Προς το περιεχόμενο

Γιατί χρησιμοποιείτε linux ;


Neo5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου άρεσε αυτό "παράλληλη πραγματικότητα".

Υπάρχουν πράγματα που γίνονται πιο εύκολα με την κονσόλα.

Ένα αγαπημένο μου παράδειγμα..

#find . -mtime -60 -name '*.txt' -exec sed -i.bak 's/harris/xaris/g' {} \;

 

Θα ψάξει τον υποκατάλογο που βρίσκεσαι για αρχεία που αλλάχτηκαν τις τελευταίες 60 ημέρες, με κατάληξη .txt, θα αντικαταστήσει τη λέξη harris με xaris σε όλες και θα κάνει και ένα backup σε κάθε αρχείο με κατάληξη .bak.

Πως το κάνεις σε windows είπαμε;

Μαλιστα.

 

Και για πες μου κατι σε παρακαλω...

Ποση χρησιμοτητα εχει αυτο το παραδειγμα?

Θελω να πω... ποσες φορες σου εχει χρειαστει να πρεπει να το κανεις?

 

Και εν παση περιπτωσει, υπαρχουν εφαρμογες στα Windows, που κανουν παπαδες, οπως το Total Commander...

 

 

tc1.png

 

tc2.png

 

tc3.png

 

tc4.png

 

tc5.png

 

 

 

Δεν ειμαι linux hater, ισα ισα που το γουσταρω, το χρησιμοποιω ομως οπου θεωρω οτι εχει ΕΦΑΡΜΟΓΗ που να με εξυπηρετει, δηλαδη σε καμια σερβεροκατασταση ή σε κανα router (openwrt), και δεν προσπαθω να το παιξω "κονσολακιας", παρολο που το router το χειριζομαι χωρις να χρειαζομαι το GUI του και παρολο που οταν θελω να στησω Linux, επιλεγω Arch. Και τα δυο χρειαστηκαν να αφιερωσω χρονο για να μαθω να τα χειριζομαι, ηταν επιλογη μου, και δεν μετανιωνω. Αλλα Linux για desktop χρηση... ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ!

 

Σας ευχαριστω που διαβασατε αυτο το post μου μεσω του browser σας, ο οποιος ειναι μια GUI εφαρμογη! :P

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

@realizer

 

Εγω διαβασα το ποστ σου με lynx ...κονσολα ρε ...!! :)

 

Ο καθενας απο οτι ειδες πεταξε το μακρυ και το κοντο του..αναλογως την δουλεια που κανει...αυτο δεν σημαινει οτι η δουλεια του αυτη δεν γινοταν με αλλο λειτουργικο...απλα συνηθισε με αυτο που εχει επιλεξει.

Γιατι επελεξε καποιος λινουξ ή windows..ειναι μεγαλη κουβεντα..που συνοψιζεται στην εξης φραση.

 

Στο desktop...ξαναλεω..DESKTOP...επιλεγω λινουξ για να το παιξω γκουρου :)

 

Γιατι αν πεταχτει καποιος και πει οτι στο D-E-S-K-T-O-P τα πραγματα ειναι πιο απλα με λινουξ απλα ζει σε παραλληλο συμπαν :)

 

 

Ετσι για την ιστορια , εβαλα εναν δισκο (δευτερο δηλ) στο φορητο και εγκατεστησα μια διανομη..να την παιζω σε real hardware..κατεληξα να κανω τα ιδια και λιγοτερα πραγματα με αυτα που εκανα στα windows..Σιγουρα δεν ηταν πιο ευχρηστη η κατασταση.Σιγουρα ξεχασα τα παιχνιδια...Σιγουρα ξεχασα το optimus...σιγουρα θυμηθηκα το tearing.

 

Θα ξανα-ασχοληθω σοβαρα στην μετα-wayland εποχη...και τοτε σε κανα 2ο φορητο ετσι για την ενασχοληση.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι -> http://ss64.com/ps/ :)

 

Παλιωσε η καραμελα με το bash ...υπαρχουν console-scripting-languages και στα παραθυρα..δεν εκατσα να συγκρινω ποιο ειναι το καλυτερο..αλλα αν καποιος θελει να νοιωσει γκουρου μεσω της κονσολας...πλεον μπορει και με τα windows :)

 

Ενα ακομα linux vs windows κατεληξε και αυτο το θρεντ :)

Το έτσι δεν κατάλαβα; συγχωρεσε με δεν γνωρίζω. πόσες εντολές και τι ακριβώς πρέπει να γράψεις;\

και έρχεσαι στο 2016 να μου δείξεις οτι τα κατάφεραν; αυτό που οι αλλοι κατάφεραν 20 χρόνια τώρα; καλά δεν περίμενα κατι άλλο απο εσένα mpixths.

