Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1) ανεκαθεν παρακολουθωντας ολη την υπολοιπη ειδησεογραφια, παντα μαθαινα οτι 'η apple εβγαλε νεα εκδοση του λειτουργικου'-αυτη τη φορα δεν πηρε και πολυ δημοσιοτητα μαλλον...

2) δεν ειδα και καμια ειδοποιηση στο software update

1. Όλα τα τεχνολογικά Site που επικεντρώνονται σε προϊόντα Apple έχουν βγάλει review για το Sierra. :)

2. Δεν είναι update, είναι νέα έκδοση. Δε θα στο βγάλει στα διαθέσιμα updates. Πρέπει να πας μόνος σου στο Mac App Store και να το κατεβάσεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σχετικά με την ειδησιογραφία, υπάρχει η σχετική είδηση στην πρώτη σελίδα του Insomnia.

 

Δεν πρόκειται να το δεις σαν software update γιατί είναι ξεχωριστό app, άρα πρέπει μπεις στο store να το "αγοράσεις".

 

Δεν δίνεται η δυνατότητα να κατεβάσεις οτιδήποτε από το store της, αν δεν βρίσκεσαι σε Mac. Άλλα και σε Mac να βρίσκεσαι πρέπει να είναι δυνατό να εκτελέσει την εκάστοτε εφαρμογή, αλλιώς δεν σου επιτρέπει να την κατεβάσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Όλα τα τεχνολογικά Site που επικεντρώνονται σε προϊόντα Apple έχουν βγάλει review για το Sierra. :)

2. Δεν είναι update, είναι νέα έκδοση. Δε θα στο βγάλει στα διαθέσιμα updates. Πρέπει να πας μόνος σου στο Mac App Store και να το κατεβάσεις.

 

Ευχαριστω για την πληροφορηση.

 

Νομιζω φετος ειχε πραγματικα χειροτερη δημοσιοτητα.

Παρακολουθω δεκαδες sites καθημερινα, και γενικης ειδησεογραφιας, και τεχνολογικα.

Ή δεν ειδα καλα....ή δεν δημοσιευσαν τιποτε!

Ενταξει, εννοειτε οτι ολα τα apple-friendly sites θα ειχαν αναλυτικη ενημερωση...

Αλλα παλια διαβαζες παντου οταν εβγαζε η apple νεα εκδοση, εννοω ως ειδηση.

Τωρα πρεπει να μπεις σε apple site για να το παρεις ειδηση...και ΑΝ το παρεις ειδηση.

Μπειτε στο marumors(οχι τυχαιο site...), αρχικη σελιδα.

Χτεσινη ειδηση, 21/9, και μιλα για Beta του Sierra, τι μου λετε τωρα...

Παραδεχτειτε οτι χαμπαρι δεν πηρε ο κοσμος, η Apple ουτε που νοιαστηκε να το προμοταρει...

Δειτε

ddjfjk.jpg

 

----

 

Γενικα καθεται καλα ως upgrade πανω απο το captain?

Ή εχουν αναφερθει προβληματα;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την πληροφορηση.

 

Νομιζω φετος ειχε πραγματικα χειροτερη δημοσιοτητα.

Παρακολουθω δεκαδες sites καθημερινα, και γενικης ειδησεογραφιας, και τεχνολογικα.

Ή δεν ειδα καλα....ή δεν δημοσιευσαν τιποτε!

Ενταξει, εννοειτε οτι ολα τα apple-friendly sites θα ειχαν αναλυτικη ενημερωση...

Αλλα παλια διαβαζες παντου οταν εβγαζε η apple νεα εκδοση, εννοω ως ειδηση.

Τωρα πρεπει να μπεις σε apple site για να το παρεις ειδηση...και ΑΝ το παρεις ειδηση.

Μπειτε στο marumors(οχι τυχαιο site...), αρχικη σελιδα.

Χτεσινη ειδηση, 21/9, και μιλα για Beta του Sierra, τι μου λετε τωρα...

