Προς το περιεχόμενο

Γιατί χρησιμοποιείτε linux ;


Neo5

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτο με τα πειρατικα και γω το θεωρω εναν λογο να φυγει κανεις απο windows..οκ να παω σε freeware/shareware αλλα ωρες ωρες για να κανεις σωστα την δουλεια σου θες ενα λιγο πιο σοβαρο προγραμμα...

 

Απο την αλλη το λειτουργικο συστημα πρεπει να το επιλεγουμε αναλογα ποιο μας βολευει.

 

Για παραδειγμα εγω πολλες φορες "βοηθαω" εναν φιλο με κατι 3d προγραμματα (3ds max , photoshop , mudbox , photoscan κλπ)..οχι οτι εχω ιδεα..απλα εχω μαθει κατι διαδικασιες και τον ξαλαφρωνω...

 

Ε αυτα δεν υπαρχουν σε linux (το photoscan υπαρχει...αλλα οοοολα τα αλλα οχι)...

Απο την αλλη σε κανα διαλλειματακι θες να παιξεις κανα παιχνιδακι...

 

Αν ομως χρειαστει να στησω σερβερ..για το οτιδηποτε (web,ftp,file) θα το κανω με λινουξ..δεν εχω ιδεα πως γινονται αυτα σε windows :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 58
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επειδη πρεπει να υπαρχει και μια εναλλακτικη λυση, οσον αφορα τα λειτουργικα συστηματα που χρησιμοπουμε.

Ποσο μαλλον οταν το Λειτουργικο και το ολο οικοσυστημα του, παρεχονται απολυτως Δωρεαν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα ενα laptop Amd-k6 450Mhz 160Mb ram 4Gb δισκο S3 virge/MX 2 mb και win 98.

 

Δεν την παλευε με win και αρχισα να πειραματιζομαι με debian (etch πρεπει να ηταν)

 

Σημερα win υπαρχουν μονο στο vbox στον σταθερο και στο laptop της κοπελας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ χρησιμοποιώ αποκλειστικά linux εδώ k 6-7 χρονια. Την τελευταία 5αιτια έχω βρει λίγα προβλήματα που τα παραπάνω τα λύνω μέσα σε ώρες/μέρες. Βεβαια η δουλειά που κάνω στο pc είναι browser and libreoffice. Ο chrome είναι ίδιος παντού, το libreoffice με βολεύει αφού κάνω απλά πράγματα, και windows να είχα δεν θα αγόρασα το office  δηλαδή. Τον τελευταίο χρόνο exw ένα virtual box για να τρέχει ένα συγκεκριμένο πρόγραμμα για EEG recordings και  matlab. Matlab υπάρχει και στο linux, αλλα δεν θέλω να βάλω σπασμένο λογισμικό στο κύριο μου σύστημα. Από εκεί και πέρα πιστεύω το να αναλωνόμαστε στο ποιο είναι το καλύτερο η όχι δεν υπάρχει λόγος. Ένας νέος υπολογιστής(5> ετών) μπορεί να σηκώσει μια εικονική μηχανή κάνοντας κάποια βαριά εργασία. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

βγες απο την ανουσια αντιπαραθεση linux vs win vs mac

αυτα κανονικα ανηκουν 10 με 15 χρονια πισω

το καθε λειτουργικο εχει την εξελιξη του και εχει παρει και τον δρομο του.

 

1)

εφοσον εισαι πληροφορικαριος το θεωρω αδιανοητο να μην ασχοληθεις σε βαθος με το linux

γιατι υπαρχει παντου απλα, και οταν λεμε παντου λεμε παντου.

ο κοσμος της πληροφορικης δεν εχει μονο τα home computers.

 

2)

ειναι πολυ πιο κοντα στην open source λογικη, για μενα αυτο ειναι και το ΤΕΡΑΣΤΙΟ πλεονεκτημα

γιατι δεν ειναι απλα οτι εχεις ανοικτο τον κωδικα, για το 99% των χρηστων αλλωστε ειναι αδιαφορο,

αλλα εχει να κανει συνολικα με μια αλλη λογικη-φιλοσοφια-κουλτουρα-κοινοτητα και παει λεγοντας .

