Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μετα την τελευταια αναβαθμιση προχτες, με κατι command line tools for xcode,

πλεον στον σκληρο βλεπω εναν νεο φακελο 'macOS_SDK' που μεσα εχει το xcode.

Χρειαζεται πουθενα αυτο, ή να το σβησω;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...

Καλησπέρα,μου έβγαλε τα Sierra sτο app store και ξεκίνησα την εγκατάσταση. Στο τέλος μου κρασαρε και προσπάθησα ξανά και έγινε το ίδιο. Μην μπορώ της να μπω πάλι μέσα μπήκα με στικακι Linux. Έτσι πήρα και τα αρχεία που ήθελα γιατί νόμιζα ότι θα έκανε απλή ενημέρωση. Μετά ξεκίνησα clean Kai έγινε η εγκατάσταση κανονικά όλα. Τώρα απλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, ενώ στα Windows 10βλεπω όλα τα mp3 με τον σκληρό που τα μετέφερα με το στικακι Linux στον Mac me ta Sierra δεν τα βλέπει όλα.δηλαδη σε φάκελο με 50 mp3 βλέπει 5.τι μπορώ να κάνω. Ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,μου έβγαλε τα Sierra sτο app store και ξεκίνησα την εγκατάσταση. Στο τέλος μου κρασαρε και προσπάθησα ξανά και έγινε το ίδιο. Μην μπορώ της να μπω πάλι μέσα μπήκα με στικακι Linux. Έτσι πήρα και τα αρχεία που ήθελα γιατί νόμιζα ότι θα έκανε απλή ενημέρωση. Μετά ξεκίνησα clean Kai έγινε η εγκατάσταση κανονικά όλα. Τώρα απλά αντιμετωπίζω το εξής πρόβλημα, ενώ στα Windows 10βλεπω όλα τα mp3 με τον σκληρό που τα μετέφερα με το στικακι Linux στον Mac me ta Sierra δεν τα βλέπει όλα.δηλαδη σε φάκελο με 50 mp3 βλέπει 5.τι μπορώ να κάνω. Ευχαριστω

 

Sierra ή high Sierra? O εξωτερικος σκληρος σε τι format ειναι? Αν ειναι NTFS θελεις update τα drivers για ntfs στο Mac OS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

High sierra και ο δίσκος είναι σε FAT. Δεν είναι θέμα High sierra ή sierra ή ότι άλλο, ούτε NTFS ή FAT, είναι θέμα στο πώς αναγνωρίζει τους χαρακτήρες του ονόματος του αρχείου το MacOS. Αν κάνεις μετονομασία το αρχείο στα Windows ακόμα και το ίδιο όνομα να του δώσεις, φτάνει να μην αφήσεις κανένα χαρακτήρα από το αρχικό όνομα, το βλέπει κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Βγήκε χθες ενημέρωση ασφαλείας 2018-001 για το Sierra, και απ'ότι διαβάζω και για το El Capitan. Στο Macrumors αναφέρουν πως αφορά το Meltdown και το Spectre. Προσωπικά σε iMac mid 2010 όπου έκανα την αναβάθμιση δεν υπήρξε κάποιο πρόβλημα, αλλά υπήρξαν περιστατικά όπου άτομα είχαν να αντιμετωπίσουν απανωτά reboots, και σε άλλον δεν άνοιγε ο υπολογιστής του. Αν θέλετε ρίξτε και μια ματιά στη συζήτησή τους.

Προτού κάνετε το όποιο update, καλό είναι να πάρετε ένα backup με το time machine.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 μήνες μετά...
Καλημέρα ομάδα,
Είμαι χρήστης Macbook Pro I5 Late 2011 πρόσφατα έκανα update από Mavericks σε Sierra High και στις πρώτες ώρες χρήσης του ψιλοσέρνεται και τα fan δουλεύουν σε high speed ακόμα και όταν απλά λειτουργεί
Δοκίμασα reset σε SMC και στην PRAM/NVRAM αλλά δεν άλλαξε κάτι.
 
Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό?
Ευχαριστώ πολυ
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Nikos Sokin Tsigas είπε
Καλημέρα ομάδα,
Είμαι χρήστης Macbook Pro I5 Late 2011 πρόσφατα έκανα update από Mavericks σε Sierra High και στις πρώτες ώρες χρήσης του ψιλοσέρνεται και τα fan δουλεύουν σε high speed ακόμα και όταν απλά λειτουργεί
Δοκίμασα reset σε SMC και στην PRAM/NVRAM αλλά δεν άλλαξε κάτι.
 
Γνωρίζει κάποιος κάτι σχετικά με αυτό?
Ευχαριστώ πολυ

Προφανώς πριν την αναβάθμιση δεν είχες παρατηρήσει κάτι τέτοιο. Αλλιώς θα σου πρότεινα να καθαρίσεις τα ανεμιστηράκια. 

Γενικά είμαι υπέρ του "clean install", το οποίο θα σε συμβούλευα να κάνεις. Δοκίμασε όμως πρώτα να κάνεις ένα macOS recovery πριν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...