Προς το περιεχόμενο

Πως θα δουλεύει το ηλεκτρονικό εισιτήριο που έρχεται στις αρχές του 2017 [Video]


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μου αρέσει πολυ σαν μέτρο. Αν πληρώνουν ΟΛΟΙ η τιμή απο 1.4/0.6 μπορεί να πέσει σταδιακά.

 

Ωστόσο εν έτει 2017 που θα βγουν θα έπρεπε αυτό να γίνεται και με NFC κινητού. Την κάρτα την ξεχνάς. Το κινητό όχι (λέμε τώρα). Και δε λέω απαραίτητα να υπάρχει εφαρμογή του ΟΑΣΑ για e-pay γιατί κοστίζει με όλα αυτά τα security layers και το beta testing που θέλει αλλά να υπάρχει δυνατότητα πληρωμής με την εφαρμογή της πειραιώς πχ. ΑΛΛΑ σε αυτή την περίπτωση απαιτείται internet στο υπόγειο που δεν είναι δύσκολο αλλά έχει κόστος.

Επίσης θα έπρεπε να μπορώ εγώ να βάλω στην κάρτα μου 140€ απο το σπίτι μου και να πάω κυριλλέ να μπαίνω.

 

Anyway. Σημασία έχει να μην υπάρχουν τζαμπατζίδες και να φροντίσουν για τους ανέργους να έχουν δωρεάν μεταφορά

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατανοώ τον προβληματισμό σχετικά με τους επιβάτες "προχωρημένης" ηλικίας...άλλα θα πρέπει επίσης να καταλάβουμε οτι με τη συγκεκριμένη λογική,δέν πάμε πουθενά.

Η γιαγιά μου (θεόςσ'χωρέστηκειπουείναι) έκραζε τα ΑΤΜ και η μάνα μου νομίζει οτι λύνει τον γόρδιο δεσμό όταν πληρώνει την ΔΕΗ με web banking.Δηλαδή τί;Επειδή κάποια πράγματα δέν είναι user friendly για μια μειοψηφία,θα έπρεπε σήμερα να είμαστε στημένοι σε ατελείωτες ουρές για γκισέ,μόνο και μόνο για να δείξουμε το κοινωνικό μας πρόσωπο;

Λυπάμαι,άλλα όχι.Οφείλουν να προσαρμοστούν.Το έκαναν με τον en suite καμπινέ,ας το κάνουν και με τα εισιτήρια.

Η 80χρονη Βρετανίδα δέν είναι εξυπνότερη απο την 80χρονη Ελληνίδα,άλλα την oyster μια χαρά ξέρει και την φορτίζει στο μηχάνημα.Απλά το ξεβόλεμα πονάει...

 

Τέλος,όποιος πανικοβάλλεται για τα 10 λεπτά αναμονής...μάλλον έχει ήδη καθυστερήσει.

 

 

Καλα τα λες αλλα ξεχνας οτι αλλη παιδεια εχει ο αγγλος και αλλη ο ελληνας.Και για να εξηγησω ,στην Σκοτια που πηγα στην ουρα 50 ατομα στο λεωφορεια και ο πρωτος εκανε 10 λεπτα να βρει να πληρωσει..Δεν μιλησε κανεις.Εδω τι πιστευεις θα ειχε γινει? + λεωφωρειοδρομοι + καθε 5 λεπτα λεωφορειο κτ΄λ κτλ

Επισης οφειλει το κρατος και ο εκαστοτε μηχανισμος να εκπαιδευσει τον πολιτη .Δεν ειμαστε ολοι high tech.Ναι να παρει η γρια το ηλεκτρονικο εισητηριο αλλα πρεπει να υπαρχει υπαλληλος που θα της δειξει με μεγαλη υπομονη να το χρησιμοποιησει ακομα και με 100 ατομα ουρα,Ακομα να υπαρχουν και Hot Spot εκπαιδευσης πολιτων αν χρειαστει.Αλλα ξεχασα ετσι μειωνονται τα λεφτα της μιζας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λεφτά για τηλεματικές δίνουν, λεφτά για ηλεκτρονικές κάρτες δίνουν επίσης. Περιμένω να δω πότε θα έχουν λεφτά για νέα λεωφορεία και ανταλλακτικά, που παίζουμε στοιχήματα για το πόσα δρομολόγια θα φάνε μέχρι να ξαναπεράσει το επόμενο.

 

Τα μεταξωτά βρακιά θέλουν κι επιδέξιους ποπούς!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο Λονδίνο λειτουργεί παρόμοιο σύστημα πολλά χρόνια και χρεώνει με βάση στο σταθμό εισόδου και εξόδου (ανάλογα σε ποια ζώνη βρίσκεται ο κάθε ένας). Στα λεωφορεία χτυπάς μπαίνοντας και έχει μια σταθερή χρέωση.

 

Για εμένα είναι τραγικό που δεν υπάρχει πρόβλεψη για NFC. Εδω ήδη κινούνται προς την κατεύθυνση κατάργησης των εισιτηρίων και χρήσης contact less καρτών ή και κινητων/ smartwatches.