Επίσης πάλι στο desktop το πας το θέμα. είπαμε οτι αρέσει στον καθένα. Κοίτα γύρω σου...

 

Android (linux) 90% κυριαρχία σε mobile συσκευές.  Υπερυπολογιστές 99% κυριαρχία linux.

Ψυγεία, πλυντήρια, έξυπνα σπίτια τρέχουν linux.

Αν υπάρξουν μεγαλοεταιρείες που πουλάνε laptop,desktop με προεγκατεστημένα linux και δεν αναφέρομαι σε system76, η dell 2-3 σειρές laptop, θα δουμε και το desktop.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ψαγμένοι χρησιμοποιούν ότι τους κάνει καλύτερα την δουλειά τους.

Ειλικρινά έλεος με μερικούς εδώ μέσα. Μην δουν αντί Linux τthread τρέχουν να μας πουν για Photoshop, Adobe κτλ.

Κανείς δεν διαφωνεί. Είναι λες και κάτι σας τρώει, γιατί χρησιμοποιούν οι άλλοι ελεύθερο λογισμικό. Αφού δεν άρεσε σε εσάς, δεν θα έπρεπε να αρέσει σε κανέναν. Τι σας πειράζει ακριβώς ρε παιδιά;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το έτσι δεν κατάλαβα; συγχωρεσε με δεν γνωρίζω. πόσες εντολές και τι ακριβώς πρέπει να γράψεις;\

και έρχεσαι στο 2016 να μου δείξεις οτι τα κατάφεραν; αυτό που οι αλλοι κατάφεραν 20 χρόνια τώρα; καλά δεν περίμενα κατι άλλο απο εσένα mpixths.

Επίσης πάλι στο desktop το πας το θέμα. είπαμε οτι αρέσει στον καθένα. Κοίτα γύρω σου...

 

Android (linux) 90% κυριαρχία σε mobile συσκευέςΥπερυπολογιστές 99% κυριαρχία linux.

Ψυγεία, πλυντήρια, έξυπνα σπίτια τρέχουν linux.

Αν υπάρξουν μεγαλοεταιρείες που πουλάνε laptop,desktop με προεγκατεστημένα linux και δεν αναφέρομαι σε system76, η dell 2-3 σειρές laptop, θα δουμε και το desktop.

 

1. Ουτε εγω γνωριζω ποσες εντολες και ποιες πρεπει να γραψεις σε powershell/command prompt και εγω δεν ξερω τι αλλο παιζει στα windows.Η ουσια ειναι ομως , οτι αν θες console για να νοιωσεις καλα..μπορεις να την βρεις και στα windows.

Aν κοιτας ποιος ανακαλυψε τι και πριν ή μετα ποσα χρονια , εχεις χασει την ουσια..το θεμα ειναι ποιος κανει καλυτερα αυτο που θες εσυ να κανεις..Ασχετα αν αυτος ο καποιος φτιαχτηκε σημερα..σε εξυπηρετει? τελος..αυτο εχει σημασια.

 

2.Κοιτα τα bold και πες μου που ακριβως βλεπεις τα "desktop" , τα personal computers..στα οποια αναφερθηκα.

Οσες εταιριες και να βγουν να πουλησουν λαπτοπς/desktops με προεγκατεστημενο λινουξ..δεν θα χει σημασια...σημασια θα χει ποσο % της πιτας θα χει το λινουξ.

Οπως ευκολα ξηλωνει καποιος τα windows και βαζει λινουξ , το ιδιο ευκολα ξηλωνει καποιος το λινουξ και βαζει windows...Το τι εχει προεγκατεστημενο ενα μηχανημα στις μερες...μικρη σημασια εχει.

 

 

Διαβαζα τις προαλλες ενα thread στο σαιτ της autodesk ή της adobe..και ρωτουσαν την "εταιρια" αν θα βγαλει ενα προγραμμα που δεν θυμαμαι τωρα ποιο ηταν για λινουξ...και απαντησε ενας εκ της εταιριας..οτι οχι...δεν θα το βγαλει.

Γιατι οταν το λινουξ κατεχει το 1-2% της αγορας...αυτο δεν ειναι αρκετο...για να πληρωσει καποιο team/πορους/κλπ για να βγαλει λινουξ εκδοση του προγραμματος...

Και αναφερομαι σε εταιρια..γιατι τα πραγματα εχουν δειξει οτι μονο εταιριες βγαζουν σοβαρο software για λογους που ολοι γνωριζουμε.

