Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά 3 ημέρες τώρα κανένα κόλλημα αφου απεγκατέστησα το lοgitech control center. Πολλές αναφορές για ασυμβατότητα ακόμα και της επίσιμης έκδοσης που υποστηρίζει sierra (3.9.5) απο admins στο forum της logitech.

Οπότε όποιος πάει σε sierra να απεγκαταστήσει το logitech control cente μέχρι να βγάλουν ενα αξιοπρεπές update...

 

Παρεπιπτόντως στα sierra δεν κρασάρει το kodi, που κράσαρε στα el capitan αν δεν το χρησιμοποιηούσα για αρκετή ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@delpo

 

Χονδρικα που θυμαμαι στον 10.11 ειναι...

 

about this mac/system report/sata/click στον ssd σου (πχ: samsung evo 840)και ψαξε το trim support. Εαν λεει yes τοτε εισαι οκ. Εαν λεει no τοτε terminal και γραφεις sudo trimforce enable ή disable αναλογα το τι θελεις να κανεις.

 

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το trim...Μ ζητάει να βάλω κωδικό αλλά δεν γράφεται ο κωδικός...γενικά δε γράφει μετά.!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά 3 ημέρες τώρα κανένα κόλλημα αφου απεγκατέστησα το lοgitech control center. Πολλές αναφορές για ασυμβατότητα ακόμα και της επίσιμης έκδοσης που υποστηρίζει sierra (3.9.5) απο admins στο forum της logitech.

Οπότε όποιος πάει σε sierra να απεγκαταστήσει το logitech control cente μέχρι να βγάλουν ενα αξιοπρεπές update...

 

Παρεπιπτόντως στα sierra δεν κρασάρει το kodi, που κράσαρε στα el capitan αν δεν το χρησιμοποιηούσα για αρκετή ώρα...

 

Καλή είδηση αυτή.

Είχε τρομερό πρόβλημα το Kodi στο El Capitan.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να ενεργοποιήσω το trim...Μ ζητάει να βάλω κωδικό αλλά δεν γράφεται ο κωδικός...γενικά δε γράφει μετά.!!

Τον γραφεις κανονικα αλλα δεν φαινεται.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν παρατήρησα κάτι περίεργο προς το παρόν....

 

Ποια  έκδοση των Parallels 11 έχεις ακριβώς γιατί εγώ δεν έχω κάνει ποτε update την εφαρμογή ΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποια  έκδοση των Parallels 11 έχεις ακριβώς γιατί εγώ δεν έχω κάνει ποτε update την εφαρμογή ΑΝ ΜΕ ΠΙΑΝΕΙΣ.

 

Παραπληροφόρηση!

Τελικά έχω 12.0.1...

Συγνώμη για το λάθος! (δεν ήμουν μπροστά στο macbook όταν απάντησα) :(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και ξαφνικά δεν έχω key repeat στο mac os Sierra εκτός από την terminal line!

 

Είναι αυτό το φαινόμενο που βλέπετε σε αυτό το link :

 

https://www.tekrevue.com/tip/how-to-disable-the-character-accent-menu-in-os-x-mountain-lion/

 

Αντί για key repeat βγαίνουν κάποια menu με περίεργα γράμματα.

Καμιά ιδέα παιδιά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλο πρόβλημα με τα sierra....Πατάς sleep και ενώ κλείνει κανονικά το mac mini, μετά απο περίπου μισό με ένα λεπτό ανοίγει ξανά απο μόνος του! Απενεργοποίησα το wake on lan μην τυχόν είναι κάτι απο εκεί, αλλα τίποτα!

 

Απο τα lion εως τα el capitan (και πιο πριν με τον mac pro απο τα leopard-snow leopard), χρησιμοποιώντας πάντα τα ίδια προγράμματα, τα ίδια addons στους browser κτλ δεν είχα συναντήσει ποτέ προβλήματα με το mac os. Κάνοντας πάντα update του λειτουργικού την ημάρα που έβγαινε το επίσημο update, και δεν είχα συνατήσει ποτέ προβλήματα.

Τώρα με τα sierra, αναγκάστηκα να κάνω clean install, ενω τελικά έφταιγε η ασυμβατότητα με το logitech control center (το περιγράφω σε προηγούμενο μήνυμά μου) και τώρα δε δουλεύει το sleep και πρέπει πάλι να βρω τι φταίει...

Άποψή μου και συμβουλή, όσοι είσαστε σε el capitan μην αναβαθμίζετε ακόμα σε sierra, εγω το μετάνιωσα. Περιμένετε να βγει κανένα update και βλέπουμε. Σκέφτομαι κι εγω να γυρίσω πάλι σε el capitan να βρω την υγειά μου, αλλα βαριέμαι να κάνω δεύτερο clean install!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...