Προς το περιεχόμενο

Πως θα δουλεύει το ηλεκτρονικό εισιτήριο που έρχεται στις αρχές του 2017 [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

georgetsl οχι δυσκολο ειναι γιατι οταν βιαζεσαι και ο συρμος φευγει σε 5 sec και κανει μετα 10 λεπτα να ξανα ερθει βραστα και εσυ χανεις την συνεντευξη για δουλεια ολα τα μμμ πρεπει να ειναι κρατικα και απολυτως δωρεαν γιατι και η μετακυνηση ειναι κοινονικο αγαθο ολα κρατικα για να υπαρχει και δουλεια

Τίποτα δεν γίνεται να είναι δωρεάν, απλά τα πληρώνει κάποιος άλλος ή όλοι μαζί. Βέβαια εσύ μένεις στην Αθήνα και δεν έχεις πρόβλημα να τα πληρώνουμε όλοι μαζί, αλλά για σκέψου τον τύπο που μένει στη Λαμία η σε κάνα χωριό εάν θέλει να πληρώσει το μετρό σου και τον προαστιακό σου όταν ο ίδιος έχει ένα λεωφορείο της κακιάς ώρας κι αν, η τον εργαζόμενο στην Αθήνα που δεν τον βολεύουν τα δρομολόγια και αναγκαστικά παίρνει το αυτοκίνητο του.

 

Επίσης και οι δωρεάν μετακινήσεις στους ανέργους θα έπρεπε να γίνεται με κάποια κριτήρια, γιατί αυτή τη στιγμή δεν γίνεται διάκριση μεταξύ μακροχρόνια άεργου και αραχτού, και πραγματικά ανέργου. Και δυστυχώς τα παραδείγματα που έχω είναι πολλά, και έχω κουραστεί σαν εργαζόμενος να τους πληρώνω κάθε μήνα και ποιο πολύ.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 165
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

 Αλλά όχι κρατάς την τωρινή τιμή ως χαμηλότερη χρέωση και αρχίζεις να ανεβαίνεις. Οι πωλήσεις των εισητηρίων θα αυξηθούν αφού υποχρεωτικά όλοι θα χτυπάνε εισητήριο οπότε φρόντισε να ρίξεις τις τιμές. Έτσι θα αποδειχθεί ότι θες να λειτουργούν σωστά τα μέσα και όχι ότι απλά θες να εισπράξεις.

Αυτή είναι η ουσία. Δυστυχώς όμως η εμπειρία μας λέει οτι για τη μεγαλύτερη διαδρομή σίγουρα το ποσό θα είναι υψηλότερο από αυτό που πληρώνετε σήμερα.

Για τα μάτια του κόσμου θα ρίξουν το κόστος στις 2-3 στάσεις απόσταση για ένα ελάχιστο ποσοστό πολιτών που χρησιμοποιεί το μετρό για τόσο μικρές αποστάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επιτέλους! Να μάθουμε να μην μπαίνουμε χωρις εισητήριο :P

λοιπόν πάρα πολλά πράγματα σε αυτή τη χώρα θα μπορούσαν να λυθούν αλλά λόγο μικροπολιτικής δεν λύνονται.

Στο συγκεκριμένο θέμα νομίζεις ότι όποιος θέλει ή δεν μπορεί δεν θα μπαίνει στο λεωφορείο;

Από τι στιγμή που το λεωφορείο ανοίγει όλες τις πόρτες και μπουκάρει ο κάθε παραβατικός θα έχεις το ίδιο πρόβλημα.

Τα λεωφορεία όταν θα ιδιωτικοποιηθούν θα τα βρει έτοιμα ο "επενδυτής" και τότε θα ανοίγει μόνο η μπροστινή πόρτα για επιβίβαση με το μηχάνημα να είναι δίπλα στον οδηγό που θα κάνει τον έλεγχο και θα πουλάει και εισιτήριο σε όποιον βιαστικό ή εποχούμενο δεν έχει.

Εδώ και 35 χρόνια στο βωμό της ασυδοσίας επικρατεί εσκεμμένα αυτή η κατάσταση τώρα που θα τα πάρει ο "επενδυτής" θα δούμε όλοι τι εστί βερίκοκο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόνο στην Ελλάδα αντιδρούμε και βρίσκουμε συνωμοσίες σε κάθε τι καλό γιατί απλά είμαστε άνθρωποι χωρίς παιδεία (και δεν εννοώ πτυχία, από αυτά έχουμε μπόλικα και μάλιστα περισσεύουν κιόλας από όσα χρειαζόμαστε πραγματικά).