εχει να κανει με τα πρωτοκολλα, με τα προτυπα με τα πνευματικα δικαιωματα με το ιδιωτικο απορρητο

και αλλα πολλα σοβαρα θεματα.

 

3)

θα σε βοηθησει στην δουλεια σου αυριο ... ξερω τουλαχιστον πανω απο 10 ατομα που τους βρηκαν

και τους προσφεραν δουλεια πριν καν τελειωσουν την σχολη, γιατι με τον εναν η τον αλλον τροπο

ειχαν δει κομματια της δουλειας τους και των ικανοτητων τους και σε αυτο βοηθα η λογικη και η κουλτουρα

αυτων που αναφερω στο 2.

 

4)

οπως αναφερθηκε και στα win/mac μπορεις να κανεις ολες τις δουλειες σου

και αρκετες θα τις κανεις ισως και καλυτερα, αλλα σιγουρα θα μαθεις πολλα περισσοτερα

και για το πως λειτουργει ο υπολογιστης και ενα λειτουργικο

με την προστριβη και την επιλυση προβληματων σε ενα συστημα linux

 

5)

παραμετροποιηση ... και δεν μιλω φυσικα μονο απλα για ενα theme ... αλλα σε ολα τα κομματια του λειτουργικου

 

6)

ssh - terminal οι δυνατοτητες απλα σταματουν εκει που σταματας να διαβαζεις και να ψαχνεις,  σε καλο δρομο ειναι και το power shell αλλα οχι και συγκριση :), ειναι λιγο αδικο θα ελεγα να το συγκρινεις με τα εργαλεια και πανω απο ολα την τεραστια γνωσιακη βαση και τα απειρα scripts του linux terminal.

 

μια μικρη γευση http://www.insomnia.gr/topic/248261-info-%CE%B7-%CE%B4%CF%8D%CE%BD%CE%B1%CE%BC%CE%B7-%CF%84%CE%B7%CF%82-%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%83%CF%8C%CE%BB%CE%B1%CF%82/

 

7)

κοινοτητες - hackerspaces - linux teams - fosscomm και παει λεγοντας

 

8)

δεν βαριεσαι ποτε :) ακομα και οταν δεν εχεις τι να κανεις δοκιμαζεις διανομες :)

 

 

 

Σωστοτατος!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε ξεκίνησα να διαβάζω το EULA για τα Windows. Φυσικά δεν το διάβασα όλο. Οχι γιατί είναι του κερατά μεγάλο, απλά γιατί δεν συμφωνούσα μαζί του και σταμάτησα να το διαβάζω. Πρέπει να ήταν γύρω στο 2006 που αποφάσισα να χρησιμοποιώ μόνο linux. Δεν το μετάνοιωσα. Δεν μου λείπει κάτι απο τα Windows. Δουλεύω με linux από το '98 και δεν έχει σταματήσει να με εκπλησσει. Μετά από 18 χρόνια χρήσης του, ένα μόνο έχω να πώ, το GNU/linux είναι μαγικό!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν προσπαθώ να φτιάξω ένα C++ project με φακέλους, version control, βιβλιοθήκες και άλλα λοιπά καλούδια, στα Linux θα είναι έτοιμο σε 5 λεπτά για να ξεκινήσω το coding, ενώ στα Windows μπορεί να πάρει και μισή μέρα.

 

Και αυτό μεταφέρεται παντού σε ότι έχει σχέση με τον προγραμματισμό. Όπως για παράδειγμα το γεγονός ότι στα Windows ο καθένας έχει τα δικά του ονόματα για βιβλιοθήκες, το ότι οι φάκελοι εγκατάστασης μπορεί να είναι ολούθε στο project tree και πρέπει να προσέχεις που υπάρχει τι (libs headers dlls και λοιπά), το γεγονός ότι όταν θέλεις ένα tool απλά πατάς apt-get install στο τερματικό and it works, το γεγονός ότι το Command Prompt απλά δεν θέλει να συνεργαστεί μαζί σου σε ΤΙΠΟΤΑ, το ότι αλλάζει το γραφικό των Windows κάθε 1 χρόνο και κάτι που είχες μάθει να κάνεις στα 7 γρήγορα στα 10 δεν υπάρχει ούτε καν σαν σκέψη.

