στα 7nm το πιθανότερο να λαμβάνει χώρα το "παράδοξο" φαινόμενο quantum tunneling που στην ουσία τα ηλεκτρόνια θα μπορούν να περνάνε ελεύθερα με αποτέλεσμα να καταστούν το τρανζίστορ άχρηστο. Σαφώς και ο νόμος του Μουρ πάει περίπατο αφού τερματίζει. Το μέλλον πάντως θα είναι πολύ ενδιαφέρον...

 

το άρθρο αν το διάβασες, μιλάει και για το quantum tunneling.. :) Βασικά και οι 2 λέμε το ίδιο πράγμα...

 

Εν πάση περιπτώση δεν έχει παρακάτω απο 7nm... Η άλλο υλικό, η... δεν ξέρω, δεν μπορώ να φανταστώ το μέλλον με τι θα συνεχιστεί η ανάπτυξη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το άρθρο αν το διάβασες, μιλάει και για το quantum tunneling.. :) Βασικά και οι 2 λέμε το ίδιο πράγμα...

 

Εν πάση περιπτώση δεν έχει παρακάτω απο 7nm... Η άλλο υλικό, η... δεν ξέρω, δεν μπορώ να φανταστώ το μέλλον με τι θα συνεχιστεί η ανάπτυξη

Δεν ειμαι επιστημονας και τα περισσοτερα εδω μου φαινονται ακατανοητα, αλλα μια πρακτική λυση οταν φτασουμε στο οριο ειναι να μεγαλωσει ξανα το chip. Ναι παλι θα εχουμε θερμοτητα/καταναλωση αλλα παλι θα χωρανε περισσοτερα.

 

Αν κανω λαθος βαρατε :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ειμαι επιστημονας και τα περισσοτερα εδω μου φαινονται ακατανοητα, αλλα μια πρακτική λυση οταν φτασουμε στο οριο ειναι να μεγαλωσει ξανα το chip. Ναι παλι θα εχουμε θερμοτητα/καταναλωση αλλα παλι θα χωρανε περισσοτερα.

 

Αν κανω λαθος βαρατε :)

 

Προφανώς, ούτε εγώ είμαι επιστήμονας φυσικά :) Ίσως να λέει και αυτό που λές, αλλά και η λύση του "stacking" όπως είπε και κάποιος πιο πάνω. Αλλά χμ... η τεχνολογία νομίζω προχωράει στην κατεύθυνση του πιο μικρές κατασκευαστικές μεθόδοι, λιγότερη κατανάλωση, καλύτερες δυνατές επιδόσεις/αποδόσεις. Το κάθετι θα μεγαλώνει την κατανάλωση/θερμότητα με αγοραστικό κοινό που τον ενδιαφέρει η κατανάλωση/θερμότητα/επιδόσεις. Εγώ σαν στόχο βλέπω ότι οι εταιρείες έχουν σαν στόχο να βελτιώνουν την κατανάλωση. Πραγματικά στο ταβάνι δεν ξέρω τι θα γίνει. Πιθανολογώ ίσως να βγάλουν απο το συρτάρι τους κάποιο υλικό/τεχνολογία για να συνεχίσουν (διότι ήδη υπάρχουν τεχνολογίες που δεν ξέρουμε, οι εταιρείες πρώτα βγάζουν απο την μύγα ξύγκι, και μετά παρουσιάζουν κάτι νέο.... συνομοσιολογικό το ξέρω αλλά κρύβουν τα καλά :P)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξέχασες μερικά ενδιάμεσα jumps: 10->7->5->3.5->2->1.5->1nm.

 

Πολύ πριν φτάσουμε στα 3.5nm θα δούμε αλλαγές υλικών, πτώση της κατανάλωσης και stacked chips. Το stacking θα επιτρέψει αύξηση των επιδόσεων ακόμα και αν η λιθογραφία αλλάζει κάθε 7-8 χρόνια.

 

 

Αυτό οφείλεται πιο πολύ επειδή οι επεξεργαστές έχουν μείνει πίσω, αναγκαστικά οι devs χρησιμοποιούν GPGPU compute για πράγματα που θεωρητικά θα έπρεπε να αναλαμβάνει ο επεξεργαστής. 

Ακόμη και τα 10 είναι στα όρια, στα 7 το oxide είναι τόσο λεπτό που έχεις τρελά leaks και μεγάλες πιθανότητες για πολλά corner cases στα FETs που κάμουν την ζωή δύσκολη για όλους.Για αυτό το πάνε στην 5ετια ώστε να δώσουν μια ανάσα στους δύσμοιρους material engineers για να βγάλουν με κάποια μαγεία το θέμα του oxide από το τέλμα.

Πιο κάτω δεν πάει, τουλάχιστον με το θέμα tunnelling & manufacturing process fidelity να μην έχει επιλυθεί ικανοποιητικά μέχρι τούδε.

 

Μετά πάμε σε διαφορετικές σχεδιαστικές τεχνικές(all-around gate,  advanced FinFET, 3D FETs, High-e mobility FETs κ.ο.κ.) ή/και σε advanced/meta-materials π.χ. διαφορετικών III-V (για on-chip-photonics,τα οποία πιστεύω ότι θα λύσουν πολλά σε system level) με αρκετές ελπίδες για graphene τρανσίστορ(τα οποία...έρχονται εδώ και δέκα+ χρόνια) κ.ο.κ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον θα δώσουν προσοχή σε φορητά συστήματα, έχω παρατηρήσει ότι αρκετοί πλέον φορητοί δεν χρησιμοποιούν ανεμιστηράκια και πάει με παθητική ψύξη...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...