Παραδεχτειτε οτι χαμπαρι δεν πηρε ο κοσμος, η Apple ουτε που νοιαστηκε να το προμοταρει...

Δειτε

ddjfjk.jpg

 

----

 

Γενικα καθεται καλα ως upgrade πανω απο το captain?

Ή εχουν αναφερθει προβληματα;

 

πλακα μας κανεις μου φαινεται.... 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μερες μετα, Macbook pro mid 15, μου φαινεται γρηγοροτερο ιδιαιτερα στο boot, σαφαρι δε χρησιμοποιω παρα πολυ αλλα φαινεται σαφως βελτιωμενος, οπως ειπα για Σιρι μου αρεσει τρομερα( δειξε καιρο, μαπς, στειλε μειλ η μηνυμα).

Ενα προβλημα που αντιμετωπισα, καθως εχω dual boot Arch linux, μου εσβησε τον boot Loader, οποτε προσοχη, το Partition δε μου το πειραξε οποτε δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 μερες μετα, Macbook pro mid 15, μου φαινεται γρηγοροτερο ιδιαιτερα στο boot, σαφαρι δε χρησιμοποιω παρα πολυ αλλα φαινεται σαφως βελτιωμενος, οπως ειπα για Σιρι μου αρεσει τρομερα( δειξε καιρο, μαπς, στειλε μειλ η μηνυμα).

Ενα προβλημα που αντιμετωπισα, καθως εχω dual boot Arch linux, μου εσβησε τον boot Loader, οποτε προσοχη, το Partition δε μου το πειραξε οποτε δεν υπαρχει σοβαρο προβλημα

 

Απο el capitan αναβαθμισες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ απο el capitan αναβάθμισα και όλα πήγαν κομπλέ , μετά το restart απλά μου έβγαλε μήνυμα ότι δεν είναι συμβατό το little snitch αλλά με πέταξε κατευθείαν στο νέο version , το κατέβασα και είναι κομπλέ.

Δεν πρόλαβα όμως να παίξω καθόλου για να δώ αλλαγές.

 

Τώρα όσον αφορά αυτό που λέει ο μέντορας , έχω mac απο το 2006 , δεν είχα επαφή για καμια 4ετία και μέχρι και τότε έβλεπα τα νέα λειτουργικά που έβγαζε. Για το Sierra το έμαθα απο το ποστ του TS ....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστω για την πληροφορηση.

 

Νομιζω φετος ειχε πραγματικα χειροτερη δημοσιοτητα.

Παρακολουθω δεκαδες sites καθημερινα, και γενικης ειδησεογραφιας, και τεχνολογικα.

Ή δεν ειδα καλα....ή δεν δημοσιευσαν τιποτε!

Ενταξει, εννοειτε οτι ολα τα apple-friendly sites θα ειχαν αναλυτικη ενημερωση...

Αλλα παλια διαβαζες παντου οταν εβγαζε η apple νεα εκδοση, εννοω ως ειδηση.

Τωρα πρεπει να μπεις σε apple site για να το παρεις ειδηση...και ΑΝ το παρεις ειδηση.

Μπειτε στο marumors(οχι τυχαιο site...), αρχικη σελιδα.

Χτεσινη ειδηση, 21/9, και μιλα για Beta του Sierra, τι μου λετε τωρα...

Παραδεχτειτε οτι χαμπαρι δεν πηρε ο κοσμος, η Apple ουτε που νοιαστηκε να το προμοταρει...

Δειτε

ddjfjk.jpg

 

----

 

Γενικα καθεται καλα ως upgrade πανω απο το captain?

Ή εχουν αναφερθει προβληματα;

 

Αν προσέξεις λίγο θα δεις ότι η μετάφραση λέει: Η Apple διένειμε την πρώτη δοκιμαστική έκδοση (την beta 10.12.1) μιας προσεχούς αναβάθμισης του λειτουργικού macOS Sierra (10.12) για τους προγραμματιστές (!), μια μέρα αμέσως μετά την διανομή του νέου λειτουργικού συστήματος (10.12) για το κοινό.

