Προς το περιεχόμενο

Πιστωτικη καρτα-καλυτερη τραπεζα


Επισκέπτης

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σε ολους, ειχα βρει πριν καιρο μια παρομοια συζητηση σε αυτο το φορουμ αλλα τωρα δεν την βρισκω. Θα ηθελα να ρωτησω σχετικα με ανοιγμα πιστωτικης καρτας: ποσο ευκολο ειναι να ανοιξεις και ποια ειναι κατα τη γνωμη σας η καλυτερη τραπεζα για αγορες απο το ιντερνετ μεσω πιστωτικης; Η πρωτη ερωτηση τιθεται εκ μερους μου εφοσον απλα ακουγεται πως ειναι δυσκολο στις μερες μας να ανοιξεις πιστωτικη, χωρις να ξερω περισσοτερες πληροφοριες. Δηλαδη μπορει ενας πρωτοετης φοιτητης που το μονο του εισοδημα προερχεται απο τους γονεις να ανοιξει πιστωτικη; Και αν ναι, πως ακριβως λειτουργει; Ευχαριστω αν απαντησει καποιος:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 49
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καταρχήν να σε ευχαριστήσουμε εμεις πρωτα (κατά τα γνωστά) που εισαι ένα ακομα ατομο που δειχνει εμπιστοσυνη και επιλεγει πρωτα εμάς για να ενημερωθεί για άνοιγμα πιστωτικής! :cry:

 

Καλη κακη πιστωτική δεν υπάρχει για μενα , είναι αναλογα τη χρηση που της κάνεις. Εγω πχ χρειάστηκα πιστωτική γιατι άνοιξα δευτερο σπιτι δικο μου. Μου έφυγε ένα 2χιλιαρο. Αλλα για να σου εγκρινουν πιστωτικο οριο πχ 5000 το μήνα θα πρέπει όπως καταλαβαίνεις να έχεις ένα εισοδημα 1500 ευρώ το μηνα. Τωρα για τον μπαμπά σου δεν ξερω ούτως ή αλλως αυτος θα πρέπει να πάει να συνενοηθει στην τράπεζα. Αυτος θα βαλει υπογραφη στο ονομα του θα βγει. Με επιφυλαξη όλα αυτά. B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν να σε ευχαριστήσουμε εμεις πρωτα (κατά τα γνωστά) που εισαι ένα ακομα ατομο που δειχνει εμπιστοσυνη και επιλεγει πρωτα εμάς για να ενημερωθεί για άνοιγμα πιστωτικής! :cry:

 

Καλη κακη πιστωτική δεν υπάρχει για μενα , είναι αναλογα τη χρηση που της κάνεις. Εγω πχ χρειάστηκα πιστωτική γιατι άνοιξα δευτερο σπιτι δικο μου. Μου έφυγε ένα 2χιλιαρο. Αλλα για να σου εγκρινουν πιστωτικο οριο πχ 5000 το μήνα θα πρέπει όπως καταλαβαίνεις να έχεις ένα εισοδημα 1500 ευρώ το μηνα. Τωρα για τον μπαμπά σου δεν ξερω ούτως ή αλλως αυτος θα πρέπει να πάει να συνενοηθει στην τράπεζα. Αυτος θα βαλει υπογραφη στο ονομα του θα βγει. Με επιφυλαξη όλα αυτά. B)

Ειμαι 18 βασικα, δεν μπορω να την ανοιξω μονη μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειμαι 18 βασικα, δεν μπορω να την ανοιξω μονη μου;

 