Πολλές φορές επεδίωξα να μπω χωρίς εισιτήριο και εγώ στα ΜΜΜ (και ίσως το ξανακάνω όταν είμαι Ελλάδα) αλλά κάτι καλό δεν μπορούμε να το αφορίζουμε σκεπτόμενοι το προσωπικό μας όφελος έναντι του συνόλου.

 

Αυτή είναι η συνήθης δικαιολογία για κάθετι που μπορεί να αποτρέψει μια λαμογιά.

 

Θα έρθει το Χ σύστημα που θα περιορίζει την φοροδιαφυγή? Θελουν να μας παρακολουθούν και να μας ελέγχουν.

 

Ηλεκτρονικό εισιτήριο μπας και σταματήσουν τα ΜΜΜ να είναι ελλειματικά? Κάρτα του διαβόλου και χάραγμα.

 

Νέες ταυτότητες? Τσιπάκι του αντιχρίστου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ο πολιτης εκπαιδεύεται απο το κρατος. Ας μου πει καποιος ενα λογο να μην κανω οτι μου κανει το κρατος. Ας μου πει καποιος ενα λογο να μη βρισκω αμυνες για εξοικονόμηση χρηματων. Και αναφερω μονο ενα παραδειγμα: Στο τελος της χρονιας αποφασιζει το σοφο κρατος ποσα θα σου παρει για την χρονια που ηδη εχει περασει με την εφορεία. Βλεπε τεκμηρια διαβιωσης Φοροαπαλαγες. 

Ετσι λοιπον και ο καθενας βρίσκει άμυνες οταν τον κλεβουν.  Μια απο αυτες ειναι και τα εισιτήρια ή η ανταλαγη αυτων. Αλήθεια ποσοι απο μας εχουν δωσει ή τους εχουν δωσει εισητηριο μετρο στην εξοδο?

 

 

γιατι οσο το κρατος χανει εσοδα απο αυτους που αποφασιζουν να μην πληρωνουν τις υπηρεσιες θα πρεπει να βρισκει αλλους τροπους (φορους) να βγαλει τα σπασμενα οποτε δημιουργεται ενας φαυλος κυκλος που εν τέλη τον τρως εσυ στο τελος και χειροτερα!

 

Επισης καποια στιγμη καπως πρεπει να παμε μπροστα και αυτο δεν θα γινει σε μια μερα και ουτε θα ειναι ωραιο για ολους αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι αυτα! Επισης αν θες να αρχισουν να δουλευουν καποια πραγματα θα πρεπει και συ απο μέρους σου να αλλαξεις ειτε σου αρεσει ειτε οχι, δεν γινεται να λες οταν φτιαξει αυτο τοοοτε θα αλλαξω εξω (ή μπορει και οχι) εισαι μερος της αλλαγης που θες ειτε σου αρεσει ειτε οχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οσο το κρατος χανει εσοδα απο αυτους που αποφασιζουν να μην πληρωνουν τις υπηρεσιες θα πρεπει να βρισκει αλλους τροπους (φορους) να βγαλει τα σπασμενα οποτε δημιουργεται ενας φαυλος κυκλος που εν τέλη τον τρως εσυ στο τελος και χειροτερα!

 

Επισης καποια στιγμη καπως πρεπει να παμε μπροστα και αυτο δεν θα γινει σε μια μερα και ουτε θα ειναι ωραιο για ολους αλλα τι να κανουμε ετσι ειναι αυτα! Επισης αν θες να αρχισουν να δουλευουν καποια πραγματα θα πρεπει και συ απο μέρους σου να αλλαξεις ειτε σου αρεσει ειτε οχι, δεν γινεται να λες οταν φτιαξει αυτο τοοοτε θα αλλαξω εξω (ή μπορει και οχι) εισαι μερος της αλλαγης που θες ειτε σου αρεσει ειτε οχι.

 

Ελλάδα = μακριά από τον κώλο μου και ας είναι και στου γείτονα.

 