Καλο το open source λογισμικο αλλα μην περιμενεις απο χομπιστες να φτασουν σε επιπεδο εταιριων.

 

Για να τελειωσω την σκεψη μου ...και να πω αυτο που εχω πει πολλακις ...για να φτουρισει στον τομεα των desktops..πρεπει να γινει ευχρηστο..ακομα περισσοτερο..να επιλεγει ο ασχετος χρηστης λινουξ...να ανεβει το % της πιτας..να ασχοληθουν εταιριες σοβαρα μαζι του...

Αλλιως προσωπικα μονο για σερβεροκαταστασεις...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά η Adobe κάνει γιγάντιο λάθος που δεν το βγάζει στο Linux το ps (τουλάχιστον).

Και games παίζει το Linux μια χαρά. Το cs go δεν κατεβαίνει από τα 60 καρέ. Αλλά από την άλλη είναι σα να πηγαίνεις κόντρα στη φύση του. Δηλαδή, είναι τόσο ανοιχτού κώδικα που δεν θα ήταν καλό να μπουν επί πληρωμή προγράματα σε αυτό. Υπάρχουν μερικά, αλλά λίγα.

Εγώ τα Windows τα έχω μόνο για την adobe suite, επειδή τρέχω και δημιουργικό τμήμα ομάδας αιμοδοσίας, και κανάλι στο YT. Αλλά όλα τα άλλα τα κάνω στο Linux

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι ψαγμένοι χρησιμοποιούν ότι τους κάνει καλύτερα την δουλειά τους.

Ειλικρινά έλεος με μερικούς εδώ μέσα. Μην δουν αντί Linux τthread τρέχουν να μας πουν για Photoshop, Adobe κτλ.

Κανείς δεν διαφωνεί. Είναι λες και κάτι σας τρώει, γιατί χρησιμοποιούν οι άλλοι ελεύθερο λογισμικό. Αφού δεν άρεσε σε εσάς, δεν θα έπρεπε να αρέσει σε κανέναν. Τι σας πειράζει ακριβώς ρε παιδιά;

 

Kαι ο ψαγμενος λοιπον επιλεγει photoshop.. :)

 

Την adobe δεν την συμπαθω ιδιαιτερα..ειδικα τελευταια με την μαλακια που εχει κανει με το acrobat reader..αλλα δεν παυει να εχει βγαλει σοβαρα προγραμματα...

 

Δεν με πειραζει αν χρησιμοποιει καποιος ελευθερο ή μη λογισμικο..απλα μην ακουω φρασεις του στυλ "Το ταδε προγραμμα στο λινουξ ειναι καλυτερο" "Το ταδε γινεται καλυτερα στο λινουξ".

Ναι καποια πραγματα..καποια αλλα πολλα πραγματα..δεν γινονται καλυτερα..ευκολοτερα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πραγματικά η Adobe κάνει γιγάντιο λάθος που δεν το βγάζει στο Linux το ps (τουλάχιστον).

 

 

Συμφωνω αλλα διαβασε το παραπανω ποστ..απλα δεν ασχολουνται για το 1-2% της αγορας που παιζει με λινουξ..βγαζουν μια χαρα τα λεφτα τους με τα windows.

 

 

Και games παίζει το Linux μια χαρά. 

 

League of legends? Diablo ?Μιλαμε για steam μονο?

Αν ειναι να παλευω με wine και μαλακιες ...οχι ευχαριστω ...ειπαμε..παμε σε καποιο λειτουργικο γιατι κανει αυτο που θελω καλυτερα ή ευκολοτερα..ε στα παιχνιδια τιποτα δεν γινεται ..καλυτερα..ή ευκολοτερα :)

Linus Torvalds.

 

Μιλας για αυτον που εκανε να αλλαξει εκδοση στον κερνελ απο 2.χ σε 3.χ/4.χ 20 χρονια? :)

 

Περα απο την πλακα μιλας για κερνελ που ασχολειται ο λινους και κατι χιλιαδες προγραμματιστες διανομων...Ε αυτοι απο μονοι τους φτιαχνουν εταιρια. :)

Γενικως ομως το επιπεδο των software σε σοβαρους τομεις ειναι υποδυεστερο των αντιστοιχων προγραμματων σε windows...μην κοροιδευομαστε τωρα :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

League of legends? Diablo ?Μιλαμε για steam μονο?