Με απλά λόγια οι προγραμματιστές παίζουν τον ενεργό ρόλο των beta testers, ενίοτε και το κοινό γιατί δεν είναι όλες οι final εκδόσεις και τόσο final.

Όσο για τις δημοσιεύσεις υπήρχαν. Εδώ θα δεις την σειρά δημοσιεύσεων με χρονολογική σειρά από το macrumors π.χ. που ανέφερες. Ίσως δεν το παρατήρησες.

Τώρα για το θέμα διαφήμισης φίλε mentoras99 πιστεύω ότι η Apple στην τελική δεν την έχει και τόσο μεγάλη ανάγκη αλλά παρ' όλα αυτά όλα τα τεχνολογικά site το έχουν αναφέρει.

Εάν παρατηρήσεις σε λίγο καιρό θα αρχίσουν οι συζητήσεις για το επόμενο λειτουργικό! Ο λαός είναι ασυγκράτητος.

Τώρα όσο για την ημερομηνία διανομής αυτή αναφερόταν στο ίδιο το site της Apple! (Κάποτε ξέραμε ότι κάπου στα μέσα Οκτωβρίου συνήθως είχαμε την final αλλά φέτος την έδωσαν Σεπτέμβριο).

Τώρα όσο αφορά τα προβλήματα και εάν κάθετε καλά πάνω από το El Capitan (με διαδικασία δηλαδή απ' ευθείας Update και όχι με Clean Install) αυτό έχει πολλές απαντήσεις.

Στον καθένα είναι εντελώς διαφορετική η περίπτωση καθώς δεν έχουν όλοι τον ίδιο τύπο μηχανήματος. Και τον ίδιο να έχουν μπορεί να είναι διαφορετικής χρονολογικής κατασκευής. Άλλος μπορεί να το έχει μόνο για Internet και κάποιος άλλος να το βάζει κάτω και να του βγάζει τα μάτια μέρα νύχτα, κλπ κλπ κλπ!

Οπότε κράτησε ένα backup με το Time Machine κάνε την αναβάθμιση για αρχή, δες το, και αν δεν έχει κάτσει καλά και έχεις προβλήματα βάλτο με Clean Install και ξανά δοκίμασέ το. Αν συνεχίζουν τα προβλήματα κάνε επιστροφή στο προηγούμενο λειτουργικό με το Time Machine και περίμενε κάποια επερχόμενη αναβάθμιση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!! Εδω και κατι μερες το sierra ειναι διαθεσημο στο App store αλλα δεν ειναι συμβατο με macbook pro mid 2009 ενω το macbook  late 2009 ειναι οκ. ποιος ο λογος?? αν και δεν υποστηριζεται πλεον αν το βαλω θα εχω καπoιο θεμα στο  pro mid 2009?? 

post-272785-0-72566300-1474545284_thumb.png

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παρακολουθω δεκαδες sites καθημερινα, και γενικης ειδησεογραφιας, και τεχνολογικα.

Ή δεν ειδα καλα....ή δεν δημοσιευσαν τιποτε!

www.google.com/search?q=osx+sierra+review

 

Μόνο αυτά :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα!! Εδω και κατι μερες το sierra ειναι διαθεσημο στο App store αλλα δεν ειναι συμβατο με macbook pro mid 2009 ενω το macbook  late 2009 ειναι οκ. ποιος ο λογος?? αν και δεν υποστηριζεται πλεον αν το βαλω θα εχω καπoιο θεμα στο  pro mid 2009?? 

 

βάλε έναν εξωτερικό πέρασε το εάν γίνετε ακόμη ,δεν γνωρίζω αν ίσχυε στις beta αλλά δεν χάνει τίποτα  :-( http://www.applemania.gr/topic/5053-macos-sierra-patcher-tool-for-unsupported-macs/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...