Προς το περιεχόμενο

Γνώμη για LG Monitor 25'' 25UM58


giannhsfx

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν θες, φίλε, οπωσδήποτε LG ή Dell (εγώ εκεί έχω καταλήξει για να 'χω και το κεφάλι μου ήσυχο, μίλησα με φίλο που 'χει Asus και του παρουσίασε πρόβλημα και "έμπλεξε" με το customer-support)...

...οπότε θα σου πρότεινα αυτήν:

 

LG 27MB85R-B

 

Είναι φοβερή! Λέω αυτήν να πάρω (αν και είναι... άσχημη, βαρετή ως σχέδιο)... ή... να πάρω ΑΥΤΗΝ:

 

Dell UltraSharp U2515H

 

Η μεν πρώτη, είναι QHD στις 27 ίντσες, η δε δεύτερη είναι επίσης QHD στις 25 ίντσες. Όπως οι περισσότεροι ειδικοί και γνώστες που υπάρχουν κι εδώ στο φόρουμ θα σου πουν ότι θεωρητικά η QHD ανάλυση "κουμπώνει"/"πάει καλύτερα" στις 27 ίντσες. Δεκτόν... αλλά πήγαινε από κοντά να δεις και να κρίνεις (ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ πρέπει να πας, τελικά, από κοντά)!

Διότι... εγώ πήγα και στο Πλαίσιο και σε κάνα δυο άλλα μαγαζιά και τις είδα και τις δύο από κοντά (και άλλα μοντέλα και μάρκες), τους είπα να ΒΓΑΛΟΥΝ ΤΟ DEMO και να βάλουν και στις δύο browser να δω πώς φαίνεται το κείμενο και τα icons, να δω το desktop (με ΜΑΥΡΟ wallpaper, είναι σημαντικό!) & Windows Explorer και τελικά να δω ΚΑΙ παιχνίδι (το "BattleFront" συγκεκριμένα)!

Για μένα, για τα δικά μου γούστα κι ανάγκες, ΜΙΑ ΧΑΡΑ ήταν η QHD ανάλυση ΚΑΙ στις 25 ίντσες της Dell... η οποία ως design είναι έτη φωτός καλύτερη της LG, η οποία έχει άκρως παν-λεπτα bezel και νομίζεις ότι "ξεχειλίζει" η εικόνα απ' τις άκρες της οθόνης και που τελικά οι 25 ίντσες (2 λιγότερες των 27) ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΚΑΙ ΙΔΙΑΙΤΕΡΑ ΜΙΚΡΕΣ στους ...50-60 (μάξιμουμ) πόντους που συνήθως καθόμαστε μπρος του μόνιτορ!

 

Κατ' εμέ, διάλεξε μια απ' αυτές... Εκτός και αν είσαι ULTRA-FANATIC-gamer, oπότε θες ΤΝ μόνιτορ συγκεκριμένα/στημένο για gaming (άρα, κάνα Asus, Acer, κτλ)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες μετά...

παιδια το συγκεκριμενο μονιτορ lg ultra wide θα ειναι οκ με ps4? τα games πρεπει να υποστηριζουν τετοια αναλυση η θα παιζουν ετσι και αλλιως? επισης θα παιζουν κανονικα η θα στρετσαρονται?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ειχα αυτη την οθονη,αλλα οπως ειπαν και τα παιδια παραπανω,ειναι πολυ μικρη και προσωπικα δε μπορεσα να τη συνηθισω.

Αγορασα τη dell u2414h,και πραγματικα η διαφορα ειναι τεραστια.Εαν μπορεσεις να πας στην 2515h ακομα καλυτερα.

Πιστευω οτι ultrawide γενικα αξιζουν απο 34αρες και ανω,ενω με καποια dell,απο 24αρα κ ανω εισαι αρχοντας.

Την εχω σχεδον 1,5 χρονο,καθομαι αρκετες ωρες στο pc και δεν εχω καταλαβει ποτε κουραση στην οραση...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Και οι 29 άρες είναι αρκετά καλές, για εμένα οι 25 ultrawide δεν έχουν λόγο υπάρξεις μιας και το ύψος είναι σαν 19 οθόνη περίπου, αρκετοί πέφτουν στην παγίδα επειδή έχουν δει 23 και 24 άρες οθόνες μα νομίζουν ότι η 25 ultrawide θα είναι μεγαλύτερη αλλά τελικά τους φαίνεται πολύ κοντή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...