 

Το γεγονός ότι όταν δεν σου αρέσει κάτι στα Linux το αλλάζεις, ενω στα Windows θα πρεπει να μαθεις να ζεις με αυτό. Τα Linux μου δίνουν την αίσθηση ότι εγώ εχω τον έλενγχο ενώ στα Windows 10 αισθάνομαι σαν 85 χρονών που προσπαθεί να χρησιμοποιήσει tablet.   

 

Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν χρησιμοποιώ Windows. Όταν για μιλάμε για πληθώρα και πληρότητα προγραμμάτων τότε μιλάμε για Windows. 

Desktop=Windows, Laptop=Linux. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ότι αλλάζει το γραφικό των Windows κάθε 1 χρόνο και κάτι που είχες μάθει να κάνεις στα 7 γρήγορα στα 10 δεν υπάρχει ούτε καν σαν σκέψη.

 

 

 

Εμ αυτο που το βαζεις...το γραφικο στα windows αλλαζει με καθε βλεφαριασμα!!Ενω στο λινουξ βλεπεις το ιδιο ενα γραφικο εδω και 20 χρονια!!

 

Windows xp = 2001

windows vista = 2006

windows  7 = 2009

windows 8/81 = 2012

windows 10 = 2015

 

Ας ειμαστε σοβαροι σε αυτα που λεμε.Το μονο που δεν μπορουμε να καταλογισουμε στα windows ειναι η αλλαγη γραφικου.Εχει το ιδιο εδω και χιλιαδες χρονια..απλα σε καμμια μεγαλη αλλαγη αλλαζει 2-3 πραγματα στο interface που χρειαζεται ξερωγω κανα 2-3 μηνες συνηθειας και συνεχιζουμε την ζωη μας.

 

Στο λινουξ εχουμε δεκαδες γραφικα και καλυτερα μην αρχισουμε την αναλυση τους εδω ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έχεις δεκάδες γραφικά αλλά τα config files είναι ίδια ανεξαρτήτως DE. θα έλεγα πως το ίδιο ισχύει και για τα windows ( ή και όχι; δεν εχω ιδέα ) αλλά ποιος κάθεται να σετάρει το σύστημά του πειράζοντας τη registry...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά χρησημοποιώ Ubuntu mini χωρίς κάποιο DE (τα πάντα από ssh) σε ένα pc στο γραφείο σαν server μόνο για samba, cups και κάποια python scripts στα cronjobs για backups. Για οτιδήποτε άλλο Windows 7.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για προσωπική χρήση, έχω dual boot desktop με Ubuntu και windows και ένα MacBook Pro,

 

η χρήση είναι 80% Linux, 10% win και 10% OSX,

 

απλά γιατί αυτά που κάνω μου φαίνονται πιο γρήγορα και εύκολα με το Linux,

 

ψιλοάσχετος είμαι, απλά έχω δει και στα τρία λειτουργικά, ότι άμα κάτι στραβώσει, με ελάχιστο ψάξιμο στο Google, μπορείς πιο εύκολα να τα φτιάξεις σε Linux, αρκεί να καταλαβαίνεις τι θες και να μπορείς να κάνεις copy paste κάποιες εντολές στην console (από την οποία δεν ξέρω τίποτα πέρα από το cd και το dir)

 

 

έχω επίσης ένα αρχαίο netbook που τρέχει Puppy διανομή κομμένη και φτιαγμένη (50 Mb) σε MPD server που παίζει τις μουσικές που ακούω στο στερεοφωνικό

 

 

πάντως είναι καλό που έχουμε πολλές επιλογές, όσο και αν κάποια funboys διαφωνούν

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...