:-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τλευταιος λογαριασμος νερου μου.
το νερο που χρεωνουν ειναι 4,5 ευρω.
Ο συνολικος λογαριασμος που καλουμε να πληρωσω χωρις να υπαρχει υπολοιπο απο πριν,ειναι 23,5 ευρω.
Εχουμε ενα κρατος που ειναι πεντελως ανικανο να φορολογησει τους εχοντες,δεκαετιες τωρα,και βαραει στο ψαχνο οποιν βρει μπροστατου.
Πιο απλα καπως ετσι:
"θες να εισαι αραχτος στην δημοσια υπηρεσια και να ξυνεσαι σε βαρος του ιδιωτικου τομεα?Κοψε τον λαιμο σου και βρες χρηματα,απο οπου βρεις,χρεωνε οτι σου κατεβει"
Τωρα ξεκιναω να ψαξω ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΑΝ εργα απο την ευδαπ στην περιοχη μου ζητωντας χαρτη εργων,γιατι εχω μια χρεωση 9 ευρω για εργασιες.....δεν εχω δει εργασια μηνες στην περιοχη μου.......
Τα παραπανω μηχανηματα ειναι απλα αλλη μια εργολαβια,μιζα.Στον δημο αιγαλεω στην εκκλησια αγια τριαδα γκρεμισαν την πλατεια και την ξαναεφτιαξαν.....ολοιδια,εργολαβεια.
Προχθες με σταματησαν για ελενχο στην αγια μαρινα την ωρα που κατεβαινα για το μετρο(!!!!)δηλαδη μπορουσα να πω "παω να δω πως περνανε τα τραινα"(προσωπικα κινουμαι με καρτα ανεργιας).
Πιο απλα αν το κρατος νοιαζοταν για το καλο του κρατους και των πολιτων θα ημαστα μια χαρα,,,,,,,,,
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Αγγλία "χτυπάς¨την κάρτα σου μπαίνοντας στο σταθμό και βγαίνοντας. Αναγνωρίζει τι δρομολόγιο έκανες και στου αφαιρεί το αντίτιμο. Μπορείς να την "φορτίσεις" στο ταμείο και σε μηχάνημα με οσα χρήματα θέλεις ή να βάλεις συγκεκριμένο πακέτο. To Λονδίνο εχει πληθυσμό μεγαλύτερο απο την Ελλάδα και σε καμία περίπτωση δεν καθυστερούσα. ΟΚ επειδή για την Ελλάδα είναι κάτι νεο τις πρώτες μέρες μέχρι να συνηθίσουν (ειδικά οι μεγαλύτερες ηλικίες) μπορει να υπάρχουν μερικά λεπτά καθυστέρησης. Ε φύγετε απο το σπίτι 10 λεπτά νωρίτερα.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@marioshaidari εκει ειναι το ολο θεμα το οτι για τοσο χρονια ηταν ανικανο(δεν ηθελε θα πω εγω) δεν σημαινει οτι τωρα που πανε να κανουν κατι σωστο θα το ξεσκισουμε και θα το κραξουμε. 
Αν θες αυτη η λογικη του ολα ειναι μπουρδελο θα πρεπει να αλλαξεις και εσυ και σιγουρα στην αρχη καποιοι θα ειναι αδικημενοι και θα διαφωνουν αλλα αν δεν γινει αυτο δεν θα αλλαξει ποτε και παντα θα λεμε τα ιδια και τα ιδια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

@divο απανταω εγω σε αυτα που εγραψες.

 

Συμφωνω μαζι σου οτι ειμαστε ενα μπουρδελο και απο οπου και να το πιασεις ολα ειναι σκατα απλα εκει που διαφωνω ειναι στο τι πρεπει να γινει απο δω και περα. Αυτο που πρεπει να καταλαβουμε ολοι μας ειναι οτι οσο συνεχιζουμε σε αυτο το τριπακι δηλαδη το κρατος ειναι ετσι αρα εγω θα κανω αυτο και θα τους πηδηξω ολους το μονο που θα πετυχαίνουμε καθε φορα ειναι απλα να διαιωνιζουμε το υπάρχον προβλημα. 

 

Οπως εγραψα και πριν θελουμε αλλαγες συνεπως πρεπει να γινουμε οι αλλαγες που θελουμε δεν μπορουμε να απαιτουμε σε ενα βραδυ να αλλαξουν ολα και μετα να αλλαξουμε εμεις. 

 

Ξαναλεω οτι ναι ειναι μπουρδελο η ολη φαση και σιγουρα καποιοι θα την φανε περισσοτερο στην αρχη αλλα το θεμα ειναι τι θα φερει στο τελος αυτη η αλλαγη και οχι πως θα ειναι η αρχη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ότι θα πληρώνουμε ανάλογα την απόσταση είναι παγίδα,εγω δηλαδή που παίρνω μετρο κάθε μέρα απο ευαγγελισμό για κορωπί με μηνιαία κάρτα 30 ευρω η 1,40 χωρίς κάρτα με το νέο σύστημα Πόσο θα είναι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω ότι κάνεις δεν ξέρει ακόμα και όπως λέει στο άρθρο θα ανακοινωθούν αργότερα οι τιμές αλλά καταλαβαίνεις πιστεύω ότι αυτή είναι αμέσως η πρώτη απορία/ερωτηση που μας έρχεται στο μυαλό ????

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...