Σε λίγα χρόνια θα καταλάβουν τα οφέλη αυτού του συστήματος και θα τα σκάσουν πάλι για αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απλά να προσθέσω στο παραπάνω ότι ο κυριότερος λόγος που προσπαθούν να καταργησουν σταδιακά τις έξυπνες κάρτες κλπ είναι πως με τις contactless και τα smartphones λύσεις και τα οποία προβλήματα, ουρές κλπ για τη φόρτιση των έξυπνων καρτών

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το μετρο ειναι αυτονοητο και θετικοτατο.
Τωρα αυτοι που γκρινιαζουν για καθυστερησεις, μιζες, βανδαλισμους, γιαγιαδες κλπ ειναι οι γνωστοι τζαμπατζηδες που θα σκαρφιστουν οποιαδηποτε δικαιολογια απο το να αντιμετωπισουν το απλο γεγονος οτι ειναι γυφτοι.

Ευτυχως η συγχρονη γενια ξυπνα, τους αναγνωριζει πλεον και θα τους περιθωριοποιησει εκει που πρεπει, να συζητανε μεταξυ τους οτι ειναι ανεργοι , επειδη καθυστερησε το μετρο να πανε στη συνεντευξη.

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως για μένα το βασικό ως προς την πάταξη των τζαμπατζήδων είναι να υπάρχουν οι μπάρες. Τώρα θα είναι αυτό με εισιτήρια παρόμοια με αυτά που έχουμε τώρα, θα είναι με κάρτα θα είναι με εφαρμογή για μένα είναι δευτερεύον. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα καθυστερουμε περισσοτερο με αυτα

φανταστειτε 100 ατομα στο συνταγμα να περασουν 1-1 απο αυτα. 

τουλαχιστον 15 λεπτα καθυστεριση....

 

εχεις δίκιο Λονδίνο και Παρίσι που εχουν μπαριέρες ολοι πάνε στις 11 στη δουλεια τους καθηστερημένα και εχουμε καθε μερα 15 νεκρούς κατα μέσο όρο απο λιντσαρίσματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για εμένα είναι τραγικό που δεν υπάρχει πρόβλεψη για NFC. Εδω ήδη κινούνται προς την κατεύθυνση κατάργησης των εισιτηρίων και χρήσης contact less καρτών ή και κινητων/ smartwatches.

Σε λίγα χρόνια θα καταλάβουν τα οφέλη αυτού του συστήματος και θα τα σκάσουν πάλι για αναβάθ

 

πολύ σωστή παρατήρηση. Για εμενα κανουν ενα βήμα μπροστά και 2 πίσω. Μεχρι και η MasterCard-debit της Eθνικής ειναι contanct less. Απιστευτα απερίσκεπτο αυτο που κανουν με nfc ειδικά με google pay κτλπ που πανε στα κινητά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λέει ότι θα πληρώνουμε ανάλογα την απόσταση είναι παγίδα,εγω δηλαδή που παίρνω μετρο κάθε μέρα απο ευαγγελισμό για κορωπί με μηνιαία κάρτα 30 ευρω η 1,40 χωρίς κάρτα με το νέο σύστημα Πόσο θα είναι;

 

Σκέψου αυτούς που παίρνουν λεωφορείο, τρένο, μετρό και μετά λεωφορείο για να πάνε στο πανεπιστήμιο ή στη δουλειά τους...

​Ξεχνάμε ότι το τωρινό εισιτήριο έδινε διάρκεια χρήσης για 1μιση ώρα, με το ηλεκτρονικό θα ακριβύνουν πολύ όλες οι διαδρομές, μόνο για μικρές θα συμφέρει περισσότερο...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

ΑΥτο που εχετε αποψη για τις τιμες κτλ ενω δεν εχει κανεις ιδεα ποιες θα ειναι οι τιμες, ποσο θα κοστιζουν οι μηνιαίες κτλ με ξεπερναει

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο τλευταιος λογαριασμος νερου μου.

το νερο που χρεωνουν ειναι 4,5 ευρω.

Ο συνολικος λογαριασμος που καλουμε να πληρωσω χωρις να υπαρχει υπολοιπο απο πριν,ειναι 23,5 ευρω.

Εχουμε ενα κρατος που ειναι πεντελως ανικανο να φορολογησει τους εχοντες,δεκαετιες τωρα,και βαραει στο ψαχνο οποιν βρει μπροστατου.

Πιο απλα καπως ετσι:

"θες να εισαι αραχτος στην δημοσια υπηρεσια και να ξυνεσαι σε βαρος του ιδιωτικου τομεα?Κοψε τον λαιμο σου και βρες χρηματα,απο οπου βρεις,χρεωνε οτι σου κατεβει"

Τωρα ξεκιναω να ψαξω ΠΟΤΕ ΕΓΙΝΑΝ εργα απο την ευδαπ στην περιοχη μου ζητωντας χαρτη εργων,γιατι εχω μια χρεωση 9 ευρω για εργασιες.....δεν εχω δει εργασια μηνες στην περιοχη μου.......

Τα παραπανω μηχανηματα ειναι απλα αλλη μια εργολαβια,μιζα.Στον δημο αιγαλεω στην εκκλησια αγια τριαδα γκρεμισαν την πλατεια και την ξαναεφτιαξαν.....ολοιδια,εργολαβεια.

Προχθες με σταματησαν για ελενχο στην αγια μαρινα την ωρα που κατεβαινα για το μετρο(!!!!)δηλαδη μπορουσα να πω "παω να δω πως περνανε τα τραινα"(προσωπικα κινουμαι με καρτα ανεργιας).

Πιο απλα αν το κρατος νοιαζοταν για το καλο του κρατους και των πολιτων θα ημαστα μια χαρα,,,,,,,,,

 

 

αποχετευση δεν εχεις?

η εχετε βοθρο?

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...