Δυστυχως όχι. Και αυτό γιατι η τράπεζα πριν σου εκδόσει μια κάρτα θα πρέπει να πάρεις εγκριση. Τους πηγαίνεις τα δεδομενα σου (τι εισαι , ποια εισαι , που δουλευεις) και αναλογα με αυτά τα δεδομενα καταλαβαινουν αν θα μπορέσεις να αποπληρώσεις τα χρεη σου. Πχ ένας μισθωτος με σταθερο εισοδημα έχει βγαλει πιστωτικη αέρα. Ειδικα αν δεν έχει άλλες οφειλες στο ονομα του. Και ο πατερας σου αμα παει και κανει αιτημα αμα ψάξουν και βρουν ότι εχει άλλες οφειλες και το εισοδημα του είναι μονο 1000 ευρω το μηνα θα φάει πορτα. Πολύ πιθανο. Αυτό είναι το βασικο τους κριτηριο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχως όχι. Και αυτό γιατι η τράπεζα πριν σου εκδόσει μια κάρτα θα πρέπει να πάρεις εγκριση. Τους πηγαίνεις τα δεδομενα σου (τι εισαι , ποια εισαι , που δουλευεις) και αναλογα με αυτά τα δεδομενα καταλαβαινουν αν θα μπορέσεις να αποπληρώσεις τα χρεη σου. Πχ ένας μισθωτος με σταθερο εισοδημα έχει βγαλει πιστωτικη αέρα. Ειδικα αν δεν έχει άλλες οφειλες στο ονομα του. Και ο πατερας σου αμα παει και κανει αιτημα αμα ψάξουν και βρουν ότι εχει άλλες οφειλες και το εισοδημα του είναι μονο 1000 ευρω το μηνα θα φάει πορτα. Πολύ πιθανο. Αυτό είναι το βασικο τους κριτηριο.

Οκ ευχαριστω

Δυστυχως όχι. Και αυτό γιατι η τράπεζα πριν σου εκδόσει μια κάρτα θα πρέπει να πάρεις εγκριση. Τους πηγαίνεις τα δεδομενα σου (τι εισαι , ποια εισαι , που δουλευεις) και αναλογα με αυτά τα δεδομενα καταλαβαινουν αν θα μπορέσεις να αποπληρώσεις τα χρεη σου. Πχ ένας μισθωτος με σταθερο εισοδημα έχει βγαλει πιστωτικη αέρα. Ειδικα αν δεν έχει άλλες οφειλες στο ονομα του. Και ο πατερας σου αμα παει και κανει αιτημα αμα ψάξουν και βρουν ότι εχει άλλες οφειλες και το εισοδημα του είναι μονο 1000 ευρω το μηνα θα φάει πορτα. Πολύ πιθανο. Αυτό είναι το βασικο τους κριτηριο.

Ομως οι φοιτητικες πιστωτικες καρτες πως εκδιδονται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ ευχαριστω

Ομως οι φοιτητικες πιστωτικες καρτες πως εκδιδονται;

 

Παλιά δινόντουσαν. Πλεον πιστευω πως όχι. Χωρις να είμαι σιγουρος βεβαια.

 

Παλια γενικα κυκλοφορουσε αρκετά το χρημα ειτε ηταν φουσκα ειτε κανονικο. Τωρα έχουν βάλει φρενο σε όλα αυτά.

 

Παντως η πιστωτική είναι βραχνάς γιατι μετα κάθε μηνα έχεις το καζικι να πληρώνεις .... εγω πχ τον προηγουμενο μηνα έχωσα στην πιστωτικη 200 ευρώ. Επιτοκιο 17.5%

 

ΥΓ Παλια ερχοταν η πιτσιρικα στο πανεπιστημιο και σε εψηνε να βγαλεις κάρτα , θυμαμαι την ειχα ρωτησει το επιτοκιο μου ειχε πει και αυτή τοτε 17% στο μεταξυ όταν την ρωτησα αν ο φοιτητης είναι ανεργος ποιος θα τα πληρώσει όλα αυτά μου ειπε ο "μπαμπας".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη περίπτωση είναι να βγάλεις χρεωστική alpha 1|2|3 για νέους. Καλύτερα να αποφύγεις τις πιστωτικές + ότι αν τώρα μπαίνεις φοιτήτρια και συνεπώς δεν έχεις σταθερό εισόδημα δε βλέπω πως μπορείς να βγάλεις στο όνομα σου, αλλά το ακόμη σημαντικότερο πως θα την από πληρώνεις κάθε μήνα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η καλύτερη περίπτωση είναι να βγάλεις χρεωστική alpha 1|2|3 για νέους. Καλύτερα να αποφύγεις τις πιστωτικές + ότι αν τώρα μπαίνεις φοιτήτρια και συνεπώς δεν έχεις σταθερό εισόδημα δε βλέπω πως μπορείς να βγάλεις στο όνομα σου, αλλά το ακόμη σημαντικότερο πως θα την από πληρώνεις κάθε μήνα.

