Προς το περιεχόμενο

macOS Sierra


najinblue3

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Με μπαταρια δεν ειδα καμια διαφορα (pro mid15), εχω δει ομως λαγκ σε καποια προγραμματα (matlab αν και η εταιρεια μ στειλε μειλ λεγοντας να μην προχωρησω στο update) και χθες μου κανε το πρωτο restart out of the blue, σε performance δεν εχω δει κατι διαφοτερικο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 293
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Τα παραλές φίλε μου.

Για εμένα είναι το καλύτερο λειτουργικό μέχρι τώρα.

 

Φίλε μου λέω ακριβώς αυτά που έπαθα, γιατι δεν τα έχω ξαναπάθει ποτέ με καμία έκδοση OSX! Δηλαδή αφου τα έπαθα να μην τα πώ?

(Υπόψιν οτι έχω αυτη τη στιγμή mac mini 2011 και mac mini 2009 στο σπίτι, mac mini 2007 στο γραφείο, macbook pro 2009 και πέρισυ πούλησα το θηρίο mac pro 2008 που είχα... Σε όλα αυτά και σε πόσα ακόμα mac φίλων που στήνω, δεν είχα συναντήσει ποτέ σημαντικά προβλήματα....)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για κάποιον που το Siri δεν τον ενδιαφέρει, αξίζει η μετάβαση απο El Capitan στο Sierra?

 

Φυσικά.

Δεν σε υποχρεώνει κανείς να ενεργοποιήσεις το Siri.

Εγώ δεν το έχω τρέξει ποτέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αντιμετωπίζει κάποιος θέματα install σε 3rd party applications μπορείτε να κάνετε την εγκαταστάτη κανονικά αφού πρώτα εκτελέσετε την εντολή sudo spctl --disable  σε ένα terminal.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

 

Link.png Site: Link

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν αντιμετωπίζει κάποιος θέματα install σε 3rd party applications μπορείτε να κάνετε την εγκαταστάτη κανονικά αφού πρώτα εκτελέσετε την εντολή sudo spctl --disable  σε ένα terminal.

 

Περισσότερες πληροφορίες εδώ:

 

Link.png Site: Link

 

Ωραίος.

Εγώ το έχω κάνει ήδη εδώ και μέρες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε μου λέω ακριβώς αυτά που έπαθα, γιατι δεν τα έχω ξαναπάθει ποτέ με καμία έκδοση OSX! Δηλαδή αφου τα έπαθα να μην τα πώ?

(Υπόψιν οτι έχω αυτη τη στιγμή mac mini 2011 και mac mini 2009 στο σπίτι, mac mini 2007 στο γραφείο, macbook pro 2009 και πέρισυ πούλησα το θηρίο mac pro 2008 που είχα... Σε όλα αυτά και σε πόσα ακόμα mac φίλων που στήνω, δεν είχα συναντήσει ποτέ σημαντικά προβλήματα....)

 

Πολύ καλά κάνεις και τα λες. Γι' αυτό είμαστε εδώ για να τα λέμε αυτά που μας προβληματίζουν.

Εγώ πάλι, λόγω Sierra, έχω χάσει κάποια addons στους browsers και δεν έχω πρόσβαση σε IPCam Cient, με αποτέλεσμα να μην έχω πρόσβαση σε κάμερες ασφαλείας. Η εταιρία μου είπε να κάνω υπομονή και κααααάποια στιγμή θα βγει κάποια αναβάθμιση και θα λυθεί το πρόβλημα, ή αλλιώς να κάνω downgrade στο macOS. 

Έχει ζητήματα το Sierra.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sariil: Μπορείς να τρέξεις σε παράθυρο windows 10 με το parallels αν θέλεις για κάποια εφαρμογή που δεν τρέχει σε mac OS Sierra.

 

Δηλαδή, πήρα Mac για να δουλεύω σε Windows? Αν χρειαστεί θα το κάνω, αφού σιγουρευτώ για τις ψηφιακές υπογραφές, μια και πρόκειται για λογισμικό που αφορά σε IPCam Client, το οποίο διαχειρίζεται κάμερες ασφαλείας.

Πάντως, μια χαρά ήμουνα πριν, με το El Capitan. Δεν θέλω να πιστέψω ότι το Sierra θα με πάει, μετά από πολλά χρόνια, πίσω στα Windows. :cry:    

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλε Sariil γιατί σπας το κεφάλι σου και ψάχνεσαι για να κανεις το σύστημα μου σου να δουλεύει όπως πριν? Γιατι δεν κανεις downgrade απο sierra σε el capitan και να ησυχάσεις?

 

Δηλαδή, πήρα Mac για να δουλεύω σε Windows? Αν χρειαστεί θα το κάνω, αφού σιγουρευτώ για τις ψηφιακές υπογραφές, μια και πρόκειται για λογισμικό που αφορά σε IPCam Client, το οποίο διαχειρίζεται κάμερες ασφαλείας.

Πάντως, μια χαρά ήμουνα πριν, με το El Capitan. Δεν θέλω να πιστέψω ότι το Sierra θα με πάει, μετά από πολλά χρόνια, πίσω στα Windows. :cry:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τους drivers δεν ξέρω τι παίζεται.

Δε φαίνεται να δουλεύει το σύστημα αθροιστικά όπως στα windows και για κάποιο περίεργο λόγο λείπουν μηχανήματα που υπήρχαν σε προηγούμενη version.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα θέμα γενικά με την ταξινόμηση των αρχείων πχ στον φάκελο με τις λήψεις επιλέγω να τα βάζει με την ημερομηνία που τροποποιήθηκαν. Όταν κλείσω το φάκελο και μετά τον ξανά ανοίξω τα έχει πάλι μπερδεμένα. 

 

Υπάρχει κάποια λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα.

 

Έχω ένα θέμα γενικά με την ταξινόμηση των αρχείων πχ στον φάκελο με τις λήψεις επιλέγω να τα βάζει με την ημερομηνία που τροποποιήθηκαν. Όταν κλείσω το φάκελο και μετά τον ξανά ανοίξω τα έχει πάλι μπερδεμένα. 

 

Υπάρχει κάποια λύση;

Ανoίγεις το folder, πατάς cmd+j, κάνεις τις επιλογές σου και πατάς Set as Default.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα να ρωτήσω αρχάριος ων σε mac, clean install & upgrade, τα δίνει σαν επιλογή κ διαλέγεις ή για clean install πρέπει να κάνεις κάτι ως χρήστης?(iMAC 21.5 ,late 2010)

Ευχαριστώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...