Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα να ρωτήσω αρχάριος ων σε mac, clean install & upgrade, τα δίνει σαν επιλογή κ διαλέγεις ή για clean install πρέπει να κάνεις κάτι ως χρήστης?(iMAC 21.5 ,late 2010)

Ευχαριστώ. 

Όχι, στις επιλογές θα δεις μόνο "Install new Software" που σημαίνει Upgrade. Για clean, πας στη menu bar να βρεις το Disk Utility μέσα απ' το οποίο θα κάνεις format (erase) τον δίσκο και μετά θα κάνεις Quit το Disk Utility. Από 'κει και πέρα νομίζω θα τα βρεις. Αν όχι, εδώ είμαστε.

(Ελπίζω να μην έχω κάνει λάθος σε καμμιά λέξη, δεν είμαι μπροστά στο Mac.)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα εμπλεξα κ θα χρειαστω περαιτερω βοηθεια.

 

Εκανα οτι μου ειπες λοιπον κ με οδηγησε σε εγκατασταση ξανα του mac os x κ οχι του sierra  αλλα ακομη κ το x μου λεει οτι δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμο κ να δοκιμασω αργοτερα,

 

εκει εχω μεινει...

καμια ιδεα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την απαντηση αλλα εμπλεξα κ θα χρειαστω περαιτερω βοηθεια.

 

Εκανα οτι μου ειπες λοιπον κ με οδηγησε σε εγκατασταση ξανα του mac os x κ οχι του sierra  αλλα ακομη κ το x μου λεει οτι δεν ειναι προσωρινα διαθεσιμο κ να δοκιμασω αργοτερα,

 

εκει εχω μεινει...

καμια ιδεα?

Sorry, υπέθεσα ότι για να ενδιαφέρεσαι για clean install έχεις έναν usb bootable installer με το Sierra.

Θα κάνεις εγκατάσταση σε Internet Recovery mode για να εγκατασταθεί το λειτουργικό που είχε απ' τη μάνα του.

Μετά θα κατεβάσεις τα Sierra και θα φτιάξεις ένα usb με το οποίο θα κάνεις clean install τo Sierra

 

http://www.idownloadblog.com/2016/02/25/how-to-start-up-your-mac-in-internet-recovery-mode/

 

http://www.macworld.com/article/3092900/macs/how-to-create-a-bootable-macos-sierra-installer-drive.html

 

Ή βρες κάποιον με Mac να σου φτιάξει το USB και να κάνεις install από ΄κει χωρίς να παιδευτείς. Σου δανείζω και το δικό μου αν είσαι Αθήνα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ δεν έχω κανένα θέμα με μπαταρία όσο δουλεύει αλλά αυτό που παρατήρησα εχθές το είχα αφήσει standby για κανα 2 μέρες και μου έπεσε όλη η μπαταρία και αυτό αν δεν κάνω λάθος δεν μου το έκανε το el capitan

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μετά την αναβάθμιση στο Sierra δεν μου αναγνωρίζει την εξωτερική κάρτα ήχου που έχω για τη δουλειά μου (dj) και τώρα πρέπει να περιμένω την Tascam. 

Αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε μια εταιρία σαν την apple.. γνώμη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μετά την αναβάθμιση στο Sierra δεν μου αναγνωρίζει την εξωτερική κάρτα ήχου που έχω για τη δουλειά μου (dj) και τώρα πρέπει να περιμένω την Tascam. 

Αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε μια εταιρία σαν την apple Tascam.. γνώμη μου .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μην είστε πορωμένοι με το μηλαράκι. Αν έλεγα πως δεν μου αναγνωρίζει την κάρτα μετά από αναβάθμιση σε windows 10 θα λέγατε το ίδιο;

Τα κακά να τα λέμε.

Άλλοι drivers για το el capitan, άλλοι για το yosemite , άλλοι για το sierra και πάει λέγοντας. ..

Αυτό για μένα είναι διαφορετικός κώδικας σε κάθε os x και αν είχα και άλλες συσκευές είμαι βέβαιος πως θα είχα πρόβλημα. Ελπίζω να κάνει γρήγορα drivers η tascam.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι ότι στα windows προστίθενται οι drivers σε κάθε νέα version.

Δηλαδή έβαλα κανονικά τον εκτυπωτή με usb καλώδιο και τον είδαν κανονικά μόνα τους τα windows 10(χωρίς δηλαδή να υπάρχει driver από την Epson).

Αντίθετα στα Sierra τον ίδιο εκτυπωτή δεν τον βλέπουν μόνα τους πλέον (ενώ το el capitan και όλες οι προηγούμενες versions τον έβλεπαν).