Αν ειναι να παλευω με wine και μαλακιες ...οχι ευχαριστω ...ειπαμε..παμε σε καποιο λειτουργικο γιατι κανει αυτο που θελω καλυτερα ή ευκολοτερα..ε στα παιχνιδια τιποτα δεν γινεται ..καλυτερα..ή ευκολοτερα :)

 

Μιλας για αυτον που εκανε να αλλαξει εκδοση στον κερνελ απο 2.χ σε 3.χ/4.χ 20 χρονια? :)

Δεν γυρίζουν όλα γύρω από τα ποσοστά. Μιλάω για steam, και υπάρχουν πολλοι μεγάλοι τίτλοι στο Linux.

Επίσης μιλάω για τον άνθρωπο που έχει γράψει τον πυρήνα του λειτουργικού που τρέχει ο δυνατότερος υπερυπολογιστής στον κόσμο. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης μιλάω για τον άνθρωπο που έχει γράψει τον πυρήνα του λειτουργικού που τρέχει ο δυνατότερος υπερυπολογιστής στον κόσμο. 

 

Καλα , κατουρα λιγο ..δεν περιμεναν το linux για να λειτουργησουν αυτα μηχανηματα...Ουτε το λινουξ ειναι η απαρχη του..unix.

 

Ολες οι μεγαλες εταιριες που ειχανε σοβαρα μηχανηματα ειχανε την δικη τους custom διανομη unix (aix , hpux , irix , solaris κλπ).

Θυμαμαι πριν χιλιαδες χρονια στο πανεπιστημιο...οι σερβερς τρεχανε καποιο unix..και το linux μολις ειχε κανει την εμφανιση του και το ειχανε βαλει πειραματικα σε κατι εργαστηρια...ετσι να παιζουν οι φοιτητες...

 

Προφανως το λινουξ εξελιχθηκε τοσο που πλεον το προτιμουν στους supercomputers..οχι πως δεν θα μπορουσαν να κανουν την δουλεια τους με καποιο αλλο unix-οειδες συστημα...

 

(Ασε δε , που διαβαζω οτι πολλα supercomputers παιζουν με κατι server-οειδεις διανομες..που εξελλισονται απο εταιριες..βλεπε centos ή suse enterprise ..δηλ novell...δηλ χεσμενο σε εχουμε linus..κανουμε δουλεια και μονοι μας :) )

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Είμαι φοιτητής πληροφορικής, ....

όπως επίσης την χρησιμότητα τους στο πεδίο της πληροφορικής, είτε είναι δίκτυα, προγραμματισμός ή οτιδήποτε.

 

βγες απο την ανουσια αντιπαραθεση linux vs win vs mac

αυτα κανονικα ανηκουν 10 με 15 χρονια πισω

το καθε λειτουργικο εχει την εξελιξη του και εχει παρει και τον δρομο του.

 

1)

εφοσον εισαι πληροφορικαριος το θεωρω αδιανοητο να μην ασχοληθεις σε βαθος με το linux

γιατι υπαρχει παντου απλα, και οταν λεμε παντου λεμε παντου.

ο κοσμος της πληροφορικης δεν εχει μονο τα home computers.

 

2)

ειναι πολυ πιο κοντα στην open source λογικη, για μενα αυτο ειναι και το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονεκτημα

γιατι δεν ειναι απλα οτι εχεις ανοικτο τον κωδικα, για το 99% των χρηστων αλλωστε ειναι αδιαφορο,

αλλα εχει να κανει συνολικα με μια αλλη λογικη-φιλοσοφια-κουλτουρα-κοινοτητα και παει λεγοντας .

εχει να κανει με τα πρωτοκολλα, με τα προτυπα με τα πνευματικα δικαιωματα με το ιδιωτικο απορρητο

και αλλα πολλα σοβαρα θεματα.

 

3)

θα σε βοηθησει στην δουλεια σου αυριο ... ξερω τουλαχιστον πανω απο 10 ατομα που τους βρηκαν

και τους προσφεραν δουλεια πριν καν τελειωσουν την σχολη, γιατι με τον εναν η τον αλλον τροπο

ειχαν δει κομματια της δουλειας τους και των ικανοτητων τους και σε αυτο βοηθα η λογικη και η κουλτουρα

αυτων που αναφερω στο 2.

 

4)

οπως αναφερθηκε και στα win/mac μπορεις να κανεις ολες τις δουλειες σου

και αρκετες θα τις κανεις ισως και καλυτερα, αλλα σιγουρα θα μαθεις πολλα περισσοτερα

και για το πως λειτουργει ο υπολογιστης και ενα λειτουργικο

με την προστριβη και την επιλυση προβληματων σε ενα συστημα linux

 

5)

παραμετροποιηση ... και δεν μιλω φυσικα μονο απλα για ενα theme ... αλλα σε ολα τα κομματια του λειτουργικου

 

6)

ssh - terminal οι δυνατοτητες απλα σταματουν εκει που σταματας να διαβαζεις και να ψαχνεις,  σε καλο δρομο ειναι και το power shell αλλα οχι και συγκριση :), ειναι λιγο αδικο θα ελεγα να το συγκρινεις με τα εργαλεια και πανω απο ολα την τεραστια γνωσιακη βαση και τα απειρα scripts του linux terminal.

