Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μηπως εχει κανεις το λινκ για combo update dmg απο το 10.12.1 που μολις βγηκε?

Στο software update δεν μου το εμφανιζει (ακομη) και εδω που ψαχνω

https://support.apple.com/downloads/macos

παλι δεν φερνει αποτελεσμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πολύ βελτιωμένο και πιο γρήγορο το Mac OS Sierra μετά το τελευταίο update.

Επιτέλους βελτίωσαν και το app store και είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που θυμάμαι που δεν σέρνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ξεκλειδώνω τη συνεδρία (από lock screen δηλαδή) το WiFi πολλές φορές δε συνδέεται αυτόματα. Πρέπει να πατήσω το εικονίδιο στο menu bar και να επιλέξω το δίκτυό μου για να συνδεθεί ξανά. Πριν το Sierra, ξεκλείδωνα και ήταν ήδη συνδεδεμένο. Το παθαίνει κανείς άλλος;

 

Από πέρυσι θέλω να περάσω δίκτυο στον iMac μέσω καλωδίου, αλλά όλο το αναβάλλω. Μάλλον μου λέει με τον τρόπο του ο υπολογιστής να περάσω επιτέλους το κανάλι στον τοίχο.

 

:P

 

Πολύ βελτιωμένο και πιο γρήγορο το Mac OS Sierra μετά το τελευταίο update.

Επιτέλους βελτίωσαν και το app store και είναι η πρώτη φορά στα χρονικά που θυμάμαι που δεν σέρνεται.

 

Εμένα ακόμα σέρνεται. :P Της υπομονής το θυμόμουν πάντα, της υπομονής είναι και τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάθε φορά που ξεκλειδώνω τη συνεδρία (από lock screen δηλαδή) το WiFi πολλές φορές δε συνδέεται αυτόματα. Πρέπει να πατήσω το εικονίδιο στο menu bar και να επιλέξω το δίκτυό μου για να συνδεθεί ξανά. Πριν το Sierra, ξεκλείδωνα και ήταν ήδη συνδεδεμένο. Το παθαίνει κανείς άλλος;

Clean install ή update?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Clean install ή update?

 

Clean install. Αλλά σε (επισήμως) μη συμβατό μηχάνημα (iMac 9,1) με χρήση του γνωστού patch.

 

Haldol : Δε χρειάζεται κανένα κανάλι να περάσεις.Θα παίξεις με powerline.

 

Δε θέλω powerline (τσάμπα έξοδα και επιπλέον συσκευές για 3-4 μέτρα απόσταση) ούτε και με ενοχλεί το κανάλι. Ο σκοπός μου ήταν πάντα να περάσω UTP με κανάλι. Απλά ως τώρα βαριόμουν να το κάνω. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014)

 

1. Εγώ που έχω ακόμα Yosemite, για να του κάνω clean install, για πρέπει πρώτα να κάνω restore as new, και μετά update? Πώς πρέπει να το κάνω; Ποια είναι η διαδικασία;

 

2. Ειλικρινά, αξίζει το update σε sierra ή τo μηχάνημα θα σέρνεται;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haldol : Εγώ με powerline παίρνω Internet από τη μια άκρη του σπιτιού στην άλλη.

Οι τιμές είναι πολύ καλές μη σε προβληματίζει αυτό.

 

lamarko : Η 10.12.1 πάει σφαίρα.Ουσιαστικά αυτή πρέπει να θεωρήσουμε final.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Haldol : Εγώ με powerline παίρνω Internet από τη μια άκρη του σπιτιού στην άλλη.

Οι τιμές είναι πολύ καλές μη σε προβληματίζει αυτό.

 

Δε λέω ότι είναι απλησίαστο, αλλά γιατί να δώσω -έστω- 30€ και να αγοράσω καινούριες συσκευές όταν έχω ~30μ καρούλι UTP να κάθεται; Δε βλέπω σε τι θα με εξυπηρετήσει το powerline έναντι του καλωδίου ώστε να το προτιμήσω. Ίσα - ίσα που θα μου φάει και 2 πρίζες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω καταβρεί πάντως με τα powerline.

Επίσης υπάρχουν και powerline με πρίζα από πίσω για να μην χάνεις την πρίζα που μπορεί να θέλεις για άλλες συσκευές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ την έχω καταβρεί πάντως με τα powerline.

Επίσης υπάρχουν και powerline με πρίζα από πίσω για να μην χάνεις την πρίζα που μπορεί να θέλεις για άλλες συσκευές.

 

Ανάλογα την περίπτωση, μπορεί να βολεύουν τρελά τα powerlines! Π.χ. στο πατρικό που ήθελα να στείλω δίκτυο (+WiFi) στον κάτω όροφο με έσωσε αυτό το kit. Οποιαδήποτε άλλη λύση ήταν πιο ακριβή και τσαπατσούλικη. Το συγκεκριμένο μάλιστα, πέρα από το AC pass-through που έχει, λειτουργεί και σαν WiFI extender, ώστε να πιάνω σήμα σε όλο το σπίτι (με το ίδιο SSID).

 

Τώρα βέβαια που θέλω να φέρω εσνύρματο δίκτυο στον απέναντι τοίχο δε βρίσκω λόγο για οτιδήποτε άλλο εκτός UTP. :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά εσύ μιλάς για το ίδιο δωμάτιο.

Εγώ δεν μπορούσα φυσικά να ρίξω καλώδιο σε όλο το σπίτι.

Μιλάμε ότι είμαι στην αντίθετη άκρη από το modem.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω MacBook Pro (Retina, 13-inch, Mid 2014)


 


Εγώ που έχω ακόμα Yosemite, για να του κάνω clean install, για πρέπει πρώτα να κάνω restore as new, και μετά update? Πώς πρέπει να το κάνω; Ποια είναι η διαδικασία;


Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...