Προς το περιεχόμενο

Για την δημιουργία της GFX 50S, η Fujifilm τοποθέτησε έναν αισθητήρα 51MP στο σώμα μίας mirrorless


voltmod

Προτεινόμενες αναρτήσεις

πάντως , με προβληματίζει που η Fuji δεν πέρασε στο FX.

να παίζει εκ του ασφαλούς αποφεύγοντας τηις συγκρίσεις?

ποιός ξέρει?

το θέμα είναι ότι σαν χρήστης /κάτοχος/ φανατικός του X αισθητήρα, θα ήθελα να υπάρχει και μιά υλοποίηση full frame (δεν το βλέπω όμως..).

καταληκτικά, καλώς έπραξε η Fuji και μπαίνει στο γήπεδο (σχεδόν) μόνη της, αλλά στην ψηφιακή εποχή αυτό που την καθιέρωσε σαν εταιρία είναι η αρχιτεκτονική του αισθητήρα και το αρχείο που παράγει. Τώρα, με bayer και κατά πάσα πιθανότητα...Sony δεν ξέρω σε ποιό κοινό θα απευθυνθεί.

Θα δείξει..

https://www.youtube.com/watch?v=jLBwh485q8M

 

Ίσως απαντήσει κάποια από τα ερωτήματα σου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα για γάμους δεν το συζητάμε DSLR μόνο και μόνο γιατί "μοιάζουν" επαγγελματικές... θα χρεώσεις τον άλλον πχ 3000 ευρώ και θα πας στην εκκλησία με κάμερα που μοιάζει σαν αυτή που έχει στο συρτάρι του ο ίδιος θα σε πάρει απο κακό μάτι. 

 

 

Ούτε καν, αλλά το γελάς;

 

Όταν βγάζεις το ψωμί σου από αυτό και είναι (δυστυχώς) κριτήριο για το αν θα σε επιλέξει ο πελάτης ή όχι το θεωρείς ασήμαντο λόγο;

νιώθω τυχερός που δεν γεννηθηκα "φωτογράφος γαμων/σπορ/πτηνών".

 

 

τι γεννήθηκες για πες μας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

τι γεννήθηκες για πες μας

φιλε με το συμπάθειο μου φάνηκε πολύ χαριτωμένο το "φωτογράφος γαμων/σπορ/πτηνών" και μου ταίριαξε σε αυτό που είπα. Δεν με ενδιαφέρει να φωτογραφίζω τίποτα από αυτά.

Τώρα επειδή ρώτησες και τη συνέχεια σε αναλογη περίπτωση που με είχε ρωτήσει ένας φωτογράφος γάμων του απάντησα ότι εγώ φωτογραφίζω κηδείες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Faeton καλα στα λεει ο vamvakoulas. Με την α6000 των 500€ βαζω κατω σε AF , σε ριπες , video κλπ DSLR τριπλασιας τιμης. Οσο για τους φακους. Στο Dxo o sony G master 85 f/1.4 ειναι ο δευτερος καλυτερος φακος που εχει περαει απο τις μετρησεις τους. Το mirroless συστημα εχει ποιοτικοτατος φακους, αναλογους τις τιμης τους.

 

EVF και ξερο ψωμι. Για να βλεπω τι βγαζω πριν το βγαλω. Οχι να σημαδευω στα τυφλα και μετα να βλεπω τι εβγαλα.

 

Και οσο για την εμφανιση της φωτογραφικης για κριτιριο επιλογης επαγγελματια. Ας δεις συνεργειο να δουλευει με τρεις Α7 , δυο για φωτο και μια για video με εξωτερικο εγγραφεα και μετα ελα να μου πεις ποια dslr δεν φαινεται δεινοσαυρος απο σχεδιασμο.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Με αυτούς τους φακούς που ανακοίνωσε όχι κορμοράνους και πουλιά δεν κυνηγάς αλλά ούτε ελέφαντες. Αν είναι πάλι να το γενικεύσουμε, η ακόμα δυσκολότερη δουλειά είναι του εικονολήπτη που τραβάει ασταμάτητα. Γιατί το γύρισαν πολλοί από αυτούς αν όχι οι περισσότεροι σε μιρορλες, αφού είναι τόσο τραγικά τα πράγματα με τις μπαταρίες?