 

μια μικρη γευση http://www.insomnia.gr/topic/248261-info-%CE%B7-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%82/

 

7)

κοινοτητες - hackerspaces - linux teams - fosscomm και παει λεγοντας

 

8)

δεν βαριεσαι ποτε :) ακομα και οταν δεν εχεις τι να κανεις δοκιμαζεις διανομες :)

Επεξ/σία από xrhstosiak
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εν παση περιπτωσει, υπαρχουν εφαρμογες στα Windows, που κανουν παπαδες, οπως το Total Commander...

 

 

tc1.png

 

tc2.png

 

tc3.png

 

tc4.png

 

tc5.png

 

 

Η κάθε εντολή στην κονσόλα έχεις τις δικές της παραμέτρους. Κάποιες μπορεί να έχουν και εκατοντάδες τέτοιες. Το να τις βάλεις όλες αυτές σε ένα GUI είναι πρακτικά αδύνατο (χώρια ότι θα παραπονιόντουσαν οι περισσότεροι για το πόσο bloated θα μπορούσε να γίνει). Σε καμιά περίπτωση το GUI δεν μπορεί να φτάσει την δύναμη και την ευελιξία που σου προσφέρει η κονσόλα. Και κάτι ακόμα. Κάποιος που μαθαίνει να σκριπτάρει κάνει όχι απλώς παπάδες. Στην ουσία ράβει την δουλειά που θέλει να κάνει στα μέτρα του. Καλά τα ετοιματζίδικα GUI λοιπόν, αλλά όποιος δεν θέλει περιορισμούς πηγαίνει σε κονσόλα...
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Linux χρησιμοποιω μονο στους servers της δουλειας μου και αυτο μονο κονσολα (centos).

 

Παρ'οτι το δουλευω αρκετα χρονια δεν εχω βαλει ποτε καποια εκδοση του σε προσωπικο υπολογιστη. (windows pc, macbook laptop)

 

Αυτα που λενε τα παιδια για την κονσολα ισχυει οσο δε παει. Και μη σκεφτεστε μονο συστηματα τοπικα. Βαλτε μεσα και σεναρια με μηχανηματα που ειναι σε αλλες χωρες και η μονη προσβαση σε πολλες περιπτωσεις ειναι το ssh/kvm. Απιστευτες παραμετροποιησεις με ταχυτητα και ασφαλεια. Καλα και τα Windows Server...ομορφα και μεχρι εκει...μη σου κατσει κανενα χοντρο προβλημα. :X

Εχει τυχει να ειμαι διακοπες και να φτιαχνω το μηχανημα μεσω κονσολας απο το iPhone...(no comment παρακαλω)

 

Παρ'ολα αυτα στο desktop δε θα αλλαζα τα Windows με καποια διανομη του γιατι απλα αυτα που κανω εκει γινοντε μια χαρα με win.

 

Δε θα μιλησω για το macbook γιατι δε θελω να βαλω φωτιες στο θεμα  :devil: καλο ειναι και αυτο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εσείς τώρα που είτε χρησιμοποιείται linux για την δουλειά ή για δική σας προσωπική χρήση,

γιατί τα έχετε ;

 

Η σωστή ερώτηση είναι γιατί θες εσύ να χρησιμοποιήσεις linux. Αν δεν βλέπεις καμμία χρήση γι αυτό, πιθανότατα και να μην το χρειάζεσαι.

Ξεκίνα δοκιμάζοντας μια διανομή, είτε σαν δεύτερο λειτουργικό είτε σε Virtual machine και δες αρχικά αν μπορείς να κάνεις όλα όσα κάνεις και με το λειτουργικό που χρησιμοποιείς τώρα και μετά- αφου έχεις καταλήξει- θα δεις αν σου κάνει για κύριο ή μοναδικό λειτουργικό.

 

Η σύντομη απάντηση στην περίπτωσή μου, είναι γιατί κάνει με τον καλύτερο τρόπο όσα εγώ θέλω από ένα λειτουργικό.

Αν κάνει όμως για σένα θα πρέπει να το ανακαλύψεις μόνος σου.

 

υγ. Έχω περάσει και από τα 3 γνωστά λειτουργικά (win, osx και linux)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...