 

Κάθε μηνα βγάζει ένα φέσι η κάρτα που πρεπει να πληρώσεις ειδικα αμα έχεις κάνει αγορές με δοσεις. Άλλες φορές 30 άλλες 60 άλλες 70 κτλπ. Αν δεν το πληρώσεις 1-2 αρχιζεις να φαινεσαι σαν κακοπληρωτής. Τεσπα η αληθεια είναι πως αν δεν εχεις εισοδημα "σιγουρο" η πιστωτική δεν είναι καλη ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω για καρτα, παντως για τραπεζικο λογαριασμο που ηθελα να ανοιξω εγω δε με αφησαν γιατι οι "προσωπικοι λογοι" δεν τους ηταν αρκετοι. Πρεπει  λεει να συντρεχει σοβαρος λογος (μισθοδοσια π.χ υποθετω) ωστε να ανοιξουν λογαριασμο λογω των capital.

 

Μηπως ισχυει το ιδιο και για καρτα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε ξερω για καρτα, παντως για τραπεζικο λογαριασμο που ηθελα να ανοιξω εγω δε με αφησαν γιατι οι "προσωπικοι λογοι" δεν τους ηταν αρκετοι. Πρεπει  λεει να συντρεχει σοβαρος λογος (μισθοδοσια π.χ υποθετω) ωστε να ανοιξουν λογαριασμο λογω των capital.

 

Μηπως ισχυει το ιδιο και για καρτα;

Σε ποια τραπεζα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κανονικη" πιστωτικη καρτα χωρις εισοδημα δεν παιζει.

Υπαρχουν ομως φοιτητικές πιστωτικες οπως η University της Πειραιως με οριο 100 εως 300€ χωρις εισοδημα.

 

Σε αυτην την ηλικια καλυτερα χρεωστικη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

"Κανονικη" πιστωτικη καρτα χωρις εισοδημα δεν παιζει.

Υπαρχουν ομως φοιτητικές πιστωτικες οπως η University της Πειραιως με οριο 100 εως 300€ χωρις εισοδημα.

 

Σε αυτην την ηλικια καλυτερα χρεωστικη.

Αληθεια; Δηλαδη σιγουρα θα μπορω να βγαλω αυτη τη πιστωτικη καρτα ως φοιτητρια τωρα; Χρεωστικη και προπληρωμενη εχω ηδη αλλα μια συγκεκριμενη αγορα που θελω να κανω χρειαζεται πιστωτικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρεωστικη και προπληρωμενη εχω ηδη αλλα μια συγκεκριμενη αγορα που θελω να κανω χρειαζεται πιστωτικη

 

Καμία αγορά δεν "χρειάζεται" πιστωτική. Όπου περνάει η μία, περνάει και η άλλη. Εκτός κι αν φυσικά εννοείς ότι θέλεις να βάλεις δόσεις ή να αφήσεις υπόλοιπο, εκεί ναι, χρειάζεσαι πιστωτική.

 

Έχοντας χρησιμοποιήσει Citi, Alpha, Πειραιώς, προτιμώ την τελευταία, διότι έχει περισσότερες συμβάσεις με εμπόρους. Ιδίως την 1η (Citi) έκανα αμάν να βρω μαγαζί που να την δέχεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^ Εντάξει για κάποια κλεισίματα εισητηρίων ίσως παίζει ρόλο χρεωστική/πιστωτική, Βιζα/Μαστερ/Αμεξ. Τώρα η TS δεν ξέρω που θέλει να την χρησιμοποιήσει βεβαια

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...