Ούτε λίγο ούτε πολύ αντιδράσεις σαν αυτές που ακούγονται υπήρχαν πάντα σε κάθε καινοτομία στο χώρο της φωτογραφίας. Τα έχω ζήσει από την εποχή που σνόμπαραν το AF στα μέσα της δεκαετίας του 80 που εμφανίστηκε, μέχρι και με την εμφάνιση των dslr που καλά καλά ούτε οι εταιρίες οι ίδιες δεν πίστεψαν ότι θα είχαν τόση απήχηση με αποτέλεσμα να μείνουν στα αζήτητα τα τελευταία αναλογικά μοντέλα τους.

Το μέλλον είναι mirrorless, δεν χωρά αμφιβολία αυτό και αρκεί να δει κανείς τις πιέσεις που ασκούνται σε canonikon από τους πελάτες τους και τον ειδικό τύπο. Το λέω τρέμοντας και ο ίδιος μη τυχών όταν η nikon το πάρει απόφαση πει με την ευκαιρία να αλλάξει και το mount και μείνουμε μετά με κάτι χιλιάρικα φακούς στο χέρι. Μπορεί να απομείνουν dslr αλλά το κορυφαίο εργαλείο θα είναι το πιο καινοτόμο, όπως συνέβη με τις ff dslr που διαδέχτηκαν τις crop dslr που διαδέχτηκαν τις αναλογικές με matrix metering που διαδέχτηκαν τις mf.. κοκ.

Για να μην κουράζω, κάθε μέρα διαβάζω φωτογραφικά φορουμ και ομάδες στο φβ. Δεν θυμάμαι να προέκυψε ούτε ένα θέμα να θέλει κάποιος να γυρίσει σε dslr εκτός από όποιον δεν προσπάθησε ή δεν θέλησε να προσαρμοστεί στο νέο σύστημα.

 

Γιατί η συγκεκριμένη είναι MF και γιατί η fuji προσπέρασε το FF? Πολύ καλή ερώτηση. Βασικά γιατί έχει ιστορία στο MF. Αλλά η προσωπική μου εκτίμησή είναι για να πάει στην κορυφή. Στους επαγγελματίες δηλαδή που θέλουν να ξεχωρίζει η δουλειά τους και που πρώτοι αυτοί θα βγάλουν μια MF έξω από το στούντιο. Στο FF προβλέπεται να γίνει μεγάλη σφαγή καθώς παραδοσιακά εκεί παίζουν μπάλα οι 2 μεγάλοι. Για την ώρα στο MF είναι μόνο αυτή και η hasselblad με mirrorless προτάσεις αλλά της fuji είναι πιο ολοκληρωμένη.

Επεξ/σία από VampireKiSS
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τεράστιο αρχείο άβολο για post-processing ακόμα και σε top i7 σύστημα εκτός κι αν επιτρέπει επεξεργασία αλά canon σε μικρότερη ανάλυση -κατά τη γνώμη μου αχρείαστο σε κοινούς θνητούς εραστές της φωτογραφίας, τώρα για το σώμα έχει βλέπω σε κάποια youtube videos όχι και τόσο γρήγορη ανταπόκριση ανάλογη του top χαρακτήρα που προσδίδουν πολλοί, περισσότερο για στατικό θέμα και πραγματικά μεγάλες εκτυπώσεις η αξία της λόγω αισθητήρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ούτως ή άλλως και οι περισσότερες dslr απευθύνονται σε αυτούς που θα κάνουν μεγάλες εκτυπώσεις ή/και εξειδικευμένες δουλειές, είτε ερασιτέχνες είτε επαγγελματίες. Να πάρεις αυτή τη μηχανή για να ανεβάζεις σε 800χ600 στο φβ δεν έχει κανένα απολύτως νόημα, ό,τι και αν φωτογραφίζεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για όσους είναι ακόμα δύσπιστοι ως προς την απήχηση των medium format mirorrless:

 

http://www.mirrorlessrumors.com/hasselblad-sold-x1d-cameras-10-days-expected-sell-year/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...