Εδώ είναι φάουλ ξεκάθαρα της apple.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Support σε 3rd party software/hardware οφειλει να κανει η καθε εταιρια που σεβεται τους πελατες της. Το macos sierra, εχει developers/public beta απο το καλοκαιρι. Δλδ αρκετο καιρο πριν το επισημο λανσαρισμα.

Δεν εχει να κανει με το μηλαρακι, αλλα με την καθε εταιρια που προσφερει προιοντα.

Παντως μπορεις να γυρισεις σε el capitan μεχρι μα βγουν οδηγοι, για να κανεις κ εσυ τη δουλεια σου.

Κι εγω φοβαμαι να αναβαθμισω μην φαω καμια ηττα και κατι δεν παιζει. Και η αληθεια ειναινπως δεν εχω ψαξει ακομα να δω αν εχουν support οτι χρησιμοποιω σε sierra.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δυστυχώς μετά την αναβάθμιση στο Sierra δεν μου αναγνωρίζει την εξωτερική κάρτα ήχου που έχω για τη δουλειά μου (dj) και τώρα πρέπει να περιμένω την Tascam.

Αυτά δεν θα έπρεπε να υπάρχουν σε μια εταιρία σαν την apple.. γνώμη μου .

εδώ φίλε μ εσύ φταις που δν εψαξες αν υπάρχουν drivers από την εταιρεία για το καινούργιο OS. κ εγώ επαγγελματίας dj είμαι κ ούτε λόγος ακόμα να κάνω upgrade.περιμένω ανακοίνωση από την εταιρεία που έχω ότι έβγαλε drivers κ ότι υπάρχει το support για να γίνει το update!Καλημέρα!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γενικά πιστεύω πως φταίει η όλη διαδικασία και απο τς δυο πλευρές. Απο την μια θα ήθελα η Apple να κανει περισσότερες δοκιμές πριν κανει διαθέσιμο ένα νέο λειτουργικό για να μην γινόμαστε και εμείς πειραματόζωα. Απο την άλλη και εμείς με την σειρά μας να κάνουμε υπομονή πριν κατεβάσουμε το ΛΣ και χαθούμε μεσα στα bugs και τα προβλήματα με drivers κτλ. (Εγώ σήμερα μετά απο 1εβδομαδα + χωρις προβλήματα ανακάλυψα πως δεν μου παίζει το ηχείο Bluetooth που εχω και σε μερικά shutdown του iMac λίγο πριν σβήσει μου πετάει μια οθόνη σαν να εχει χαλάσει η κάρτα γραφικών, γεμίζει δλδ οθόνη με χιλιάδες γραμμές απο χρώματα ακαθόριστα σαν να κρασαρειδλδ )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εδώ φίλε μ εσύ φταις που δν εψαξες αν υπάρχουν drivers από την εταιρεία για το καινούργιο OS. κ εγώ επαγγελματίας dj είμαι κ ούτε λόγος ακόμα να κάνω upgrade.περιμένω ανακοίνωση από την εταιρεία που έχω ότι έβγαλε drivers κ ότι υπάρχει το support για να γίνει το update!Καλημέρα!!

 Έχεις πολύ δίκιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω και εδω μια ερώτηση, μήπως μπορεί κάποιος να κατεβάσει το OS X El Capitan και να το ανεβάσει κάπου για να το κατεβάσουμε; Θελω να κάνω downgrade και δεν μπορώ να το βρω πουθενά δωρεάν. Στο App Store μου βγάζει μόνο το Sierra :/

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση με ένα απλό restore (Command (⌘)-R με restart) απο time capsule να μου γυρίσει σε El Capitan ?

 

Υ.Γ: Η αγορά του iMac μου είχε προεγκατεστημένο El Capitan.

 

Ευχαριστω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα κάνω και εδω μια ερώτηση, μήπως μπορεί κάποιος να κατεβάσει το OS X El Capitan και να το ανεβάσει κάπου για να το κατεβάσουμε; Θελω να κάνω downgrade και δεν μπορώ να το βρω πουθενά δωρεάν. Στο App Store μου βγάζει μόνο το Sierra :/

 

Επίσης υπάρχει περίπτωση με ένα απλό restore (Command (⌘)-R με restart) απο time capsule να μου γυρίσει σε El Capitan ?

 

Υ.Γ: Η αγορά του iMac μου είχε προεγκατεστημένο El Capitan.

 

Ευχαριστω !

 

Πιθανότατα στο Recovery να δεις το Sierra, οπότε εάν όπως λες το μηχάνημά σου είχε έρθει με El Capitan, μπες στο Internet Recovery με Option(Alt)+Command+R και κάνε εγκατάσταση από κει.

 

Ρίξε και μια ματιά εδώ για να πάρεις μια ιδέα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...